علت وجود خون در منی چیست؟ [+ درمان]

برای هر مردی، دیدن خون در مایع منی می تواند وحشت زا باشد. دیدن خون در منی اتفاق شایعی نیست و خوشبختانه در مردان زیر ۴۰ سال به ندرت می تواند علامت بیماری خاصی باشد.

به وجود خون در مایع منی هماتواسپرمی می گویند. هماتواسپرمی معمولا طولانی مدت ادامه پیدا نمی کند و خودبخود رفع می شود.  شایعترین دلیل وجود خون در اسپرم (هماتواسپرمی) التهاب غیر اختصاصی غده پروستات و غدد سمینال وزیکل (محل ذخیره و‌ نگهداری اسپرم) می باشد.

در هماتواسپرمی به دنبال چه باید بود؟

میزان خونی که لازم است تا رنگ مایع منی را به رنگ خون درآورد، یک قطره خون است. حجم خون در مایع منی بستگی به علت خونریزی دارد. علاوه بر داشتن خون در مایع منی، فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

علت وجود خون در اسپرم چیست ؟

مایع منی در هنگام انزال از درون لوله های متعددی عبور می کند تا به پیشابراه برسد. اگر در هر کدام از این مسیر ها، عروق خونی پاره شود و خون نشت پیدا کند، باعث تغییر رنگ مایع منی به رنگ خون می شود.

در بسیاری از موارد علت دقیق هماتواسپرمی مشخص نمی گردد‌. از بین تمام عوامل، ۶ مورد زیر بیشترین احتمال برای ایجاد هماتواسپرمی را دارند:

۱️⃣ التهاب یا عفونت

التهاب کیسه های منی، علت شایع وجود خون در مایع منی است. التهاب هر غده، مجرا، لوله یا ارگان های مرتبط به سیستم باروری مردانه می تواند مایع منی را خونی کند. این موارد شامل: پروستاتیت (التهاب غده پروستات ) که موجب درد، مشکلات ادراری و اختلال عملکرد جنسی می شود.

اپیدیدیمیت (التهاب اپیدیدیم که لوله پیچ خورده ای در قسمت فوقانی خلفی بیضه هاست که وظیفه نگهداری و ذخیره اسپرم ها را برعهده دارد ) که بیشتر مواقع بر اثر عفونت باکتریال که شامل عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا یا گنوره آ ( سوزاک ) به وجود می آید. علائم اپیدیدیمیت شامل قرمزی یا تورم کیسه بیضه، درد در بیضه ها و دردناک شدن در یک سمت بیضه (که لمس آن موجب درد می شود) ، خارج شدن ترشحات از مجرای آلت و ادرار کردن دردناک می باشد.

اورتریت (التهاب پیشابراه) که باعث درد در هنگام ادرار، خارش و یا سوزش در نزدیکی مجرای خروجی پیشابراه و‌ یا ترشحات از مجرای آلت می شود. گاها التهاب بر اثر تحریکات سنگ ها در پروستات، کیسه های منی، مثانه و یا پیشابراه ایجاد می شود.

همانند التهاب، عفونت در هر غده، مجرا، لوله یا ارگان های مربوط با سیستم باروری مردانه موجب خون در مایع منی می شود. عفونت های منتقله از راه جنسی همانند کلامیدیا، گنوره آ (سوزاک ) و هرپس تناسلی می توانند چنین شرایطی را ایجاد کنند. عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی می توانند موجب هماتواسپرمی شوند.

۲️⃣ انسداد

اگر مجراهایی مانند مجراهای انزالی مسدود شوند ، عروق خونی اطراف آن متسع شده و پاره می شوند. همچنین اگر غده پروستات بزرگ و حجیم شود، باعث فشار بر روی پیشابراه شده که همان وضعیت را ایجاد می کند.

👈 مطلب مرتبط: بزرگی پروستات به سراغ چه مردانی می رود و چگونه درمان می شود؟ برای دریافت پاسخ این سوالات بروری لینک زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

۳️⃣ توده یا تومور

پولیپ های خوش خیم یا بدخیم در پروستات، بیضه ها، اپیدیدیم یا کیسه های منی می توانند موجب خون در مایع منی شوند.

۴️⃣ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی می توانند توجیه کننده هماتواسپرمی باشند.

۵️⃣ فاکتورهای سیستمی

وضعیت هایی که بر روی کل بدن تاثیر بگذارند مانند فشار خون بالا، هموفیلی (بیماری که منجر به خونریزی های گسترده می شود)، سرطان خون و بیماری مزمن کبدی می توانند موجب خون در مایع منی شوند.

۶️⃣ مداخله های پزشکی یا ضربه فیزیکی

ضربه های فیزیکی مانند ضربه به بیضه ها در حین ورزش باعث آسیب به عروق خونی و نشت خون شده که در نهایت منجر به هماتواسپرمی می گردد.

مداخلات پزشکی مانند معاینه پروستات یا نمونه برداری از پروستات و یا وازکتومی (عمل جراحی بستن لوله های انتقال دهنده منی ) نیز می توانند منجر به هماتواسپرمی شوند. در مبحث مداخلات پزشکی، عمده ترین علت هماتو اسپرمی، بیوپسی یا نمونه برداری از پروستات می باشد.

چه زمان برای خروج خون بعد از انزال به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سن بیمار بالای ۴۰ سال است:

مردان با سن بیش از ۴۰ سال و یا بیمارانی که ریسک بالاتری برای پیشرفت به سمت بیماری هایی چون سرطان پروستات دارند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

اگر سن بیمار زیر ۴۰ سال است:

مردانی که سن زیر ۴۰ سال دارند و یا علامت دیگری به جز مایع منی خونی ندارند، می توانند تا چند هفته صبر کنند که خون از مایع منی پاک شود. اگر مایع منی همچنان خونی باشد و یا علائم همراهی چون درد و یا تب به آن اضافه شوند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و علت خونریزی مشخص شود.

هماتواسپرمی چگونه تشخیص دادده می شود؟

در ابتدا باید علت وجود خون در مایع منی مشخص شود .موارد زیر جهت تشخیص انجام می گیرد:

❇ معاینه فیزیکی

در معاینه فیزیکی علائمی چون بیضه های متورم، قرمزی یا دیگر نشانه های عفونت و یا التهاب بررسی می شود.

❇ تست های عفونت های منتقله جنسی

تست هایی شامل آزمایش خون کامل می توانند عفونت های جنسی را تشخیص دهند.

❇ آنالیز ادرار

عفونت های باکتریال یا دیگر ناهنجاری های ادراری را می توان با تست ادراری تشخیص داد.

❇ تست PSA 

که آنتی ژن اختصاصی پروستات را چک کرده و سلامت پروستات را سنجش می کند.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن مقدار نرمال PSA و چگونگی انجام آزمایش پروستات برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش پروستات

تست های بررسی کننده تکمیلی همچون سونوگرافی، CT اسکن وMRI می توانند محل دقیق انسداد را مشخص کنند. اگر هماتواسپرمی بیش از یک ماه ادامه یابد، سونوگرافی ترانس رکتال (از طریق مقعد) توصیه می شود. مردان با سن بیش از ۵۰ سال با علائم خطر نیازمند بررسی تکمیلی می باشند.

درمان خارج شدن خون هنگام ارضا شدن

❇ درمان انزال خونی در خانه

اگر خون در مایع منی در نتیجه ضربه باشد، استراحت کردن و مهلت دادن برای بهبودی و پاک شدن مایع منی درمان اولیه می باشد.

همچنین اگر تورم در کشاله ران وجود داشته باشد، قرار دادن کیسه آب سرد بر روی آن برای فقط ۱۰ تا ۲۰ دقیقه کمک کننده می باشد. در بیشتر موارد، هماتواسپرمی خودبخود بهبود می یابد.

❇ درمان دارویی خون بعد از ارضا

اگر خون در مایع منی به علت عفونت باشد، درمان با آنتی بیوتیک انتخاب اول است. داروهای ضدالتهاب در مواقع التهاب درمان موثری می باشند.

جراحی در مواقع انسداد مانند برداشتن سنگ مثانه که مجرای ادراری را مسدود نموده و یا جراحی جهت برداشتن توده، درمان اصلی در صورت وجود سنگ یا توده به عنوان علت اصلی هماتواسپرمی می باشد.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن علت انسداد مجاری ادراری و روش های درمانی آن برروری لینک زیر کلیک کنید.

انسداد مجاری ادراری

همچنین اگر سرطان علت هماتواسپرمی باشد، مشاوره با متخصص انکولوژی جهت شروع بهترین درمان، الزامی است‌.

توصیه پزشک درباره ی مشاهده خون در منی

برخلاف ظاهر نگران کننده هماتو اسپرمی، در بیشتر مواقع علت خون در اسپرم مساله جدی نیست و خودبخود بهبود می یابد. مراجعه به پزشک معالج و‌ مشورت با ایشان در موارد طول کشیدن هماتواسپرمی و یا همراهی آن با سایر عوامل خطر الزامی است.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص کلیه و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ss شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۳ سالمه چن شب پیش خودارضایی کردم و بعد از خروج منی خون دیدم فرداش داخل ادرارم خون کمی دیدم ولی ۳ روزه بعدش خون نیومده نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اگر ادامه دار نبود و همراه با سوزش و تب واریز نباشد مساله ای نیست
 • تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مردی هستم 52 ساله. امروز برای اولین بار رگه هایی از خون تازه در منی خود مشاهده کردم. هیچ علایم دیگری نداشت. خواهش میکنم راهنمایی فرمایید که احتمالا دلیلش چیست و در صورت نیاز به پیگیری به چه پزشکی مراجعه نمایم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام در خیلی موارد خود بخود رفع میشود در صورت ادامه دار بودن با شک به عفونت پروستات به ارولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر آرش جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من یک روز بعد از ارضا شدن در ادرارم خون میبینم پارسال تست سه مرحله ای ادرار دادم مشکلی نبود ولی امسال دوباره اینجوری شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،دیدن خون در اسپرم(هماتو اسپرمی)در صورتیکه همراه با سایر علائم نباشد به صورت کوتاه مدت مشکلی ندارد.در صورت وجود سوزش،تب و لرز و یا طول کشیدن بیش از یک ماه به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر س دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده 27 ساله هستم و متاهل.هنگام انزال درد داشتم و در مایع منی که در کاندوم بود خون دیده شد. اولین بار بود که اینطور شدم. میخواستم ببینم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،شما دچار عفونت پروستات (پروستاتیت)شده اید
 • تصویر کاربر وریا چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما، من سه سال پیش دو بار عمل هیپوسپادیای داشتم بار اول ناموفق و بار دوم بگفته ی دکتر موفق اما از نظر ظاهر غیر طبیعی عمل شدم ،از زیر آلت تا ابتدا شکاف کردند و الان جای بخیه ها سیاه و سر آلت هم کجو جای بریدگی و سوزن نمایانه سرجمع بگم خیلی بد فرم شده بطوری که کلا اعتماد بنفسم رو ازدست دادم خواستم بدونم ایا میشه اصلاح کرد؟ خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  امشب برای اولین در منی خون مشاهده کردم، هیچ درد و سوزشی هم در انزال و ادرار نداشته و ندارم؛
  فقط حدود یک سال است بخاطر نازایی ثانویه نزدیکی زیادی داشتیم علی الخصوص در سه ماه اخیر یک روز در میان و گاها هر روز نزدیکی داشتیم علتش نزدیکی زیاد میتونه باشه؟
  ۳۷ سال دارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،در صورت پایداری بیش از ۱ ماه به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Mostafa یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،بعد از درمان بیماری سوزاک و انجام کلیه مراحل و بهبودی بعد از آن رنگ منی ب حالت اول برنگشته و به رنگ خون مشاهده میشود،علت آن و اینکه باید دوباره ب پزشک مراجعه کنم؟از شروع بیماری حدود۴۰روز واز شروع پایان بیماری سوزاک حدود ۲۰روز میگذره،لطفا راهنمائی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،پروستات شما دچار عفونت شده است به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ؛مدت 6 ماه از قرص فین پشیا و بیوتین بعلت کاشت مو استفاده میکنم ؛ سینوریپا و آتورواستاتین برای قند و کبد چرب استفاده میکنم ؛ چند روزی که تو منی بنده خون دیده میشه و درد در ناحیه زیر ناف دارم ؛ میتونه برای مصرف قرص ها باشه ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دچار عفونت پروستات شده اید
 • تصویر کاربر St پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده در دوران نامزدی به طور اتفاقی با همسرم ارتباط برقرار کردیم اما ن دخول فقط درحد مالش تا خانوم ارضا بشه
  اما متاسفانه بعد از ارضا شدن خانوم چند رگه خون روی دستش دیدم ک نگرانم کرده ممنون میشم راهنمایی کنیم
  اینم بگم که از اون مدت تا الان حدود ۳ماه میگذره اما پریود نشده هنوز
  ممنون از دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   در صورت تکرار به پزشک مراجعه کنید ایشان هم ازمایش بارداری بدهند
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،من 28 سال سنمه،متاهل هستم،در مایع منی یک لکه خون دیدم و کمی کمردرد (قسمت پایین کمر) دارم،و قسمت پایین شکم سمت راست بصورت خطی تا بیضه هم کمی درد دارم،آیا جای نگران کننده وجود دارد؟ ممنون میشم اگر جواب من را بدین🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،در صورت تداوم به پزشک مراجعه و انتی بیوتیک دریافت کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر