آیا پرتاب نشدن اسپرم باعث ناباروری می شود؟

آخرین بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402

در این مقاله می خوانید
پرتاب نشدن اسپرم یا همان انزال معکوس، می تواند برای باروری مردان خطرناک باشد. این عارضه باعث می شود قدرت باروری مردان ضعیف شده و یا از بین برود. در این مقاله علت پرتاب نشدن اسپرم و راهکار درمان آن، را بیان خواهیم کرد.

پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس یا همان عدم جهش منی هنگامی اتفاق می افتد که مایع منی در هنگام ارگاسم به جای خارج شدن از آلت به درون مثانه وارد شود. در این انزال با اینکه فرد به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می رسد اما منی خارج نشده یا مقدار آن بسیار کم می باشد.

این وضعیت گاهی اوقات ارگاسم خشک نیز نامیده می شود. انزال معکوس همواره مضر نیست اما می تواند سبب ناباروری در مردان شود. درمان انزال معکوس عموما برای احیای باروری مردان مبتلا انجام می شود.

علائم پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس توانایی دستیابی به نعوظ یا ارگاسم را تحت تاثیر قرار نمی دهد. با این حال، در هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی، مایع منی به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. علائم و نشانه های انزال معکوس شامل موارد زیر می شوند:

❇ارگاسم هایی که با عدم خروج منی یا مقادیر اندک آن همراه هستند (ارگاسم خشک)

❇کف آلود بودن ادرار پس از ارگاسم به دلیل دارا بودن منی

❇عدم توانایی باردار کردن همسر (باروری مردان)

مطلب مرتبط:
برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟

علت پرتاب نشدن اسپرم

دلیل عدم جهش اسپرم

در هنگام ارگاسم مردان مجرایی به نام وازو دفران اسپرم ها را به پروستات منتقل می کند. این اسپرم ها در آنجا با مایع های دیگری ترکیب می شوند تا مایع منی ایجاد شود. عضله ای که در ورودی مثانه (عضله گردن مثانه) وجود دارد، جهت جلوگیری از ورود منی به مثانه منقبض می شود.

این انقباض در زمانی انجام می شود که منی از پروستات عبور کرده و به میزراه وارد می شود. میزراه مجرایی است که در آلت تناسلی قرار دارد. عضله گردن مثانه همان عضله ای است که وظیفه نگهداری ادرار را تا زمان مناسب تخلیه برعهده دارد.

در انزال معکوس، این عضله به خوبی منقبض نشده و در نتیجه آن اسپرم به جای خارج شدن از آلت به مثانه وارد می شود. برخی شرایط می توانند عملکرد این عضله را مختل کنند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی آلت تناسلی

❇جراحی: همانند جراحی گردن مثانه، جراحی برداشتن گره های لنفی خلف صفاق در سرطان بیضه و جراحی پروستات

❇عوارض جانبی برخی دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا افسردگی مصرف می شوند.

❇آسیب عصبی ایجاد شده توسط بیماری هایی از جمله دیابت، مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)، پارکینسون یا آسیب طناب نخاعی

ارگاسم خشک اولین نشانه انزال معکوس است. البته، شرایط دیگری نیز می توانند ارگاسم خشک را به وجود آورند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇برداشت جراحی پروستات (پروستاتکتومی)

❇برداشت جراحی مثانه (سیستکتومی)

❇پرتو درمانی جهت درمان سرطان ناحیه لگن

مطلب مرتبط:

۱۲روش برای بزرگ کردن آلت تناسلی + افزایش سایز سریع

عوارض پرتاب نشدن اسپرم

در حالی که انزال معکوس مضر نیست اما عوارض جانبی آن می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عدم توانایی باردار کردن همسر (ناباروری مرد)
 • کاهش لذت ارگاسم ناشی از نگرانی درباره عدم انزال

درمان جهش نداشتن اسپرم

انزال معکوس معمولا تا زمانی که در باروری اختلالی ایجاد نکرده نیازمند درمان نیست. در این موارد، درمان به عامل زمینه ای این مشکل بستگی دارد.

درمان ناباروری

مردان مبتلا به انزال معکوس به احتمال زیاد جهت باردار کردن همسر خود به درمان نیاز دارند. برای اینکه بارداری اتفاق افتد، به انزال مقداری کافی از مایع منی نیاز می باشد. این مقدار مایع منی باید به اندازه ای باشد که اسپرم ها را از واژن زن عبور داده و به رحم برساند.

در صورت عدم تاثیر مصرف دارو در انزال منی، فرد به فرایند های درمان باروری نیاز خواهد داشت. در برخی موارد، می توان اسپرم ها را از مثانه خارج کرده و پس از فرآوری در آزمایشگاه جهت باردار کردن همسر فرد از آن ها استفاده کرد.

گاهی اوقات جهت باردار کردن همسر فرد مبتلا، به تکنولوژی های پیشرفته تری در زمینه ناباروری نیاز است. بسیاری از مردان مبتلا به انزال معکوس پس از پیگیری فرآیند های درمانی قادر به باردار کردن همسر خود خواهند بود.

داروهای درمان انزال معکوس

داروی پرتاب نشدن اسپرم

ممکن است دارو ها بتوانند در درمان انزال معکوس ناشی از آسیب عصبی مفید باشند. این نوع آسیب می تواند توسط دیابت، مالتیپل اسکلروزیس، برخی جراحی ها و دیگر درمان ها یا بیماری ها به وجود آید. در مواردی که جراحی، یک تغییر فیزیکی دائمی در آناتومی بدن فرد به وجود آورده، دارو ها نمی توانند تاثیر گذار باشند.

از جمله این جراحی ها می توان به جراحی گردن مثانه و برش پروستات از طریق میزراه (TURP) اشاره کرد. در صورتی که پزشک تصور کند دارو های مصرفی فرد توانایی انزال طبیعی او را تحت تاثیر قرار داده اند، از فرد خواهد خواست تا برای مدتی از مصرف این دارو ها اجتناب کند.

دارو هایی که می توانند سبب انزال معکوس شوند شامل برخی دارو های ضد افسردگی و آلفا بلاکر هستند. دارو های آلفا بلاکر برای درمان فشار خون بالا و برخی بیماری های پروستات مصرف می شوند. دارو های درمان انزال معکوس دارو هایی هستند که عمدتا برای درمان بیماری های دیگر استفاده می شوند. از جمله این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمی پرامین (توفرانیل)
 • میدودرین
 • کلروفنیرامین (کلرتریمتون) و برم فنیرامین (ولتان)
 • افدرین (آکوواز)، سودوافدرین (سودافد) و فنیل افرین (وازکولپ)

عوارض جانبی داروهای انزال معکوس

این دارو ها به بسته نگه داشتن عضله گردن مثانه در هنگام انزال کمک می کنند. در حالی که این دارو ها اغلب برای درمان انزال معکوس مؤثر هستند اما می توانند عوارض جانبی یا تداخلاتی با سایر دارو های دیگر نیز داشته باشند.

برخی دارو های استفاده شده در درمان انزال معکوس می توانند سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. این وضعیت می تواند در مبتلایان به فشار خون بالا یا بیماری قلبی خطرناک باشد.

⚠️ زوج جوانی به دکتر شهریار ناطق با مشکل ناباروری مراجعه می کنند. در فیلم مقاله ی زیر تفسیر آزمایش اسپرم مرد جوان توسط دکتر شهریار ناطق آورده شده است. در انتهای فیلم نیز، دکتر ناطق توصیه هایی برای زمان نزدیکی به زوجین خواهند داد. برای مشاهده ی این فیلم روی لینک زیر کلیک کنید:

آیا عمل واریکوسل در این آقا ضروری است؟

هنگام مراجعه به پزشک

انزال معکوس مضر نبوده و تنها در صورتی نیازمند درمان است که فرد قصد فرزند دار شدن داشته باشد. با این وجود، در صورت ابتلا به ارگاسم های خشک، فرد باید جهت اطمینان از عدم وجود وجود یک مشکل زمینه ای به پزشک مراجعه کند.

در صورتی که یک زوج به مدت یک سال یا بیشتر رابطه جنسی طبیعی و محافظت شده داشته اما موفق به بارداری نشده اند، باید به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که در هنگام انزال، مایع منی خارج نشده یا مقدار آن اندک می باشد، امکان دارد این وضعیت توسط انزال معکوس ایجاد شده باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نفری شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 610 مشاهده پرسش
  آیا عدم جهش منی نشانه واریکوسل است؟
  میزان جهش استاندارد خاصی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 629 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من 33 سالشه والان قصد بچه دارشدن داریم ولی همسرم واریکوسل دوطرفه داشت عمل کردبعد الان اسپرم هاش تحرک نداره و پرش اسپرم هم نداره بعد اینم که تنگی مجاری ادرار داره دکتر گفت ممکنه ناباروریش از تنگی مجاری ادرارش باشه بنظر شما ممکنه همچین چیزی یانه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تنگی مجاری ادراری فقط در موارد بسیار شدید باعث ناباروری میشود
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 814 مشاهده پرسش
  با سلام.
  میخواستم بدونم از نظر علمی خودارضایی باعث ضعیف شدن چشم و یا ناباروری در مردان میشود؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر یاشار یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام من یک سال هست که به این مشکل بر خوردم اسپرم به خوبی تخلیه نمیشه احساس میکنم چیزی جلوی تخلیه رو میگیره و اصلا جهش نداره لطفا یه راحل بهم بگید همش استرس دارم ممنون اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا ازمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر خانی شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر اقای دکتر.من دوپسر دارم که هردو میکرو پنیس دارند وبدو تولد هیدرو سل هم داشتند.اولی۴سال ونیمش است اصلا رشد ندارد ودائم ادرارش بدبو هست.دومی هم۸ماه دارد مشکل داره گاهی ادرارش بند میاید وموقع دفع ادرار جیغ میزنه ویه باریکه ای میاید.هردو ادرارشان باریک است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،احتمالا دچار تنگی نوک مجرا هستند به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر sr دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر , آقای دکتر من ۳۱ سالمه و فرزند ندارم و اقدام به بارداری کردیم هم نمیشه , iui هم کردیم ۳ بار و آزمایش اسپرم هم دادم چند بار که گفتند کاملا سالمه و عکس آخرین آزمایشات رو هم در iui پیوست کردم خدمتتون , حجم منی ام کمه و پرتابش هم خیلی کمه ولی بقیه پارمترها کاملا سالم بود, دکتر ارولوژی هم مراجعه کردم و معاینه کرد و گفت سالم هستی , سیگاری هم هستم و روزی یک پاکت هم سیگار میکشم و من 5 ساله برای افسردگی ترامادول مصرف میکنم , ۶۰۰ میلی گرم در روز و به دکتر ارولوژ چون آشنا بود نتونستم بگم , خواستم ببینم مصرف این ترامادول بر ناباروری موثر هست یا نه و چقدر موثر هست ؟؟؟؟؟ واقعا لطف میکنین اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،ترامادول ربطی ندارد اما سیگار موثر است
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  باسلام
  حدود ۲ سال پیش قرص فیناستراید ۱ میلی گرم به مدت ۲۵ روز و روزی یک عدد ۱ میلی گرم مصرف کردم که بعد ۲۵ روز مصرفش رو قطع کردم اما از اون زمان تاکنون میل جنسیم و نعوظم و حجم منی ام به شدت کم شده و منی ام هم جهش نداره و الان قصد بچه دار شدن داریم.تهران هم پیش دکتر جوانمرد متخصص کلیه و مجاری رفتم که برام آزمایش تزریق در آلت نوشت که طبق آزمایش مشکلی نداشتم.چند دوره قرصهای آرژنین مکس و تستوکپس و آمپول تستسترون و .... هم مصرف کردم که فایده نداشت.چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب؛بنده 32سال سن دارم،هنگام انزال منی بنده جهش بسیار کمی دارد و اصلا پرتاب نمیشود،خواستم بدونم چطور میشه این مشکلو حل کرد و باعث شد که هنگام انزال قدرت پاشش اسپرم زیاد بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر بنده جوانی ۴۰ ساله و مجرد هستم ، آیا دارویی جهت انزال و خروج منی بدونه نیاز به عمل گناه وجود دارد

  بنده اگر منی از بودنم خارج نشود احساس سردرد و سرگیجه و کلافگی می‌کنم ، بعد از خروج منی احساس راحتی می‌کنم ، آیا این حس درستی هستش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،همچین دارویی وجود ندارد
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  انزال خشک ‌ ادم پرتاب منی و بسیار زود انزالی دارم هیچ لذتی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر