علت وجود خون در منی چیست؟ [+ درمان]

آخرین بروزرسانی: 30 مهر 1402

در این مقاله می خوانید
برای هر مردی، دیدن خون در مایع منی می تواند وحشت زا باشد. دیدن خون در منی اتفاق شایعی نیست و خوشبختانه در مردان زیر ۴۰ سال به ندرت می تواند علامت بیماری خاصی باشد.

به وجود خون در مایع منی هماتواسپرمی می گویند. هماتواسپرمی معمولا طولانی مدت ادامه پیدا نمی کند و خودبخود رفع می شود.  شایعترین دلیل وجود خون در اسپرم (هماتواسپرمی) التهاب غیر اختصاصی غده پروستات و غدد سمینال وزیکل (محل ذخیره و‌ نگهداری اسپرم) می باشد.

در هماتواسپرمی به دنبال چه باید بود؟

میزان خونی که لازم است تا رنگ مایع منی را به رنگ خون درآورد، یک قطره خون است. حجم خون در مایع منی بستگی به علت خونریزی دارد. علاوه بر داشتن خون در مایع منی، فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

علت وجود خون در اسپرم چیست ؟

مایع منی در هنگام انزال از درون لوله های متعددی عبور می کند تا به پیشابراه برسد. اگر در هر کدام از این مسیر ها، عروق خونی پاره شود و خون نشت پیدا کند، باعث تغییر رنگ مایع منی به رنگ خون می شود.

در بسیاری از موارد علت دقیق هماتواسپرمی مشخص نمی گردد‌. از بین تمام عوامل، ۶ مورد زیر بیشترین احتمال برای ایجاد هماتواسپرمی را دارند:

1️⃣ التهاب یا عفونت

التهاب کیسه های منی، علت شایع وجود خون در مایع منی است. التهاب هر غده، مجرا، لوله یا ارگان های مرتبط به سیستم باروری مردانه می تواند مایع منی را خونی کند. این موارد شامل: پروستاتیت (التهاب غده پروستات ) که موجب درد، مشکلات ادراری و اختلال عملکرد جنسی می شود.

اپیدیدیمیت (التهاب اپیدیدیم که لوله پیچ خورده ای در قسمت فوقانی خلفی بیضه هاست که وظیفه نگهداری و ذخیره اسپرم ها را برعهده دارد ) که بیشتر مواقع بر اثر عفونت باکتریال که شامل عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا یا گنوره آ ( سوزاک ) به وجود می آید. علائم اپیدیدیمیت شامل قرمزی یا تورم کیسه بیضه، درد در بیضه ها و دردناک شدن در یک سمت بیضه (که لمس آن موجب درد می شود) ، خارج شدن ترشحات از مجرای آلت و ادرار کردن دردناک می باشد.

اورتریت (التهاب پیشابراه) که باعث درد در هنگام ادرار، خارش و یا سوزش در نزدیکی مجرای خروجی پیشابراه و‌ یا ترشحات از مجرای آلت می شود. گاها التهاب بر اثر تحریکات سنگ ها در پروستات، کیسه های منی، مثانه و یا پیشابراه ایجاد می شود.

همانند التهاب، عفونت در هر غده، مجرا، لوله یا ارگان های مربوط با سیستم باروری مردانه موجب خون در مایع منی می شود. عفونت های منتقله از راه جنسی همانند کلامیدیا، گنوره آ (سوزاک ) و هرپس تناسلی می توانند چنین شرایطی را ایجاد کنند. عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی می توانند موجب هماتواسپرمی شوند.

2️⃣ انسداد

اگر مجراهایی مانند مجراهای انزالی مسدود شوند ، عروق خونی اطراف آن متسع شده و پاره می شوند. همچنین اگر غده پروستات بزرگ و حجیم شود، باعث فشار بر روی پیشابراه شده که همان وضعیت را ایجاد می کند.

👈 مطلب مرتبط: بزرگی پروستات به سراغ چه مردانی می رود و چگونه درمان می شود؟ برای دریافت پاسخ این سوالات بروری لینک زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

3️⃣ توده یا تومور

پولیپ های خوش خیم یا بدخیم در پروستات، بیضه ها، اپیدیدیم یا کیسه های منی می توانند موجب خون در مایع منی شوند.

4️⃣ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی می توانند توجیه کننده هماتواسپرمی باشند.

5️⃣ فاکتورهای سیستمی

وضعیت هایی که بر روی کل بدن تاثیر بگذارند مانند فشار خون بالا، هموفیلی (بیماری که منجر به خونریزی های گسترده می شود)، سرطان خون و بیماری مزمن کبدی می توانند موجب خون در مایع منی شوند.

6️⃣ مداخله های پزشکی یا ضربه فیزیکی

ضربه های فیزیکی مانند ضربه به بیضه ها در حین ورزش باعث آسیب به عروق خونی و نشت خون شده که در نهایت منجر به هماتواسپرمی می گردد.

مداخلات پزشکی مانند معاینه پروستات یا نمونه برداری از پروستات و یا وازکتومی (عمل جراحی بستن لوله های انتقال دهنده منی ) نیز می توانند منجر به هماتواسپرمی شوند. در مبحث مداخلات پزشکی، عمده ترین علت هماتو اسپرمی، بیوپسی یا نمونه برداری از پروستات می باشد.

چه زمان برای خروج خون بعد از انزال به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سن بیمار بالای ۴۰ سال است:

مردان با سن بیش از ۴۰ سال و یا بیمارانی که ریسک بالاتری برای پیشرفت به سمت بیماری هایی چون سرطان پروستات دارند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

اگر سن بیمار زیر ۴۰ سال است:

مردانی که سن زیر ۴۰ سال دارند و یا علامت دیگری به جز مایع منی خونی ندارند، می توانند تا چند هفته صبر کنند که خون از مایع منی پاک شود. اگر مایع منی همچنان خونی باشد و یا علائم همراهی چون درد و یا تب به آن اضافه شوند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و علت خونریزی مشخص شود.

هماتواسپرمی چگونه تشخیص دادده می شود؟

در ابتدا باید علت وجود خون در مایع منی مشخص شود .موارد زیر جهت تشخیص انجام می گیرد:

❇ معاینه فیزیکی

در معاینه فیزیکی علائمی چون بیضه های متورم، قرمزی یا دیگر نشانه های عفونت و یا التهاب بررسی می شود.

❇ تست های عفونت های منتقله جنسی

تست هایی شامل آزمایش خون کامل می توانند عفونت های جنسی را تشخیص دهند.

❇ آنالیز ادرار

عفونت های باکتریال یا دیگر ناهنجاری های ادراری را می توان با تست ادراری تشخیص داد.

❇ تست PSA 

که آنتی ژن اختصاصی پروستات را چک کرده و سلامت پروستات را سنجش می کند.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن مقدار نرمال PSA و چگونگی انجام آزمایش پروستات برروی لینک زیر کلیک کنید.

آزمایش پروستات

تست های بررسی کننده تکمیلی همچون سونوگرافی، CT اسکن وMRI می توانند محل دقیق انسداد را مشخص کنند. اگر هماتواسپرمی بیش از یک ماه ادامه یابد، سونوگرافی ترانس رکتال (از طریق مقعد) توصیه می شود. مردان با سن بیش از ۵۰ سال با علائم خطر نیازمند بررسی تکمیلی می باشند.

درمان خارج شدن خون هنگام ارضا شدن

❇ درمان انزال خونی در خانه

اگر خون در مایع منی در نتیجه ضربه باشد، استراحت کردن و مهلت دادن برای بهبودی و پاک شدن مایع منی درمان اولیه می باشد.

همچنین اگر تورم در کشاله ران وجود داشته باشد، قرار دادن کیسه آب سرد بر روی آن برای فقط ۱۰ تا ۲۰ دقیقه کمک کننده می باشد. در بیشتر موارد، هماتواسپرمی خودبخود بهبود می یابد.

❇ درمان دارویی خون بعد از ارضا

اگر خون در مایع منی به علت عفونت باشد، درمان با آنتی بیوتیک انتخاب اول است. داروهای ضدالتهاب در مواقع التهاب درمان موثری می باشند.

جراحی در مواقع انسداد مانند برداشتن سنگ مثانه که مجرای ادراری را مسدود نموده و یا جراحی جهت برداشتن توده، درمان اصلی در صورت وجود سنگ یا توده به عنوان علت اصلی هماتواسپرمی می باشد.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن علت انسداد مجاری ادراری و روش های درمانی آن برروری لینک زیر کلیک کنید.

انسداد مجاری ادراری

همچنین اگر سرطان علت هماتواسپرمی باشد، مشاوره با متخصص انکولوژی جهت شروع بهترین درمان، الزامی است‌.

توصیه پزشک درباره ی مشاهده خون در منی

برخلاف ظاهر نگران کننده هماتو اسپرمی، در بیشتر مواقع علت خون در اسپرم مساله جدی نیست و خودبخود بهبود می یابد. مراجعه به پزشک معالج و‌ مشورت با ایشان در موارد طول کشیدن هماتواسپرمی و یا همراهی آن با سایر عوامل خطر الزامی است.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص کلیه و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی جمعه ۵ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بیست سالم هست و دو ماهه با منی خون میاد اولاش کم بود اما الان بیشتر شده ینی کلا منیم قرمزه باید چیکار کنم ممکنه از عفونت پروستات باشه اگر هست باید چه دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله به علت عفونت پروستات هست تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر کورش شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سلام درحالت ارضا شدن رنگ مایع قهوه ای همراه بالخته های که وقتی جلو اب میشوری چیزهای شبیه تکه های گوشتی روی دست می ماندوبعداًوقتی دوش میگرم یعنی همان ساعت از داخل وکله درد وسوزش کمی دارم واز لایه بیرونی خا رش لطفا راهنمای کنید ممنون کورش
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا به علت عفونت پروستات هست
 • تصویر کاربر mehdi یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ سالم هست تاحالا خود ارضایی انجام ندادم دیشب در خواب در منی خودم خون مشاهده کردم و از چند روز پیش هنگام خروج ادرار سوزش داشتم و بیضه چپ من دچار التهاب شده و درد میکند و ادرار هم به صورت قهوه ای مشاهده میشه ممکنه عفونت ادراری باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا عفونت پروستات است
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  با سلام. من 51 سال دارم. 10 سال پیش پزشک معالجم با انجام آزمایش به من گفت که دچار پروستاتیت شده ام. 3 سال پیش متوجه شدم که 2-3 بار ناخودآگاه از مجرای ادرارم مقداری خون خارج میشود. به دکتر مراجعه کردم و پس از تجویز انتی بیوتیک خونریزی قطع شد. تابستان سال گذشته بعد از یک سفر طولانی 3 روزه با اتومبیل یکی از بیضه هایم متورم و دچار درد شدیدی شد. و این مشکل چندین بار هر چند روز یکبار برایم پیش می آمد. اما الان چند ماهی هست که رفع شده. اما از دیروز هنگام انزال متوجه خون بسیار زیادی همراه با خروج اسپرم شدم که گویی بجای اسپرم خون بیرون میزد. خوشحال میشوم اگر راهنمایی کنید.
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به علت عفونت پروستات است به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پدارم جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 651 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من بعد از ارضا التم خون خشک شده بعد از حمام دیدم و هنگام ارضا درد داشتم راحت خالی نشدم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا دچار التهاب پروستات(پروستاتیت)شده اید
 • تصویر کاربر 6767 جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  باسلام؛جناب دکتر بنده ۱۹سالو۱۰ماهمه؛مشکل کوتاهی الت دارم که ۱۱ سانته؛ولی اصلا مشکل ژنتیک ندارم و دراین زمینه ژنتیکم عالیه!ینی شاید دوسه برابر اینچیزی که الان هست باید باشه؛ولی نمیدونم چرارشد نکرده؛به پزشک اورولوژی مراجعه کردم تستسترون تجویز کردن که هرماه تاسه ماه یک عدد تزریق کنم دو عددشو تزریق کردم و بعد یکو نیم ماه هنوز تغییری ایجاد نشده؛سوالم اینه که باید چیکار کنم دلیل رشد نکردنش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب دکتر من 16سالمه وقتی منی تو خواب از من بیرون آمد با خون مخلوط بود من یکم نگران شدم یکی دو هفته یا بیشتر گذشت و من در خواب دوباره جنب شدم دوباره منیم آغشته به خون بود من خود ارضایی تا حالا نکردم و همینطور اون علايم درد ندارم فقط منیم باخون مخلوطه خیلی هم زیاد خون نیست منیم به صورت قهوه ای بعد دکتر دفعه اول یکم خونش بیشتر بود یعنی یک مقدار خون بود ولی الان که دیدم وقط منیم بود که قهوه ای بود.با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ممکن است در اثر التهاب پروستات باشد
 • تصویر کاربر جوادمحمدی جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.من نزدیک پنج ساله زنمو طلاق دادم.ودرمدت این چندسال یکی دوبار نزدیکی داشتم.تادیروز میخواستم بادوستم نزدیکی بکنم موقعه ارضاع شدن متوجه شدم خون توی منی هست وخیلی ترسیدم.مثلا پنجاه درصدقرمزبود .میشه مال این چندمدت باشه نزدیکی نکرده باشم.چون کلاادم سردمزاجیم خیلی کم خوشم از نزدیکی میاد.ممنون میشوم راهنماییم بکنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام ممکن است
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سه روز پیش صبح که رفتم دستشویی ابتدا خون از آلتم زده بیرون بعد ادرار بند اومد بعد از کلی سوزش ادرارم همراه با یه لخته بزرگ همراه با خون از آلتم زده بیرون
  امروزم بعد از نزدیکی همین حالت پیش اومده
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام به علت عفونت است
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسرم در حین سکس دهانی التم را به صورت شوخی کمی گاز گرفت و موقع انزال همراه با منی سوزش و خون بود حالا نمیدونم بخاطر این عمل صدمه دیده یا دچار عفونت شدم لطفا راهنمایی کنید ممنون از توجهتون 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بهتر است انتی بیوتیک مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر