مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

فهرست مطالب

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

واکسن گارداسیل ۹ در ایران

واکسن گاردازیل ۹ در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی مرک المان ساخته شد و اکنون جز برنامه واکسیناسیون روتین کشورهای امریکا و کانادا می باشد. این واکسن علاوه بر ۴ نوع ویروسی که واکسن گارداسیل ۴ پوشش می‌دهد (تایپهای ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸) ۵ تایپ دیگر ویروس HPV را پوشش می‌دهد (۳۱،۳۳،۴۵،۵۲ و ۵۸).

در حقیقت با تزریق این واکسن فرد در برابر ۹۵٪ ویروسهای HPV مصون میشود (در گارداسیل ۴ این میزان ۹۰٪ است). تایپهای ۶ و ۱۱ شایعترین ویروسهای مسئول ایجاد زگیل تناسلی بوده و انواع ۱۶٫۱۸٫۳۱٫۳۳۳۵٫۴۲ و ۵۸ مسوول ایجاد سرطانهای حلق و دهان،سرویکس(دهانه رحم)،فرج،واژن و مقعد میباشند.

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تزریق این واکسن را در آقایان و بانوان در سنین بین ۹ تا ۴۵ سالگی توصیه میکند. تزریق این واکسن همانند گاردازیل ۴ در سه مرحله انجام میشود.

متاسفانه توزیع این واکسن جهانی نبوده و بیشتر در امریکا،کانادا و معدود کشورهای اروپایی موجود میباشد. قیمت ۳ دوز این واکسن در امریکا حدود ۵۵۰ دلار و در انگلستان حدود ۵۰۰ پوند میباشد.

نکته حائز اهمیت این موضوع است که در امریکا به تمامی افراد بین ۹ تا ۲۶ سال واکسن گارداسیل بطور رایگان تزریق میشود و افراد مسن تر از ۲۶ سال موظف به پرداخت هزینه این واکسن می باشند که این مساله بیانگر اهمیت این موضوع میباشد.

متاسفانه در حال حاضر به دلیل یک سری تحریم ها و قیمت بالای دلار، این واکسن به سختی پیدا می شود، امید است که در کشور عزیزمان ایران نیز شاهد واکسیناسیون گسترده بر علیه ویروس HPV باشیم تا شیوع این ویروس و موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم بطور چشمگیری کاهش یابد.

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدت ایمنی واکسن گارداسیل چند سال هستش من و همسرم اخرین دوز از سه دوز رو بهمن ۹۶ تزریق کردیم نوبت بعدیش کی میشه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام تا ۸ سال ایمنی کامل می‌دهد پس از آن هر ۸ سال یک بار یک دوز تزریق شود
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ؛من و همسرم بهمن ۱۳۹۶واکسن گارداسیل رو تزریق کردیم یعنی سومین دوزش بهمن ماه بود ،مدت ایمنی این واکسن چند سال هستش،ایا نیاز به یاداور هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام هر ۸ سال یک بار تا ۴۵ سالگی
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  بنده مشگل عدم‌نعوظ دارم لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام مجدد.من در سوال قبلیم پرسیدم که در آزمایش مبتلا به نوع 52 و 89 هستم. سوالم این است که با توجه به اینکه هیچگونه ضایعه و زگیلی وجود ندارد آیا امکانش هست که جواب آزمایش اشتباه باشد؟ آیا بر اثر رابطه دهانی و جنسی به طرف مقابل قابل انتقال است و اینکه در حال خوردن قرص ایمونسس هستم، آیا درمان می شوم با قوی کردن سیستم ایمنیم و اینکه چقدر طول می کشد که بهبود یابم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر م جمعه ۵ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام، خانمم آزمایش HPV داده اند که مثبت اعلام شده از نوع 18، هر دو ارتباط دهانی هم داشته ایم و دارای یک پسر 5 ساله هستیم: 1 - آیا با بوسیدن بچه منتقل شده (با وجود اینکه همچنان نمیدانیم که در دهان ویروس وجود دارد) ؟ 2- در مرکز شما واکسیناسیون هر دو نفر با جواب آزمایش همسرم انجام میشود یا خیر؟(برای جلوگیری از آلوده شدن با نوع های مختلف دیگر در آینده) 3 - قیمت هر دوره واکسیانسیون چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام HPV با بوسیدن انتقال نمی یابد در مورد واکسن لطفا با منشی هماهنگ بفرمایید ۸۸۳۶۷۳۵۳
 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من 42 ساله هستم.آزمایش دادم و اعلام شد مبتلا هستم به ویروس اچ پی وی نوع 52 و 89.
  سوالم این است که چقدر این آزمایش دقیق است در مردان و دوم اینکه با توجه به این که در ایران نوع گارداسیل 4 موجود است آیا زدن واکسن تاثییری دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تنها آزمایش دقیق در آقایان بررسی خود ضایعه است واکسن روی این ویروسها تاثیری ندارد اما اگر شرکای جنسی متعددی دارید بهتر است واکسن تزریق کنید
 • تصویر کاربر مملی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید می خواستم بدونم اینا چیه رو الات تناسلیم ۱ماه اینجوری شده است زیگل هست یا چیزه دیگه خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام احتمالا زگیل هست گرچه بهتره از نزدیک معاینه بشید
 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اگه ۲۰ روز زودتر واکسن گارداسیل و تزریق کنیم مسئله ای نداره؟ چون اکسپایر دارو م تا ۱۰ اردیبهشت
  ممنون از راهنمایی تون 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر پارسا جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر

  من پسری مجرد هستم و هیچگونه ارتباط جنسی هم نداشتم اما حدودا یک ساله روی سر آلتم یک لَک سفید رنگ به وجود آمده البته هیچ گونه التهاب، خارش ،ترشح ،برجستگی وزخمی نداره ؛ ممکنه زگیل تناسلی باشه؟؟

  اگر نیست چجوری میشه این لک رو از بین برد ، پماد یا داروی خاصی هست که بتونم استفاده کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام زگیل نیست
 • تصویر کاربر رايكا جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام دكتر عزيز
  بهترين و موثر ترين واكسن hpv كدام است
  و كجا (كدام موسسه )ميشه تزريق كرد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام‌در ایران فقط گاردازیل ۴ موجود است در صورت تمایل به تزریق میتوانید با مطب تماس بگیرید ۸۸۳۶۷۳۵۳
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر