تغییر رنگ اسپرم به قهوه ای نشانه چیست؟

آخرین بروزرسانی: 17 مهر 1402

در این مقاله می خوانید

 مردان معمولاً مایع منی غلیظ و سفید را طى انزال از آلت تناسلى خارج می کنند. تغییر رنگ آن نشان دهنده ی تغییراتی در بدن است. در این نوشتار به بررسی علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم و درمان آن می پردازیم همچنین به شما می گوییم رنگ های مختلف اسپرم نشان دهنده چیست؟

شما میتوانید برای مشاهده ی راه های تقویت اسپرم خود به لینک زیر مراجعه کنید:
برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟

علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم

علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم چیست؟ هماتوسپرمی (علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان) یا وجود خون در مایع منی توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود. موارد زیر دلایل متداول آن است.

عفونت

 شایع ترین علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم ، عفونت است. این حالت به دلیل تهاجم میکروارگانیسم هایی مانند انگل، قارچ، باکتری و ویروس رخ می دهد. این میکروب ها می توانند از راه های مختلف وارد سیستم تولید مثل انسان شوند كه یک راه آن از طریق مقاربت است.  اسپرم قهوه ای اغلب نشانه بیماری های مقاربتی (STD) مانند سوزاک، کلامیدیا و تبخال تناسلى است.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با بیماری سوزاک بر روی لینک زیر کلیک کنید.

درمان سوزاک چند روز طول میکشد؟

التهاب

 ارگان های مختلفی در تولید اسپرم مانند غده پروستات، اپیدیدیم، وزيكل سمينال، مجرای ادرار و وازو دفران نقش دارند. هنگامی که هر یک از این اندام ها متورم شوند، ممكن است مایع منی به رنگ قهوه ای در آید. این اندام ها ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تحریک، تروما، وجود رسوبات سنگی یا سنگ و عفونت متورم شوند.

روش های درمانى و جراحى

 روش های درمانى مانند بیوپسی پروستات، رادیوتراپی، پروسه هاى ادراری و وازکتومی می تواند منجر به هماتواسپرمی شود. آسیب دیدگی بیضه ها و آلت تناسلی نیز می تواند باعث تغییر رنگ مايع منی شود. دلایل دیگر شامل شکستگی لگن، رابطه جنسی خشن و خودارضایی شدید است.

انسداد

 هنگامی که انسداد مجرا رخ می دهد، رگ های خونی اطراف آن ناحیه متسع می شوند و منجر به وجود خون در مایع منی می شوند.  یکی دیگر از دلایل احتمالی هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است كه در آن پروستات بزرگ شده مجرای ادرار را می بندد.

پولیپ و تومور

 وجود پولیپ در سیستم تولید مثل می تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شود. پولیپ ها رشد غیر طبیعی بافت هایی هستند که مانند یک برآمدگی کوچک احساس می شوند. به طور معمول خوش خیم هستند اما  با این حال، ممکن است سرطانی شوند.

 یکی دیگر از دلایل اسپرم خونی تومور است. طبق بررسی، حدود 3.5٪ از 900 بیمار مبتلا به اسپرم قهوه ای رنگ تومور داشتند كه بیشتر آنها در پروستات وجود داشت.  علاوه بر آن، تومور بدخیم یا سرطان به غده پروستات محدود نمی شود. همچنین می تواند در بیضه ها، مثانه و سایر ارگان های دستگاه تناسلی و ادراری ایجاد شود.  به همین دلیل، اکیداً توصیه می شود پیرمردانی که خطر ابتلا به سرطان دارند، در صورت انزال مایع منی قرمز یا قهوه ای به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

مشکلات عروقی

 رگ های خونی سیستم تولید مثل را احاطه کرده اند. به دلایل مختلفی می توان پارگی یا آسیب دیدگی آنها منجر به وجود خون در مايع منى شود.

شرایط پزشکی خاصی

در اینجا شرایط پزشکی دیگری وجود دارد که می تواند با قهوه ای شدن اسپرم مرتبط باشد. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون بالا
 • لوسمی
 • بیماری های کبدی
 • ايدز

آزمایش اسپرم

تغییر رنگ در اسپرم نشانه چیست؟

 مایع منی نشانگر خوبی از وضعیت سلامتی انسان است. اسپرم رنگی به احتمال زیاد نشانگر مشکلی خواهد بود. در زیر رنگهای متداول مایع منی و معنای آنها وجود دارد.

رنگ اسپرم سالم

 مایع منی سفید، ابری و چسبناک نشان دهنده سلامتی خوب است. بعد از 30 دقیقه، به طور معمول حل می شود یا مایع می شود. به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فروکتوز، عطر و طعم شیرینی دارد. اگر شریک شما متوجه طعم غیرمعمول شود، مصرف زیاد آب و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات این مشکل را برطرف مى کند.

دلیل زرد شدن رنگ اسپرم

 در بیشتر موارد، مایع منی زرد طبیعی است. با بالا رفتن سن، مایع منی ممکن است تغییر رنگ داشته باشد. مايع منى در مردانی که مدت طولانی انزال نداشته اند نیز ممکن است زرد باشد. هنگامی که مایع منی حاوى مقداری ادرار باشد، ممکن است زرد شود. بنابراین، بهتر است قبل از مقاربت ادرار کنید.

در بعضی موارد، این حالت ناشی از چند بیماری مانند عفونت یا زردی باشد. اگر مایع منی شما بوی نامطبوع داشته باشد حتما ناشى از عفونت است. اگر پوست یا قسمت سفید چشم زرد باشد، فرد زردی دارد. در صورت بروز هر یک از این علائم، برای درمان مناسب باید با پزشک خود مشورت کنید.

علت بی رنگ بودن اسپرم

 سلولهای اسپرم مسئول ايجاد رنگ سفید مايع منی هستند. مایع منی شفاف یا آبکی ممکن است نشان دهنده تعداد کم اسپرم باشد و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، بخصوص اگر می خواهید بچه دار شوید.

یک استثنا برای این امر وجود و آن در صورتی است که روزانه چندین بار انزال داشته باشيد. انزال مکرر نیز منجر به ايجاد اسپرم آبکی خواهد شد. در پسرانى که سیستم تولید مثل آنها هنوز بالغ نشده است نيز ممکن است مایع منی روشن یا بی رنگ باشد.

تغییر رنگ اسپرم به قرمز و قهوه ای

 همانطور که در اینجا بحث شد، اسپرم قرمز یا قهوه ای حاکی از وجود خون به دلیل عوامل مختلف است. در بیشتر موارد، اين حالت بدون درمان از بین می رود. در صورت بروز علائم ديگر مانند درد هنگام ادرار و انزال، تب، افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون، باید به پزشک مراجعه کنيد.

درمان رنگ قهوه ای اسپرم

 بسته به علت ايجاد آن، درمان های مختلفی نياز است. اگر مايع منی به رنگ قهوه ای است، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

❇ اگر اخيرا یک پروسه پزشکی مانند بیوپسی پروستات یا پروسه اورولوژی را انجام داده اید، درمانى لازم نیست. مایع منی قهوه ای بعد از چند هفته از بین می رود.

❇ در مورد مردان جوان و سالم، در صورت عدم وجود علائم اضافی، مایع منی بدون درمان به رنگ سفید خود برمی گردد.

❇ در صورت مشاهده علائم اضافی، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک معاینه انجام می دهد و ممکن است آزمایشاتی نظیر آزمايش ادرار، آزمایش STD، آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (در آزمایش خون PSA چیست؟) و آزمایشات اورولوژی را درخواست کند. این آزمایشات به تعیین علت دقیق اسپرم قهوه ای کمک می کند.

❇ اگر خون موجود در مایع منی به دلیل بيمارى زمينه اى مانند فشار خون بالا باشد، بهتر است ابتدا بیماری زمینه ای را درمان کرد.

آنتی بیوتیک برای عفونت ها از جمله STD تجویز می شود.

❇ در صورت وجود التهاب، داروهای ضد التهاب به کاهش درد و تورم کمک می کند.

❇ در صورت بروز عارضه در مجاری ادراری یا تولید مثلی، ممکن است پزشک شما را به اورولوژیست ارجاع دهد. علامت مهم درد هنگام ادرار یا انزال است.

❇ اگر پزشک شک به سرطان پروستات کند، درخواست بیوپسی پروستات خواهد کرد. این نوع سرطان در مردان پیر 45 ساله و مسن تر شیوع بیشتری دارد. اما مردان جوان با سابقه خانوادگی سرطان نیز مورد آزمایش قرار می گیرند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۵ سالمه
  الان دو بار هست ک بعد انزال اسپرمم قهوای هست چیکار کنم ولی ن درد دارم موقع انزال ن موقع ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   سلام شما دچار هماتو اسپرمی(خون در اسپرم)شده اید که معمولا گذرا و به علت التهاب پروستات یا سمینال وزیکل است در صورت تداوم به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر داود شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۵سال دارم برای اولین بار متوجه شدم بعدازرابطه مایع منی اینجانب به رنگ قهوه ای درامده نگران شدم اگرامکان داره راهنمای بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   سلام وجود خون در اسپرم در غالب موارد مشکل خاصی نبوده و خودبخود برطرف میشود.در صورت تداوم به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یکسال هست تکرر ادرار دارم ادرارم کامل تخلیه نمیشه دسشتویی که میرم کم کم میاد و کامل تخلیه نمیشه ادرارم خیلی زرد رنگه و بو میده بعضی وقتا سوزش هم دارم تو سرما هم بدتر میشه ی مشکلی که هس شهوتم زیاد شده ومایع منی یا نمیدونم اسپرم ک میاد بدتر میشه وادرار تخلیه نمیشه یعنی میشه عفونت ادرار باشه ازمایش رفتم تو ادرار خون نشون داده سونو هم گرفتم هیچی نشون نداده عادی همش میشه بگین مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام ممکن است به علت التهاب پروستات باشد در ضمن بد نیست یک نوار مثانه هم انجام دهید
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  با سلام؛
  اگه منی خارج بشود ولی جهش کاملی نداشته باشد مشکلی به وجود می آید؟ انزال معکوس نیست و داخل مثانه ریخته نمی شود بلکه کاملا منی بیرون آمده ولی اون طوری که باید جهش داشته باشد، جهش ندارد!!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام باروری بستگی به حرکت اسپرم دارد نه جهش آن،اگر حرکت طبیعی باشد مساله ای نیست
 • تصویر کاربر میثاق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 753 مشاهده پرسش
  با سلام و آرزوی سلامتی،آقایی ۵۸ ساله، سابقه ارثی مشکل پروستات دارم، چند سال است دچار مشکل تورم پروثتات هستم ، هر شب یک عدد ترازوسین ۵ مصرف می کنم، طی هفته اخیر، سونو گراف پروستات داده ام، اندازه آن را طبیعی تشخیص داده اند، مدت چند ماه است گاهی بعد اتمام ادرار،ترشح مایع قهوه ای را مشاهده کرده ام و بعد رابطه جنسی نیز مایع قهو های مایل به قرمز رویت شده ، ابتدائاّ همسرم فکر می کرد مشکل از ایشان است ، لذا بعد سونو گرافی واژینال هیچ عارضه ای در تخمدان و رحم مشاهده نشد لذا بعد از درمیان گذاشت موضوع مشاهداتم از مایع بعد ادرار، تقریبا مطمئن شدیم مشکل از بنده است، ضمنا چند سال است نعوظ سست دارم و قبل نزدیکی تادالافیل ۲۰ استفاده می کنم،بسیار سپاسگزار می شوم راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا به علت التهاب پروستات است
 • تصویر کاربر ماهان پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 365 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان من خودارضاعی می کنم الان زودانزالی پیداکردم چجوری می تونم برطرفش کنم این زودانزالی باعث شد افسردگی واضطراب بگیرم به نظرشما برم پیش دکتر ارولوژی بهتریاپیش روانپزشک برم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام روانپزشک
 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 392 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود یه سالی هس یه رو زیگیل خیلی ریز در زیر التم دارم الان بر روی خوده الت یه جوش زیر پوستی ک انگار زیرش چرک یا چربی باشه در اومده ک دست میزنم بهش درد داره خیلی نگرانم یعنی ممکنه زگیل تناسلی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام بعید است گرچه بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 785 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، وقت بخیر، سال نو مبارک. من در یکی از مناطق محروم که متاسفانه متخصص کلیه و مجاری ندارد زندگی میکنم. خواهشاً کمکم کنید ،تصاویری که می‌فرستم بگید زگیل تناسلی هست یا نه؟ خیلی استرس دارم. در ضمن یک بار رفتم مرکز استان یک متخصص کلیه و مجاری گفت نیست. نظر شمارو میخواستم بدونم.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام خیر زگیل نیست
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۶ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  سلام
  من محردم 26 سالمه و معمولن ماهی یکبار خود ارضایی میکنم که اخرینش 15 اسفند بود و شاید یخورده زیاده روی کردم اما مشکلی پیش نیومد
  و تا حالا رابطه ی جنسی نداشتم
  گهگداری موقع ادرار، منی هم خارج میشد که چیز غیر طبیعی نیست
  اما چیزی که نگرانم کرده تغییر رنگش به قهوه ای هست
  و یه درد خیلی خیلی خیلی خفیف تو بیضه راست حس میکنم و شاید تلقین باشه نمیدونم
  ایا نگرانیم بیجاست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام در صورت تداوم علائم باید از نظر عفونت پروستات بررسی شوید
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 505 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیددکتر.
  الان حدودادوسالی میشه رنگ منی زردهستش وحدودادوماهی هس ارضاک میشم نصف زردنصف سفیده میخوام دلیلشوبدونم واگه بخوام ازمایش بدم چه ازمایشی بدم .
  بعدازادارهم سرالتم سوزش دارم این فکرمومشغول کردممنون میشم راهنماییم کنین وبرای طرف مقابلم مشکلی پیش میاداگربخوام بچه دارشم ب مشکل باداری میخورم .مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام آزمایش ساده و کشت اسپرم بدهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر