مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) در انسان می باشد. ابتلا به این ویروس، شایعترین ابتلا به بیماری های مقاربتی ویروسی است (حدود  ۹ الی ۱۳ درصد جمعیت جهان به این ویروس آلوده است). 

حدود ۴۰ گونه بیماری زای HPV در انسان وجود دارد که تنها ۱۵ گونه از آنها می توانند سرطان زا باشند. این ویروس از عوامل شایع و اصلی سرطانزایی دستگاه زنانه بوده و بر روی مخاط دستگاه مردانه و دستگاه تنفس نیز تاثیر می گذارد و می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

متاسفانه در جامعه ما آموزش کافی در مورد این ویروس وجود ندارد تا جاییکه به شخصه شاهد بوده ام جوانی با داشتن زگیل های متعدد ناحیه تناسلی به خیال اینکه این ها گوشت اضافه هستند و‌ پس از مدتی خود به خود رفع می شوند، پس از ۲ سال جهت معاینه مراجعه کرده بود اما متاسفانه طی این مدت موجب آلودگی چندین نفر از شرکای جنسی خود شده بود که در کمال تاسف یک نفر از آنها به سرطان دهانه رحم مبتلا گردید. اما ۲ نکته امیدوار کننده راجع به این ویروس وجود دارد:

۱️⃣ ۹۰٪ آلودگی به این ویروس ها، با تقویت سیستم ایمنی بدن خودبخود بهبود می یابند.

۲️⃣ روش های پیشگیری و واکسیناسیون بویژه بر ضد ویروس های تولید کننده سرطان های بدخیم وجود دارد.

 

 

واکسن زگیل تناسلی

این واکسیناسیون کاملا موثر بوده و پژوهش های فراوان برای درمان نیز در حال پیشرفت است. در این مقاله بیشتر در مورد پیشگیری از زگیل تناسلی و خصوصا کاربرد واکسن زگیل تناسلی( واکسن گارداسیل ) صحبت می کنیم. منظور از پیشگیری از زگیل تناسلی افزون بر پیشگیری از ضایعات ظاهری (زگیل ها)، پیشگیری از پیدایش سرطان به وسیله این ویروس ها است که میتوان این مساله را در ۳ قسمت توضیح داد:

۱️⃣ مساله اخلاقی و‌ انتقال فیزیکی

۲️⃣ واکسیناسیون

۳️⃣ پیشگیری و‌ جلوگیری از پیدایش سرطان نزد کسانی که الوده شده اند.

در مورد پیشگیری با کاندوم، نشان داده شده است که تا حدود زیادی می تواند از آلودگی جلوگیری کند. هر چند این توضیح لازم است که قسمتهایی که به وسیله کاندوم پوشیده نیستند، احتمال انتقال آلودگی را از بین نمی برند. بنابراین کاندوم از ایجاد زگیل تناسلی، ۱۰۰% پیشگیری نمی کند.

واکسن زگیل تناسلی نخستین بار توسط کارخانه مرک (Merck) در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. این واکسن برعلیه ۴ گونه از زگیل تناسلی، انواع ۶ و ۱۱ که شایعترین نوع زگیل بوده و انواع ۱۶ و ۱۸ که شایعترین نوع ایجاد کننده سرطان دهانه رحم بوده، موثر است. بطوریکه تزریق این واکسن احتمال انتقال بیماری را تا حد ۹۰٪ و احتمال پیدایش سرطان دهانه رحم را تا حد ۷۰٪ کاهش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که نشان داده شده است که با تزریق واکسن چهارگانه گارداسیل، سلول هایی که در مراحل اولیه ناهنجاری به علت این گونه های ویروسی بوده اند، به حالت طبیعی برگشته اند (یعنی حتی در مراحل اولیه سرطانی نیز موثر بوده اند). بنابراین تزریق واکسن حتی پس از ابتلا نیز به ۲ دلیل زیر توصیه می شود:

۱️⃣ تزریق این واکسن پس از ابتلا به یک گونه خاص سبب جلوگیری از ابتلا به سایر انواع آن میشود.

۲️⃣ تزریق این واکسن در بانوان مبتلا به انواع بدخیم (High Risk) زگیل تناسلی، سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم (بدخیمی) می شود.

واکسن گارداسیل در ۳ نوبت و‌ در عرض ۶ ماه تزریق می شود (نوبت اول نیم سی سی، نوبت دوم نیم سی سی ۱ یا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم نیم سی سی ۶ ماه پس از تزریق اول).

از کجا واکسن گارداسیل تهیه کنم؟

یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران ، مطب دکتر شهریار ناطق در ساختمان پزشکان بیمارستان آتیه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۸۸۳۶۷۳۵۳ یا ۸۸۳۶۷۲۳۱ تماس بگیرید.

پس از تایید اثر بخشی این واکسن توسط FDA، برنامه واکسیناسیون بر ضد این ویروس در ۱۹ کشور از ۲۹ کشور اتحادیه اروپا تنظیم شد. هم چنین در امریکا و کانادا نیز برنامه پیشگیری توسط این واکسن تنظیم‌ گردید بطوریکه در کانادا با پرداخت هزینه توسط دولت و برنامه ریزی کشوری، دختران ۹ تا ۱۸ ساله در زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بعدها این واکسن تا ۲۶ سالگی در اختیار همگان قرار گرفت دختران یا پسران با سن بالاتر می توانستند با هزینه شخصی این واکسن را تهیه کنند.

نشان داده شده است که واکسن گارداسیل در برابر ویروس ها با گونه های مربوط به خود، ۱۰۰٪ اثر پیشگیری کننده دارد ولی در مواردی عکس العملهای پیشگیری کننده در برابر ویروسها غیر از گونه های ویژه ی خود نیز نشان داده است. هم چنین نوع دیگری از واکسن به نام واکسن سرواریکس (واکسن ۲ گانه) وجود دارد که تنها بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ موثر است.

افزون بر گرانی (هر دوز این واکسن یا هر نیم سی سی ان حدود ۱۲۰‌ دلار است) عوارض متعددی نیز در تزریق این واکسن دیده می شود که شایعترین آن درد گذرای محل تزریق است و‌ همانند هر تزریق دیگری عوارضی چون سردرد، تب، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ نیز گزارش شده است.

موضوع مهم پیدایش عارضه نادر اما خطرناک‌ غش کردن است که گزارشها حدود ۱ مورد در یک میلیون بوده است و چون این عارضه در عرض ربع ساعت پدید می آید، لازم است بیمار پس از تزریق به مدت ربع ساعت بی حرکت و در محلی زیر نظر تیم پزشکی بوده باشد.

واکسن گارداسیل 9

در دسامبر ۲۰۱۴ پژوهشگران امریکایی با افزودن گونه های ۳۱،۳۳،۳۵،۵۲ و ۵۸ موفق به ساخت واکسن گارداسیل ۹ شده که این واکسن از ۹۰٪ زگیل ها و ۹۰٪ سرطان های گردن رحم و دیگر مخاط های وابسته به آن جلوگیری می کند.

در پایان یاد آور می شویم که با انجام واکسیناسیون، بانوان نباید هیچوقت از انجام پاپ اسمیر سالیانه صرف نظر کنند، زیرا درست است که واکسیناسیون از پیدایش ۷۰٪ سرطان های مربوطه جلوگیری می کند، اما تا تهیه واکسن ۳۰٪ گونه های دیگر، باید تست پاپ اسمیر و مراقبت های ویژه انجام شود.

مطلب مرتبط: اگر به دنبال انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید، برروی لینک زیر کلیک کنید.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

5+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من با دوست دخترم ۲بار رابطه از پشت با پوشش (کاندوم)داشتم ،الان متوجه شدم که ایشون یک عدد زگیل تناسلی به اندازه عدس بالای مقعد داشته و از من مخفی میکرده،من نمیدونم آلوده شدم یا نه،برای پیشگیریش چه کاری باید انجام بدم تا علائمش در من ظاهر نشه اگرم دچارش شدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،داروهای مولتی ویتامین و تقویت کننده سیستم ایمنی مصرف کنید
 • تصویر کاربر علي جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من به اچ پي وي نوع ١١ مبتلا شدم و دكتر واسم واكسن گارداسيل گفته بزنم با اين واكسن از ببن ميره ويروس و اينكه هزينش چقدر هست شما انجام بدهين ممنون ميشم پاسخ بدهين
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،واکسن نقش پیشگیری کننده دارد نه از بین برنده
   شما با تزریق واکسن از ابتلا به نوع ۶،۱۶ و ۱۸ پیشگیری میکنید(۱۱ را که مبتلا شدید درمان نمیکند)واکسن بزنید زگیل خود را درمان کنید برای جلوگیری از عود دخانیات مصرف نکنید و داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی مصرف کنید
   هزینه هر نوبت تزریق واکسن در مطب بنده ۶۰۰ هزار تومان است
 • تصویر کاربر علی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر متاسفانه بنده مدت خیلی طولانی به دردخودارضایی مبتلاهستم سوالی دارم آیا خودارضایی باعث عقیم شدن میشود؟؟؟سوال دوم آیا دارویی که بتواندشهوت را کم کندو باعث شودخودارضایی نکنم هست یانه؟؟برای زودانزالی شماچه دارویی پیشنهادمیکنید ممنونم جواب این سه سوال رابدهید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،خود ارضایی باعث عقیم شدن نمیشود
   متاسفانه امکان تجویز دارو از طریق سایت وجود ندارد
 • تصویر کاربر سروش چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  دکتر کلامیدیا و سوزاک از طریق آزمایش ادرار قابل تشخیصه؟؟آزمایش ادرار دادم دوماه بعد رابطه دکتر عمومی گفت نرماله . آیا ازمایش ادرار کافیه برا مطلع شدن از آلوده شدن یا نه؟علائم خاصی ندارم فقط سرفه ی خیلی کم و خفیف زیاد و مزمن نیست، عطسه هم میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،سوزاک اگر از نوع کلامیدیایی باشد در ازمایش ادرار ساده مشخص نمیشود باید کشت از ترشحات مجاری ادراری گرفت
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید ..دختری ۳۳ ساله و مجرد هستم ک دو تا سال پیش زگیل تناسلی داشتم والان درمان شدم و دو نوبت واکسن رو هم زدم اقای دکتر من الان میخوام ازدواج کنم میخوام بدونم با زدن واکسن باز هم احتمال عود هست و به همسرم هم انتقال داده میشه لطفا راهنماییم کن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،نخست اینکه شما باید ۳ دوز واکسن بزنید همسر شما هم‌نیازمند ۳ دوره واکسن است در اینصورت تا ۹۰٪ احتمال انتقال کمتر میشود
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر عزیز من متاسفانه بیش از یکساله که مبتلا به زیگیل تناسلی شدم البته تیپی که مبتلا شدم رو نمیدونم ولی یه مرحله کرایو کردم البته محدود و تقریبا خوب شد منتها بعد از یه مدت مجدد جاهای دیگه درگیر شد اما خیلی محدود و کم و بعد از اون هم خیلی زیاد نشده و در همون اندازه مونده، میخام بدونم برای درمان قطعی باید چیکار کنم چون متاهلم و دوتا بچه کوچیکم دارم همسرم اطلاعی نداره از این موضوع و نمیخام بفهمه میخام بدونم راهی برای درمان قطعی پیدا شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،زگیل تناسلی درمان قطعی ندارد
   کرایو کنید(وگرنه احتمال انتقال به همسر وجود دارد)،برای کاهش عود دخانیات مصرف نکنید و از داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی استفاده کنید
   همسر شما حتما و حتما واکسن گارداسیل(واکسن زگیل تناسلی)تزریق کند
 • تصویر کاربر م شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..اقای دکتر من دختر باکره و ۳۳ سالمه..یک سال و نیم پیش دچار زگیل تناسلی شدم و با کرایو برطرف شد.الان بعد از یک سال ونیم برای چکاپ رفتم ک دکتر گفتن دوتا ضایعه رنگ پوست داری ک نمیتونم بگم صد درصد زگیله پنجاه پنجاهه و دوز اول واکسن رو هم زدم ..اقای دکتر من میخوام ازدواج کنم میخوام بدونم بعد از درمان و زدن واکسن ب همسرم اتتقال داده میشه؟با ازدواج میتونم با همسرم رابطه عادی داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،در کلیپهای مربوطه به زگیل تناسلی هم توضیح داده ام‌که شرط انتقال داشتن فیزیک ضایعه و تماس ان با مخاط تناسلی است
   اگر حین نزدیکی با همسرتان ضایعه ای نداشته باشید انتقال نمیدهید
   در ضمن برای تعیین تکلیف ضایعه کنونی از ان ازمایش پاتولوژی دهید
درحال دریافت اطلاعات