مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 

 

واکسن زگیل تناسلی

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mousavi یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مشکل نعول دارم ودر زمان نزدیکی آلت تناسلیم شکل می گردد واین مشکل برایم بسیار ناراحت کننده است لطفا راهنمایی فرماید لازم به توضیح میباشد که بنده دیابت نوع 2 دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  در مطب امکان درخواست آزمایش جهت hpv typing وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام این آزمایش در آزمایشگاه انجام میشود
 • تصویر کاربر adel یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید.بنده 29ساله هستم و از زمان بلوغ جنسی دچار نعوظ دائم در هنگام خواب هستم و این مسئله برای بنده خیلی آزار دهنده هست ممکنه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت و‌مشاوره اقدام‌کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده ۲۴ سالمه. پسرم و رابطه جنسی خاصی نداشتم. بنظرتون این زگیل تناسلی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر. چند هفته ای هست که دچار عارضه پوستی شدم که در تصویر مشخص است. قبلا به صورت دانه های سرخ ریز بود بعدا تبدیل به زخم شد. چرک و خون ندارد. فقط خارش و گاها وقتی زحم سرباز کند سوزش دارد. فکر کردم تبخال تناسلی هست و اسیکلوور مصرف کردم ولی خوب نشد. شاید چون کامل مصرف نکردم خوب نشده. تقریبا یک ماه هست که درگیر هستم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام شما دچار اگزما(آلرژی)شده اید
 • تصویر کاربر Sahar شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  برای تزریق واکسن گارداسیل بیمارستان آتیه این کار رو میکنن؟ یا جایی هست که خودشون واکسن داشته باشند
  1. تصویر کاربر Sahar جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   هزینه واکسن هم میفرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا با منشی هماهنگ بفرمایید ۸۸۳۶۷۳۵۳
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sima_mh جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير.
  من داروساز هستم و ميخوام واكسن گارداسيل تزريق كنم اما نميدونم كجا تزريق رو انجام بدم ميخواستم بدونم كن آيا شما تزريق واكسن رو انجام ميدين يا نه؟تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام بله،لطفا تشریف بیارید مطب
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  حدود هشت الی نه عدد از این زائده ها در اطراف و روی خود آلت من وجود داره ، حدود پنج ساله که هست ، آیا با مصرف پماد ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا) یا موارد مشابه مشکل من حل میشه ؟ یا حتما باید به صورت حضوری بیام خدمتتون و معاینه و درمان بشم ؟
  ممنون از وقتی که میگذارید و پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام زگیل‌های شما نسبتا بزرگ و متعدد هستند بهتر است کرایو کنید
 • تصویر کاربر اسفندیار شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بپرسم این واکسن .گارداسیل پیدا میشه اگربله .با چه قیمتی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا با منشی هماهنگ بفرمایید ۸۸۳۶۷۳۵۳
 • تصویر کاربر حریر چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت شما به خیر. من چند زگیل کوچک دارم. دکترم شیرازه و الان با این اوضاع کرونا نمیتونم برم پیشش. آیا الان شما برداشتن زگیل رو انجام میدید؟و اینکه واکسن گارداسیل دارید و تزریق میکنید یا باید بخرم؟
  باید اول زگیل ها رو بردارم و بعد واکسن بزنم یا برعکس؟
  و شما تست پاپ اسمیر هم انجام میدید چون الان یکسال از تست آخرم میگذره.
  پیشاپیش ممنونم از حوصله اتون و پاسخ دهیتون. خیلی سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام در مطب تزریق واکسن و فریز زگیل انجام میشود،در حال حاضر واکسن موجود است برای تست پاپ اسمیر به همکاران زنان مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر