مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 

 

واکسن زگیل تناسلی

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

5+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مربض جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  میخواستم بدونم کسی که دسترسی به دکتر نداره باید چیکار کنه پماد یا چیز شبیه اون برای بیماری وجود داره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر کاوە جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  رنگ منی من به حالت قرمز وکثیف دبده میشه و سوزش و درد هم داره
  چکار باید بکنم و به چه دکتری مراجعه بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)هستید به ارولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پرویز جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من به رابطه جنسی داشتم از نوع دهانی. یعنی دختر دهانش رو به آلت من زده. و‌ من از قبل زیگیل داشتم اما نمیدونستم این زیگیله. الان. یکی دو‌روز بعد رابطه پیگیر شدم . و الان کلی ناراحتم اون دختر باید چیکار کنه؟ واکسنش هم که گیر نمیاد. آیا ب صورت حتمی میگیره یا فقط احتمال داره؟ ایا دور دهانش ممکنه دونه بزنه. باید چیکار کرد توروخدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،احتمال ابتلا بین ۵ تا ۷ درصد است از داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی استفاده کنید
 • تصویر کاربر دختر جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر؛برادرم ساکن کاناداست؛آیا میتونه هر سه دوز واکسن رو خریداری کنه و برای من به ایران بیاره؟و من طی ۶ ماه تزریق داشته باشم؟ینی میتونم واکسنهارو درون یخچال نگهداری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،بله
 • تصویر کاربر شاهین جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر نوبت اول واکسن 4 ظرفینی زده باشیم آیا می توان دو نوبت بعدی را 9 ظرفیتی زد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،بله
 • تصویر کاربر نوشين جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشين يك دوره آمپول گارداسيل را زدم ولى براى دوره دوم نميتونم پيدا كنم چه كار بكنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،با ۱۴۹۰ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر یلدا جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مبتلا به زگیل تناسلی شدم .ازمایش دادم نوع 53 بود
  واکسن گارداسیل رو الان بزنم فایده ای داره یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،اگر زیر ۴۰ سال هستید واکسن بزنید
 • تصویر کاربر Behnaz جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من واكسن گارداسيل رو مى خواستم بزنم مى خواستم بدونم شما موجود دارين؟!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،در حال حاضر خیر
 • تصویر کاربر ماری شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خواهرم ساکن همدان است زگیل تناسلی دارد واکسن یک و دو رو تزریق کردن وشیش ماه بعدش که باید در تاریخ98/11/23تزریق میکردن واکسن در هیج جا پیدا نمیشه درهمدان ،درتهران هم همه جا رفتم تقریبا زنگ زدم میگن موجودنیس شما نمیدونید من باید از کجا تهیه کنم که درمانش مختل نشه ،خواهش میکنم جواب بدین
  1. تصویر کاربر ماری پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام دکتر واکسن گارداسیل رو از کجا تهیه کنم
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،با ۱۴۹۰ تماس بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عاشور شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.شوهر من در قسمت الت تناسلی چند تا زگیل وجود دارد.با رفتن به دکتر برای درمان شوهرم.دکتر مربوطه به من گفتند که هر چه سریعتر باید واکسن گارداسیل را تهیه و تزریق نمایم.با توجه به نایاب بودن این واکسن در شهرستان ،ایا شما این واکسن را در حال حاضر در دسترس دارید ؟قیمت واکسن و تزریق ان را لطف کنی.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،خیر
درحال دریافت اطلاعات