مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 

 

واکسن زگیل تناسلی

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

6+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عاشور شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.شوهر من در قسمت الت تناسلی چند تا زگیل وجود دارد.با رفتن به دکتر برای درمان شوهرم.دکتر مربوطه به من گفتند که هر چه سریعتر باید واکسن گارداسیل را تهیه و تزریق نمایم.با توجه به نایاب بودن این واکسن در شهرستان ،ایا شما این واکسن را در حال حاضر در دسترس دارید ؟قیمت واکسن و تزریق ان را لطف کنی.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود ۴ ۵ تا زگیل روی بیضه خود داشتم چند ماهی
  رفتم آزمایش خون و ادرار دادم اما همه چی خوب بود هیچ بیماری نداشتم حتی مقدار گلبول های سفیدم زیاد بود یعنی سیستم ایمنی خوبی دارم
  اما به یه دکتر مراجعه کردم گفتن زگیل تناسلیه و کرایوتراپی کردن
  میشه نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر آدرینه جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من برای دخترم ۱۶سالشه واکسن گارداسیل می خوام بزنم یه کلیپی دیدم کهدر مکزیک به دخترای یه مدرسه تزریق کرده بودن که وحشناک بود نگرانم که این دلیلش چیه از دکتر زنان خودم پرسیدم جواب قانع کننده ای ندادن ممکنه راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،سود تزریق واکسن بسیار بسیار بیشتر از ضرر ان است
 • تصویر کاربر H پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من زیگیل تناسلی دارم و دو دوره از واکسن به موقع تزریق کردم. ولی متاسفانه دوز سوم که الان باید بزنم، واکسن موجود نیس. من نگرانم که که عقب بیفته. اگر عقب بیفته من چیکار کنم؟ آیا از اول باید سه دوره رو بزنم؟ (ضرر نداره تکرار واکسن‌)
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،برای ایمنی کامل تجویز هر ۳ دوره لازم است
 • تصویر کاربر صابر پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من دو ماهه زیگیل تناسلی گرفتم که خوشبختانه سریعا با مراجعه به دکتر و استفاده از محلولی که تجویز شد علائمش برطرف شد. اما دکترم تاکید داشت واکسن گارداسیل رو استفاده کنم. ولی متاسفانه تا الان هرجا مراجعه کردم موفق نشدم پیدا کنم. میخواستم بدونم شما این واکسن رو دارید که من به مطبتون مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،در حال حاضر خیر
   با منشی در تماس باشید
   ۸۸۳۶۷۳۵۳
 • تصویر کاربر maed دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عذر میخوام ک این سوالو میپرسم ولی واقعا نمیتونم با کسی در میون بزارم...
  من شونزذه سالمه و دیشب برای اولین بار خود ارضایی داشتم ولی چیزی داخل نکردم
  بلافاصله بعد ک با دستمال توالت خودمو تمیز کردم در حد یک لکه خون شایدم کمتر مشاهده کردم تقریبا 6 روز به دوره پریودیم مونده ممکنه بکارت اسیب دیده باشه؟؟؟ خاهش میکنم جواب بدید واقعن نمیدونم باید با کی در میون بزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر مريم دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  واكسن گارداسيل ٩ در ايران موجود است؟
  آيا شما گارداسيل ٩ رو ترريق مي كنيد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،خیر
   گارداسیل ۹ فقط در امریکا و کانادا موجود است
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴ ماهه پیش نوبت اول واکسن گارداسیل تزریق کردم
  الان باید از اول دوباره تزریق کنم؟
  یا میتونم نوبت دومو تزریق کنم؟
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،دو مرتبه از اول تزریق کنید
 • تصویر کاربر zahra دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تقریبن ۱۰ ساله که زگیل دارم
  اما فقط روی دستام بودن
  بعد از چندبار کرایو کردن اکثرشون برگشتن
  حتی جاهایی از دست و بازو و سینه و پهلو که نداشتم هم زگیل ایجاد شده
  ممکنه که بیشتر بشه و به زگیل تناسلی تبدیل بشه؟
  با تزریق واکسن مصونیت ایجاد میشه در برابر زگیل تناسلی؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،زگیل اندامها هیچ ربطی به زگیل تناسلی ندارد تزریق واکسن سبب مصونیت از ۹۰٪ موارد زگیل تناسلی میشود
 • تصویر کاربر Roksana یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نزدیک به ۲ساله پیش دکترا بهم گفتن زگیل تناسلی دارم فقط داخلی بودن چندین بار لیزر کردم ۳دوره واکسن رو زدم ۶ماه از قرص های ahcc آمریکایی استفاده کردم و حدود ۱سالو ۵ماه هیچ عودی نداشتم تا چندروز پیش که واسه معاینه رفتم گفتن باز عود کرده و لیزر کردن شنیده بودم بعد از ۱سال اگه عود نباشه ویروس از بدن میره پس چرا من باز عود داشتم ؟ اگه بخوام ازدواج کنم آیا همسرم با زدن واکسن دیگه واگیر نمیکنن؟آیا سنشون اگه ۳۸ سال باشه واکسن تاثیر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،کرایو درمان بهتری نسبت به لیزر میباشد اگر تا ۲ سال عود نکند یعنی به احتمال ۹۰٪ نمیزند
درحال دریافت اطلاعات