۱۲+۱ علت خون در مدفوع

فهرست مطالب

زمانی که افراد خون در مدفوع خود مشاهده می‌کنند، چه این موضوع حین دفع صورت بگیرد، چه در آزمایشات بالینی باشد، معمولا وحشت می‌کنند. خون در مدفوع می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، این دلایل ممکن است از مسائل غیرجدی تا بیماری‌های حاد متغیر باشند. دلیل مشاهده خون هر چه باشد، یافتن خون در مدفوع موضوعی هشدار دهنده است و می‌تواند موجب نگرانی فرد شود.

خون در مدفوع نشانه ی چیست؟

مدفوع خون آلود می‌تواند خون روشنی به همراه داشته باشد یا می‌تواند موجب تیره یا سیاه شدن رنگ شدن مدفوع شود. در ادامه مواردی را برایتان خواهیم گفت که احتمال دارد، دیدن خون در مدفوع تان ناشی از این مشکلات باشد، البته تشخیص آن به عهده ی پزشک است.

🔔هموروئیدها یا بواسیر

یکی از رایج ترین دلایل خون در مدفوع به هموروئیدها مربوط می‌شود. هموروئیدها با عناوینی نظیر بواسیر یا توده نیز شناخته می‌شوند و برای افراد در سنین مختلف رخ می‌دهند. هموروئیدها ممکن است در کودکان تا افراد مسن مشاهده شوند. مقعد و راست روده پر از سیاه رگ هستند. این سیاهرگ‌ها می‌توانند ملتهب شوند و زمانی که این اتفاق بیافتد، بواسیر یا هموروئید ایجاد می‌شود. هموروئیدها می‌توانند به دلایل متفاوتی ایجاد شوند.

این مشکلات می‌توانند به دلیل یبوست، دفع مدفوع پرتکرار، نشستن طولانی بر توالت یا سطوح سخت، فشار آوردن در زمان دفع و فشار بیش از حد بر سیاهرگ‌های موجود در راست روده در زمان بارداری ایجاد شوند. دلیل ایجاد بواسیر یا هموروئید هر چه باشد، می‌تواند به مشاهده خون در مدفوع منتهی شود. این خون معمولا رنگ قرمز روشن دارد و زمان تمیز کردن خود نیز قابل مشاهده است. همچنین فرد ممکن است این خون را در مدفوع خود نیز مشاهده کند.

علت مدفوع اغشته به خون

🔔مدفوع آغشته به خون ناشی از شکاف‌های مقعدی

بافتی که مقعد را جدا می‌کند بسیار باریک و مرطوب است، این ویژگی‌های این بافت را در معرض بریدگی قرار می‌دهند. تلاش برای دفع مدفوع سفت یا مدفوع‌هایی که اندازه بزرگی دارند می‌تواند به شکاف‌های مقعدی منجر شود، این موضوع می‌تواند در زمان رابطه مقعدی نیز ایجاد شود. یکی از نشانه‌های شکاف مقعدی، دفع مدفوعی است که به خون قرمز درخشانی آغشته شده است.

🔔دیدن خون در مدفوع ناشی از زخم‌های گوارشی

اگر فردی به زخم‌های گوارشی مبتلا شود، ممکن است خون را در مدفوع خود مشاهده کند. زخم‌های دستگاه گوارش ممکن است در بافت جدا کننده معده، بخش بالایی روده کوچک یا هر دو اتفاق بیافتد. این زخم‌ها زمانی رخ می‌دهند که مایعات گوارشی به شدت اسیدی هستند و این مایعات منجر به خورده شدن لایه محافظ معده و روده کوچک می‌شوند و بدین ترتیب زخم در این قسمت‌ها ایجاد می‌شود و خونریزی رخ می‌دهد.

🔔دیورتیکولیت (Diverticulitis)

دیورتیکولیت بیماری رایجی است که معمولا در روده بزرگ رخ می‌دهد، در این بیماری کیسه‌های کوچک در دیواره‌هایی روده‌های بزرگ و کوچک ایجاد می‌شوند. دیورتیکولیت‌ها معمولا زمانی رخ می‌دهند که تکه‌های کوچک غذا نظیر آجیل یا دانه‌ها در فضاهای کوچک موجود در دیورتیکول‌های جدار روده گرفتار می‌شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، درد شدید در سمت چپ شکم ایجاد می‌شود. مشاهده خون در مدفوع نیز یکی از عوارض رایج این بیماری است.

🔔گاستروانتریت (بیماری التهاب معده ای روده ای)

دلیل دیگری که ممکن است موجب پدیدار شدن خون در مدفوع شود بیماری گاستروانتریت است. این بیماری با علائمی نظیر اسهال و استفراغ همراه است و با نام آنفولانزای معده نیز شناخته می‌شود، با این حال در واقعیت، این بیماری نوعی التهاب در معده یا روده است.

زمانی که فرد به این مشکل مبتلا می‌شود، روده‌ها و معده حساس می‌شوند و التهاب در آنها شکل می‌گیرد. این موضوع باعث اسهال، حالت تهوع و استفراغ می‌شود و در موارد شدید ممکن است افراد در مدفوع خود خون مشاهده کنند.

🔔وجود خون در مدفوع ناشی از سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

این بیماری که به اختصار IBS شناخته می‌شود، با افزایش نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی، مدفوع‌های آبکی پرتکرار، یبوست یا هر دو همراه است. علی رغم پژوهش‌های زیادی که در این زمینه انجام شده اند، علت سندروم روده تحریک پذیر مشخص نیست. علت‌های احتمالی این مشکل مواردی نظیر روده به شدت حساس، افزایش حرکت حلقوی (حرکتی که در فرآیند گوارش اتفاق می‌افتد)، پاسخ سیستم ایمنی به عفونت‌ها و استرس هستند. سطح بالای استرس و تغییرات سطوح هورمون‌ها می‌توانند به ایجاد این مشکل منجر شوند.

🔔کولیت زخمی یا کولیت اولسروز

کولیت زخمی نیز یک مشکل معمول در میان افراد است. این مشکل یک بیماری دفعی التهابی است که از التهاب طولانی در دستگاه گوارش ناشی می‌شود. در مسیر دستگاه گوارش ممکن است زخم‌هایی ایجاد شوند. این مشکل بر پوشش داخلی روده (روده بزرگ) و راست روده (رکتوم) تاثیر می‌گذارد. علائم این مشکل شامل اسهال، افزایش نیاز به دفع مدفوع، درد و گرفتگی شکم، خونریزی مقعدی، خون در مدفوع، کاهش وزن و خستگی هستند. کولیت زخمی یک مشکل حاد محسوب می‌شود و نیازمند درمان فوری است.

🔔مدفوع آغشته به خون ناشی از سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال)

سرطان روده بزرگ شکلی از سرطان است که در روده بزرگ (که بخش انتهایی دستگاه گوارش است) ایجاد می‌شود. این سرطان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوشاننده روده تغییر ژنتیک می‌دهند و تومورهای بدخیم ایجاد می‌کنند.

سرطان روده بزرگ یک بیماری بسیار جدی است و می‌تواند به باقی بخش‌های بدن نیز سرایت کند، با این وجود، بدبختانه معمولا علائم این نوع از سرطان تا وقتی که غیرقابل درمان نشوند یا به بخش‌های دیگر بدن سرایت نکنند قابل شناسایی نیستند.

سرطان روده بزرگ علت وجود خون در مدفوع

🔔آنژیو دیسپلازی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی موجود در دستگاه گوارش به شکلی غیرعادی رشد می‌کنند. این رشد غیر عادی می‌تواند در هر نقطه از دستگاه گوارش ایجاد شود و می‌تواند در دهان، مری، معده، روده کوچک و بزرگ و مقعد ایجاد شود. زمانی که این مشکل ایجاد می‌شود، رگ‌های خونی آسیب دیده متورم و بزرگ می‌شوند. این موضوع می‌تواند ضایعاتی خون آلود در شکم و روده ایجاد کند.

🔔پولیپ‌ها

پولیپ‌ ها ضایعاتی گوشتی هستند که از دیواره دستگاه گوارشی گسترش پیدا می‌کنند. چندین نوع پولیپ وجود دارند که رایج ترین آنها پولیپ‌های آدنوماتوز هستند. پولیپ‌های آدنوماتوز تقریبا در بدن ۲۵ درصد بزرگسالان بالای پنجاه سال یافت می‌شوند.

🔔آسیب‌های ناشی از تشعشعات پرتودرمانی

افرادی که برای درمان سرطان در معرض پرتودرمانی قرار می‌گیرند این عارضه را تا دو تا سه هفته بعد از پایان درمان خود مشاهده می‌کنند. در این مرحله، معمولا بیماران خون در مدفوع مشاهده می‌کنند که ناشی از کشته شدن سلول‌های سرطانی موجود در شکم به وسیله پرتودرمانی هستند.

🔔آبسه پری آنال یا مقعدی

مقعد غده‌های کوچکی دارد که در زمان جابجایی مدفوع باز می‌شوند، این غده‌ها به ترشح مایعاتی می‌پردازند که به جابجایی مدفوع کمک می‌کنند. آبسه‌های پری آنال زمانی ر خ می‌دهند که این غده‌ها به واسطه عفونت مسدود شوند، این موضوع در نهایت به جمع شدن چرک می‌انجامد. با جمع شدن چرک، آبسه در این نقاط ایجاد می‌شود و اگر این آبسه‌ها درمان نشوند، در نهایت شکافته شده و محتویات خود را درون مقعد می‌ریزند.

🔔فیستول

زمانی که آبسه پری آنال یا مقعدی بیمار درمان نشود، احتمال زیادی وجود دارد که فیستول مقعدی در بدن وی ایجاد شود. فیستول به وصل شدن دو فضای مختلف بدن گفته می‌شود. در مورد فیستول‌های مقعدی، در مقعد یا راست روده بیمار یا پوست اطراف مقعد اتصالاتی ایجاد می‌شود. در نتیجه باز شدن این اتصالات، بیمار ممکن است خون در مدفوع خود مشاهده کند.

عکس مدفوع خونی

عکس خون در مدفوع
عکس مدفوع خونی
مدفوع آغشته به خون

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام من مشکل همورید دارم بعضی اوقات خون در مدفوع مشاهده میکنم خون روشن قرمز اصلا دردی ندارم وقتی همورید برام مشکل ایجاد میکنه بعد از خوب شدن من مشکل خونریزی شاید دو ما یکبار میبینم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام به علت هموروئید است
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، من ۲۰ روز پیش آزمایش لیوان آب برای وجود اسپرم تو مایع منی رو انجام دادم منی ته نشین نشد و روی سطح آب موند و از اونجایی که این به معنی اسپرم صفر هست خیال کردم عقیم هستم، اون موقع خودارضایی میکردم و دفعات روزی یک بار بود، ۲۰ روز صبر کردم گفتم شاید زمان نیازه، امروز بعد از ۲۰ روز دوباره خودارضایی کردم و ازمایش لیوان آب رو دوباره‌ انجام دادم، تا توی آب ریختم، بلافاصله به ثانیه نکشید که کامل ته نشین شد و کف لیوان چسبید، بعد ۱۰ دقیقه حتی کمتر دوباره خودارضایی کردم و آزمایش لیوان آب رو انجام دادم، اینبار ته نشین نشد و روی سطح آب موند سوال من اینه که این طبیعیه؟ اینکه برا بار دوم ته نشین نشد چیز طبیعی هست؟ جای نگرانی نیست؟ ممنون جواب بدید تا نگرانیم برطرف بشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام این حرف پایه علمی ندارد
 • تصویر کاربر عرفان چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک هفته هست که وقتی میخواهم مدفوع کنم خیلی سفت هست و سوزش هم داره وبعد از چند روز آخر مدفوع که تمام میشه میخواهم خودم تمیز کنم خون مشاهده میکنم اما در مدفوع خون نیست ممنون میشوم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام به علت یبوست هست با تغییر سبک زندگی و مصرف دارو خوب میشوید
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من حدوده ۱سال هست که بعضی وقتا داخل مدفوعم خون تازه و روشن میبینم.
  ۲سال پیش دکتر رفته بودم گفته بود بواسیر دارم.
  آیا این خون مربوط به بواسیر میشه یا نه
  لطف میکنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بله احتمالش زیاد هست
 • تصویر کاربر شیدا یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام و تبریک سال نو به شما آقا دکتر ناطقی.
  مادر من 75 ساله است .از دیروز ناگهان به هنگام بلند شدن دچار درد شدید و تیر کشنده زیر شکم و بالای سمفیزپوبیس در سمت چپ شده و در لمس یک برجستگی به اندازه گردو لمس میشه که در لمس دردناکه .به گفته خودش اول دردش خیلی شدید بوده و توده بزرگ بوده اما الان خیلی کوچکتر شده.لطفا راهنمایی می فرمایید؟متشکرم بی نهایت
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر این عکسی که فرستادم زگیل هست یعنی یا خیر
  استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر مهدیس دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من الان رفتم دستشویی و توی مدفوع لخته خون بود مثل عکس اول که گذاشتین صبر کنم دفعه بعد هم اگر تکرار شد به پزشک مراجعه کنم یا الان باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام به پزشک‌مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ساحل چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر با عرض پوزش من 3روز هست که وقتی دستشویی میرم همراه مدفوع خون هم دارم و سوزش
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نگار جمعه ۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  من پسرم ۲سالش ویبوست داره چکاکنم
  طوری که مدفوعش خونی میشه خیلی نگرانم اقای دکتر چکار کنم منون میشم راهنمییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام به پزشک اطفال مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اذر جمعه ۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من 20 سالمه پارسال در کولونوسکوپی نشون داده شد ک هموروئید دارم
  دوباره امسال در مدفوع خون میبینم
  ممکن باز دلایلی دیگه ای داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام بعید است
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر