مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 

 

واکسن زگیل تناسلی

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

5+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رها جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، خسته نباشید . من دختر ۲۳ ساله هستم . گیخواستم بدونم هنوز واکسن گارداسیل موجود دارین ؟
  و برای خانم ها تزریق میکنین ؟ قیمت هربار تزریقشو اگه میشه لطف کنین به من بگین . ممنونم .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،واکسن موجود است و قیمت هر دوره با تزریق ۶۰۰ هزار تومان است
 • تصویر کاربر شاکی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید. من به مدت 3 شب ، شبی 5 میلی گرم قرص پاروکستین مصرف کردم و پس از آن دیگه استفاده نکردم. با توجه به عوارض این قرص آیا ممکن است دچار عوارض اختلال نعوظ یا کاهش میل جنسی شده باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،خیر
  2. تصویر کاربر شاکی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   خیلی ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   خواهش🙏
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Shima چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من در رابطه با سوال قبلیم که ایا خودم زگیل دارم خواستم بدونم ایا همسر بنده هم زگیل تناسلی رو دارد یا خیر
  البته همسرم به متخصص پوست مراجعه کردن و گفتن اینها مال خط ختنه هست و زگیل نیستن
  خواستم نظر محترم شمارو هم بدونم
  مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،ایشان زگیل ندارند
 • تصویر کاربر نیک سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من تست hpv و پاپ اسمیر دادم اخیرا و نتیجش منفی بود،حدود. چند روز بعدش یه جوش تو ناحیه بین مقعدو واژنم دراومد. که با کلیندامایسین از. بین رفت ولی هنوز که هنوزه می ترسم و در. ضمن من متاهلم و سی و. هشت سالمه .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،اگر پاپ اسمیر شما منفی بوده دلیلی برای نگرانی وجود ندارد
  2. تصویر کاربر نیک سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   ممنون از شما،می خواستم بپرسم هر چند وقت یبار باید تست hpv رو داد؟و اینکه ایا لازمه در. حال حاضر. این واکسنو بزنم و لطفا هزینه واکسن رو هم بگید؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سالی یک بار،بهتر است تزریق را انجام دهید
   کلا ۳ دوره است
   هزینه هر دوره با تزریق ۶۰۰ هزار تومان است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مردی سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  مردی 50 ساله هستم حدود یکماهه مشکل اختلال نعوظ دارم . هنگام نزدیکی بسیار خوب تحریک می شوم ونعوظ صورت می گیرد ولی پس از چند دقیقه نعوظ از دست می رود . البته چند وقتیه که مشکل کاری ومالی دارم . شدیداً ورزش می کنم . لطفاً راهنمایی نمایید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام ممکن است به استرسهای شما ربط داشته باشد برای تعیین وضعیت عروق الت یک سونوگرافی رنگی از عروق الت با تزریق پاپاورین انجام دهید
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من یکسال پیش تبخال تناسلی گرفتم.که خوب شدودیگر هم تکرار نشده تا الان.اگر بخوام الان ازدواج کنم چقدر احتمال داره که در اولین رابطه علائم تبخال در همسرم بوجود یاد و چکار میشه کرد که انتقال پیدا نکنه به جز کاندوم ایا واکسنی چیزی برای پیشگیری وجود دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،تبخال تناسلی واکسن ندارد اما با تقویت سیستم ایمنی احتمال عود ان کمتر میشود
   در صورتیکه شما حین رابطه ضایعه تاولی تبخال را نداشته باشید به همسر شما انتقال پیدا نمیکند
 • تصویر کاربر سیاوش یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ادب
  هزینه واکسن و تزریق HPV در حال حاضر چه مقدار است؟
  آیا این واکسن تحت پوشش بیمه نیز قرار می گیرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،هر دوره با تزریق ۶۰۰ هزار تومان
   بیمه های پایه پرداخت نمیکنند
   بیمه مکمل شاید پرداخت کند
 • تصویر کاربر ماری جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام میخواستم هزینه واکسن اچ پی وی رو بدونم و اینکه آیا برندهای مختلف داره اگر بله کدوم بهتره وساخت کجاست؟شماکدوم نوع رو تزریق مبکنبن؟
  وسوال بعدی اینکه دربرابر چند نوع ویروس واکسینه میکنه
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،واکسن HPV در برابر انواع ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸ موثر بوده که این ۴ نوع مسوول بروز ۹۰٪ از زگیلها میباشند(یعنی شخص با زدن این واکسن در برابر ۹۰٪ زگیلها ایمن میشود) در کلینیک ما نوع ایتالیایی ان تزریق میشود که هزینه ان با تزریق ۶۰۰ هزار تومان است
 • تصویر کاربر helsa چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا با بوسیدن و یا بوسیدن سینه ی کسی بدون سکس و یا لمس قسمت تناسل باز هم این ویروس منتقل میشه ،،؟؟؟هیچ لمسی و یا تماسی با قسمت تناسلی نباشه فقط بوسیدن و خوردن سینه ها منتقل میشه؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،خیر
   شرط انتقال تماس مستقیم ضایعه با ناحیه تناسلی است
 • تصویر کاربر S یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من نوبت اول وتکسن گارداسیل رو زدم ولی نوبت دوم انستیتو پاستور واکسن رو نداره.کجا میتونم واکسن رو تهیه کنم؟۷ اردیبهشت نوبت دومم بوده.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،میتوانید به مطب بنده مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات