مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 

 

واکسن زگیل تناسلی

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

5+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقت بخير من چند سال پيش زيگيل تناسلي داشتم الان چند ماه اين لكه دوامدع من نگرانم كع زيگيل باشع برجستگي نداره م هم سطح پوست مييشع راهنماييم كنيد اول فك كردم مو برگشتي مو توش روييدع بود اون مو رو در اوردم ولي بازم هستش
  1. تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   دكتر جان ميشه لطفا جواب بديد😞
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،زگیل نیست،نگران نباشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقت بخير من چند سال پيش زيگيل تناسلي داشتم الان چند ماه اين لكه دوامدع من نگرانم كع زيگيل باشع برجستگي نداره م هم سطح پوست مييشع راهنماييم كنيد اول فك كردم مو برگشتي مو توش روييدع بود اون مو رو در اوردم ولي بازم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،زگیل نیست،نگران نباشید
 • تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدودا 3 ماه پیش کرایو کردم با توجه به اینکه از حدود یک ماه پیش مجددا از تیغ استفاده کردم زگیلهای خیلی ریزی مجدد به تعداد 3 تا مشاهده میکنم سوالم از خدمت شما اینه که آیا اساسا ممکنه استفاده از تیغ باعث اود شده باشه (با توجه به اینکه از زمان کرایو قبلی 2 ماه گذشته بود ) دوم اینکه ایا این زگیلهای ریز هم نیاز به کرایوی مجدد دارد یا اینکه با گذر زمان رفع میشه؟سوم اینکه چه عواملی باعث اود میشه ؟ آیا علتش سیستم ایمنی ضعیف بوده
  (لازم به ذکره که بعد از کرایو کردن تماس جنسی نداشتم ) ممنون از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر jb یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بادرود.جناب آقای دکترناطق بنده مردی 49ساله هستم که نتیجه آزمایش esrبنده جدیدا 26بوده است.سابقه hpvنوع 16حدود15سال قبل رودارم که مطمئن نیستم آیاکاملاازبین رفته یانه؟الان هرازگاهی سوزش مختصری بعضی مواقع درناحیه تناسلی حس میکنم.سابق التهاب پروستات روهم دارم حدود10سال قبل که انموقه یک دوره 18ماهه درمان داشتم.psa جدیدا آزمایش دادم ونتیجه اش 0.19است.وfree psaنیز0.07.بنظرتان الان بایستی آزمایش hpvرودوباره بایدانجام بدم؟یااگرصلاح میدونیدبرای ویزیت خدمت برسم.ممنون میشم توصیه تون روبفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،بسیار بعید است که این ESR ارتباطی با HPV داشته باشد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یک ماه و نیم پیش یک رابطه اورال داشتم که بعد از 4 روز دچار علائم اولیه تب و کوفتگی تورم لوزه و عفونت لب شدم بعد 5 روز آزمایش دادم هرپس 1 و 2 و باکتری اوره آ پلاسما مثبت شد . دکتر داروی آسیکلوویر(10 روز مصرف) و یک بسته تاوانکس(5 روز مصرف) تجویز کرد که مصرف کردم. از روز مصرف بهبود پیدا کردم تا یک هفته علایم خوب شد فقط تورم لوزه کامل برطرف نشد بعد 5 روز دوباره آسیکلوویر گرفتم و 5 روز مصرف کردم تورم لوزه هام هم برطرف شد. بعد از قطع انتهای گلوم احساس تورم خیلی کمی داشتم ولی عفونت نداشتم این احساس هنوز هم بعد 2 هفته وجود داره بعضی موقع ها حس میکنم خوب شده بعضی موقع ها هست، ایا باید دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Ashkan یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  وخدا قوت خدمت شما اقای دکتر
  اینجانب ۳۱ساله و با یک خانم هم سن خودم رابطه دارم ،حدودا ۲سال میشه در رابطه هستیم،من از قدیم این دونه ها رو داشتم مثلا ۱۰سال پیش که ۲۰ساله بودم اونوقت هم با یه خانم ۲سال رابطه داشتم،حالا چیکار کنم میتونید از روی تصاویر کمکم کنید،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،این ضایعات زگیل نیستند
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،بنده مردی 37 ساله و متاهل هستم که حدود دو سال است ازدواج کردم،بعد از 6 ماه اقدام برای باروری که نا موفق بود پس از مراجع به پزشک و انجام آزمایش اسپرم و ازمایش خون، مشخص شد که آزواسپرم هستنم ،و در ازمایش هیچ اسپرمی مشاهده نشد، ازمایش هورمونی ام نرمال بود، fsh=4.36 , L.H=3.02 ، آیا امکان دارد در نمونه برداری اسپرمی یافت شود؟و اینکه در دوران نوجوانی در سن 14 سالگی مبتلا به بیماری هوچکین (غدد لنفاوی)بوده ام و پس از تزریق دارو خوب شدم. در برگه ای که از اون دوران پیدا کردم از دو پروتکل ABVD و MOPP برای درمانم استفاده کرده بودند.الان خیلی نگران خودم و همسرم هستم چرا که همسرم تک فرزند است و خانواده اش هم برای داشتن فرزند خیلی بهش فشار می آورند، آیا این مورد درمان دارد؟ و آیا امکان دارد پدر و مادر بنده در جریان این مشکل بوده اند و با من در میان نگذاشته اند، خیلی عذاب وجدان دارم در قبال همسرم.مدارک پزشکی در پیوست ارسال شده است.با تشکر از پاسخگویی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،معمولا شیمی درمانی منجر به ازواسپرمی موقت و نه پایدار میشود با این حال الان تنها گزینه همان نمونه برداری است
 • تصویر کاربر ف.ف چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دو دوره واکسن رو زدم، دوره سوم اخر اسفند هست، ولی میشه دیرتر بزنم؟ مثلا یک ماه دیرتر بزنم؟ هر زمان که زدم، ده روز بعدش، سرماخوردم، یعنی بدنم ضعیف شده بود، و الان بخاطر وضعیت موجود، نگرانم که بخوام بزنم ، اگه دیر بزنم چی میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،تا ۱ ماه مساله ای ندارد
 • تصویر کاربر Nn پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ممنون بابت راهنماییتون و اینکه وقت میذارید من این آزمایش رو دادم شما گفتن ازمایش hpv2 بدین به این مربوط نمیشه باز باید ازمایش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،خوشبختانه شما HPV ندارید
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نوبت دوم بعد از یک ماه باید تزریق بشه یا دوماه من متوجه نشدم اخرش؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   بین ۱ تا ۲ ماه هر زمانی تزریق شود درست است
درحال دریافت اطلاعات