هزینه درمان زگیل تناسلی مردان با کرایوتراپی

آخرین بروزرسانی: 8 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
روش های متنوعی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان وجود دارد. اما بهترین و موثرترین آنها استفاده از کرایو یا فریز کردن زگیل تناسلی است. در ادامه با نحوه ی انجام این فرآیند، هزینه درمان زگیل تناسلی مردان با کرایوتراپی و علت برتری کرایوتراپی نسبت به سایر روش ها صحبت خواهیم کرد.
 

کرایوتراپی یا سرما درمانی یک تکنیک است که در شاخه های مختلف برای درمان بیماری های مختلف به کار می رود. به طور کلی این روش با سرد کردن ناحیه مورد نظر و منجمد کردن آن، می تواند آن قسمت را تحت تاثیر قرار دهد.

هزینه درمان زگیل تناسلی مردان

هزینه فریز زگیل‌های تناسلی بستگی به اندازه، وسعت و محل آنها دارد و معمولا بین 700 تا 800 هزار تومان است.غالب زگیل ها در یک جلسه حدود ۲۰ دقیقه ای فریز شده و فرد بلافاصله بعد از فریز می‌تواند روند عادی زندگی خود را در پیش گیرد. جهت انجام کرایوتراپی نیازی به ناشتا بودن یا آمادگی خاصی نیست اما بهتر است برای دید بهتر، ناحیه تناسلی کاملا تمیز باشد. غالبا یک هفته الی ده روز بعد ویزیت مجدد انجام میشود.

کرایوتراپی زگیل تناسلی در مردان

 1. کرایوتراپی (کرایوسرجری) با انجماد به وسیله نیتروژن مایع، زگیل های تناسلی را از بین می برد. پزشک نیتروژن مایع را بر روی زگیل ها و اطراف آن ها اعمال می کند.

 2. ابتدا، بافت زگیل به وسیله نیتروژن مایع منجمد شده و سپس دوباره گرم می شود. در صورت نیاز، بافت زگیل مجددا منجمد می گردد. مدت زمان اعمال نیتروژن مایع بسته به پزشک و اندازه زگیل ها متغییر است.

 3. اندازه و ضخامت زگیل ها تعیین کننده تعداد و مدت چرخه های انجماد و گرم کردن می باشند. امکان دارد، انجام تا سه دوره درمانی نیاز باشد.

 4. بیمار در حین درمان احساس سوزشی خفیف تا متوسط را تجربه می کند.

 5. زگیل های تناسلی موجود در میزراه یا مقعد معمولا به بیشترین درمان نیاز دارند، زیرا امکان دارد در درون مجرا قرار داشته باشند.

 

کرایوتراپی معمولا در کلینیک یا مطب پزشک انجام می شود. همچنین، برای بهتر دیدن بافت غیر عادی، یک ابزار ذره بین به کار گرفته می شود.

 

چرا فریز زگیل تناسلی درمان بهتری است؟

برای درمان زگیل روش های مختلفی پیشنهاد می شود، از جمله تیغ زدن، سوزاندن، عمل جراحی و… اما همه این روش ها ممکن است موجب پخش شدن عامل زگیل تناسلی به نقاط و وسایل دیگر می شود و احتمال عود مجدد و گسترش آن به اطرف بسیار زیاد است. اما در فرآیند درمان زگیل تناسلی با کرایو، کل ناحیه مبتلا به عامل زگیل، فریز شده و از پخش شدن آن جلوگیری می شود.

آیا برای درمان زگیل تناسلی باید حتما به بیمارستان مراجعه کرد؟

برداشتن زگیل تناسلی به روش کرایوتراپی در بیمارستان آتیه و کلینیک توسط متخصص ارولوژی دکتر شهریار ناطق صورت می گیرد. ایشان برای از بین بردن زگیل تناسلی از روش سوآپ کرایوتراپی استفاده می کنند که مزیت آن نسبت به کرایوتراپی این است که به صورت عمقی تر عمل می کند و بیشتر موثر واقع می شود.

موارد مورد انتظار پس از فریز کردن زگیل

دوره بهبودی به محل و تعداد زگیل های از بین رفته بستگی دارد. التیام یافتن معمولا 1 تا 3 هفته به طول می انجامد. پس از درمان امکان دارد موارد زیر به وجود آیند:

 • تحریک پذیری و دردی خفیف یا عضلانی
 • تورم
 • افتادن بافت های مرده
 • تشکیل تاول یا تبخال ها

تاول های تشکیل شده پس از کرایوتراپی به علت سرمای زیاد در ناحیه مورد درمان می باشد.

عوارض کرایوتراپی مشترک زنان و مردان

زنان و مردانی که جهت درمان زگیل های تناسلی خارجی تحت فرایند کرایوتراپی قرار گرفته اند، در صورت بروز موارد زیر باید با پزشک خود تماس گیرند:

 • تب
 • خونریزی مداوم
 • ترشحات بد بو یا زرد رنگ که می توانند بیانگر عفونت باشند
 • درد مداوم

توجه: تا هنگام التیام یافتن ناحیه درمان شده و از بین رفتن درد باید از برقراری ارتباط جنسی خودداری کرد.

عوارض کرایوتراپی برای زنان

پس از انجام درمان زگیل های واژن یا دهانه رحم باید از موارد زیر آگاه بود:

 • امکان دارد، ترشحاتی آبکی به مدت 1 تا 3 هفته از واژن جریان داشته باشند.
 • به مدت 2 تا 3 هفته باید به جای تامپون از نوارهای بهداشتی استفاده کرد.
 • تا هنگام التیام یافتن ناحیه درمان شده، معمولا به مدت 1 تا 3 هفته، باید از برقراری ارتباط جنسی خودداری کرد.

عوارض کرایوتراپی برای مردان

مردانی که زگیل های تناسلی موجود بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا درون میزراه خود را درمان کرده اند، باید تا التیام یافتن آن ناحیه و از بین رفتن درد، از برقراری ارتباط جنسی خودداری کنند.

چرا فرایند کرایوتراپی انجام می شود؟

کرایوتراپی می تواند برای درمان زگیل های تناسلی آشکار، تشکیل شده در نواحی کوچک (مخصوصا در نزدیکی مقعد) و آزار دهنده استفاده شود. این درمان معمولا برای درمان زگیل های تناسلی گسترده به کار گرفته نمی شود.

موفقیت روش فریز کردن چقدر است؟

متخصصان بر این موضوع توافق دارند که کرایوتراپی می تواند در از بین بردن زگیل های تناسلی مفید باشد. در برخی مطالعات، کرایوتراپی تا 90 درصد موارد زگیل های تناسلی را از بین برد. با این حال، زگیل ها می توانند دوباره رشد کرده و ممکن است به بیش از یک جلسه درمانی نیاز باشد.

از بین بردن زگیل ها، عفونت پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند. این ویروس می تواند بعد از برداشته شدن زگیل ها در حالت غیر فعالی در بدن باقی بماند.

⚠ خطرات استفاده از کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی

انجام کرایوتراپی عوارض اندکی را به همراه دارد. به وجود آمدن جای زخم یک خطر ناچیز است. تعداد و شدت عوارض جانبی به تعداد چرخه های انجماد و گرم کردن در حین کرایوتراپی و اندازه ناحیه درمان شده بستگی دارند.

مواردی که باید در حین درمان با استفاده از کرایو در نظر گرفت

کرایوتراپی را می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی خارجی در حین بارداری به صورت ایمن انجام داد. درمان زگیل های تناسلی عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند. این عفونت همان ویروس ایجاد کننده زگیل ها می باشد. این ویروس می تواند پس از برداشته شدن زگیل ها در حالت غیر فعالی در بدن باقی بماند. فردی که تحت درمان زگیل های تناسلی قرار گرفته است باز هم می تواند این عفونت را منتقل کند.

کاندوم های لاتکس با اینکه می توانند خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهند اما تمامی ناحیه تناسلی را در برابر تماس مستقیم پوستی محافظت نمی کنند.

مزایا و معایب هر کدام از روش های درمانی را باید نسبت به عوارض جانبی و هزینه آن سنجید. در ارتباط با این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید الت تناسلی بنده بد خطنه شده یعنی هنوز پوست اضافه داره ایا میشه این مشکلو حل کرد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام باید جراحی ترمیمی انجام دهید
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 764 مشاهده پرسش
  سلام خوبید جسارتن من ۲ تا جوش قرمز تهه التم در اومده اونجایی که به پشم وصل میشه حالا نمیدونم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام به نظر نمیرسد بیماری جنسی باشد
 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  ببخشید یه ضایعه هایی روی کیسه بیضه م هست خواستم ازتون بپرسم ببینم زگیل تناسلی هست یا خیر خیلی ممنون میشم اگه لطف کنید جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام بیشتر شبیه اسکین تگ(خال گوشتی)هست گرچه معاینه بشید بهتره
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 821 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،اقای دکتر من حدودیک ماه قبل به پزشک مراجعه کردم برای درد کمر وکشاله ران وسوزش کمی موقع ادار،بعداز معاینه برای سونو گرافی فرستاد که جواب ان سنگ کلیه والتهاب پروستات وعفونت مجاری اداری خفیف و برای ان دارو تجویز کرد الان ۴روز است در روی ناحیه کلاهک الت حالت زگیل انگار زیر پوست چندتا دانه ریزنمایان شده و بیضه سمت راست افتاده تر از چپ همراه با درد درمواقع پر بودن مثانه و درد روی پهلوی سمت راست است،چه بیماری و چه کاری باید انجام دهم؟ لطفا راهنمای کنیدممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام نیاز به معاینه دارید
 • تصویر کاربر نرگس جمعه ۶ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  شوهرم قبلا ازدواج ناموفق داشته وهمون سال زیگیل بزنه البته یک انگشت بالاترازآلتشه ویک هفته بعدمیترکه وکلی خون ازش میاد بعدش هم سیاه میشه والان شبیه خال گوشتی بزرگ شده واینکه بوی عفونت میده وازش خون میاد با داروی گیاهی برطرف میشه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   به نظر شما زگیل با این وسعت با داروی گیاهی برطرف میشه؟؟؟؟؟
 • تصویر کاربر م سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 612 مشاهده پرسش
  با سلام ووقت بخیر
  من 43 سال دارم مدت 3 ماه هست زود انزالی و اختلال نعوظ پیدا کردم که در بعضی از مواقع آلت در حین رابطه شل می‌شود نعوظ پایداری ندارم
  دوسال پیش پارا تیروئید داشتم و سمت راست تیروئید را هم جراحی کردم کاملا برداشتم لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 649 مشاهده پرسش
  با سلام .حدود ۵ساله این ضایعه که عکسشو براتون فرستادم روی آلت من پیدا شده و به دکتر بیمارستان پوست مراجعه کردم گفتن زگیل نیست و هیچ درد ومشکلی ندارم میخواستم نظرتون رو بدونم که واقعا مشکلی نیست چیکار کنم که از بین برن شکل ظاهری خوبی نداره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام زگیل نیست و نیاز به درمان خاصی ندارد
 • تصویر کاربر بهنام چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 325 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من الان ۶ ماه اقدام به بارداری کردم ولی بچه دار نشدیم میخواستم ببینم باید چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام با جواب آزمایش اسپرم و سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پاشا جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  مدتیه دچار عدم نعدض شدم .پیش دکتر رفتم .آفرودیت واوگانیس رو تجویز کرد ،مدتی بهتر شدم ولی الان اصلا نعوض ندارم مگر اینکه خودم تحریکش کنم،اونم خیلی طول میکشه تا نعوظ شکل بگیره.
  خ اهشا یه راهی جلومون بزارید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ثمین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز.. من روی واژنم یه خال گوشتی در اومده دست میزنم درد میکنه یه کوجولو بعضی اوقات میخاره.. حالا خیلی شک دارم خال گوشتی یا زیگل تناسلی لطفا کمکم کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا عکس بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر