تغییر رنگ اسپرم به قهوه ای نشانه چیست؟

 مردان معمولاً مایع منی غلیظ و سفید را طى انزال از آلت تناسلى خارج می کنند. تغییر رنگ آن نشان دهنده ی تغییراتی در بدن است. در این نوشتار به بررسی علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم و درمان آن می پردازیم همچنین به شما می گوییم رنگ های مختلف اسپرم نشان دهنده چیست؟

علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم

علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم چیست؟ هماتوسپرمی یا وجود خون در مایع منی توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود. موارد زیر دلایل متداول آن است.

عفونت

 شایع ترین علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم ، عفونت است. این حالت به دلیل تهاجم میکروارگانیسم هایی مانند انگل، قارچ، باکتری و ویروس رخ می دهد. این میکروب ها می توانند از راه های مختلف وارد سیستم تولید مثل انسان شوند كه یک راه آن از طریق مقاربت است.  اسپرم قهوه ای اغلب نشانه بیماری های مقاربتی (STD) مانند سوزاک، کلامیدیا و تبخال تناسلى است.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با بیماری تبخال تناسلی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تبخال تناسلی

التهاب

 ارگان های مختلفی در تولید اسپرم مانند غده پروستات، اپیدیدیم، وزيكل سمينال، مجرای ادرار و وازو دفران نقش دارند. هنگامی که هر یک از این اندام ها متورم شوند، ممكن است مایع منی به رنگ قهوه ای در آید. این اندام ها ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تحریک، تروما، وجود رسوبات سنگی یا سنگ و عفونت متورم شوند.

روش های درمانى و جراحى

 روش های درمانى مانند بیوپسی پروستات، رادیوتراپی، پروسه هاى ادراری و وازکتومی می تواند منجر به هماتواسپرمی شود. آسیب دیدگی بیضه ها و آلت تناسلی نیز می تواند باعث تغییر رنگ مايع منی شود. دلایل دیگر شامل شکستگی لگن، رابطه جنسی خشن و خودارضایی شدید است.

انسداد

 هنگامی که انسداد مجرا رخ می دهد، رگ های خونی اطراف آن ناحیه متسع می شوند و منجر به وجود خون در مایع منی می شوند.  یکی دیگر از دلایل احتمالی هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است كه در آن پروستات بزرگ شده مجرای ادرار را می بندد.

پولیپ و تومور

 وجود پولیپ در سیستم تولید مثل می تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شود. پولیپ ها رشد غیر طبیعی بافت هایی هستند که مانند یک برآمدگی کوچک احساس می شوند. به طور معمول خوش خیم هستند اما  با این حال، ممکن است سرطانی شوند.

 یکی دیگر از دلایل اسپرم خونی تومور است. طبق بررسی، حدود ۳٫۵٪ از ۹۰۰ بیمار مبتلا به اسپرم قهوه ای رنگ تومور داشتند كه بیشتر آنها در پروستات وجود داشت.  علاوه بر آن، تومور بدخیم یا سرطان به غده پروستات محدود نمی شود. همچنین می تواند در بیضه ها، مثانه و سایر ارگان های دستگاه تناسلی و ادراری ایجاد شود.  به همین دلیل، اکیداً توصیه می شود پیرمردانی که خطر ابتلا به سرطان دارند، در صورت انزال مایع منی قرمز یا قهوه ای به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

مشکلات عروقی

 رگ های خونی سیستم تولید مثل را احاطه کرده اند. به دلایل مختلفی می توان پارگی یا آسیب دیدگی آنها منجر به وجود خون در مايع منى شود.

شرایط پزشکی خاصی

در اینجا شرایط پزشکی دیگری وجود دارد که می تواند با قهوه ای شدن اسپرم مرتبط باشد. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون بالا
 • لوسمی
 • بیماری های کبدی
 • ايدز

آزمایش اسپرم

تغییر رنگ در اسپرم نشانه چیست؟

 مایع منی نشانگر خوبی از وضعیت سلامتی انسان است. اسپرم رنگی به احتمال زیاد نشانگر مشکلی خواهد بود. در زیر رنگهای متداول مایع منی و معنای آنها وجود دارد.

رنگ اسپرم سالم

 مایع منی سفید، ابری و چسبناک نشان دهنده سلامتی خوب است. بعد از ۳۰ دقیقه، به طور معمول حل می شود یا مایع می شود. به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فروکتوز، عطر و طعم شیرینی دارد. اگر شریک شما متوجه طعم غیرمعمول شود، مصرف زیاد آب و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات این مشکل را برطرف مى کند.

دلیل زرد شدن رنگ اسپرم

 در بیشتر موارد، مایع منی زرد طبیعی است. با بالا رفتن سن، مایع منی ممکن است تغییر رنگ داشته باشد. مايع منى در مردانی که مدت طولانی انزال نداشته اند نیز ممکن است زرد باشد. هنگامی که مایع منی حاوى مقداری ادرار باشد، ممکن است زرد شود. بنابراین، بهتر است قبل از مقاربت ادرار کنید.

در بعضی موارد، این حالت ناشی از چند بیماری مانند عفونت یا زردی باشد. اگر مایع منی شما بوی نامطبوع داشته باشد حتما ناشى از عفونت است. اگر پوست یا قسمت سفید چشم زرد باشد، فرد زردی دارد. در صورت بروز هر یک از این علائم، برای درمان مناسب باید با پزشک خود مشورت کنید.

علت بی رنگ بودن اسپرم

 سلولهای اسپرم مسئول ايجاد رنگ سفید مايع منی هستند. مایع منی شفاف یا آبکی ممکن است نشان دهنده تعداد کم اسپرم باشد و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، بخصوص اگر می خواهید بچه دار شوید.

یک استثنا برای این امر وجود و آن در صورتی است که روزانه چندین بار انزال داشته باشيد. انزال مکرر نیز منجر به ايجاد اسپرم آبکی خواهد شد. در پسرانى که سیستم تولید مثل آنها هنوز بالغ نشده است نيز ممکن است مایع منی روشن یا بی رنگ باشد.

تغییر رنگ اسپرم به قرمز و قهوه ای

 همانطور که در اینجا بحث شد، اسپرم قرمز یا قهوه ای حاکی از وجود خون به دلیل عوامل مختلف است. در بیشتر موارد، اين حالت بدون درمان از بین می رود. در صورت بروز علائم ديگر مانند درد هنگام ادرار و انزال، تب، افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون، باید به پزشک مراجعه کنيد.

درمان رنگ قهوه ای اسپرم

 بسته به علت ايجاد آن، درمان های مختلفی نياز است. اگر مايع منی به رنگ قهوه ای است، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

❇ اگر اخيرا یک پروسه پزشکی مانند بیوپسی پروستات یا پروسه اورولوژی را انجام داده اید، درمانى لازم نیست. مایع منی قهوه ای بعد از چند هفته از بین می رود.

❇ در مورد مردان جوان و سالم، در صورت عدم وجود علائم اضافی، مایع منی بدون درمان به رنگ سفید خود برمی گردد.

❇ در صورت مشاهده علائم اضافی، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک معاینه انجام می دهد و ممکن است آزمایشاتی نظیر آزمايش ادرار، آزمایش STD، آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و آزمایشات اورولوژی را درخواست کند. این آزمایشات به تعیین علت دقیق اسپرم قهوه ای کمک می کند.

❇ اگر خون موجود در مایع منی به دلیل بيمارى زمينه اى مانند فشار خون بالا باشد، بهتر است ابتدا بیماری زمینه ای را درمان کرد.

آنتی بیوتیک برای عفونت ها از جمله STD تجویز می شود.

❇ در صورت وجود التهاب، داروهای ضد التهاب به کاهش درد و تورم کمک می کند.

❇ در صورت بروز عارضه در مجاری ادراری یا تولید مثلی، ممکن است پزشک شما را به اورولوژیست ارجاع دهد. علامت مهم درد هنگام ادرار یا انزال است.

❇ اگر پزشک شک به سرطان پروستات کند، درخواست بیوپسی پروستات خواهد کرد. این نوع سرطان در مردان پیر ۴۵ ساله و مسن تر شیوع بیشتری دارد. اما مردان جوان با سابقه خانوادگی سرطان نیز مورد آزمایش قرار می گیرند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

0
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتی حدود2سال میشه که من نزدیکی نکردم گاهی اوقات از طریق خواب دیدن ارضا ءمیشم. حدود یک سال پیش متوجه قهوه‌ای شدن اسپرم خودم شدم وتا حالا چندین بار دیدم. وباید بگم موقع ارضاءشدن بشدت درد میکشم. لطفا راهنماییم بفرمائید. متشکرم
  درضمن من 62سال سن دارم واز مشهد با شما مکاتبه میکنم. با عرض معذرت یکی از بیضه های من بزرگتر از دیگری میباشد ودرد هم از همین بزرگه متوجه من میشه. اگه در مشهد اوامری داشتین درخدمتم. ارادتمند شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام،لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین اقدام کنید
 • تصویر کاربر Ali شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  برای درمان کجی الت چ باید کرد؟؟
  قهوه ایی شدن منی نشانه چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   تنها راه اصلاح کجی الت جراحی است اسپرم قهوه ای به علت خون در اسپرم است
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دکتر
  بنده آقای ۲۹ ساله ای هستم که چند مدتی می باشد که رنگ اسپرمم قهوه ای و کمی سفت شده است که باعث نگرانی بنده شده.خواهشمندم علت را بفرمایید و باید برای رفع این موضوع چکار کنم؟
  لازم به ذکره که من حدود دوسه ماه پیش دچار شقاق شدم که بعدش دچار عفونت شد و با سفالکسین و ملین که پزشک عمومی بدون معاینه تجویز کرد مصرف کردم و تا حدی خوب شدم ولی همچنان در هنگام دفع کمی که فشار وارد میشود درد میکند وبه طور کامل خوب نشده است...آیا این تغییر رنگ اسپرم ممکن است از این مورد مقعد باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام احتمالا دچار عفونت پروستات هستید به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ج سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من نزدیک به ۲ماه یعنی چهار بار اسپرمم پشت سرهم خون مرده دیده میشه دردوسوزک ندارم راهنماییم کنید ممنون میشم درضمن ۴۱سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام شما دچار پروستاتیت(عفونت پروستات)شده اید
 • تصویر کاربر Z یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر من واریکوسل داشتن چند سال پیش عمل کردن خداراشکر خوب بودن منتهی چند روز منی شون قهوه ای رنگ شده هیچ علائمی هم ندارن چ باید کنیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،در صورت تداوم بیش از یک ماه به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کاظم یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر فراوان من50سالمه بیش از یکساله که خون در منی خود میبینم البته هیچ گونه علامت و عوارض دیگه ای ندارم هر وقت فاصله انزال خود یکهفته یا بیشتر باشد منی رنگ عادی خود را دارد ولی وقتی فاصله کمتر است مثلا حدود دو سه روز منی کمی قرمز یا قهوه ای میشود ممکن است به خاطر ضعف تولید مایع منی در فاصله کم این اتفاق بیافتد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،ازمایش کشت اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید و تبریک سال جدید،
  اینجانب مجید مدتی هست ک رنگ منی در من ب رنگ قهوه‌ای البته قطرهای اول ب رنگ قهوه‌ای و قطرهای خروجی اخر ب رنگ طبیعی تغییر پیدا کرده قبلا هم بعضی اوقات موقع ادار یا بعداز ادرار لکه خون میامد البته این نوع موقتی بود هر چند گاهی و همراه ب سوزش در سر الت چیزی شبیه خروج سنگ کلیه، ممنونم جواب بدین علت چی هست و ب کجا و ب چ قسمت مراجعه کنم با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام،شما دچار هماتو اسپرمیا شده اید در صورت تداوم به پزشک ارولوژی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فری چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۴۰سالمه هفته پیش بعد از ۲هفته باهمسرم نزدیکی داشتیم مقداری خون در منی وجود داشت ولی بعد از چند بار مقاربت خون از بین رفت و الان کمی قهوه ایی شده بنظر شما خوب میشم یا حتما به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام،در صورت پایدار بودن به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۴۰ سالمه و چند روزیه که وقتی منی از بدنم خارج میشه تیکه های قهوه ای رنگ درش دیده میشه البته رنگ آب منی طبیعیه ولی توش تکه های قهوهای رنگ وجود دراه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،سما دچار خون در اسپرم(هماتو اسپرمی)شده اید مقاله مربوطه را مطالعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر