هر آنچه که باید درباره سيستوسكوپی بدانیم

سيستوسكوپی بعنوان یکی از شایعترین عمل های ارولوژی، با هدف تشخیص و درمان بیماری های مربوط به مثانه، پروستات، دستگاه ادراری و … صورت می گیرد. یک لوله باریک به نام سیستوسکوپ که حاوی یک لنز می باشد، وارد دستگاه مجاری ادرار می گردد و قادر به مشاهده داخل مثانه می باشد. از مزایای این عمل، مشاهده واضح خون در ادرار به خصوص در افراد بالای ۵۰ سال می باشد.

سیستوسکوپ چیست؟

سیستوسکوپ یک لوله باریک حاوی لنز است که از طریق مجاری ادراری وارد مثانه شده و محیط داخل آن را روی مانیتور نمایش می دهد. سایز کوچکتر این دستگاه برای اهداف تشخیصی و سایز بزرگتر آن برای اهداف درمانی به کار می رود.

اگر حین این کار از اندوسکوپ کوچکتری به نام یورتروسکوپ استفاده شود امکان دیدن مستقیم حالبها نیز فراهم می شود. پزشک شما دقیقاً مجرای ادرار،مثانه و یا قسمتهای فوقانی سیستم ادراری شما را از نظر بیماریهای احتمالی از قبیل علل خونریزی وتنگی مجرای ادرار، بزرگی پروستات، تومور مثانه، تومور حالب، سنگهای مثانه و حالب و……. را بررسی می کند.

عمل سیستوسکوپی چیست؟

سيستوسكوپی و سیستویورتروسکوپی عملی است که طی آن، مجرای ادرار، پروستات، داخل مثانه و حالب ها توسط اندوسکوپ می گردد. این عمل هم در مطب و هم در اتاق عمل قابل انجام است.

سیستوسکوپی عمدتا با اهداف تشخیصی انجام می شود که یکی از مهمترین آنها در بیماران با هماچوری (خون در ادرار) است. سیستوسکوپ در دو نوع ریجید (سخت و غیر قابل انعطاف) و فلکسیبل (نرم و قابل انعطاف) و در سایزهای مختلف وجود دارد.

مطلب مرتبط: خون در ادرار مردان و زنان نشانه ی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
خون در ادرار

در واقع یکی از شایعترین دلائل انجام سیستوسکوپی مشاهده خون واضح در ادرار (Gross Hematuria) خصوصاً در افراد بالای ۵۰ سال است. اندوسکوپ انعطاف پذیر ‏(Flexible) جهت رؤیت قسمتهای فوقانی حالب و داخل کلیه و اندوسکوپ سخت و غیر منعطف‏ (Rigid) جهت رویت قسمت تحتانی حالب، مثانه، پروستات و مجرای ادراری می باشد.

در چه مواردی باید سيستوسكوپی انجام شود؟

١-هدف از انجام سیستوسکوپی در مرحله اول، تشخیص و سپس درمان می باشد. به عنوان مثال قطعی ترین روش تشخیص تومور مثانه، تنگی پیشابراه، بزرگی پروستات و سنگ داخل مجرا یا مثانه، انجام سیستوسکوپی است.

معمولا قبل از انجام جراحی بزرگی پروستات، سیستوسکوپی برای تعیین اندازه دقیق پروستات و تعیین نوع عمل جراحی(جراحی باز و یا جراحی بسته/لیزری) انجام می شود.

هم چنین در صورتیکه شخص، دچار عفونت های مکرر مثانه و یا بی اختیاری ادرار باشد، انجام سیستوسکوپی در تشخیص علت زمینه ای و کمک به روند درمان موثر است.

٢- امروزه با هدف انجام عملهای بزرگ از طریق شکاف کوچک و پیشرفت در تکنیک های آندوسکوپی، دومین جایگاه برجسته سیستوسکوپی نقش درمانی آن است.

به عنوان مثال نمونه برداری از ضایعات مشکوک مجرا،مثانه و یا حالب، تراش تومور مثانه، تشخیص و شکستن سنگهای مثانه، تشخیص بزرگی پروستات وتراش بزرگی پروستات از طریق مجرا، بدون شکاف جراحی و در نهایت گذاشتن سوند حالب جهت جلوگیری از آسیب کلیه به علت انسداد و عکس برداری از کلیه از موارد دیگر جایگاه درمانی سیستوسکوپی می باشند.

مراقبت های قبل از عمل سيستوسكوپی

در صورت نیاز به سیستوسکوپی بهتر است بیمار از ۶ تا ۸ ساعت قبل از آن ناشتا بوده و در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون (اسپرین،وارفارین و یا پلاویکس) طبق صلاحدید پزشک معالج از ٣ روز قبل از انجام سیستوسکوپی آنها را قطع کند.

معمولا تک دوز آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت ادراری نیز قبل از انجام سیستوسکوپی تزریق می شود. حین سیستوکوپی بیمار با با پوشیدن لباس مخصوص و به صورت طاق باز روی تخت قرار می گیرد(مشابه وضعیت معاینه زنان).

مطلب مرتبط: عفونت ادراری چیست و چه علائمی دارد؟ برای یافتن پاسخ بر روی لینک زیر کلیک نمایید.
عفونت ادراری

مراقبت های بعد از عمل سیستوسکوپی

بعد از سیستوسکوپی، سوزش ادرار، خون در ادرار و درد خفیف، طبیعی است و با مصرف مایعات از بین خواهد رفت. بهتر است تا مدتی که سوزش ادرار ادامه دارد، فرد از مصرف غذاهای محرک مثانه خودداری کند.

استفاده از لگن آب گرم، گذاشتن حوله مرطوب گرم در روی مجرا و قسمت خارجی دستگاه تناسلی و گرفتن و نیز دوش آب گرم نیز در کاهش درد و عوارض بعدی سیستوسکوپی موثر است.

هم چنین به علت دستکاری سیستم ادراری و شلی عضلات ناشی از تزریق داروهای بی حسی ممکن است فرد دچار اختلال در دفع ادرار شده و یا حتی دچار احتباس ادراری شود.

معمولاً انجام این پروسه بدون نیاز به بیهوشی عمومی و با بی حسی موضعی بوده و بعد از پایان سیستوسکوپی که اصولا ١٠-٥  دقیقه طول می کشد بیمار از تخت بلند شده و لباس معمولی خود را پوشیده و پس از ٢-١ ساعت تحت نظر بودن مرخص است.

توصیه می شود یک نفر همراه داشته باشید. انجام سیستوسکوپی عادی معمولا عارضه خاصی نداشته و فرد می تواند زندگی عادی خود را (پس از طی کردن مدت زمان تاثیر گذاری داروهای بیهوشی و برگشت کامل هوشیاری) ادامه دهد.

در موارد نادر انجام سيستوسكوپی سبب عفونت مجاری ادراری و یا حتی عفونت بیضه ها نیز می شود. در صورت تب و لرز و یا ادامه مشکلات فوق و یا عدم رفع خونریزی و سوزش ادرار، پس از ۲ تا ۳ روز با پزشک خود تماس بگیرید.

 

                                                              دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح کلیه

                                                 برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

2+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود ۲۵ روز پیش در بیمارستان هاشمی نژاد عمل turbt انجام دادم، درد به خصوص شبها زیاد است. پاهایم خواب میرود و احساس سوزش شدید در مثانه دارم. تومور ۶ سانت در چپ/پایین مثانه بوده که نمی‌دانم چقدر آن را درآورده‌اند. گاهی هنوز تکه‌هایی دفع می‌کنم. امروز دو قطرخ خون دفع کردم. برای درد اسید مفنامیک و گاهی سلکوکسیب میخورم. برای کاهش درد چه‌کار کنم؟ آیا این وضعیت پس از ۲۵ روز طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام،قاعدتا” عمل TUR-BT درد ندارد با جراح خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر روزبه چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  من 27 سالم مذکر هستم حدود 2 ماه پیش درد خیلی شدیدی سمت راست شکمم احساس کردم که باعث شد از درد بالا بیارم و به بیمارستان رفتم بهم سرم زدن دکتر بیمارستان گفتش احتمالا سنگ دارین برو متخصص نفرولوژیست منم رفتم بعد از چندین ازمایش مثل سی تی اسکن و سونگرافی وسیتولوژی ادرار و کشت ادرار و ازمایش خون که دادم همه چیز نرمال بوده فقط خون داخل ادرارم بوده عفونتم نبوده هیچ چیزه خواصیم توی سی تی پیدا نکردن بعد از دو ماه دوباره ازمایش ادار دادم بازم خون بوده توی ادرارم من با دکتر نفرولوژیستم صحبت کردم میگی ازمایش هاتون مشکلی نداره الانم نزدیک دوماه هست که هم خون توی ادرارم هست هم درد خفیفی به طور یک نواخت دارم که به دو سمت شکمم است و دردش تموم نمی شه ادارم هم خیلی از قبل تیره تر شده نمی دونم واقعا باید چیکار کنم بیخیال باشم یا بازم پیگیر باشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر saeid چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پس از خارج کردن سوند فولی،تب و تهوع و استفراغ طبیعی است یا علت دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،نشانه عفونت ادراری است
 • تصویر کاربر غلامرضا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من چند روزی بود سورزش ادرار داشتم یهو خوب شد درد سنگ کلیه اومد سراغم بعد کم کم اینم خوب شد دوباره بعد چند روز دوباره درد کلیه شروع شد رفتم دکتر سنو برام انجام داد ایشون گفتن خوش شانس بودی سنگ حرکت کرده از مجرای کلیه اومده نزدیک مثانه سر سه راهی گیر کرده عمودی گیر کرده گفت مایعات زیاد بخور بپر بپر زیاد بکن دفعه میشه تا ۱۰روز اگه نشد دوباره بیا پیشم... اندازه سنگ ۹میلمتره...خواستم بدونم راهیی ندارید ک زوتر دفع بشه خیلی دارم اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،دفع سنگ ۹ میلی حتما و حتما نیازمند دارو است
 • تصویر کاربر پ.ا پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ۲۱ سال سن ومذکر هستم
  پس از تخلیه ادرار دوباره احساس ادرار می کنم و چند مرحله یا به صورت قطره قطره یا ممتد مجبورم در توالت بمانم و بیشتر اوقات با اینکه احساس تخلیه کامل کردم زمان بلند شدن یا هنگامی که در اتاق بلند می شوم و یا اه می روم و یا هنگامی که نشسته ام یک قطره تا چند قطره ادرار بی اراده خارج می شود
  دو قرص سیتالوپرام و کلونازپام هم مصرف می کنم
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر پ.ا پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   خذهرذه
  2. تصویر کاربر پ.ا پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   نمیفهمیدیم می‌شود و گپ سوال از راهنمایی می کند اصلا به همین شماره تلفن همراه از این افکار عمومی را در اختیارم
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،۲ بار ادرار کنید،مواد محرک میل نکنید و استبرا کنید اگر خوب نشدید به مطب مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Foad جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،تو عملهایی مثل یورتروسکوپی،برای اینکه محیط داخل شفاف شود از نرمال سالین یا آب مقطر یا گلایسین استفاده میشود.
  فاصله بین ظرف حاوی این مایعات با تخت جراحی یک فاصله معین هست.
  علتش چیه؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،ایجاد یک فشار ثابت
 • تصویر کاربر ابدال شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام سونو مربوط به مادرم است 65 سال و ساکن روستا
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،کیست کلیه نیاز به اقدام خاصی ندارد برای سنگ دارو استفاده کنید
  2. تصویر کاربر ابدال جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   سپاس خدا خیرتان دهد
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   خواهش😊
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سینا جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسرم‌‌ ۱۰سالشه‌.حدود یکساله‌که ادرارش رنگیه‌ .هفته‌های اول‌ خونی بود‌ که بر اثر گشاد کردن سر الت برطرف شد اما بعد از دو هفته برگشت با سنورنگی مشخص‌ شد کلیه سمت راستش شن دارد بادارو وگرفتن سنو برطرف شد اما رنگ ادرارش برطرف نشد هنوز دارو مصرف میکند بهتر شده ولی برطرف نمی‌شود بعضی روزها قهوه ای یا‌تیره بعضی مواقع زرد‌ طلایی است ببخشید غیر از نمونه برداری راهی برای تشخیص ودرمان قطعی‌وجود ندارد ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یک سنگ ده میلی دارم راحترین راه دفع چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،سنگ شکن برون اندامی(ESWL)انجام دهید
 • تصویر کاربر شریفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر.ببخشید من سنگ کلیه 8 میل داشتم تو کالیس تحتانی . بعدش دکترم گفته بعد از دفع قرص یوروسیترات مینویسم . خواستم ببینم این قرص برای چه چیزی و چرا تجویز شده . بعد هم ایا خوردنش عوارض داره ؟ ممنونم از پاسخگوییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،شایعترین جنس سنگ کلسیم اگزالات است قرص یوروسیترا در حل کردن سنگهای کلسیم اگزالاتی موثر است مصرف این قرص معمولا بدون عارضه است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر