آیا پرتاب نشدن اسپرم باعث ناباروری می شود؟

فهرست مطالب

پرتاب نشدن اسپرم یا همان انزال معکوس، می تواند برای باروری مردان خطرناک باشد. این عارضه باعث می شود قدرت باروری مردان ضعیف شده و یا از بین برود. در این مقاله با این مشکل و راهکار درمان آن، آشنا خواهید شد.

پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس یا همان عدم جهش منی هنگامی اتفاق می افتد که مایع منی در هنگام ارگاسم به جای خارج شدن از آلت به درون مثانه وارد شود. در این انزال با اینکه فرد به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می رسد اما منی خارج نشده یا مقدار آن بسیار کم می باشد.

این وضعیت گاهی اوقات ارگاسم خشک نیز نامیده می شود. انزال معکوس همواره مضر نیست اما می تواند سبب ناباروری در مردان شود. درمان انزال معکوس عموما برای احیای باروری مردان مبتلا انجام می شود.

علائم پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس توانایی دستیابی به نعوظ یا ارگاسم را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با این حال، در هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی، مایع منی به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. علائم و نشانه های انزال معکوس شامل موارد زیر می شوند:

❇ارگاسم هایی که با عدم خروج منی یا مقادیر اندک آن همراه هستند (ارگاسم خشک)

❇کف آلود بودن ادرار پس از ارگاسم به دلیل دارا بودن منی

❇عدم توانایی باردار کردن همسر (باروری مردان)

انزال معکوس

دلیل عدم جهش اسپرم

در هنگام ارگاسم مردان مجرایی به نام وازو دفران اسپرم ها را به پروستات منتقل می کند. این اسپرم ها در آنجا با مایع های دیگری ترکیب می شوند تا مایع منی ایجاد شود. عضله ای که در ورودی مثانه (عضله گردن مثانه) وجود دارد، جهت جلوگیری از ورود منی به مثانه منقبض می شود.

این انقباض در زمانی انجام می شود که منی از پروستات عبور کرده و به میزراه وارد می شود. میزراه مجرایی است که در آلت تناسلی قرار دارد. عضله گردن مثانه همان عضله ای است که وظیفه نگهداری ادرار را تا زمان مناسب تخلیه برعهده دارد.

در انزال معکوس، این عضله به خوبی منقبض نشده و در نتیجه آن اسپرم به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. برخی شرایط می توانند عملکرد این عضله را مختل کنند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی آلت تناسلی

❇جراحی: همانند جراحی گردن مثانه، جراحی برداشتن گره های لنفی خلف صفاق در سرطان بیضه و جراحی پروستات

❇عوارض جانبی برخی دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا افسردگی مصرف می شوند.

❇آسیب عصبی ایجاد شده توسط بیماری هایی از جمله دیابت، مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)، پارکینسون یا آسیب طناب نخاعی

ارگاسم خشک اولین نشانه انزال معکوس است. البته، شرایط دیگری نیز می توانند ارگاسم خشک را به وجود آورند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇برداشت جراحی پروستات (پروستاتکتومی)

❇برداشت جراحی مثانه (سیستکتومی)

❇پرتو درمانی جهت درمان سرطان ناحیه لگن

عوارض پرتاب نشدن اسپرم

در حالی که انزال معکوس مضر نیست اما عوارض جانبی آن می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عدم توانایی باردار کردن همسر (ناباروری مرد)
 • کاهش لذت ارگاسم ناشی از نگرانی درباره عدم انزال

درمان جهش نداشتن اسپرم

انزال معکوس معمولا تا زمانی که در باروری اختلالی ایجاد نکرده نیازمند درمان نیست. در این موارد، درمان به عامل زمینه ای این مشکل بستگی دارد.

درمان ناباروری

مردان مبتلا به انزال معکوس به احتمال زیاد جهت باردار کردن همسر خود به درمان نیاز دارند. برای اینکه بارداری اتفاق افتد، به انزال مقداری کافی از مایع منی نیاز می باشد. این مقدار مایع منی باید به اندازه ای باشد که اسپرم ها را از واژن زن عبور داده و به رحم برساند.

در صورت عدم تاثیر مصرف دارو در انزال منی، فرد به فرایند های درمان باروری نیاز خواهد داشت. در برخی موارد، می توان اسپرم ها را از مثانه خارج کرده و پس از فرآوری در آزمایشگاه جهت باردار کردن همسر فرد از آن ها استفاده کرد.

گاهی اوقات جهت باردار کردن همسر فرد مبتلا، به تکنولوژی های پیشرفته تری در زمینه ناباروری نیاز است. بسیاری از مردان مبتلا به انزال معکوس پس از پیگیری فرآیند های درمانی قادر به باردار کردن همسر خود خواهند بود.

داروهای درمان انزال معکوس

داروی پرتاب نشدن اسپرم

ممکن است دارو ها بتوانند در درمان انزال معکوس ناشی از آسیب عصبی مفید باشند. این نوع آسیب می تواند توسط دیابت، مالتیپل اسکلروزیس، برخی جراحی ها و دیگر درمان ها یا بیماری ها به وجود آید. در مواردی که جراحی، یک تغییر فیزیکی دائمی در آناتومی بدن فرد به وجود آورده، دارو ها نمی توانند تاثیر گذار باشند.

از جمله این جراحی ها می توان به جراحی گردن مثانه و برش پروستات از طریق میزراه (TURP) اشاره کرد. در صورتی که پزشک تصور کند دارو های مصرفی فرد توانایی انزال طبیعی او را تحت تاثیر قرار داده اند، از فرد خواهد خواست تا برای مدتی از مصرف این دارو ها اجتناب کند.

دارو هایی که می توانند سبب انزال معکوس شوند شامل برخی دارو های ضد افسردگی و آلفا بلاکر هستند. دارو های آلفا بلاکر برای درمان فشار خون بالا و برخی بیماری های پروستات مصرف می شوند. دارو های درمان انزال معکوس دارو هایی هستند که عمدتا برای درمان بیماری های دیگر استفاده می شوند. از جمله این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمی پرامین (توفرانیل)
 • میدودرین
 • کلروفنیرامین (کلرتریمتون) و برم فنیرامین (ولتان)
 • افدرین (آکوواز)، سودوافدرین (سودافد) و فنیل افرین (وازکولپ)

عوارض جانبی داروهای انزال معکوس

این دارو ها به بسته نگه داشتن عضله گردن مثانه در هنگام انزال کمک می کنند. در حالی که این دارو ها اغلب برای درمان انزال معکوس مؤثر هستند اما می توانند عوارض جانبی یا تداخلاتی با سایر دارو های دیگر نیز داشته باشند.

برخی دارو های استفاده شده در درمان انزال معکوس می توانند سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. این وضعیت می تواند در مبتلایان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی خطرناک باشد.

⚠️ زوج جوانی به دکتر شهریار ناطق با مشکل ناباروری مراجعه می کنند. در فیلم مقاله ی زیر تفسیر آزمایش اسپرم مرد جوان توسط دکتر شهریار ناطق آورده شده است. در انتهای فیلم نیز، دکتر ناطق توصیه هایی برای زمان نزدیکی به زوجین خواهند داد. برای مشاهده ی این فیلم روی لینک زیر کلیک کنید:

آیا عمل واریکوسل در این آقا ضروری است؟

هنگام مراجعه به پزشک

انزال معکوس مضر نبوده و تنها در صورتی نیازمند درمان است که فرد قصد فرزند دار شدن داشته باشد. با این وجود، در صورت ابتلا به ارگاسم های خشک، فرد باید جهت اطمینان از عدم وجود وجود یک مشکل زمینه ای به پزشک مراجعه کند.

در صورتی که یک زوج به مدت یک سال یا بیشتر رابطه جنسی طبیعی و محافظت شده داشته اما موفق به بارداری نشده اند، باید به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که در هنگام انزال، مایع منی خارج نشده یا مقدار آن اندک می باشد، امکان دارد این وضعیت توسط انزال معکوس ایجاد شده باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..جوانی هستم ۲۳ ساله بیضه سمت چپم واریکوسل گرید۲ داره دکتر گفتن باید عمل کنی،از چند جا پرسیدم گفتن اول باید آزمایش اسپرم بدی..ولی هر بار ک اقدام کردم برای نمونه گیری نشد دکتر گفت شاید ب دلیل مسائل روحی،روانی باشه..ولی من اینجور فکر نمیکنم تو خونه امتحان کردم ی کم اومد ولی نه زیاد..حس میکنم اسپرمم با مشکل روبه رو شده..دچار اختلال شده
  1حالا با وجود این که نمیتونم آزمایش اسپرم بدم چه کار کنم عمل کنم،نکنم؟؟؟؟
  موندم توش...چه کار کنم..در ضمن بیضه راستم خیلی کوچیکه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام در خانه آزمایش دهید و نمونه را به آزمایشگاه انتقال دهید
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  حدود ۵۴ سال دارم . دیابت در حد مصرف قرص دارم . فرزند دارم . ولی از مجامعت هیچ لذتی نمی برم . منی همانند ادرار خارج می شود . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من یه پسر 17 سالم اگ نذارم منی ام خارج شود سالهای بعد بچه دار نمیشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام ربطی ندارد
 • تصویر کاربر آبتین یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۰ ساله هستم
  حدودا یکسال هست که به مرور میزان منی کم شد و و الان کاملا خشک هست و فکر میکنم مشکل انزال معکوس رخ داده !
  هیچ مشکل و بیماری زمینه ای هم نداشتم !
  چه دارویی باید مصرف کنم و آیا راه حلی بجز دارو هم داره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر امید.م جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام.حجم مایع منی ای که در هر انزال از من خارج میشه حدود یک و نهایتن دو سی سی هست و از نظر تعداد اسپرم نهایت ده ملیون در هر سی سی هست و شکل تعداد زیادیشون هم نامتعارف هست همچنین مایع منی من تا حدودی زرد رنگ هست و هیچگونه جهش و پرتابی در حین انزال ندارم. در سونوگرافی بیضه هم همه چیز نرمال و طبیعی بود. لطفا من رو راهنمایی کنید که مشکل من چی هست و چکار باید بکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا با جواب آزمایش اسپرم و سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشین.ببخشیدمن وقتی خودارضایی میکنم.مایع منی زیادی ازآلتم بیرون میریزه وه هم پاشیده نمیشه به ارومی میریزه توروخدابگین مشکلی واسه من به وجودنمیاره چه کاری انجام بدم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام جهش مایع منی به علت انقباض عضلات است و ربطی به سرعت اسپرم و باروری ندارد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکنر
  من 31 سالمه حدودا 2 ماه پیش با مشکل تکرر ادرار به دکتر رفتم و سونوگرافی پروستات انجام دادم که مشخص گردید که پروستات من التهاب داره و دکتر برای من دارو نوشت
  دارو شامل prostavital - protral opas - سلکسیب 100
  اما مشکلی که الان برای من به وجود اومده عدم خروج منی بعد ارضا شدن.
  تا جایی که تحقیق کردم بخاطره دارو ها هستش
  اما میخوام بدونم بعد اتمام دوره دارو این مشکل رفع خواهد شد یا نه ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام می خواستم ببینم پرتاب نشدن معنی به مرور زمان خودش خب میشه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام ممکن است
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز من فردی ۳۵ساله هستم که مشکل پرتاب نشدن منی دارم قبلا هنگام خروج منی برای چند ثانیه جلوگیری میکردم از خارج شدن اسپرم واین کار باعث درد شدیدی در ناحیه پایین شکمم میشد بعد از یکی دوسال انجام دادن اینکار وبه مرور باعث پرتاب نشدن اسپرم شد که الان هم باعث بارور نشدنم شده آزمایش هم گرفتم وبه یه دکتر نشون دادم واون دکتر گفت دیگه هیچ کاری نمیتونه انجام بده به نظرتون من چکار کنم من از گلستان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق لینک مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر شایان پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام من احساس میکنم بیضه چپ کمی بزرگتر وسفت تر از بیضه راست هست و اینکه بعضی مواقع که روی زمین میشینم احساس گرفتگی مثل خواب رفتگی دست و پا تو بیضه چپ رخ میده که البته همیشه این اتفاق رخ نمیده مثلا شاید سه چهار بار در سال
  در ضمن درد ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر