مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

آخرین بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1402

در این مقاله می خوانید
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود 40 گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:
 

1️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

2️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 
این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

1️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

2️⃣ واکسیناسیون

3️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، 100% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

1️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

2️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

واکسن گارداسیل 9 در ایران

واکسن گاردازیل ۹ در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی مرک المان ساخته شد و اکنون جز برنامه واکسیناسیون روتین کشورهای امریکا و کانادا می باشد. این واکسن علاوه بر ۴ نوع ویروسی که واکسن گارداسیل ۴ پوشش می‌دهد (تایپهای ۶،۱۱،۱۶ و ۱۸) ۵ تایپ دیگر ویروس HPV را پوشش می‌دهد (۳۱،۳۳،۴۵،۵۲ و ۵۸).

در حقیقت با تزریق این واکسن فرد در برابر ۹۵٪ ویروسهای HPV مصون میشود (در گارداسیل ۴ این میزان ۹۰٪ است). تایپهای ۶ و ۱۱ شایعترین ویروسهای مسئول ایجاد زگیل تناسلی بوده و انواع ۱۶٫۱۸٫۳۱٫۳۳۳۵٫۴۲ و ۵۸ مسوول ایجاد سرطانهای حلق و دهان،سرویکس(دهانه رحم)،فرج،واژن و مقعد میباشند.

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تزریق این واکسن را در آقایان و بانوان در سنین بین ۹ تا ۴۵ سالگی توصیه میکند. تزریق این واکسن همانند گاردازیل ۴ در سه مرحله انجام میشود.

متاسفانه توزیع این واکسن جهانی نبوده و بیشتر در امریکا،کانادا و معدود کشورهای اروپایی موجود میباشد. قیمت ۳ دوز این واکسن در امریکا حدود ۵۵۰ دلار و در انگلستان حدود ۵۰۰ پوند میباشد.

نکته حائز اهمیت این موضوع است که در امریکا به تمامی افراد بین ۹ تا ۲۶ سال واکسن گارداسیل بطور رایگان تزریق میشود و افراد مسن تر از ۲۶ سال موظف به پرداخت هزینه این واکسن می باشند که این مساله بیانگر اهمیت این موضوع میباشد.

متاسفانه در حال حاضر به دلیل یک سری تحریم ها و قیمت بالای دلار، این واکسن به سختی پیدا می شود، امید است که در کشور عزیزمان ایران نیز شاهد واکسیناسیون گسترده بر علیه ویروس HPV باشیم تا شیوع این ویروس و موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم بطور چشمگیری کاهش یابد.

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 88367353 یا 88367231 تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  آیا شما گارداسیل ۹ هم موجود دارید؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام علاعم تبخال دارم برای رفع اون چه دارویی استفاده کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست در صورت تمایل از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر من خواهرم ۳۵سالشه در ناحیه پا ۲ عدد زگیل دارن (جایی دیدم که میگن تمامی زگیل ها منشا hpv دارند)اما به جز اون هیچ علائم دیگری ندارند خواستم ببینم ضروری هست الان برای زدن واکسن اقدام کنن یا میشه مثلا تا ۲ماه آینده صبر کرد که این واکسن رو در آلمان بزنن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام این میخچه است زگیل نیست
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یک سال ازدواج کردم ۳۰ سالمه همه چیز از لحاظ جنسی خوب بود ولی الان ۵روز با دردسر التم راست میشه و وقتی از خونه بیرون میرم نعوظ میشه ولی وقتی میخوام نزدیکی کنم خیلی اذیت میشم وتو این یک سال هر شب نزدیکی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام.آقای دکتر احتمال گرفتن ویروس زگیل تناسلی وقتی ی خانم برای آقا اورال سکس انجام بده چقده؟و اینکه ضایعه زگیل رو با لیزر یا کرایو از بین ببریم باز هم قابلیت انتقال به طرف مقابل.بدون کاندوم وجود داره؟و اگه ضایعه جایی باشه که کاندوم اونو پوشش بده و ضایعه از بین رفته باشه باز هم قابل انتقاله؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام احتمال انتقال در هر رابطه بین ۵ تا ۷ درصد است اگر کاندوم آن نواحی را کاملا پوشش دهد احتمال انتقال بسیار کم است
 • تصویر کاربر رامین جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام وقتتون بخیر من مدتی که نوبت اول واکسن زدم و الان ۶ ماه گذاشته که ۲مورد در اومده و با این واکسن پیدا نمیشه با سبزیجات غذاهای مفید دارم خودم درمان میکنم میخوام ببینم راهی که میرم درسته فعلا یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،کرایوتراپی انجام دهید و داروی تقویت سیستم ایمنی مصرف کنید
 • تصویر کاربر Sanaz شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 507 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بپرسم قارچ گانودرما یا شیتاکه میتونه کاملا درمان کنه تبخال تناسلی را یا فقط غیرفعالش میکنه
  و نظر شما برای مصرف این قارچ ها چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام، در هیچ یک از تحقیقات علمی تا به امروز تاثیر این قارچ بر بیماری هایی مانند تبخال و زگیل تناسلی اثبات نشده است.

 • تصویر کاربر امید پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من زود انزالی شدید دارم که کمتر از سی ثانیه هست من قرص های فلوکستتین پاروکستین و سر ترالین مصرف کردم ولی هیچ جوابی نگرفتم لطفا یک راحل پیش پا بزارید خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر الناز دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  ببخشید نامزد من ۶ ماه پیش تاول هایی در کشاله ران زدند که به تشخیص پزشک تبخال تناسلی بود،ازمایش خون igg رو مثبت زد ولی igm منفی بود،این ماه مجدد ازمایشگاه مرکزی تست hsv 2 داد که igg و igm هر دو منفی هستش،آیا ویروس از بدنش رفته؟علت منفی شدن آنتی بادی چیست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،ویروس تبخال از بدن حذف نمی‌شود
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  سلام
  من مشکل نعوظ دارم.‌
  از هفته آخر بهمن ۹۸ داروهای زیر را مصرف کردم

  ۱. هر روز تادالافیل
  ۲. ال آرژنین
  ۳. الکارنیتین
  ۴. کپسول گلدن لایف

  ولی مشکل من برطرف نشده

  لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر