علت وجود خون در منی چیست؟ [+ درمان]

فهرست مطالب

برای هر مردی، دیدن خون در مایع منی می تواند وحشت زا باشد. دیدن خون در منی اتفاق شایعی نیست و خوشبختانه در مردان زیر ۴۰ سال به ندرت می تواند علامت بیماری خاصی باشد.

به وجود خون در مایع منی هماتواسپرمی می گویند. هماتواسپرمی معمولا طولانی مدت ادامه پیدا نمی کند و خودبخود رفع می شود.  شایعترین دلیل وجود خون در اسپرم (هماتواسپرمی) التهاب غیر اختصاصی غده پروستات و غدد سمینال وزیکل (محل ذخیره و‌ نگهداری اسپرم) می باشد.

در هماتواسپرمی به دنبال چه باید بود؟

میزان خونی که لازم است تا رنگ مایع منی را به رنگ خون درآورد، یک قطره خون است. حجم خون در مایع منی بستگی به علت خونریزی دارد. علاوه بر داشتن خون در مایع منی، فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

علت وجود خون در اسپرم چیست ؟

مایع منی در هنگام انزال از درون لوله های متعددی عبور می کند تا به پیشابراه برسد. اگر در هر کدام از این مسیر ها، عروق خونی پاره شود و خون نشت پیدا کند، باعث تغییر رنگ مایع منی به رنگ خون می شود.

در بسیاری از موارد علت دقیق هماتواسپرمی مشخص نمی گردد‌. از بین تمام عوامل، ۶ مورد زیر بیشترین احتمال برای ایجاد هماتواسپرمی را دارند:

۱️⃣ التهاب یا عفونت

التهاب کیسه های منی، علت شایع وجود خون در مایع منی است. التهاب هر غده، مجرا، لوله یا ارگان های مرتبط به سیستم باروری مردانه می تواند مایع منی را خونی کند. این موارد شامل: پروستاتیت (التهاب غده پروستات ) که موجب درد، مشکلات ادراری و اختلال عملکرد جنسی می شود.

اپیدیدیمیت (التهاب اپیدیدیم که لوله پیچ خورده ای در قسمت فوقانی خلفی بیضه هاست که وظیفه نگهداری و ذخیره اسپرم ها را برعهده دارد ) که بیشتر مواقع بر اثر عفونت باکتریال که شامل عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا یا گنوره آ ( سوزاک ) به وجود می آید. علائم اپیدیدیمیت شامل قرمزی یا تورم کیسه بیضه، درد در بیضه ها و دردناک شدن در یک سمت بیضه (که لمس آن موجب درد می شود) ، خارج شدن ترشحات از مجرای آلت و ادرار کردن دردناک می باشد.

اورتریت (التهاب پیشابراه) که باعث درد در هنگام ادرار، خارش و یا سوزش در نزدیکی مجرای خروجی پیشابراه و‌ یا ترشحات از مجرای آلت می شود. گاها التهاب بر اثر تحریکات سنگ ها در پروستات، کیسه های منی، مثانه و یا پیشابراه ایجاد می شود.

همانند التهاب، عفونت در هر غده، مجرا، لوله یا ارگان های مربوط با سیستم باروری مردانه موجب خون در مایع منی می شود. عفونت های منتقله از راه جنسی همانند کلامیدیا، گنوره آ (سوزاک ) و هرپس تناسلی می توانند چنین شرایطی را ایجاد کنند. عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی می توانند موجب هماتواسپرمی شوند.

۲️⃣ انسداد

اگر مجراهایی مانند مجراهای انزالی مسدود شوند ، عروق خونی اطراف آن متسع شده و پاره می شوند. همچنین اگر غده پروستات بزرگ و حجیم شود، باعث فشار بر روی پیشابراه شده که همان وضعیت را ایجاد می کند.

👈 مطلب مرتبط: بزرگی پروستات به سراغ چه مردانی می رود و چگونه درمان می شود؟ برای دریافت پاسخ این سوالات بروری لینک زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

۳️⃣ توده یا تومور

پولیپ های خوش خیم یا بدخیم در پروستات، بیضه ها، اپیدیدیم یا کیسه های منی می توانند موجب خون در مایع منی شوند.

۴️⃣ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی می توانند توجیه کننده هماتواسپرمی باشند.

۵️⃣ فاکتورهای سیستمی

وضعیت هایی که بر روی کل بدن تاثیر بگذارند مانند فشار خون بالا، هموفیلی (بیماری که منجر به خونریزی های گسترده می شود)، سرطان خون و بیماری مزمن کبدی می توانند موجب خون در مایع منی شوند.

۶️⃣ مداخله های پزشکی یا ضربه فیزیکی

ضربه های فیزیکی مانند ضربه به بیضه ها در حین ورزش باعث آسیب به عروق خونی و نشت خون شده که در نهایت منجر به هماتواسپرمی می گردد.

مداخلات پزشکی مانند معاینه پروستات یا نمونه برداری از پروستات و یا وازکتومی (عمل جراحی بستن لوله های انتقال دهنده منی ) نیز می توانند منجر به هماتواسپرمی شوند. در مبحث مداخلات پزشکی، عمده ترین علت هماتو اسپرمی، بیوپسی یا نمونه برداری از پروستات می باشد.

چه زمان برای خروج خون بعد از انزال به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سن بیمار بالای ۴۰ سال است:

مردان با سن بیش از ۴۰ سال و یا بیمارانی که ریسک بالاتری برای پیشرفت به سمت بیماری هایی چون سرطان پروستات دارند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

اگر سن بیمار زیر ۴۰ سال است:

مردانی که سن زیر ۴۰ سال دارند و یا علامت دیگری به جز مایع منی خونی ندارند، می توانند تا چند هفته صبر کنند که خون از مایع منی پاک شود. اگر مایع منی همچنان خونی باشد و یا علائم همراهی چون درد و یا تب به آن اضافه شوند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و علت خونریزی مشخص شود.

هماتواسپرمی چگونه تشخیص دادده می شود؟

در ابتدا باید علت وجود خون در مایع منی مشخص شود .موارد زیر جهت تشخیص انجام می گیرد:

❇ معاینه فیزیکی

در معاینه فیزیکی علائمی چون بیضه های متورم، قرمزی یا دیگر نشانه های عفونت و یا التهاب بررسی می شود.

❇ تست های عفونت های منتقله جنسی

تست هایی شامل آزمایش خون کامل می توانند عفونت های جنسی را تشخیص دهند.

❇ آنالیز ادرار

عفونت های باکتریال یا دیگر ناهنجاری های ادراری را می توان با تست ادراری تشخیص داد.

❇ تست PSA 

که آنتی ژن اختصاصی پروستات را چک کرده و سلامت پروستات را سنجش می کند.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن مقدار نرمال PSA و چگونگی انجام آزمایش پروستات برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش پروستات

تست های بررسی کننده تکمیلی همچون سونوگرافی، CT اسکن وMRI می توانند محل دقیق انسداد را مشخص کنند. اگر هماتواسپرمی بیش از یک ماه ادامه یابد، سونوگرافی ترانس رکتال (از طریق مقعد) توصیه می شود. مردان با سن بیش از ۵۰ سال با علائم خطر نیازمند بررسی تکمیلی می باشند.

درمان خارج شدن خون هنگام ارضا شدن

❇ درمان انزال خونی در خانه

اگر خون در مایع منی در نتیجه ضربه باشد، استراحت کردن و مهلت دادن برای بهبودی و پاک شدن مایع منی درمان اولیه می باشد.

همچنین اگر تورم در کشاله ران وجود داشته باشد، قرار دادن کیسه آب سرد بر روی آن برای فقط ۱۰ تا ۲۰ دقیقه کمک کننده می باشد. در بیشتر موارد، هماتواسپرمی خودبخود بهبود می یابد.

❇ درمان دارویی خون بعد از ارضا

اگر خون در مایع منی به علت عفونت باشد، درمان با آنتی بیوتیک انتخاب اول است. داروهای ضدالتهاب در مواقع التهاب درمان موثری می باشند.

جراحی در مواقع انسداد مانند برداشتن سنگ مثانه که مجرای ادراری را مسدود نموده و یا جراحی جهت برداشتن توده، درمان اصلی در صورت وجود سنگ یا توده به عنوان علت اصلی هماتواسپرمی می باشد.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن علت انسداد مجاری ادراری و روش های درمانی آن برروری لینک زیر کلیک کنید.

انسداد مجاری ادراری

همچنین اگر سرطان علت هماتواسپرمی باشد، مشاوره با متخصص انکولوژی جهت شروع بهترین درمان، الزامی است‌.

توصیه پزشک درباره ی مشاهده خون در منی

برخلاف ظاهر نگران کننده هماتو اسپرمی، در بیشتر مواقع علت خون در اسپرم مساله جدی نیست و خودبخود بهبود می یابد. مراجعه به پزشک معالج و‌ مشورت با ایشان در موارد طول کشیدن هماتواسپرمی و یا همراهی آن با سایر عوامل خطر الزامی است.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص کلیه و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بردیا دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت تون بخیر، آلت من موقع سفت شدن به سمت بالا راست میشود میخواستم ببینم مشکلی هست؟ توی مراحل سفت شدن اولشه به صورت‌ هست و اخراش به سمت بالا میرود اگرم بخوام صافش کنم یه مقدار درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام لطفا عکس بفرستید
 • تصویر کاربر Dani شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام، من ٢٨ ساله هستم بعد از مدت حدودا ٦ روز با همسرم نزديكي داشتم بعد از رابطه مايع مني خوني داخل كاندوم بود اما با فشار خيلي زيادي خارج شد و اينكه بدون هيچ درد از قبل رابطه تا بعدش بود، ممنون ميشم راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام شما دچار هماتو اسپرمی هستید در صورت ماندگاری به پزشک‌ مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  آیا راهی برای بازگردانی پوست ختنه گاه وجود داره که دوباره به شکل ختنه نشده در بیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر مهراد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  درود
  میخواستم بگم از بچگی طول آلت تناسلیم نسبت به هم سن های خودم خیلی کوچک بود و از همون موقع این موضوع داره رنجم میده تا الان که 23 سالمه و هنوزم همونه و تو حالت عادی به 2 الی 3 سانت و در حالت نعوظ 8 الی 9 سانته
  میخواستم بدونم با جراحی تا چند سانت افزایش پیدا میکنه و چه عوارضی به همراه داره و هزینش چقدر میشه
  چون ازش تو رابطه رازی نیستیم هر دو طرف لطفا جواب بدین ممنون
  و همچنین قدم 180 و وزنم هم 125 کیلو هست لطفا جواب بدین ممنوون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام با جراحی امکان افزایش سانت حدود ۴ سانتیمتر وجود دارد
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۲۳ سال دارم نزدیک یک سال هستش که مشکل نعوظ پیدا کردم متاسفانه حدود ۱۵ سال خودارضایی افراطی دارم و نتونستم ترک کنم به مرور در حدود یک سال قدرت نعوظم کاهش پیدا کرده و الان قادر به نعوظ کامل نیستم و نعوظ نصفه رو به پایین و کوچک طوری که التم کوچک و سفت رو به پایین میشود و در صورت لمس چند دقیقه و تحریک به مدت کم نعوظ کامل دارم ان هم کمی رو به پایین قبلا درد الت داشتم موقع نعوظ که به مرور از بین رفت موقع صبح بعد از بیدار شدن نعوظ سفت کوچک رو به پایین دارم گاهی هم التم در حالت غیر نعوظ سفت هستش قبلا در ورزش کشتی حریفم به زانو روی التم که در حالت شل بود افتاد و اون لحظه تا نیم ساعت درد بسیار شدید داشتم و تا چند روز التم درد داشت ولی به دکتر مراجعه نکردم گاهی هم موقع خواب و بیدار شدن صبح در دست و پاهم حالت بی حسی و گرفتگی احساس میکنم لطفا راهنمایی کنید واینکه باید عکس سیتی اسکن بگیرم برای اون ضربه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام نیازی به سی تی اسکن نیست لطفا با عکس الت در حالت نعوظ جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام.من دو هفتس 18 سالم شده و سایز الت تناسلیم 13 سانتی متر هست/میخواستم بدونم میتونم درمان هورمونی انجام بدم باری افزایش سایزش؟؟

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من کجی آلت رو به پایین دارم . میخواستم ببینم این کجی برای رابطه جنسی و یا طرف مقابلم مشکل ساز هست؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام به نظر نمیرسد که کجی شما در حدی باشد که روی روابط زناشویی تاثیر بگذارد
 • تصویر کاربر Ss شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۳ سالمه چن شب پیش خودارضایی کردم و بعد از خروج منی خون دیدم فرداش داخل ادرارم خون کمی دیدم ولی ۳ روزه بعدش خون نیومده نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام اگر ادامه دار نبود و همراه با سوزش و تب واریز نباشد مساله ای نیست
 • تصویر کاربر ارمان پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میخواستم بدون هزینه تزریق ژل برای بزرگ کردن قطر الت چقدر است وچقدرزمان میبره ژل واردالت بشه که مقدار بزرگی قطر ان شود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام
  مردی هستم 52 ساله. امروز برای اولین بار رگه هایی از خون تازه در منی خود مشاهده کردم. هیچ علایم دیگری نداشت. خواهش میکنم راهنمایی فرمایید که احتمالا دلیلش چیست و در صورت نیاز به پیگیری به چه پزشکی مراجعه نمایم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام در خیلی موارد خود بخود رفع میشود در صورت ادامه دار بودن با شک به عفونت پروستات به ارولوژیست مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر