مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

فهرست مطالب

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

واکسن گارداسیل ۹ در ایران

واکسن گاردازیل ۹ در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی مرک المان ساخته شد و اکنون جز برنامه واکسیناسیون روتین کشورهای امریکا و کانادا می باشد. این واکسن علاوه بر ۴ نوع ویروسی که واکسن گارداسیل ۴ پوشش می‌دهد (تایپهای ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸) ۵ تایپ دیگر ویروس HPV را پوشش می‌دهد (۳۱،۳۳،۴۵،۵۲ و ۵۸).

در حقیقت با تزریق این واکسن فرد در برابر ۹۵٪ ویروسهای HPV مصون میشود (در گارداسیل ۴ این میزان ۹۰٪ است). تایپهای ۶ و ۱۱ شایعترین ویروسهای مسئول ایجاد زگیل تناسلی بوده و انواع ۱۶٫۱۸٫۳۱٫۳۳۳۵٫۴۲ و ۵۸ مسوول ایجاد سرطانهای حلق و دهان،سرویکس(دهانه رحم)،فرج،واژن و مقعد میباشند.

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تزریق این واکسن را در آقایان و بانوان در سنین بین ۹ تا ۴۵ سالگی توصیه میکند. تزریق این واکسن همانند گاردازیل ۴ در سه مرحله انجام میشود.

متاسفانه توزیع این واکسن جهانی نبوده و بیشتر در امریکا،کانادا و معدود کشورهای اروپایی موجود میباشد. قیمت ۳ دوز این واکسن در امریکا حدود ۵۵۰ دلار و در انگلستان حدود ۵۰۰ پوند میباشد.

نکته حائز اهمیت این موضوع است که در امریکا به تمامی افراد بین ۹ تا ۲۶ سال واکسن گارداسیل بطور رایگان تزریق میشود و افراد مسن تر از ۲۶ سال موظف به پرداخت هزینه این واکسن می باشند که این مساله بیانگر اهمیت این موضوع میباشد.

متاسفانه در حال حاضر به دلیل یک سری تحریم ها و قیمت بالای دلار، این واکسن به سختی پیدا می شود، امید است که در کشور عزیزمان ایران نیز شاهد واکسیناسیون گسترده بر علیه ویروس HPV باشیم تا شیوع این ویروس و موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم بطور چشمگیری کاهش یابد.

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده دو نوبت گذشته واکسن را نزد دکتر ناطق تزریق کردم و موعد نوبت سوم ۸ آذر است. با توجه به اعمال محدودیت‌های کرونایی، نمیتوانم به مطب دکتر مراجعه کنم
  آیا تاخیر در نوبت سوم که ۴ ماه بعد از نوبت دوم باید تزریق شود مشکل ساز میشود یا تاخیر ۱ ماهه در تزریق نوبت سوم بلامانع است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام مطب باز است بهتر است تزریق را تاخیر نیاندازید
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام تشکر بابت پاسخ به سوال جنسی که عموما بعلت معذوریات قادر به مراجعه به پزشک نیستیم. جناب دکتر همسرم سرد مزاج هستند و ارتباط جنسی ما از چند سال پیش خیلی ضعیف و بعضا حتی ماهانه یکبار هم اتفاق نمیفتد برعکس ایشان من دوست داشتم که هر دو روز در میان ارتباط داشته باشم و این امر باعث شده که دیگر مثل گذشته نباشم همچنین بیش از 25 سال هست که قند خون دارم و تحت کنترل هستم مشکل اصلیم این استکه در ابتدای ارتباط نعوذ خوب هست ولی خیلی زود شل شده موجب نارضایتی میشود لطفا راهنمایی بفرمائید چکارکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام از کجا میتونم تهیه کنم واکسن گارداسیل رو و قبمتش چنده؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید ۸۸۳۶۷۳۵۳
 • تصویر کاربر سامی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام و عرض ادب.
  در مطب شما اکنون واکسن گارداسیل برای تزریق موجود میباشد؟
  اگر موجود است قیمت چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام بله لطفا با منشی هماهنگ بفرمایید ۸۸۳۶۷۳۵۳
 • تصویر کاربر N یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من واکسن گارداسیل و تهیه کردم اما متاسفانه یک روز در ماشین ماند و در یخجال نبود ایا واکسن خراب شده است؟و اینکه متوجه شدم که واکسن گارداسیل ۹بهتر از گارداسیل میباشد،ایا شما واکسن گارداسیل ۹را دارید که مراجعه کنم ؟چون فردا میخواستم واکسنم و بزنم اگر بدونم میتونم واکسن گارداسیل نه رو بزنم به هیچ وجه گارداسیل رو نمیزنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام آن واکسن خراب شده است گارداسیل ۹ در ایران موجود نیست
 • تصویر کاربر Darya شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  وقت بخیر. واکسن گارداسیل رو هم خودتون دارید؟ چون من خیلی از داروخونه هارو گشتم و نداشتن و گفتند فقط هلال احمر داره‌ . اگر خودتون هم میتوانید تهیه کنید میشه یه تایم‌ برای من رزرو کنید. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام لطفا با منشی هماهنگ بفرمایید ۸۸۳۶۷۳۵۳
 • تصویر کاربر mousavi یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مشکل نعول دارم ودر زمان نزدیکی آلت تناسلیم شکل می گردد واین مشکل برایم بسیار ناراحت کننده است لطفا راهنمایی فرماید لازم به توضیح میباشد که بنده دیابت نوع 2 دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر دوستی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر در صورت زدن واکسن گارداسیل دیگه این بیماری رو نمی گیرین؟؟
  اگر هم قبلا داشته باشیم و کاملا درمان شده باشه با زدن این واکسن باز هم قابل انتقال هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام واکسن گارداسیل از ۹۰٪ موارد جلوگیری میکند در صورت نداشتن ضایعه انتقال صورت نمیگیرد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام
  در مطب امکان درخواست آزمایش جهت hpv typing وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام این آزمایش در آزمایشگاه انجام میشود
 • تصویر کاربر adel یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید.بنده 29ساله هستم و از زمان بلوغ جنسی دچار نعوظ دائم در هنگام خواب هستم و این مسئله برای بنده خیلی آزار دهنده هست ممکنه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت و‌مشاوره اقدام‌کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر