منو

مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

فهرست مطالب

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود 40 گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

1️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

2️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

1️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

2️⃣ واکسیناسیون

3️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، 100% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

1️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

2️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

واکسن گارداسیل 9 در ایران

واکسن گاردازیل ۹ در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی مرک المان ساخته شد و اکنون جز برنامه واکسیناسیون روتین کشورهای امریکا و کانادا می باشد. این واکسن علاوه بر ۴ نوع ویروسی که واکسن گارداسیل ۴ پوشش می‌دهد (تایپهای ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸) ۵ تایپ دیگر ویروس HPV را پوشش می‌دهد (۳۱،۳۳،۴۵،۵۲ و ۵۸).

در حقیقت با تزریق این واکسن فرد در برابر ۹۵٪ ویروسهای HPV مصون میشود (در گارداسیل ۴ این میزان ۹۰٪ است). تایپهای ۶ و ۱۱ شایعترین ویروسهای مسئول ایجاد زگیل تناسلی بوده و انواع ۱۶٫۱۸٫۳۱٫۳۳۳۵٫۴۲ و ۵۸ مسوول ایجاد سرطانهای حلق و دهان،سرویکس(دهانه رحم)،فرج،واژن و مقعد میباشند.

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تزریق این واکسن را در آقایان و بانوان در سنین بین ۹ تا ۴۵ سالگی توصیه میکند. تزریق این واکسن همانند گاردازیل ۴ در سه مرحله انجام میشود.

متاسفانه توزیع این واکسن جهانی نبوده و بیشتر در امریکا،کانادا و معدود کشورهای اروپایی موجود میباشد. قیمت ۳ دوز این واکسن در امریکا حدود ۵۵۰ دلار و در انگلستان حدود ۵۰۰ پوند میباشد.

نکته حائز اهمیت این موضوع است که در امریکا به تمامی افراد بین ۹ تا ۲۶ سال واکسن گارداسیل بطور رایگان تزریق میشود و افراد مسن تر از ۲۶ سال موظف به پرداخت هزینه این واکسن می باشند که این مساله بیانگر اهمیت این موضوع میباشد.

متاسفانه در حال حاضر به دلیل یک سری تحریم ها و قیمت بالای دلار، این واکسن به سختی پیدا می شود، امید است که در کشور عزیزمان ایران نیز شاهد واکسیناسیون گسترده بر علیه ویروس HPV باشیم تا شیوع این ویروس و موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم بطور چشمگیری کاهش یابد.

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 88367353 یا 88367231 تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید پسرم تازه وارد سن بیست سالگی شده و مجرد هست چند سالی میشه روی انگشتهای دستش زگیل داره یک بار لیزر کرد ولی دوباره در اومد و تعدادش بیشتر شده ، چند هفته پیش متوجه میشه که سه تا هم روی آلت و بیضه ش در اومده رفتیم بیمارستان رازی کرایو انجام دادن و الان هر سه هفته یکبار میره و کرایو انجام میدن الان دو دفعه رفته ولی فعلا که خوب نشده ، البته دکتر هیچ آزمایشی نگرفت فقط بالای برگه نوشته بودن کرایو خوش خیم ، میخام بدونم الان پسرم میتونه واکسن گارداسیل رو تزریق کنه ؟ آیا تاثیری داره در روند بهبودی ؟ و اینکه پسرم هر سه هفته یکبار کرایو رو انجام بده ؟ آقای دکتر خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی نگرانم 🥺 در ضمن من دو فرزند دیگه هم دارم دخترم ۶ ساله و پسر دیگم ۱۲ ساله ، آیا اونا هم باید واکسن بزنن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام‌ واکسن برای پیشگیری است نه درمان
 • تصویر کاربر رام پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 564 مشاهده پرسش
  باسلام. من و خانومم درگیر HPV16شدیم هیچ علائمی نداریم. میخواستم بدونم میتونم سفارش بدم از امریکا برام بفرستن و چطور باید نگهداری بشه تا به دست ما برسه خراب نشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام در دمای ۲ تا ۸ درجه
 • تصویر کاربر رام پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 553 مشاهده پرسش
  باسلام. من و خانومم درگیر HPV16شدیم هیچ علائمی نداریم. میخواستم بدونم واکسن گارداسیل 9گانه کجا گیر میاد بخریم و ایا اثر مثبت دارد؟ تورو خداجواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   واکسن برای پیشگیری و نه درمان است تزریق در همسر شما برای جلوگیری از سرطان توصیه میشود
 • تصویر کاربر رضایی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من مورد ۵۲ های ریسک دارم چه واکسنی بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام بهترین گزینه گارداسیل ۹ هست ولی بعید هست پیدا کنید
 • تصویر کاربر Raziyeh جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید چطوری میتونم واکسن گارداسیل ۹ رو تهیه کنم ؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام از خارج از کشور
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام آقایی۴۰ ساله هستم که خودم وهمسرم به زگیل تناسلی مبتلا شده ایم وواکس پاپیلوگارد۱۶ و۱۸ را برای بار اول هردو دربازو زده ایم میخاستم بدونم سری دوم میشه گارداسیل۴ گانه زد یاهمونو بزنیم کافیه واینکه پاپیلو برای من هم مفیده یافقط برای خانم مفیدخواهد بود چون شک کردم چون خوندگ برای سرطان رحم مفیده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام گارداسیل ۴ بزنید برای همسر شما هم مفید است
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده اقا هستم تقریبا یک سال و نیم قبل روی بدن انتهای الت یک سری زواعد مشاهده میکنم که سیاه رنگ هستن و کمی سفت هستن ولی برامده نیستند زیر پوست هستند و میخاستم بدونم که ایا زگیل هستند یا خیر و برای تشخیص نوع زگیل باید کدام ازمایشگاه برم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام شبیه زگیل هستند
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده اقا هستم تقریبا یک سال و نیم قبل روی بدن انتهای الت یک سری زواعد مشاهده میکنم که سیاه رنگ هستن و کمی سفت هستن ولی برامده نیستند زیر پوست هستند و میخاستم بدونم که ایا زگیل هستند یا خیر و برای تشخیص نوع زگیل باید کدام ازمایشگاه برم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام شبیه زگیل هستند
 • تصویر کاربر ناصري شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 362 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخير
  من خانمي ٣٩ ساله هستم، امكان تزريق واكسن HPV در اين سن وجود دارد و موثر است و يا بايد در سنين پايين تر اقدام ميكردم.
  متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام تزریق واکسن تا ۴۵ سالگی توصیه میشود
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  چطوری و از کجا میتونم واکسن گارداسیل ۹ رو تهیه کنم و قیمتش چقدره؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام در ایران موجود نیست
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر