12+1 علت خون در مدفوع

آخرین بروزرسانی: 23 دی 1401

در این مقاله می خوانید

زمانی که افراد خون در مدفوع خود مشاهده می‌کنند، چه این موضوع حین دفع صورت بگیرد، چه در آزمایشات بالینی باشد، معمولا وحشت می‌کنند. خون در مدفوع می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، این دلایل ممکن است از مسائل غیرجدی تا بیماری‌های حاد متغیر باشند. دلیل مشاهده خون هر چه باشد، یافتن خون در مدفوع موضوعی هشدار دهنده است و می‌تواند موجب نگرانی فرد شود.

خون در مدفوع نشانه ی چیست؟

مدفوع خون آلود می‌تواند خون روشنی به همراه داشته باشد یا می‌تواند موجب تیره یا سیاه شدن رنگ شدن مدفوع شود. در ادامه مواردی را برایتان خواهیم گفت که احتمال دارد، دیدن خون در مدفوع تان ناشی از این مشکلات باشد، البته تشخیص آن به عهده ی پزشک است.

🔔هموروئیدها یا بواسیر

یکی از رایج ترین دلایل خون در مدفوع به هموروئیدها مربوط می‌شود. هموروئیدها با عناوینی نظیر بواسیر یا توده نیز شناخته می‌شوند و برای افراد در سنین مختلف رخ می‌دهند. هموروئیدها ممکن است در کودکان تا افراد مسن مشاهده شوند. مقعد و راست روده پر از سیاه رگ هستند. این سیاهرگ‌ها می‌توانند ملتهب شوند و زمانی که این اتفاق بیافتد، بواسیر یا هموروئید ایجاد می‌شود. هموروئیدها می‌توانند به دلایل متفاوتی ایجاد شوند.

این مشکلات می‌توانند به دلیل یبوست، دفع مدفوع پرتکرار، نشستن طولانی بر توالت یا سطوح سخت، فشار آوردن در زمان دفع و فشار بیش از حد بر سیاهرگ‌های موجود در راست روده در زمان بارداری ایجاد شوند. دلیل ایجاد بواسیر یا هموروئید هر چه باشد، می‌تواند به مشاهده خون در مدفوع منتهی شود. این خون معمولا رنگ قرمز روشن دارد و زمان تمیز کردن خود نیز قابل مشاهده است. همچنین فرد ممکن است این خون را در مدفوع خود نیز مشاهده کند.

علت مدفوع اغشته به خون

🔔مدفوع آغشته به خون ناشی از شکاف‌های مقعدی

بافتی که مقعد را جدا می‌کند بسیار باریک و مرطوب است، این ویژگی‌های این بافت را در معرض بریدگی قرار می‌دهند. تلاش برای دفع مدفوع سفت یا مدفوع‌هایی که اندازه بزرگی دارند می‌تواند به شکاف‌های مقعدی منجر شود، این موضوع می‌تواند در زمان رابطه مقعدی نیز ایجاد شود. یکی از نشانه‌های شکاف مقعدی، دفع مدفوعی است که به خون قرمز درخشانی آغشته شده است.

🔔دیدن خون در مدفوع ناشی از زخم‌های گوارشی

اگر فردی به زخم‌های گوارشی مبتلا شود، ممکن است خون را در مدفوع خود مشاهده کند. زخم‌های دستگاه گوارش ممکن است در بافت جدا کننده معده، بخش بالایی روده کوچک یا هر دو اتفاق بیافتد. این زخم‌ها زمانی رخ می‌دهند که مایعات گوارشی به شدت اسیدی هستند و این مایعات منجر به خورده شدن لایه محافظ معده و روده کوچک می‌شوند و بدین ترتیب زخم در این قسمت‌ها ایجاد می‌شود و خونریزی رخ می‌دهد.

🔔دیورتیکولیت (Diverticulitis)

دیورتیکولیت بیماری رایجی است که معمولا در روده بزرگ رخ می‌دهد، در این بیماری کیسه‌های کوچک در دیواره‌هایی روده‌های بزرگ و کوچک ایجاد می‌شوند. دیورتیکولیت‌ها معمولا زمانی رخ می‌دهند که تکه‌های کوچک غذا نظیر آجیل یا دانه‌ها در فضاهای کوچک موجود در دیورتیکول‌های جدار روده گرفتار می‌شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، درد شدید در سمت چپ شکم ایجاد می‌شود. مشاهده خون در مدفوع نیز یکی از عوارض رایج این بیماری است.

🔔گاستروانتریت (بیماری التهاب معده ای روده ای)

دلیل دیگری که ممکن است موجب پدیدار شدن خون در مدفوع شود بیماری گاستروانتریت است. این بیماری با علائمی نظیر اسهال و استفراغ همراه است و با نام آنفولانزای معده نیز شناخته می‌شود، با این حال در واقعیت، این بیماری نوعی التهاب در معده یا روده است.

زمانی که فرد به این مشکل مبتلا می‌شود، روده‌ها و معده حساس می‌شوند و التهاب در آنها شکل می‌گیرد. این موضوع باعث اسهال، حالت تهوع و استفراغ می‌شود و در موارد شدید ممکن است افراد در مدفوع خود خون مشاهده کنند.

🔔وجود خون در مدفوع ناشی از سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

این بیماری که به اختصار IBS شناخته می‌شود، با افزایش نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی، مدفوع‌های آبکی پرتکرار، یبوست یا هر دو همراه است. علی رغم پژوهش‌های زیادی که در این زمینه انجام شده اند، علت سندروم روده تحریک پذیر مشخص نیست. علت‌های احتمالی این مشکل مواردی نظیر روده به شدت حساس، افزایش حرکت حلقوی (حرکتی که در فرآیند گوارش اتفاق می‌افتد)، پاسخ سیستم ایمنی به عفونت‌ها و استرس هستند. سطح بالای استرس و تغییرات سطوح هورمون‌ها می‌توانند به ایجاد این مشکل منجر شوند.

🔔کولیت زخمی یا کولیت اولسروز

کولیت زخمی نیز یک مشکل معمول در میان افراد است. این مشکل یک بیماری دفعی التهابی است که از التهاب طولانی در دستگاه گوارش ناشی می‌شود. در مسیر دستگاه گوارش ممکن است زخم‌هایی ایجاد شوند. این مشکل بر پوشش داخلی روده (روده بزرگ) و راست روده (رکتوم) تاثیر می‌گذارد. علائم این مشکل شامل اسهال، افزایش نیاز به دفع مدفوع، درد و گرفتگی شکم، خونریزی مقعدی، خون در مدفوع، کاهش وزن و خستگی هستند. کولیت زخمی یک مشکل حاد محسوب می‌شود و نیازمند درمان فوری است.

🔔مدفوع آغشته به خون ناشی از سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال)

سرطان روده بزرگ شکلی از سرطان است که در روده بزرگ (که بخش انتهایی دستگاه گوارش است) ایجاد می‌شود. این سرطان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوشاننده روده تغییر ژنتیک می‌دهند و تومورهای بدخیم ایجاد می‌کنند.

سرطان روده بزرگ یک بیماری بسیار جدی است و می‌تواند به باقی بخش‌های بدن نیز سرایت کند، با این وجود، بدبختانه معمولا علائم این نوع از سرطان تا وقتی که غیرقابل درمان نشوند یا به بخش‌های دیگر بدن سرایت نکنند قابل شناسایی نیستند.

سرطان روده بزرگ علت وجود خون در مدفوع

🔔آنژیو دیسپلازی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی موجود در دستگاه گوارش به شکلی غیرعادی رشد می‌کنند. این رشد غیر عادی می‌تواند در هر نقطه از دستگاه گوارش ایجاد شود و می‌تواند در دهان، مری، معده، روده کوچک و بزرگ و مقعد ایجاد شود. زمانی که این مشکل ایجاد می‌شود، رگ‌های خونی آسیب دیده متورم و بزرگ می‌شوند. این موضوع می‌تواند ضایعاتی خون آلود در شکم و روده ایجاد کند.

🔔پولیپ‌ها

پولیپ‌ ها ضایعاتی گوشتی هستند که از دیواره دستگاه گوارشی گسترش پیدا می‌کنند. چندین نوع پولیپ وجود دارند که رایج ترین آنها پولیپ‌های آدنوماتوز هستند. پولیپ‌های آدنوماتوز تقریبا در بدن 25 درصد بزرگسالان بالای پنجاه سال یافت می‌شوند.

🔔آسیب‌های ناشی از تشعشعات پرتودرمانی

افرادی که برای درمان سرطان در معرض پرتودرمانی قرار می‌گیرند این عارضه را تا دو تا سه هفته بعد از پایان درمان خود مشاهده می‌کنند. در این مرحله، معمولا بیماران خون در مدفوع مشاهده می‌کنند که ناشی از کشته شدن سلول‌های سرطانی موجود در شکم به وسیله پرتودرمانی هستند.

🔔آبسه پری آنال یا مقعدی

مقعد غده‌های کوچکی دارد که در زمان جابجایی مدفوع باز می‌شوند، این غده‌ها به ترشح مایعاتی می‌پردازند که به جابجایی مدفوع کمک می‌کنند. آبسه‌های پری آنال زمانی ر خ می‌دهند که این غده‌ها به واسطه عفونت مسدود شوند، این موضوع در نهایت به جمع شدن چرک می‌انجامد. با جمع شدن چرک، آبسه در این نقاط ایجاد می‌شود و اگر این آبسه‌ها درمان نشوند، در نهایت شکافته شده و محتویات خود را درون مقعد می‌ریزند.

🔔فیستول

زمانی که آبسه پری آنال یا مقعدی بیمار درمان نشود، احتمال زیادی وجود دارد که فیستول مقعدی در بدن وی ایجاد شود. فیستول به وصل شدن دو فضای مختلف بدن گفته می‌شود. در مورد فیستول‌های مقعدی، در مقعد یا راست روده بیمار یا پوست اطراف مقعد اتصالاتی ایجاد می‌شود. در نتیجه باز شدن این اتصالات، بیمار ممکن است خون در مدفوع خود مشاهده کند.

عکس مدفوع خونی

عکس خون در مدفوع
عکس مدفوع خونی
مدفوع آغشته به خون

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کاکو شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  ببخشید شوهرم ۴۲ سالشه الان چهار روزه تو مدفوع خون قاطی شده یعنی به صورت قطره قطره نیست و قاطی با مدفوع هست و رنگش هم روشن نیست تیره هست و فقط موقع مدفوع و قاطی باهاش میاد دلیلش چیه خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام به علت خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش(معمولا معده)است حتما به همکاران گوارش مراجعه کنید
 • تصویر کاربر عليزاده جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 490 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت دكتر عزيز
  جناب دكتر من دختر ٢٦ ساله اي هستم كه تا ٣ماه ديگه وارد ٢٧سال ميشم، ميخواستم بدونم اگر دوز اول واكسن پاپيلوگارد استفاده كنم، براي دفعات دوم و سوم ميتونم گارداسيل استفاده كنم؟
  با آرزوي سلامتي براي شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من الان دوساله هر ۳یا ۴ماه خون میاد با مدفوع بعضی وقتا با خارش مشکل چیه؟ممنون میشم جواب بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا بواسیر دارید
 • تصویر کاربر علی. شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 757 مشاهده پرسش
  امدن چندقطرخون قبل ازخارج شدن مدفوع نشانه چیست.سوزش معدداشتم واسید زیادکه کمترشده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام میتواند به علت فیشر یا بواسیر باشد
 • تصویر کاربر ایرج یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 390 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من چند سال پیش تو مدفوم خون دیدم رفتم دکتر واسم آزمایش نوشت رفتم بعدها جواب دکتر گفت هیچ مشکلی ندارید الان بعدها پنج شیش سال بعضی موقع ها باز خون دیده ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام ممکن است در اثر یبوست باشد
 • تصویر کاربر م.م یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 377 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من دختر 20 ساله ای هستم که چند وقت پیش دچار یبوست شدید بودم و اونموقع خیلی معذرت میخوام مقدار خیلی کم خون روشن با مدفوع مشاهده کردم بعدا دیگه هیچی نبود که بازم چند هفته پیش یبوست خیلی شدید نه ولی معذرت میخوام مدفوعم سفت بود و باید زور میزدم بازم بعد از دفع در حد دو قطره خون روشن دیدم اینم بگم موقع دفع یکم سوزش و درد هم داشتم بعدش دیگه هیچی.خیلی نگرانم موضوع جدی باشه میشه بفرمایید مشکل چیه اینم بگم خیلی استرسیم و اینجور مواقع گوارشم یکم بهم میریزه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا دچار شقاق مقعد شده اید
 • تصویر کاربر هدیه یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 414 مشاهده پرسش
  با سلام من نزدیک دوماه میشه در مدفوعم خون میبینم خون روشن چهار پنج بار دیدم به دکتر مراجعه کردم گفتش که باید کرولوسکوپی انجام بدی ایا لازمه همون مرحله اول انجام بدم یا ازمایش کامل بگیرم اول ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام بسته به نظر پزشک معالج دارد
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ممنون میشم جوابه سوالمو بدید چند روز پیش بعد مدفوع کردن چند قطره خون ریخت روی کاسه توالت و چند روز پیش هم مدفوعم کاملا سیاه بود ایناها ماله یبوسته یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام خون سیاه بیشتر به علت خونریزی از معده است
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 441 مشاهده پرسش
  سلام من زمان دفع مدفوع گاهی خونریزی به شکل خون روشن دارم وگاهی بعد از تمام شدن حالت خارش وسوزش دارم
  لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا به علت شقاق مقعد هست
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 379 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من شاید نزدیک به 8 ساله در بعضی از مواقع سال دچار خونریزی مقعد میشم بطوری که خون روشن در موقع دفع یا بعد دفع دیده میشه.. دردی ندارم. در بعضی مواقع همراه خارش و سوزش چه قبل ایجاد این مشکل و بلکه بعضی مواقع بعد این عارضه رخ میده... آیا لازمه من کولونوسکوپی انجام بدم؟ و آیا روزه برای ما خوبه یا بد.. ممنونم از لطف و جوابگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام روزه منعی ندارد کولونوسکوپی بستگی به سن دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر