مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 

 

واکسن زگیل تناسلی

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

5+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شرلی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من به زگیل تناسلی آلوده هستم به شماره 6 و31 هستم. پاپ اسمیر هم دادم مشکلی نداشتم همه نرمال بود جز کمی التهاب داشتم. آیا چکار کنم درمان کنم. زگیل من بیرون از واژن پایین لبی هست لای لبه پایین. آیا خطرناک هست. باید چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،کرایو(فریز)انجام دهید جهت کاهش خطر سرطان واکسن بزنید و جهت کاهش عود داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی مصرف کنید
 • تصویر کاربر Zk یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  شوهرم دوسه تا دونه رو الت تناسلیش زده پیش دکتر اورولوژی رفته گفت زگیل تناسلی نیست اگه خارش نداری ولی من نگرانم لطفا راهنماییم کنید؟
  تست پاپ اسمیر زگیل تناسلی رو نشون میده؟ چهار ماه پیش تست دادم فقط عفونت قارچی نشون داد هر چی دارو مصرف میکنم خوب نشدم لطفا برا این مورد هم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،پاپ اسمیر زگیل را مشخص میکند .از ضایعات همسر خود نیز میتوانید ازمایش دهید تا مشخص شود زگیل هست یا خیر
 • تصویر کاربر Z پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر... یه سوال داشتم خدمت شما  نامزدم دچار زگیل تناسلی هستن و به من گفتن که این مشکل رو داره و در حال حاضر دو مرحله واکسن خوردم و اصلا رابطه ای هم نداشتیم ... بعد از چندمین واکسن میشه رابطه داشت؟ من تازه واکسن دوم رو خوردم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،۳ ماه پس از اولین تزریق
 • تصویر کاربر دکتر چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  من خانم 30 ساله، پزشک عمومی هستم که مبتلا به زگیل تناسلی شدم که در آزمایشات HPV 6 گزارش شد.3 دوز گارداسیل تزریق کردم و خوشبختانه طی 4ماه با درمان کرایو و پدوفیلین زگیلها کاملن درمان شد. 1)آیا همسر آینده من در صورت تزریق 3 دوز واکسن 4ظرفیتی از طریق تماس جنسی مبتلا به ویروس یا زگیل خواهد شد؟ و2)آیا من ناقل HPV6 هستم و درصورت بارداری فرزند من ناقل یا مبتلا به HPV6 خواهد بود؟( انتقال از مادر به جنین از طریق جفت است یا در حین عبور نوزاد از کانال زایمانی؟) 3) آیا این جمله پزشکان متخصص که انواعی از ویروس که موجب زگیل تناسلی میشوند کارسینوژن نیستند صحت دارد؟ 4) با توجه به ویرجین بودن اینجانب و نداشتن رابطه جنسی و بهبود زگیل ها انجام پاپ اسمیر هم اکنون برای من ضروریست؟
  در پایان از اطلاعات مفید شما متشکرم و پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام همکار گرامی،ایمنی واکسن ۱۰۰٪ است اما بهتر است پس از ۸ سال تجدید شود
   شرط انتقال داشتن ضایعات فعال است
   اگر در حین زایمان ضایعه فعال داشته باشید جهت جلوگیری از انتقال باید سزارین کنید
   زدن یا نزدن زگیل ربطی به کارسینوژن بودن ندارد بلکه تایپ زگیل تناسلی مهم است
   در حال حاصر شما نیاز به پاپ اسمیر ندارید کپسول پاور فیت جهت افزایش سیستم ایمنی بدن روزی ۲ عدد میل کنید
 • تصویر کاربر آرمین چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. تزریق واکسن گارداسیل برای مردها تا چه سنی قابل انجام و موثر است؟
  و اینکه برای تهیه واکسن می توانیم به مطب مراجه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،تا ۴۵ سالگی
   میتوانید به مطب بنده مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر نوع زگیل ۱۶، ۶۶، ۶۱ دارم باکره هستم رابطه از مقعد داشتم قبلا و الان ۴۰ سالمه مقعد زگیل ندارم بیرون واژن و کنارپرده بکارت که با کرایه طی سه مرحله از بین رفت این ویروس وارد گردنه رحم و رحمم شده و چکار باید کنم چون پاپ اسمیر نمیشه بدم من صد در صد مبتلا به سرطان میشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،اگر پاپ اسمیر نداده اید از کجا میدانید که به گردن رحم هم‌انتقال پیدا کرده؟؟؟
  2. تصویر کاربر مینا جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   اقای دکتر سوال پرسیدم از شما بنظر شما ویروس وارد رحم یا دهانه رحم شده یا نه و چکار میشه کرد واکسن سه نوبت زدم ممنونم
  3. تصویر کاربر مینا جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   اقای دکتر سوال از شما پرسیدم بنظرتون وارد شده ویروس ممنون میشم کمک کنید و واکسن هم سه نوبت زدم سپاسگزارم
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   تا پاپ اسمیر انجام ندهید مشخص نمیشود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر واکسن گارداسیل ۹ گانه موجوده،هزینه سه بار تزریق واکسن چقد میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،گارداسیل ۹ فقط در امریکا و کانادا موجود است هزینه تزریق هر دوره واکسن زگیل تناسلی ۶۰۰ هزار تومان است
 • تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من چند سالی هست ک یه زیگیل دور الت تناسلیم هست.یکی دوساله ک رفتم پیش دکتر وگفته ک مبتلابه زیگیل تناسلی هستم.من‌هیچ نو رابطه جنسی نداشتم.و نمیدونم‌چجوری مبتلا شدم .فیریز کردم ولی بازم در اونده و بیشتر شده دور الت تناسلیم داخل پوست وقتی فشار میدم میبینم ک داخل پوست دونه های سفید رنگ زیادی هست.خیلی ترس برم داشته .لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید با فریز ضایعات را از بین میبریم و با تجویز داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی احتمال عود ان کمتر میشود
 • تصویر کاربر fmo چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دکتر من ازدواج نکرده ام و از سال 97 مبتلا به hpv53 و 6 شده ام خیلی نگران ابتلا به کنسر سرویکس هستم و ویرجین بودنم اصلا مهم نیست اما هیچ پزشکی حاصر به انجام کولپوسکوپی نیست. شما داروی پاورفیت رو برای افزایش ایمنی پیشنهاد میکنید؟ الان دارم سلنیوم و کیوتین میخورم ب نظرتون این دو اثر بخش هستند؟؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،پاور فیت،AHCC و داروی well woman هر ۳ داروهای خوبی هستند واکسن زگیل تناسلی را نیز تزریق کنید
 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دقیقا یک ماه پیش با خانومی رابطه دهانی محافظت نشده داشتم از کمتر از یک ساعت بعد از رابطه مزه بدیرو در دهانم احساس میکنم و گرفتگی و سوزش گلو دارم به طوری که تا همین الان ادامه پیدا کرده خارش مقعد هم از هفته پیش پیدا کردم گاهی معدم هم درد میگیره دوروز پیش آزمایش hiv دادم منفی بود گفتن برای علائم به دکتر اورولوژی مراجعه کنم شما نظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت گرفتن انتی بیوتیک به ارولوژیست مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات