آیا پرتاب نشدن اسپرم باعث ناباروری می شود؟

آخرین بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402

در این مقاله می خوانید
پرتاب نشدن اسپرم یا همان انزال معکوس، می تواند برای باروری مردان خطرناک باشد. این عارضه باعث می شود قدرت باروری مردان ضعیف شده و یا از بین برود. در این مقاله علت پرتاب نشدن اسپرم و راهکار درمان آن، را بیان خواهیم کرد.

پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس یا همان عدم جهش منی هنگامی اتفاق می افتد که مایع منی در هنگام ارگاسم به جای خارج شدن از آلت به درون مثانه وارد شود. در این انزال با اینکه فرد به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می رسد اما منی خارج نشده یا مقدار آن بسیار کم می باشد.

این وضعیت گاهی اوقات ارگاسم خشک نیز نامیده می شود. انزال معکوس همواره مضر نیست اما می تواند سبب ناباروری در مردان شود. درمان انزال معکوس عموما برای احیای باروری مردان مبتلا انجام می شود.

علائم پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس توانایی دستیابی به نعوظ یا ارگاسم را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با این حال، در هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی، مایع منی به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. علائم و نشانه های انزال معکوس شامل موارد زیر می شوند:

❇ارگاسم هایی که با عدم خروج منی یا مقادیر اندک آن همراه هستند (ارگاسم خشک)

❇کف آلود بودن ادرار پس از ارگاسم به دلیل دارا بودن منی

❇عدم توانایی باردار کردن همسر (باروری مردان)

مطلب مرتبط:
برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟

علت پرتاب نشدن اسپرم

دلیل عدم جهش اسپرم

در هنگام ارگاسم مردان مجرایی به نام وازو دفران اسپرم ها را به پروستات منتقل می کند. این اسپرم ها در آنجا با مایع های دیگری ترکیب می شوند تا مایع منی ایجاد شود. عضله ای که در ورودی مثانه (عضله گردن مثانه) وجود دارد، جهت جلوگیری از ورود منی به مثانه منقبض می شود.

این انقباض در زمانی انجام می شود که منی از پروستات عبور کرده و به میزراه وارد می شود. میزراه مجرایی است که در آلت تناسلی قرار دارد. عضله گردن مثانه همان عضله ای است که وظیفه نگهداری ادرار را تا زمان مناسب تخلیه برعهده دارد.

در انزال معکوس، این عضله به خوبی منقبض نشده و در نتیجه آن اسپرم به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. برخی شرایط می توانند عملکرد این عضله را مختل کنند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی آلت تناسلی

❇جراحی: همانند جراحی گردن مثانه، جراحی برداشتن گره های لنفی خلف صفاق در سرطان بیضه و جراحی پروستات

❇عوارض جانبی برخی دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا افسردگی مصرف می شوند.

❇آسیب عصبی ایجاد شده توسط بیماری هایی از جمله دیابت، مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)، پارکینسون یا آسیب طناب نخاعی

ارگاسم خشک اولین نشانه انزال معکوس است. البته، شرایط دیگری نیز می توانند ارگاسم خشک را به وجود آورند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇برداشت جراحی پروستات (پروستاتکتومی)

❇برداشت جراحی مثانه (سیستکتومی)

❇پرتو درمانی جهت درمان سرطان ناحیه لگن

مطلب مرتبط:

۱۲روش برای بزرگ کردن آلت تناسلی + افزایش سایز سریع

عوارض پرتاب نشدن اسپرم

در حالی که انزال معکوس مضر نیست اما عوارض جانبی آن می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عدم توانایی باردار کردن همسر (ناباروری مرد)
 • کاهش لذت ارگاسم ناشی از نگرانی درباره عدم انزال

درمان جهش نداشتن اسپرم

انزال معکوس معمولا تا زمانی که در باروری اختلالی ایجاد نکرده نیازمند درمان نیست. در این موارد، درمان به عامل زمینه ای این مشکل بستگی دارد.

درمان ناباروری

مردان مبتلا به انزال معکوس به احتمال زیاد جهت باردار کردن همسر خود به درمان نیاز دارند. برای اینکه بارداری اتفاق افتد، به انزال مقداری کافی از مایع منی نیاز می باشد. این مقدار مایع منی باید به اندازه ای باشد که اسپرم ها را از واژن زن عبور داده و به رحم برساند.

در صورت عدم تاثیر مصرف دارو در انزال منی، فرد به فرایند های درمان باروری نیاز خواهد داشت. در برخی موارد، می توان اسپرم ها را از مثانه خارج کرده و پس از فرآوری در آزمایشگاه جهت باردار کردن همسر فرد از آن ها استفاده کرد.

گاهی اوقات جهت باردار کردن همسر فرد مبتلا، به تکنولوژی های پیشرفته تری در زمینه ناباروری نیاز است. بسیاری از مردان مبتلا به انزال معکوس پس از پیگیری فرآیند های درمانی قادر به باردار کردن همسر خود خواهند بود.

داروهای درمان انزال معکوس

داروی پرتاب نشدن اسپرم

ممکن است دارو ها بتوانند در درمان انزال معکوس ناشی از آسیب عصبی مفید باشند. این نوع آسیب می تواند توسط دیابت، مالتیپل اسکلروزیس، برخی جراحی ها و دیگر درمان ها یا بیماری ها به وجود آید. در مواردی که جراحی، یک تغییر فیزیکی دائمی در آناتومی بدن فرد به وجود آورده، دارو ها نمی توانند تاثیر گذار باشند.

از جمله این جراحی ها می توان به جراحی گردن مثانه و برش پروستات از طریق میزراه (TURP) اشاره کرد. در صورتی که پزشک تصور کند دارو های مصرفی فرد توانایی انزال طبیعی او را تحت تاثیر قرار داده اند، از فرد خواهد خواست تا برای مدتی از مصرف این دارو ها اجتناب کند.

دارو هایی که می توانند سبب انزال معکوس شوند شامل برخی دارو های ضد افسردگی و آلفا بلاکر هستند. دارو های آلفا بلاکر برای درمان فشار خون بالا و برخی بیماری های پروستات مصرف می شوند. دارو های درمان انزال معکوس دارو هایی هستند که عمدتا برای درمان بیماری های دیگر استفاده می شوند. از جمله این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمی پرامین (توفرانیل)
 • میدودرین
 • کلروفنیرامین (کلرتریمتون) و برم فنیرامین (ولتان)
 • افدرین (آکوواز)، سودوافدرین (سودافد) و فنیل افرین (وازکولپ)

عوارض جانبی داروهای انزال معکوس

این دارو ها به بسته نگه داشتن عضله گردن مثانه در هنگام انزال کمک می کنند. در حالی که این دارو ها اغلب برای درمان انزال معکوس مؤثر هستند اما می توانند عوارض جانبی یا تداخلاتی با سایر دارو های دیگر نیز داشته باشند.

برخی دارو های استفاده شده در درمان انزال معکوس می توانند سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. این وضعیت می تواند در مبتلایان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی خطرناک باشد.

⚠️ زوج جوانی به دکتر شهریار ناطق با مشکل ناباروری مراجعه می کنند. در فیلم مقاله ی زیر تفسیر آزمایش اسپرم مرد جوان توسط دکتر شهریار ناطق آورده شده است. در انتهای فیلم نیز، دکتر ناطق توصیه هایی برای زمان نزدیکی به زوجین خواهند داد. برای مشاهده ی این فیلم روی لینک زیر کلیک کنید:

آیا عمل واریکوسل در این آقا ضروری است؟

هنگام مراجعه به پزشک

انزال معکوس مضر نبوده و تنها در صورتی نیازمند درمان است که فرد قصد فرزند دار شدن داشته باشد. با این وجود، در صورت ابتلا به ارگاسم های خشک، فرد باید جهت اطمینان از عدم وجود وجود یک مشکل زمینه ای به پزشک مراجعه کند.

در صورتی که یک زوج به مدت یک سال یا بیشتر رابطه جنسی طبیعی و محافظت شده داشته اما موفق به بارداری نشده اند، باید به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که در هنگام انزال، مایع منی خارج نشده یا مقدار آن اندک می باشد، امکان دارد این وضعیت توسط انزال معکوس ایجاد شده باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام عرض میکنم آقای دکتر من رفتم و سونوگرافی بیضه دادم و نتیجه اش به شرح زیر است 1_ ضخامت اسکروتوم طبیعی است
  2_هردو بیضه دارای ابعاد و شکل و حدود و اکوی پارانشیمال نرمال هستند
  3_ هردو اپیدیدیم دارای اندازه طبیعی و اکوی پارانشیمال نرمال است
  4_ هیدروسل رویت نشد
  5_ تصویر عروق دیلاته تاپل تحتانی هردو بیضه رویت می‌گردد که مطرح کننده واریکوسل دوطرفه با ارجحیت در سمت چپ میباشد
  قطر وریدی بیضه 2.76mmاست
  آیا این خطرناکه جناب دکتر
  خواهشمندم جوابم رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام واریکوسل در صورت تاثیر روی باروری نیازمند جراحی است لطفا آزمایش اسپرم انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 342 مشاهده پرسش
  سلام اقا دكتر ،من به طور مادر زاد كيسه مني ندارم و مادر زادي سمن وزيكالزا تشكيل نشده اب مني ندارم بعد از اينكه يسري تحقيقات انجام دادم فهميدم ك اسپرم تو بيضيه ساخته ميشه حالا من نميدونم ك ايا ساخته ميشه و شانس بچه دار شدن دارم يا نه بيستو يك سالمه از زمان بلوغ متوجه شدم ك جنب نميشم و ابي هم ندارم ك بپاشه بيرون ك باعث شد برم دكتر و عيب رو پيدا كنم ميخوام بپرسم رااهه پيش رويه من چيست؟ چكار بايد كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نمونه برداری از بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من 17 سال سن دارم اسپرم هم به اندازه طبیعی دارم ولی هیچ جهش و پاشش اولیه ای در هنگام انزال ندارم و اسپرم به صورت قطره ای خارج می‌شود آیا می‌تواند مشکل ناباروری ایجاد کند؟؟ لطفا جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام جهش اسپرم مربوط به قدرت انقباض عضلات بوده و ربطی به باروری ندارد مساله باروری مربوط به حرکت اسپرم هست
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام و احترام آقای دکتر، 22 سال سن دارم ببخشید از حدود ۳ سال پیش توده ای را در زیر بیضه سمت چپ لمس می کنم . آقای دکتر با توجه به اینکه سه سال را بنده مطمئن هستم این توده وجود دارد و قبل از آن هم امکان وجود داشتن می باشد. ایا امکان دارد سرطان بیضه باشد؟
  خواهشا پاسخ بنده را بدهید.

  در ضمن رگ های بسیار گشاد در پشت بیضه در حالت ایستاده سمت چپ هم کاملا حس می کنم و در حالت نشسته هیچ نشانه ای نیست و توده ای که خدمتتان عرض کردم در انتهای این رگ های گشاد و جدا از آن و در پایین و پشت بیضه چپ واقع شده است. اندازه آن هم از نخودکوچکتر می باشد. حداقل از بهمن ۹۶ مطمئن هستم که این توده وجود دارد. ولی نه دردی ندارد و نه با لمس کردن آن دردی احساس نمی کنم.

  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 512 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من طول الت تناسلی ام ۱۸ سانته ولی فشار پاشش اب منی کمه ایا ممکن است برای من مشکلی به وجود بیاورد مثل ناباروری ممنون میسم جواب منو بدی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر جلیل شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام
  40 سالمه و خانومم 35 سال
  ما 6 ماه هست که تصميم به بچه دار شدن گرفتیم
  ولی متاسفانه هنوز موفق نشدیم
  4 سال اعتیاد به مواد مخدر(شیره تریاک) داشتم و از دو سال پیش ترک کردم و روزانه نصف قرص متادون40 مصرف میکنم
  10 سال پیش عمل جراحی واریکسل انجام دادم
  ضمنا تقریبا هر دو ماه یه بار مایع منی من به شدت همراه با خون خارج میشه
  میشه راهنماییم کنید مشکلم چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا با جواب سونوگرافی رنگی از عروق بیضه و آزمایش اسپرم به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من میل جنسیم تقریبا خوبه ولی یک چیز ناراحتم میکنه اینکه هنگام خروج منی پرتاب یا جهش منی ندارم و منی ها از سر الت به پایین الت سر میخورن.
  ایا مشکلی در باروری برای اینده ایجاد میکنه یا نه؟
  و اینکه راه درمانی داره که جهش داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا آزمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر حميد جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  با سلام براي اطلاع از بارور بودن اسپرم ميشه به آزمايش آب در منزل اتكا كرد اين آزمايش كه چنانچه اسپرم در ليوان آب ته نشين بشه نشون دهنده سلامت اسپرمه و اگر روي آب بمونه يعني نتفه نداره اين آزمايش از نظر علمي قابل قبوله جناب دكتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام به هیچ وجه جنبه علمی ندارد
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من و همسرم اقدام کرده ایم برای بچه دار شدن در هنگام نزدیکی منی خارج میشود ولی احساس میکنم جهش نداردممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا آزمایش اسپرم انجام دهید
 • تصویر کاربر شهاب شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 618 مشاهده پرسش
  با سلام چند سوال دارم
  1 چرا بعداز ادرار یعنی بعداز چند ثانیه که بلند میشم یه حسی هست که فکر میکنه ادرار دارم اما نگاه میکنم مایعی همانند منی و چسبنده خارج میشه 2 بعضی وقتی میبینم آلتم درد داره و مقداری منی خارج میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام به علت فشار آوردن زیاد موقع دفع ادرار هست مساله ای ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر