آیا پرتاب نشدن اسپرم باعث ناباروری می شود؟

فهرست مطالب

پرتاب نشدن اسپرم یا همان انزال معکوس، می تواند برای باروری مردان خطرناک باشد. این عارضه باعث می شود قدرت باروری مردان ضعیف شده و یا از بین برود. در این مقاله با این مشکل و راهکار درمان آن، آشنا خواهید شد.

پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس یا همان عدم جهش منی هنگامی اتفاق می افتد که مایع منی در هنگام ارگاسم به جای خارج شدن از آلت به درون مثانه وارد شود. در این انزال با اینکه فرد به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می رسد اما منی خارج نشده یا مقدار آن بسیار کم می باشد.

این وضعیت گاهی اوقات ارگاسم خشک نیز نامیده می شود. انزال معکوس همواره مضر نیست اما می تواند سبب ناباروری در مردان شود. درمان انزال معکوس عموما برای احیای باروری مردان مبتلا انجام می شود.

علائم پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس توانایی دستیابی به نعوظ یا ارگاسم را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با این حال، در هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی، مایع منی به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. علائم و نشانه های انزال معکوس شامل موارد زیر می شوند:

❇ارگاسم هایی که با عدم خروج منی یا مقادیر اندک آن همراه هستند (ارگاسم خشک)

❇کف آلود بودن ادرار پس از ارگاسم به دلیل دارا بودن منی

❇عدم توانایی باردار کردن همسر (باروری مردان)

انزال معکوس

دلیل عدم جهش اسپرم

در هنگام ارگاسم مردان مجرایی به نام وازو دفران اسپرم ها را به پروستات منتقل می کند. این اسپرم ها در آنجا با مایع های دیگری ترکیب می شوند تا مایع منی ایجاد شود. عضله ای که در ورودی مثانه (عضله گردن مثانه) وجود دارد، جهت جلوگیری از ورود منی به مثانه منقبض می شود.

این انقباض در زمانی انجام می شود که منی از پروستات عبور کرده و به میزراه وارد می شود. میزراه مجرایی است که در آلت تناسلی قرار دارد. عضله گردن مثانه همان عضله ای است که وظیفه نگهداری ادرار را تا زمان مناسب تخلیه برعهده دارد.

در انزال معکوس، این عضله به خوبی منقبض نشده و در نتیجه آن اسپرم به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. برخی شرایط می توانند عملکرد این عضله را مختل کنند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی آلت تناسلی

❇جراحی: همانند جراحی گردن مثانه، جراحی برداشتن گره های لنفی خلف صفاق در سرطان بیضه و جراحی پروستات

❇عوارض جانبی برخی دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا افسردگی مصرف می شوند.

❇آسیب عصبی ایجاد شده توسط بیماری هایی از جمله دیابت، مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)، پارکینسون یا آسیب طناب نخاعی

ارگاسم خشک اولین نشانه انزال معکوس است. البته، شرایط دیگری نیز می توانند ارگاسم خشک را به وجود آورند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇برداشت جراحی پروستات (پروستاتکتومی)

❇برداشت جراحی مثانه (سیستکتومی)

❇پرتو درمانی جهت درمان سرطان ناحیه لگن

عوارض پرتاب نشدن اسپرم

در حالی که انزال معکوس مضر نیست اما عوارض جانبی آن می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عدم توانایی باردار کردن همسر (ناباروری مرد)
 • کاهش لذت ارگاسم ناشی از نگرانی درباره عدم انزال

درمان جهش نداشتن اسپرم

انزال معکوس معمولا تا زمانی که در باروری اختلالی ایجاد نکرده نیازمند درمان نیست. در این موارد، درمان به عامل زمینه ای این مشکل بستگی دارد.

درمان ناباروری

مردان مبتلا به انزال معکوس به احتمال زیاد جهت باردار کردن همسر خود به درمان نیاز دارند. برای اینکه بارداری اتفاق افتد، به انزال مقداری کافی از مایع منی نیاز می باشد. این مقدار مایع منی باید به اندازه ای باشد که اسپرم ها را از واژن زن عبور داده و به رحم برساند.

در صورت عدم تاثیر مصرف دارو در انزال منی، فرد به فرایند های درمان باروری نیاز خواهد داشت. در برخی موارد، می توان اسپرم ها را از مثانه خارج کرده و پس از فرآوری در آزمایشگاه جهت باردار کردن همسر فرد از آن ها استفاده کرد.

گاهی اوقات جهت باردار کردن همسر فرد مبتلا، به تکنولوژی های پیشرفته تری در زمینه ناباروری نیاز است. بسیاری از مردان مبتلا به انزال معکوس پس از پیگیری فرآیند های درمانی قادر به باردار کردن همسر خود خواهند بود.

داروهای درمان انزال معکوس

داروی پرتاب نشدن اسپرم

ممکن است دارو ها بتوانند در درمان انزال معکوس ناشی از آسیب عصبی مفید باشند. این نوع آسیب می تواند توسط دیابت، مالتیپل اسکلروزیس، برخی جراحی ها و دیگر درمان ها یا بیماری ها به وجود آید. در مواردی که جراحی، یک تغییر فیزیکی دائمی در آناتومی بدن فرد به وجود آورده، دارو ها نمی توانند تاثیر گذار باشند.

از جمله این جراحی ها می توان به جراحی گردن مثانه و برش پروستات از طریق میزراه (TURP) اشاره کرد. در صورتی که پزشک تصور کند دارو های مصرفی فرد توانایی انزال طبیعی او را تحت تاثیر قرار داده اند، از فرد خواهد خواست تا برای مدتی از مصرف این دارو ها اجتناب کند.

دارو هایی که می توانند سبب انزال معکوس شوند شامل برخی دارو های ضد افسردگی و آلفا بلاکر هستند. دارو های آلفا بلاکر برای درمان فشار خون بالا و برخی بیماری های پروستات مصرف می شوند. دارو های درمان انزال معکوس دارو هایی هستند که عمدتا برای درمان بیماری های دیگر استفاده می شوند. از جمله این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمی پرامین (توفرانیل)
 • میدودرین
 • کلروفنیرامین (کلرتریمتون) و برم فنیرامین (ولتان)
 • افدرین (آکوواز)، سودوافدرین (سودافد) و فنیل افرین (وازکولپ)

عوارض جانبی داروهای انزال معکوس

این دارو ها به بسته نگه داشتن عضله گردن مثانه در هنگام انزال کمک می کنند. در حالی که این دارو ها اغلب برای درمان انزال معکوس مؤثر هستند اما می توانند عوارض جانبی یا تداخلاتی با سایر دارو های دیگر نیز داشته باشند.

برخی دارو های استفاده شده در درمان انزال معکوس می توانند سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. این وضعیت می تواند در مبتلایان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی خطرناک باشد.

⚠️ زوج جوانی به دکتر شهریار ناطق با مشکل ناباروری مراجعه می کنند. در فیلم مقاله ی زیر تفسیر آزمایش اسپرم مرد جوان توسط دکتر شهریار ناطق آورده شده است. در انتهای فیلم نیز، دکتر ناطق توصیه هایی برای زمان نزدیکی به زوجین خواهند داد. برای مشاهده ی این فیلم روی لینک زیر کلیک کنید:

آیا عمل واریکوسل در این آقا ضروری است؟

هنگام مراجعه به پزشک

انزال معکوس مضر نبوده و تنها در صورتی نیازمند درمان است که فرد قصد فرزند دار شدن داشته باشد. با این وجود، در صورت ابتلا به ارگاسم های خشک، فرد باید جهت اطمینان از عدم وجود وجود یک مشکل زمینه ای به پزشک مراجعه کند.

در صورتی که یک زوج به مدت یک سال یا بیشتر رابطه جنسی طبیعی و محافظت شده داشته اما موفق به بارداری نشده اند، باید به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که در هنگام انزال، مایع منی خارج نشده یا مقدار آن اندک می باشد، امکان دارد این وضعیت توسط انزال معکوس ایجاد شده باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  دوسال هست در ناحیه کشاله ران یک زگیل مشکی رنگ پیدا شد گاهی هم در انتهای مجرای ادرار احساس درد سوزش دارم دقیقا در قسمت ختنه گاه آیا ممکن است درمجرا هم دارای زگیل تناسلی باشم برای درمان چکار باید بکنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   سلام این زگیل نیست انژیوکراتوم است
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  باسلام من درقسمت چپ بالای آلت(محل رویش مو) دربرخی مواقع داری تورم هستم که پس از انزال هم همین ورم (بادشدن)به وجود میاد مقدار منی هم کم هست وفشار عادی رو نداره اگه میشه یه راهنمایی وکمک بکنید واینکه فاصلم ازمطبتون خیلی زیاده.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر Mm یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  شوهرم یه ماهه عمل واریکسول انجام داده
  تحرک اسپرم آ۵درصد وب ۲۵ درصد
  آیاتحرک اسپرم خوب میشود؟و چه موادغذایی ویادارویی انجام شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  الان مدت کوتاهی منی پرتاب نداره ومقدارشم کم شده خیلی ترسناکه برام چیکاربایدبکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام آزمایش هورمون و آزمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر majid شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام. من پسری ۳۱ ساله هستم. از دوره نوجوانی خود ارضایی میکردم تا به الان. چند تا سوال داشتم خواهشا و لطفا به تک تکشون جواب بدید. یکی اینکه در کل خود ارضایی باعث ناباوری میشه؟آیا واریکوسل باعث صد درصد عقیمی میشه؟ چون فک کنم واریکوسل دارم. به پزشک مراجعه نکردم. چون از عمل میترسم.مایع منیم زرد رنگ شده آیا مشکلی داره؟اگه تعداد و حرکت اسپرم کم باشه قابل درمان هست؟ فک نکنم جواب همشو بدین. ولی اگه جوابشونو بدین یه دنیا ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام خود ارضایی باعث عقیمی نمی‌شود واریکوسل هم در بعضی موارد و نه همه موارد باعث ناباروری میشود
 • تصویر کاربر Aa123456 چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  شوهرم مشکل حرکت اسپرم داره چیکار باید بکنه دکترم رفتیم گفت اسپرم متوسطه ولی حرکت خیلی کمه و موقع نزدیکی حالت میخوابه بی حس میشه لطف راهنمائی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا با جواب سونوگرافی و آزمایش اسپرم به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  مدتی هست که احساس میکنم آلتم کوچک شده وپرتاب منی کم به شدت کاهش یافته .البته یکی از بیصه هام‌از یکی دیگر کوچکتر هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر Aa123456 یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام من دکتر رفتم گفت اسپرم متوسط حرکت ضعیف موقع نزدیکی حالت میخوابه بی حس میشم چیکار کنم میشه دارو چیزی معرفی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت شما
  چند وقتیه که مایع منی من بدون جهش خارج میشه و این موضوع منو نگران کرده.
  با تحریک زیاد ولی موقع ارگاسم خیلی عادی و بدون جهش خارج میشه.
  علتش رو میخواستم بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام سرعت جهش اسپرم بسته به شدت انقباض عضلات الت دارد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت آقی دکتر من دوهفته ای هست که هنگام ارگاسم مایع منی از آلتم خارج نمیشه یا خیلی کم خارج میشه قبلا اینطوری نبودم الان با مشکل عدم بارداری هم روبرو شدم میخاستم بدونم مشکل چیه وچیکا. باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا با جواب آزمایش اسپرم و هورمون به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر