مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

فهرست مطالب

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

واکسن گارداسیل ۹ در ایران

واکسن گاردازیل ۹ در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی مرک المان ساخته شد و اکنون جز برنامه واکسیناسیون روتین کشورهای امریکا و کانادا می باشد. این واکسن علاوه بر ۴ نوع ویروسی که واکسن گارداسیل ۴ پوشش می‌دهد (تایپهای ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸) ۵ تایپ دیگر ویروس HPV را پوشش می‌دهد (۳۱،۳۳،۴۵،۵۲ و ۵۸).

در حقیقت با تزریق این واکسن فرد در برابر ۹۵٪ ویروسهای HPV مصون میشود (در گارداسیل ۴ این میزان ۹۰٪ است). تایپهای ۶ و ۱۱ شایعترین ویروسهای مسئول ایجاد زگیل تناسلی بوده و انواع ۱۶٫۱۸٫۳۱٫۳۳۳۵٫۴۲ و ۵۸ مسوول ایجاد سرطانهای حلق و دهان،سرویکس(دهانه رحم)،فرج،واژن و مقعد میباشند.

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تزریق این واکسن را در آقایان و بانوان در سنین بین ۹ تا ۴۵ سالگی توصیه میکند. تزریق این واکسن همانند گاردازیل ۴ در سه مرحله انجام میشود.

متاسفانه توزیع این واکسن جهانی نبوده و بیشتر در امریکا،کانادا و معدود کشورهای اروپایی موجود میباشد. قیمت ۳ دوز این واکسن در امریکا حدود ۵۵۰ دلار و در انگلستان حدود ۵۰۰ پوند میباشد.

نکته حائز اهمیت این موضوع است که در امریکا به تمامی افراد بین ۹ تا ۲۶ سال واکسن گارداسیل بطور رایگان تزریق میشود و افراد مسن تر از ۲۶ سال موظف به پرداخت هزینه این واکسن می باشند که این مساله بیانگر اهمیت این موضوع میباشد.

متاسفانه در حال حاضر به دلیل یک سری تحریم ها و قیمت بالای دلار، این واکسن به سختی پیدا می شود، امید است که در کشور عزیزمان ایران نیز شاهد واکسیناسیون گسترده بر علیه ویروس HPV باشیم تا شیوع این ویروس و موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم بطور چشمگیری کاهش یابد.

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیما چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  من یه زایده هایی نزدیک واژن هستش اما نمیدونی زگیل هست یا نه.فقط نزدیک زمان پریود دستگاه تناسلی خشک میشه و میخاره.38ساله هستم.
  میتونم واکسن بزنم.هزینه چقدره.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا بعد از تعطیلات با مطب تماس بگیرید ۸۸۳۶۷۳۵۳
 • تصویر کاربر نازی شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  زگیل تناسلی مقعدی گرفتم ک یبار درمان کردم جواب نگرفتم میخواستم مطب دکتر نوبت بگیرم برای مشاوره و درمان لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بعد از تعطیلات با شماره ۸۸۳۶۷۳۵۳ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخید،سال نوتون مبارک،میخواستم بدونم من شهرستان هستم و خانم هستم،تصمیم به تزریق واکسن گارداسیل رو دارم،اگر نوبت بگیرم و بیام تهران برای خانمها هم تزریق گارداسیل رو تو مطبتون دارین یانه؟اگه آره خودم باید تهیه کنم بیارم یا موجوده تو مطبتون؟ممنون میشم جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام واکسن به تعداد محدود در مطب موجود هست
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام چه نوعی از این واکس بهتر است؟ کدوم مارک بهتر هست تهیه بشه؟ و اولین روز کاری مطب در سال جدید چه روزی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام گارداسیل ۱۴ فروردین
 • تصویر کاربر نرگس جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا واکسن گارداسیل به باسن هم تزریق میشه؟ و اینکه درسته که با لیزر و کرایوتراپی فقط شکل ظاهری خوب میشه و بیماری همیشه داخل بدن باقی میمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام واکسن به باسن تزریق نمی‌شود کرایو بهترین درمان همراه با کمترین احتمال عود هست برای درمان قطعی نیازمند پیگیری و تقویت سیستم ایمنی هستید
 • تصویر کاربر معین شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  من دوز ۱ واکسن گارداسیل را زده بودم و به اشتباهی بعد یک ماه دوز ۱ واکسن گارداسیل برادرم را که میخواست بزند را زدم.میخواستم دوز ۲رو بزنم که این اتفاق افتاد
  الان باید چی کارکنم ؟ایا مریض میشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام دوز ۱ و ۲ واکسن هیچ فرقی با هم ندارند
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام.من واکسن گارداسیل دوز ۱ را از باسن به صورت عضلانی زدم.در سایت هم خواندم باید به بازو یا ران تزریق شود.الان باید دوباره تزریق کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بهتر است به بازو تزریق شود
 • تصویر کاربر Maryam دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت شما بخیر. من یه دختر 26 ساله هستم و حدود 6 سال قبل با یه نفر سکس داشتم. بدون کاندوم و برای یه مدت حدودا یک ساله. ایشون قبل از من شرکای جنسی متعدد داشتن و من از ایشون یه سری زخمها گرفتم که توی عکس مشخص کردم. یه زخم بزرگ که کنار واژن هست و یه ضایعه زگیل مانند کنار مقعد. سوالام اینها هست که:
  1.میخواستم بدونم HPV هست یا مثلا تبخال تناسلی یا چیز دیگه ای؟ گهگاه خارش دارن فقط.
  2.من الان با یه نفر هستم و با ایشون سکس دارم.سکس با کاندوم و دهانی محافظت نشده. امکانش هست ایشون گرفته باشه؟ البته بعد از سکس و رابطه دهانی شست و شو میدن. الکل میزنن و چای داغ هم مصرف میکنن تا امکان انتقال کمتر بشه. آیا این موارد در پیشگیری کمک میکنن؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر Maryam دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام جناب آقای دکتر. میشه جواب این سوال من رو بدید. ممنون میشم
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بیشتر شبیه زگیل تناسلی است هر چند بهتر است پاپ اسمیر دهید و معاینه شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدت ایمنی واکسن گارداسیل چند سال هستش من و همسرم اخرین دوز از سه دوز رو بهمن ۹۶ تزریق کردیم نوبت بعدیش کی میشه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام تا ۸ سال ایمنی کامل می‌دهد پس از آن هر ۸ سال یک بار یک دوز تزریق شود
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ؛من و همسرم بهمن ۱۳۹۶واکسن گارداسیل رو تزریق کردیم یعنی سومین دوزش بهمن ماه بود ،مدت ایمنی این واکسن چند سال هستش،ایا نیاز به یاداور هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام هر ۸ سال یک بار تا ۴۵ سالگی
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر