منو

تغییر رنگ اسپرم به قهوه ای نشانه چیست؟

فهرست مطالب

 مردان معمولاً مایع منی غلیظ و سفید را طى انزال از آلت تناسلى خارج می کنند. تغییر رنگ آن نشان دهنده ی تغییراتی در بدن است. در این نوشتار به بررسی علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم و درمان آن می پردازیم همچنین به شما می گوییم رنگ های مختلف اسپرم نشان دهنده چیست؟

علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم

علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم چیست؟ هماتوسپرمی یا وجود خون در مایع منی توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود. موارد زیر دلایل متداول آن است.

عفونت

 شایع ترین علت قهوه ای شدن رنگ اسپرم ، عفونت است. این حالت به دلیل تهاجم میکروارگانیسم هایی مانند انگل، قارچ، باکتری و ویروس رخ می دهد. این میکروب ها می توانند از راه های مختلف وارد سیستم تولید مثل انسان شوند كه یک راه آن از طریق مقاربت است.  اسپرم قهوه ای اغلب نشانه بیماری های مقاربتی (STD) مانند سوزاک، کلامیدیا و تبخال تناسلى است.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با بیماری تبخال تناسلی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تبخال تناسلی

التهاب

 ارگان های مختلفی در تولید اسپرم مانند غده پروستات، اپیدیدیم، وزيكل سمينال، مجرای ادرار و وازو دفران نقش دارند. هنگامی که هر یک از این اندام ها متورم شوند، ممكن است مایع منی به رنگ قهوه ای در آید. این اندام ها ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تحریک، تروما، وجود رسوبات سنگی یا سنگ و عفونت متورم شوند.

روش های درمانى و جراحى

 روش های درمانى مانند بیوپسی پروستات، رادیوتراپی، پروسه هاى ادراری و وازکتومی می تواند منجر به هماتواسپرمی شود. آسیب دیدگی بیضه ها و آلت تناسلی نیز می تواند باعث تغییر رنگ مايع منی شود. دلایل دیگر شامل شکستگی لگن، رابطه جنسی خشن و خودارضایی شدید است.

انسداد

 هنگامی که انسداد مجرا رخ می دهد، رگ های خونی اطراف آن ناحیه متسع می شوند و منجر به وجود خون در مایع منی می شوند.  یکی دیگر از دلایل احتمالی هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است كه در آن پروستات بزرگ شده مجرای ادرار را می بندد.

پولیپ و تومور

 وجود پولیپ در سیستم تولید مثل می تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شود. پولیپ ها رشد غیر طبیعی بافت هایی هستند که مانند یک برآمدگی کوچک احساس می شوند. به طور معمول خوش خیم هستند اما  با این حال، ممکن است سرطانی شوند.

 یکی دیگر از دلایل اسپرم خونی تومور است. طبق بررسی، حدود 3.5٪ از 900 بیمار مبتلا به اسپرم قهوه ای رنگ تومور داشتند كه بیشتر آنها در پروستات وجود داشت.  علاوه بر آن، تومور بدخیم یا سرطان به غده پروستات محدود نمی شود. همچنین می تواند در بیضه ها، مثانه و سایر ارگان های دستگاه تناسلی و ادراری ایجاد شود.  به همین دلیل، اکیداً توصیه می شود پیرمردانی که خطر ابتلا به سرطان دارند، در صورت انزال مایع منی قرمز یا قهوه ای به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

مشکلات عروقی

 رگ های خونی سیستم تولید مثل را احاطه کرده اند. به دلایل مختلفی می توان پارگی یا آسیب دیدگی آنها منجر به وجود خون در مايع منى شود.

شرایط پزشکی خاصی

در اینجا شرایط پزشکی دیگری وجود دارد که می تواند با قهوه ای شدن اسپرم مرتبط باشد. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون بالا
 • لوسمی
 • بیماری های کبدی
 • ايدز

آزمایش اسپرم

تغییر رنگ در اسپرم نشانه چیست؟

 مایع منی نشانگر خوبی از وضعیت سلامتی انسان است. اسپرم رنگی به احتمال زیاد نشانگر مشکلی خواهد بود. در زیر رنگهای متداول مایع منی و معنای آنها وجود دارد.

رنگ اسپرم سالم

 مایع منی سفید، ابری و چسبناک نشان دهنده سلامتی خوب است. بعد از 30 دقیقه، به طور معمول حل می شود یا مایع می شود. به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فروکتوز، عطر و طعم شیرینی دارد. اگر شریک شما متوجه طعم غیرمعمول شود، مصرف زیاد آب و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات این مشکل را برطرف مى کند.

دلیل زرد شدن رنگ اسپرم

 در بیشتر موارد، مایع منی زرد طبیعی است. با بالا رفتن سن، مایع منی ممکن است تغییر رنگ داشته باشد. مايع منى در مردانی که مدت طولانی انزال نداشته اند نیز ممکن است زرد باشد. هنگامی که مایع منی حاوى مقداری ادرار باشد، ممکن است زرد شود. بنابراین، بهتر است قبل از مقاربت ادرار کنید.

در بعضی موارد، این حالت ناشی از چند بیماری مانند عفونت یا زردی باشد. اگر مایع منی شما بوی نامطبوع داشته باشد حتما ناشى از عفونت است. اگر پوست یا قسمت سفید چشم زرد باشد، فرد زردی دارد. در صورت بروز هر یک از این علائم، برای درمان مناسب باید با پزشک خود مشورت کنید.

علت بی رنگ بودن اسپرم

 سلولهای اسپرم مسئول ايجاد رنگ سفید مايع منی هستند. مایع منی شفاف یا آبکی ممکن است نشان دهنده تعداد کم اسپرم باشد و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، بخصوص اگر می خواهید بچه دار شوید.

یک استثنا برای این امر وجود و آن در صورتی است که روزانه چندین بار انزال داشته باشيد. انزال مکرر نیز منجر به ايجاد اسپرم آبکی خواهد شد. در پسرانى که سیستم تولید مثل آنها هنوز بالغ نشده است نيز ممکن است مایع منی روشن یا بی رنگ باشد.

تغییر رنگ اسپرم به قرمز و قهوه ای

 همانطور که در اینجا بحث شد، اسپرم قرمز یا قهوه ای حاکی از وجود خون به دلیل عوامل مختلف است. در بیشتر موارد، اين حالت بدون درمان از بین می رود. در صورت بروز علائم ديگر مانند درد هنگام ادرار و انزال، تب، افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون، باید به پزشک مراجعه کنيد.

درمان رنگ قهوه ای اسپرم

 بسته به علت ايجاد آن، درمان های مختلفی نياز است. اگر مايع منی به رنگ قهوه ای است، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

❇ اگر اخيرا یک پروسه پزشکی مانند بیوپسی پروستات یا پروسه اورولوژی را انجام داده اید، درمانى لازم نیست. مایع منی قهوه ای بعد از چند هفته از بین می رود.

❇ در مورد مردان جوان و سالم، در صورت عدم وجود علائم اضافی، مایع منی بدون درمان به رنگ سفید خود برمی گردد.

❇ در صورت مشاهده علائم اضافی، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک معاینه انجام می دهد و ممکن است آزمایشاتی نظیر آزمايش ادرار، آزمایش STD، آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و آزمایشات اورولوژی را درخواست کند. این آزمایشات به تعیین علت دقیق اسپرم قهوه ای کمک می کند.

❇ اگر خون موجود در مایع منی به دلیل بيمارى زمينه اى مانند فشار خون بالا باشد، بهتر است ابتدا بیماری زمینه ای را درمان کرد.

آنتی بیوتیک برای عفونت ها از جمله STD تجویز می شود.

❇ در صورت وجود التهاب، داروهای ضد التهاب به کاهش درد و تورم کمک می کند.

❇ در صورت بروز عارضه در مجاری ادراری یا تولید مثلی، ممکن است پزشک شما را به اورولوژیست ارجاع دهد. علامت مهم درد هنگام ادرار یا انزال است.

❇ اگر پزشک شک به سرطان پروستات کند، درخواست بیوپسی پروستات خواهد کرد. این نوع سرطان در مردان پیر 45 ساله و مسن تر شیوع بیشتری دارد. اما مردان جوان با سابقه خانوادگی سرطان نیز مورد آزمایش قرار می گیرند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پژمان شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.چند وقت هست رنگ مایع منی بنده قهوه‌ای شده.نه عملی داشتم نه بیماری نه اتفاقی افتاده فقط گرمی به دلیل کرونا زیاد خوردم.لطفا اگر ممکنه راهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا به علت عفونت پروستات هست
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام
  جدیدا ۲ دفعه هستش که ارضا شدم مایع منی قهوه رنگ خارج شده و مشکل دیگه ای که اخیرا داشتم چند روزیه که هنگام دفع مدفوع درد شدیدی در ناحیه مقعد احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام شما دچار التهاب پروستات شده اید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۹ سالمه و فعالیت جنسی خاصی ندارم و به همین دلیل مایع منی از بدنم معمولاً شش ماه یکبار بیشتر نمیاد که اون هم در حد یکی دو قطره در خواب و بجز چند بار اول دوران بلوغم بقیه دفعات رنگ اسپرمم قهوه‌ای بود تا الان و حدوداً یک هفته ای میشه که خود ارضایی دارم و همچنان قهوه‌ای رو به تیره ی پررنگه و از شما سوال کردم دفعه قبل گفتید احتمالا التهاب پروستاته ولی این با که ی مقدار در انزال به خودم فشار آوردم رنگ اسپرمم قهوه‌ای روشن تر بود و قرمز تر بود و تو اینترنت هم نوشته خون در منی نشانه ی سرطان پروستات هست بنظر شما من سرطان پروستات دارم یا فقط التهاب؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام در سن شما امکان سرطان پروستات وجود ندارد
 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  چن روزه رنگ اسپرمم قهوه ای شده و سوزش ادرار داشتم از صب هم بیضه هام درد میکنه مشکل از کجاست ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام شما دچار عفونت پروستات شده اید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام.من حتی اگ چند بار هم خود ارضایی کنم باز هم کلا مایع منی ام کلا قهوه‌ای هستش و تا نصفه روز پس از خود ارضایی مجاری ادراری ام میسوزه و بعد خوب میشه و نمیدونم بخاطر مواد صابونیه یا مشکل دارم ولی بجز اوایل بلوغ که اسپرم‌هام سفید بود دیگه الان کلا قهوه‌ای رنگه ناباروی یا سرطان دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا به علت التهاب پروستات است
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید من به تازگی متوجه تغییر رنگ منی به قهوایی شدم بعضی مواقع به رنگ طبیعی میشه بعد الان به تازگی دیگه قهوایی نیست و الان مایل به زرد شده خیلی نگران هستم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من 17سالمه تازه امروز فهمیدم که آب منی ام رنگش قهوای هست هیچ درد و سوزشی هم ندارم مثل قبلاً هستم فقط رنگ منی قهوه‌ای شده ممنون میشم درخواست منو جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام شما دچار عفونت پروستات شده اید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام بنده کرونا مثبت هستم میشه به خاطر وجود کرونا داخل مایع منی لکه های قهوه ای باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بعید است
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  آیا تمرینات کیگل و جلوگیری از تخلیه منی به پروستات ضرر میزنه
  وآیا نیاز به درمان داره یا به مرور زمان خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 23 سالمه چند سال خود ارضایی میکردم الان که کمترش کردم و در ماه یکی دو بار بیشتر نیست توی اسپرمم تکه های قهوه‌ای رنگ میبینم درد و علایم خاصی ندارم قبلا هم که خود ارضایی میکردم بیشتر مواقع ماهیچه های کف لگن رو سفت می گرفتم تا مانع خروج اسپرم بشه اما الان تکه های قهوه ای رنگ توی اسپرمم میبینم مدت ها پیش هم یکی از رگ های اطراف ناحیه تناسلیم کمی متورم شده بود اما اون موقع اسپرمم با تکه های قهوه‌ای رنگ همراه نبود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام شما دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)شده اید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر