آیا پرتاب نشدن اسپرم باعث ناباروری می شود؟

آخرین بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402

در این مقاله می خوانید
پرتاب نشدن اسپرم یا همان انزال معکوس، می تواند برای باروری مردان خطرناک باشد. این عارضه باعث می شود قدرت باروری مردان ضعیف شده و یا از بین برود. در این مقاله علت پرتاب نشدن اسپرم و راهکار درمان آن، را بیان خواهیم کرد.

پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس یا همان عدم جهش منی هنگامی اتفاق می افتد که مایع منی در هنگام ارگاسم به جای خارج شدن از آلت به درون مثانه وارد شود. در این انزال با اینکه فرد به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می رسد اما منی خارج نشده یا مقدار آن بسیار کم می باشد.

این وضعیت گاهی اوقات ارگاسم خشک نیز نامیده می شود. انزال معکوس همواره مضر نیست اما می تواند سبب ناباروری در مردان شود. درمان انزال معکوس عموما برای احیای باروری مردان مبتلا انجام می شود.

علائم پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس توانایی دستیابی به نعوظ یا ارگاسم را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با این حال، در هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی، مایع منی به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. علائم و نشانه های انزال معکوس شامل موارد زیر می شوند:

❇ارگاسم هایی که با عدم خروج منی یا مقادیر اندک آن همراه هستند (ارگاسم خشک)

❇کف آلود بودن ادرار پس از ارگاسم به دلیل دارا بودن منی

❇عدم توانایی باردار کردن همسر (باروری مردان)

مطلب مرتبط:
برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟

علت پرتاب نشدن اسپرم

دلیل عدم جهش اسپرم

در هنگام ارگاسم مردان مجرایی به نام وازو دفران اسپرم ها را به پروستات منتقل می کند. این اسپرم ها در آنجا با مایع های دیگری ترکیب می شوند تا مایع منی ایجاد شود. عضله ای که در ورودی مثانه (عضله گردن مثانه) وجود دارد، جهت جلوگیری از ورود منی به مثانه منقبض می شود.

این انقباض در زمانی انجام می شود که منی از پروستات عبور کرده و به میزراه وارد می شود. میزراه مجرایی است که در آلت تناسلی قرار دارد. عضله گردن مثانه همان عضله ای است که وظیفه نگهداری ادرار را تا زمان مناسب تخلیه برعهده دارد.

در انزال معکوس، این عضله به خوبی منقبض نشده و در نتیجه آن اسپرم به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. برخی شرایط می توانند عملکرد این عضله را مختل کنند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی آلت تناسلی

❇جراحی: همانند جراحی گردن مثانه، جراحی برداشتن گره های لنفی خلف صفاق در سرطان بیضه و جراحی پروستات

❇عوارض جانبی برخی دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا افسردگی مصرف می شوند.

❇آسیب عصبی ایجاد شده توسط بیماری هایی از جمله دیابت، مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)، پارکینسون یا آسیب طناب نخاعی

ارگاسم خشک اولین نشانه انزال معکوس است. البته، شرایط دیگری نیز می توانند ارگاسم خشک را به وجود آورند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇برداشت جراحی پروستات (پروستاتکتومی)

❇برداشت جراحی مثانه (سیستکتومی)

❇پرتو درمانی جهت درمان سرطان ناحیه لگن

مطلب مرتبط:

۱۲روش برای بزرگ کردن آلت تناسلی + افزایش سایز سریع

عوارض پرتاب نشدن اسپرم

در حالی که انزال معکوس مضر نیست اما عوارض جانبی آن می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عدم توانایی باردار کردن همسر (ناباروری مرد)
 • کاهش لذت ارگاسم ناشی از نگرانی درباره عدم انزال

درمان جهش نداشتن اسپرم

انزال معکوس معمولا تا زمانی که در باروری اختلالی ایجاد نکرده نیازمند درمان نیست. در این موارد، درمان به عامل زمینه ای این مشکل بستگی دارد.

درمان ناباروری

مردان مبتلا به انزال معکوس به احتمال زیاد جهت باردار کردن همسر خود به درمان نیاز دارند. برای اینکه بارداری اتفاق افتد، به انزال مقداری کافی از مایع منی نیاز می باشد. این مقدار مایع منی باید به اندازه ای باشد که اسپرم ها را از واژن زن عبور داده و به رحم برساند.

در صورت عدم تاثیر مصرف دارو در انزال منی، فرد به فرایند های درمان باروری نیاز خواهد داشت. در برخی موارد، می توان اسپرم ها را از مثانه خارج کرده و پس از فرآوری در آزمایشگاه جهت باردار کردن همسر فرد از آن ها استفاده کرد.

گاهی اوقات جهت باردار کردن همسر فرد مبتلا، به تکنولوژی های پیشرفته تری در زمینه ناباروری نیاز است. بسیاری از مردان مبتلا به انزال معکوس پس از پیگیری فرآیند های درمانی قادر به باردار کردن همسر خود خواهند بود.

داروهای درمان انزال معکوس

داروی پرتاب نشدن اسپرم

ممکن است دارو ها بتوانند در درمان انزال معکوس ناشی از آسیب عصبی مفید باشند. این نوع آسیب می تواند توسط دیابت، مالتیپل اسکلروزیس، برخی جراحی ها و دیگر درمان ها یا بیماری ها به وجود آید. در مواردی که جراحی، یک تغییر فیزیکی دائمی در آناتومی بدن فرد به وجود آورده، دارو ها نمی توانند تاثیر گذار باشند.

از جمله این جراحی ها می توان به جراحی گردن مثانه و برش پروستات از طریق میزراه (TURP) اشاره کرد. در صورتی که پزشک تصور کند دارو های مصرفی فرد توانایی انزال طبیعی او را تحت تاثیر قرار داده اند، از فرد خواهد خواست تا برای مدتی از مصرف این دارو ها اجتناب کند.

دارو هایی که می توانند سبب انزال معکوس شوند شامل برخی دارو های ضد افسردگی و آلفا بلاکر هستند. دارو های آلفا بلاکر برای درمان فشار خون بالا و برخی بیماری های پروستات مصرف می شوند. دارو های درمان انزال معکوس دارو هایی هستند که عمدتا برای درمان بیماری های دیگر استفاده می شوند. از جمله این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمی پرامین (توفرانیل)
 • میدودرین
 • کلروفنیرامین (کلرتریمتون) و برم فنیرامین (ولتان)
 • افدرین (آکوواز)، سودوافدرین (سودافد) و فنیل افرین (وازکولپ)

عوارض جانبی داروهای انزال معکوس

این دارو ها به بسته نگه داشتن عضله گردن مثانه در هنگام انزال کمک می کنند. در حالی که این دارو ها اغلب برای درمان انزال معکوس مؤثر هستند اما می توانند عوارض جانبی یا تداخلاتی با سایر دارو های دیگر نیز داشته باشند.

برخی دارو های استفاده شده در درمان انزال معکوس می توانند سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. این وضعیت می تواند در مبتلایان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی خطرناک باشد.

⚠️ زوج جوانی به دکتر شهریار ناطق با مشکل ناباروری مراجعه می کنند. در فیلم مقاله ی زیر تفسیر آزمایش اسپرم مرد جوان توسط دکتر شهریار ناطق آورده شده است. در انتهای فیلم نیز، دکتر ناطق توصیه هایی برای زمان نزدیکی به زوجین خواهند داد. برای مشاهده ی این فیلم روی لینک زیر کلیک کنید:

آیا عمل واریکوسل در این آقا ضروری است؟

هنگام مراجعه به پزشک

انزال معکوس مضر نبوده و تنها در صورتی نیازمند درمان است که فرد قصد فرزند دار شدن داشته باشد. با این وجود، در صورت ابتلا به ارگاسم های خشک، فرد باید جهت اطمینان از عدم وجود وجود یک مشکل زمینه ای به پزشک مراجعه کند.

در صورتی که یک زوج به مدت یک سال یا بیشتر رابطه جنسی طبیعی و محافظت شده داشته اما موفق به بارداری نشده اند، باید به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که در هنگام انزال، مایع منی خارج نشده یا مقدار آن اندک می باشد، امکان دارد این وضعیت توسط انزال معکوس ایجاد شده باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 874 مشاهده پرسش
  الان مدت کوتاهی منی پرتاب نداره ومقدارشم کم شده خیلی ترسناکه برام چیکاربایدبکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام آزمایش هورمون و آزمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر majid شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 787 مشاهده پرسش
  با سلام. من پسری ۳۱ ساله هستم. از دوره نوجوانی خود ارضایی میکردم تا به الان. چند تا سوال داشتم خواهشا و لطفا به تک تکشون جواب بدید. یکی اینکه در کل خود ارضایی باعث ناباوری میشه؟آیا واریکوسل باعث صد درصد عقیمی میشه؟ چون فک کنم واریکوسل دارم. به پزشک مراجعه نکردم. چون از عمل میترسم.مایع منیم زرد رنگ شده آیا مشکلی داره؟اگه تعداد و حرکت اسپرم کم باشه قابل درمان هست؟ فک نکنم جواب همشو بدین. ولی اگه جوابشونو بدین یه دنیا ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام خود ارضایی باعث عقیمی نمی‌شود واریکوسل هم در بعضی موارد و نه همه موارد باعث ناباروری میشود
 • تصویر کاربر Aa123456 چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 399 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  شوهرم مشکل حرکت اسپرم داره چیکار باید بکنه دکترم رفتیم گفت اسپرم متوسطه ولی حرکت خیلی کمه و موقع نزدیکی حالت میخوابه بی حس میشه لطف راهنمائی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام لطفا با جواب سونوگرافی و آزمایش اسپرم به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 723 مشاهده پرسش
  مدتی هست که احساس میکنم آلتم کوچک شده وپرتاب منی کم به شدت کاهش یافته .البته یکی از بیصه هام‌از یکی دیگر کوچکتر هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر Aa123456 یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 427 مشاهده پرسش
  سلام من دکتر رفتم گفت اسپرم متوسط حرکت ضعیف موقع نزدیکی حالت میخوابه بی حس میشم چیکار کنم میشه دارو چیزی معرفی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 455 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت شما
  چند وقتیه که مایع منی من بدون جهش خارج میشه و این موضوع منو نگران کرده.
  با تحریک زیاد ولی موقع ارگاسم خیلی عادی و بدون جهش خارج میشه.
  علتش رو میخواستم بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام سرعت جهش اسپرم بسته به شدت انقباض عضلات الت دارد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 763 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت آقی دکتر من دوهفته ای هست که هنگام ارگاسم مایع منی از آلتم خارج نمیشه یا خیلی کم خارج میشه قبلا اینطوری نبودم الان با مشکل عدم بارداری هم روبرو شدم میخاستم بدونم مشکل چیه وچیکا. باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام لطفا با جواب آزمایش اسپرم و هورمون به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 444 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من سال ۸۹ هنگامی که سرباز بودم درد بیضه پیدا کردم با مراجعه به پزشک گفت واریکوسل گرفتید اگر عمل نکنید عقیم میشوید و بعد عمل دیگه اسپرم من پرش نداشت دوباره مراجعه کردم به پزشک گفت چیزه مهمی نیست.بعد اقدام به بچه دار شدن کردین بدون هیچ مشکلی خدا بهمون دختر داد مرداد دوباره اقدام کردیم دوباره همسرم باردار شد و پسر بود ولی تو ۴ ماهگی تو شکم همسرم ایست قلبی پیدا کرد من آذر کرونا گرفتم بعد خوب شدنم آزمایش اسپرم دادم وضعیتم بسیار بد شده و با خوردن دو نوع قرص بهتر شده ولی اسپرم نورمالم صفر است و اصلا اسپرم احساس میکنم کامل خارج نمیشه اولش رنگش کاملا سفید بود ولی با خوردن قرصها شیری شد ولی متاسفانه اصلا پرش نداره خواستم نظر شمارو بدونم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام لطفا با جواب سونو و آزمایش اسپرم به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 809 مشاهده پرسش
  سلام من 18سالم هست و الان هیچ حسی به هیچ جنس مخالف ندارم و اصلا دچار حسش نمیشم باید چه کار انجام بدم؟؟ چه آزمایش باید بدم ؟؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام بسیار بعید است مساله ای داشته باشید میتوانید آزمایش هورمون انجام دهید
 • تصویر کاربر حسینیان دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 701 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من چند روز پیش آزمایش اسپرم انجام دادم تعداد اسپرم ۱۵۵ میلیون بود و مورفولوژی هم ۹۰ بود ولی سرعت پایین بود ۳۴ بود آزمایش واریکوسل و هیدروکسل رو انجام دادم همه چیز خوب بود مشکلی نبود در ضمن من نه خود ارضایی میکنم و نه رابطه جنسی دارم به نظر شما چرا سرعت پایینه ایا به خاطر رابطه نداشتن یا خود ارضایی نکردن نیست ممنون؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام مساله خاصی نیست نگران نباشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر