هزینه درمان زگیل تناسلی مردان با کرایوتراپی

آخرین بروزرسانی: 8 آبان 1402

در این مقاله می خوانید
روش های متنوعی برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان وجود دارد. اما بهترین و موثرترین آنها استفاده از کرایو یا فریز کردن زگیل تناسلی است. در ادامه با نحوه ی انجام این فرآیند، هزینه درمان زگیل تناسلی مردان با کرایوتراپی و علت برتری کرایوتراپی نسبت به سایر روش ها صحبت خواهیم کرد.
 

کرایوتراپی یا سرما درمانی یک تکنیک است که در شاخه های مختلف برای درمان بیماری های مختلف به کار می رود. به طور کلی این روش با سرد کردن ناحیه مورد نظر و منجمد کردن آن، می تواند آن قسمت را تحت تاثیر قرار دهد.

هزینه درمان زگیل تناسلی مردان

هزینه فریز زگیل‌های تناسلی بستگی به اندازه، وسعت و محل آنها دارد و معمولا بین 700 تا 800 هزار تومان است.غالب زگیل ها در یک جلسه حدود ۲۰ دقیقه ای فریز شده و فرد بلافاصله بعد از فریز می‌تواند روند عادی زندگی خود را در پیش گیرد. جهت انجام کرایوتراپی نیازی به ناشتا بودن یا آمادگی خاصی نیست اما بهتر است برای دید بهتر، ناحیه تناسلی کاملا تمیز باشد. غالبا یک هفته الی ده روز بعد ویزیت مجدد انجام میشود.

کرایوتراپی زگیل تناسلی در مردان

 1. کرایوتراپی (کرایوسرجری) با انجماد به وسیله نیتروژن مایع، زگیل های تناسلی را از بین می برد. پزشک نیتروژن مایع را بر روی زگیل ها و اطراف آن ها اعمال می کند.

 2. ابتدا، بافت زگیل به وسیله نیتروژن مایع منجمد شده و سپس دوباره گرم می شود. در صورت نیاز، بافت زگیل مجددا منجمد می گردد. مدت زمان اعمال نیتروژن مایع بسته به پزشک و اندازه زگیل ها متغییر است.

 3. اندازه و ضخامت زگیل ها تعیین کننده تعداد و مدت چرخه های انجماد و گرم کردن می باشند. امکان دارد، انجام تا سه دوره درمانی نیاز باشد.

 4. بیمار در حین درمان احساس سوزشی خفیف تا متوسط را تجربه می کند.

 5. زگیل های تناسلی موجود در میزراه یا مقعد معمولا به بیشترین درمان نیاز دارند، زیرا امکان دارد در درون مجرا قرار داشته باشند.

 

کرایوتراپی معمولا در کلینیک یا مطب پزشک انجام می شود. همچنین، برای بهتر دیدن بافت غیر عادی، یک ابزار ذره بین به کار گرفته می شود.

 

چرا فریز زگیل تناسلی درمان بهتری است؟

برای درمان زگیل روش های مختلفی پیشنهاد می شود، از جمله تیغ زدن، سوزاندن، عمل جراحی و… اما همه این روش ها ممکن است موجب پخش شدن عامل زگیل تناسلی به نقاط و وسایل دیگر می شود و احتمال عود مجدد و گسترش آن به اطرف بسیار زیاد است. اما در فرآیند درمان زگیل تناسلی با کرایو، کل ناحیه مبتلا به عامل زگیل، فریز شده و از پخش شدن آن جلوگیری می شود.

آیا برای درمان زگیل تناسلی باید حتما به بیمارستان مراجعه کرد؟

برداشتن زگیل تناسلی به روش کرایوتراپی در بیمارستان آتیه و کلینیک توسط متخصص ارولوژی دکتر شهریار ناطق صورت می گیرد. ایشان برای از بین بردن زگیل تناسلی از روش سوآپ کرایوتراپی استفاده می کنند که مزیت آن نسبت به کرایوتراپی این است که به صورت عمقی تر عمل می کند و بیشتر موثر واقع می شود.

موارد مورد انتظار پس از فریز کردن زگیل

دوره بهبودی به محل و تعداد زگیل های از بین رفته بستگی دارد. التیام یافتن معمولا 1 تا 3 هفته به طول می انجامد. پس از درمان امکان دارد موارد زیر به وجود آیند:

 • تحریک پذیری و دردی خفیف یا عضلانی
 • تورم
 • افتادن بافت های مرده
 • تشکیل تاول یا تبخال ها

تاول های تشکیل شده پس از کرایوتراپی به علت سرمای زیاد در ناحیه مورد درمان می باشد.

عوارض کرایوتراپی مشترک زنان و مردان

زنان و مردانی که جهت درمان زگیل های تناسلی خارجی تحت فرایند کرایوتراپی قرار گرفته اند، در صورت بروز موارد زیر باید با پزشک خود تماس گیرند:

 • تب
 • خونریزی مداوم
 • ترشحات بد بو یا زرد رنگ که می توانند بیانگر عفونت باشند
 • درد مداوم

توجه: تا هنگام التیام یافتن ناحیه درمان شده و از بین رفتن درد باید از برقراری ارتباط جنسی خودداری کرد.

عوارض کرایوتراپی برای زنان

پس از انجام درمان زگیل های واژن یا دهانه رحم باید از موارد زیر آگاه بود:

 • امکان دارد، ترشحاتی آبکی به مدت 1 تا 3 هفته از واژن جریان داشته باشند.
 • به مدت 2 تا 3 هفته باید به جای تامپون از نوارهای بهداشتی استفاده کرد.
 • تا هنگام التیام یافتن ناحیه درمان شده، معمولا به مدت 1 تا 3 هفته، باید از برقراری ارتباط جنسی خودداری کرد.

عوارض کرایوتراپی برای مردان

مردانی که زگیل های تناسلی موجود بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا درون میزراه خود را درمان کرده اند، باید تا التیام یافتن آن ناحیه و از بین رفتن درد، از برقراری ارتباط جنسی خودداری کنند.

چرا فرایند کرایوتراپی انجام می شود؟

کرایوتراپی می تواند برای درمان زگیل های تناسلی آشکار، تشکیل شده در نواحی کوچک (مخصوصا در نزدیکی مقعد) و آزار دهنده استفاده شود. این درمان معمولا برای درمان زگیل های تناسلی گسترده به کار گرفته نمی شود.

موفقیت روش فریز کردن چقدر است؟

متخصصان بر این موضوع توافق دارند که کرایوتراپی می تواند در از بین بردن زگیل های تناسلی مفید باشد. در برخی مطالعات، کرایوتراپی تا 90 درصد موارد زگیل های تناسلی را از بین برد. با این حال، زگیل ها می توانند دوباره رشد کرده و ممکن است به بیش از یک جلسه درمانی نیاز باشد.

از بین بردن زگیل ها، عفونت پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند. این ویروس می تواند بعد از برداشته شدن زگیل ها در حالت غیر فعالی در بدن باقی بماند.

⚠ خطرات استفاده از کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی

انجام کرایوتراپی عوارض اندکی را به همراه دارد. به وجود آمدن جای زخم یک خطر ناچیز است. تعداد و شدت عوارض جانبی به تعداد چرخه های انجماد و گرم کردن در حین کرایوتراپی و اندازه ناحیه درمان شده بستگی دارند.

مواردی که باید در حین درمان با استفاده از کرایو در نظر گرفت

کرایوتراپی را می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی خارجی در حین بارداری به صورت ایمن انجام داد. درمان زگیل های تناسلی عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را درمان نمی کند. این عفونت همان ویروس ایجاد کننده زگیل ها می باشد. این ویروس می تواند پس از برداشته شدن زگیل ها در حالت غیر فعالی در بدن باقی بماند. فردی که تحت درمان زگیل های تناسلی قرار گرفته است باز هم می تواند این عفونت را منتقل کند.

کاندوم های لاتکس با اینکه می توانند خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهند اما تمامی ناحیه تناسلی را در برابر تماس مستقیم پوستی محافظت نمی کنند.

مزایا و معایب هر کدام از روش های درمانی را باید نسبت به عوارض جانبی و هزینه آن سنجید. در ارتباط با این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت به خیر
  من مسعود هستم ۳۵ سالمه.حدودا یک سال هست که با همسرم اقدام به بچه دار شدن کردیم که تیر ماه امسال متوجه شدیم که همسرم باردار هستن ولی متاسفانه بعد از گذشت ۷ هفته و ۶ روز از حاملگیشون در سونوگرافی سه بعدی گفتن رشد جنین متوقف شده و قلبش ایستاده که بلافاصله باید سقط شود.
  تکه ای از جنین رو به آزمایش هورمونی هم دادیم که تو آزمایش به طبیعی بودن کروموزوم های مرد و زن اشاره کرده بود و دلیلی برای سقط جنین نداشت.
  بعد از اون جریان من به دکتر اورولوژی مراجعه کردم که ایشون بنده رو به آزمایش اسپرم و سونوگرافی نوشتند آزمایش اسپرمم نرمال بود ولی تو سونوگرافی نوشته بود واریکوسل دوطرفه که ایشون گفتن باید عمل بشی.
  بعد از اون به یک دکتر دیگه مراجعه کردم که ایشون به من به مدت دو ماه دارو دادن ۱)داروی اسپی من ۲)داروی ال کارنیتین
  این داروها رو مصرف کردم بعد از دوماه دکتر منو به آزمایش اسپرم نوشتن نتیجه آزمایش اسپرم اینبار متفاوت بود مقدارش و شکلش فرقی نکرده بود ولی سرعت اسپرم به شدت کاهش پیدا کرده بود که نمیدونم باعث این همه کاهش در سرعت اسپرم که ،خودم هم در هنگام انزال میبینم که منی پرتاب نمیشه تاثیر داروهای ایشون بوده یا نه.
  بعد دو هفته پیش به دکتر دبگه مراجعه کردم که ایشون گفتن یه کم ضعیف هستی ولی نه تا اون حد که اگه عمل نشی نمیتونی بچه دار بشی که ایشون هم این داروها رو واسم نوشت:۱)بی بی استارت ۲)پنتوکسی فیلین ۳) ویتامین ای ۴)کو آنزیم کیوتن ۳۰ میلی گرم ۴) ال کارنیتین ۲۵۰
  البته من سیگاری هستم متاسفانه و روزانه یک پاکت سیگار مصرف میکنم ببخشید که متنم طولانی شد خواستم توضیح کامل داده باشم.(خانومم خوشبختانه با مراجعه به پزشک و آزمایش و سونوگرافی گفتن مشکلی نداره).
  اگه راهنماییم کنید ممنون میشم‌.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق لینک مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر تازه دامادم در هین رابطه حالت نعوظ رو از دست میدم و گاهن اصلا نعوظ ندارم و میل جنسی کمی دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Nili شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 328 مشاهده پرسش
  سلام... حدود ۱ماه پیش متوجه شدم زگیل دراوردم در قسمت ناحیه تناسلیم...به دکتر مراجعه کردم با محلولی که ساختنی بود و دارو خونه ساخت و دکتر تو مطب برام زدن از بین رفتن الحمدلله...ولی تست پاپ اسمیر و اچ پی ویم مثبت نشون داد با اینکه به ظاهر دیگه چیزی نیست اصن... از گرید ۳۹ و ۴۵...حالا میخوام بدونم من باید چیکار کنم از این بعد؟چون اینا های ریسکن... چطوری از بین ببرم این ویروس رو؟ اصن راهی هست؟همیشه دیگه در خطر سرطانم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام داروی تقویت سیستم ایمنی مصرف کنید و واکسن بزنید
  2. تصویر کاربر Nili سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و خداقوت....ببخشید فرمودین من واکسن بزنم...ما مشهدیم کجا می تونیم واکسن رو پیدا کنم و اسمش چیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   واکسن گارداسیل
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م.م جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 323 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ..جناب دکتر دختری ۳۵ ساله و باکره هستم من ۳ سال و‌نیم پیش دچار زگیل تناسلی شدم و با دو سه جلسه کرایو درمان کردم بعد از کرایو مرتب برای چکاب مراجعه میکردم ک در طول این مدت دوبار دکتر مشکوک ب زگیل بودن ن قطعی ک گفتن برای اطمینان کرایو‌میکنم از اخرین باری ک کرایو کردم ۱ سال گذشته و تا الان مشکلی ندارم اقای دکتر ممکنه کلا ویروس از بدنم دفع شده بعد از این مدت؟ و اینکه من قصد ازدواج دارم و‌میترسم همسرم مبتلا بشن ایا ایشون هم مبتلا میشن با توجه به اینکه من درمان کردم؟ممنون میشم من رو از فکر و استرس دربیارید چون میترسم ازدواج کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام اگر شما تا ۲ سال ضایعه نزنید به احتمال ۹۰٪ این ویروس از بدن شما دفع شده است در صورتیکه حین رابطه ضایعه نداشته باشید انرا انتقال نمیدهید
 • تصویر کاربر فافا یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام هزینه 17تا زگیل در واژن چقدر میشه؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام حدود ۱ میلیون تومان
 • تصویر کاربر سهیل دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 362 مشاهده پرسش
  سلام امیدوارم خوب باشید.
  من حدود هشت نه سال پیش دچار یک زائده بسیار کوچک در ناحیه تناسلی شدم، هیچ وقت به دکتر مراجعه نکردم، بعد از مدتی خود به خود خوب شد ولی بعد از چندین سال دوباره دچار یک زائده بسیار کوچک جدید کوچک در ادامه ی شکم و بالای آلت تناسلی شدم، هیچ حسی نداره نه خارش نه سوزش، آیا زگیل تناسلیست؟ دلیلش چی میتونه باشه؟ مدت طولانی ای هست که من هیچ رابطه ای نداشتم و این برای من تعجب برانگیزه. باید چی کار کنم؟ آیا بهبودی ایجاد میشه؟ آیا میشه از سرایتش جلوگيری کرد؟
  ممنون میشم بزرگواری بفرمایید جواب بدید.
  شاد و سلامت باشید 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من چند روزه لکه ای روی آلت تناسلی دیدم که الان داره زادتر میشه آیا زگیل هست یا چیز دیگه ای میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام زگیل نیست
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  درمان قطعی بیماری پلاک پیرونی چیست دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،جراحی و خارج کردن پلاک
 • تصویر کاربر Nader یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام من 5عدد زگیل تناسلی دارم میخواستم بدونم هزینه فریز چقدر میشه چقدر زمان میبره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام حدود ۱۵ دقیقه زمان میبرد و ۴۰۰ هزارتومان هزینه آن هست
 • تصویر کاربر تارا یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 929 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۳۳ سالم هست آزمایش HPV دادم و متاسفانه ۱۶-۳۳-۵۸ high risk دارم ، نمونه برداشتن که هنوز جوابش نیومده ولی چون مادرم سرطان کلیه و سرطان تیروئید داشتن نگرانم
  امروز قرص پاور فیت رو گرفتم . و دنبال واکسن گارداسیاگل ۹ هستم
  میشه لطفا به من بگین که آیا میتونم بیام پیشتون و این واکسن رو بزنم ؟ و اگر موجود نیست جایگزین چی بزنم ؟
  و کلا اینکه این واکسن تو سن ۳۳ سال جواب میده آیا؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام واکسن گارداسیل ۹ در ایران موجود نیست اما گارداسیل ۴ میتوانید تزریق کنید و به عبارتی باید تزریق کنید لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر