۱۲+۱ علت خون در مدفوع

فهرست مطالب

زمانی که افراد خون در مدفوع خود مشاهده می‌کنند چه این موضوع در هنگام مدفوع، پس از مدفوع و استفاده از سرویس بهداشتی یا آزمایشات بالینی باشد، معمولا وحشت می‌کنند.

مشاهده خون در مدفوع می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، این دلایل ممکن است از مسائل غیرجدی تا بیماری‌های حاد متغیر باشند. دلیل مشاهده خون هر چه باشد، یافتن خون در مدفوع موضوعی هشدار دهنده است و می‌تواند موجب نگرانی فرد شود.

مدفوع خون آلود می‌تواند خون روشنی به همراه داشته باشد یا می‌تواند موجب تیره یا سیاه شدن رنگ مدفوع شود. در ادامه به دلایلی می‌پردازیم که ممکن است به مشاهده خون در مدفوع منتهی شوند.

هموروئیدها یا بواسیر

یکی از رایج ترین دلایل خون در مدفوع به هموروئیدها مربوط می‌شود. هموروئیدها با عناوینی نظیر بواسیر یا توده نیز شناخته می‌شوند و برای افراد در سنین مختلف رخ می‌دهند. هموروئیدها ممکن است در کودکان تا افراد مسن مشاهده شوند. مقعد و راست روده پر از سیاه رگ هستند. این سیاهرگ‌ها می‌توانند ملتهب شوند و زمانی که این اتفاق بیافتد، بواسیر یا هموروئید ایجاد می‌شود. هموروئیدها می‌توانند به دلایل متفاوتی ایجاد شوند.

این مشکلات می‌توانند به دلیل یبوست، دفع مدفوع پرتکرار، نشستن طولانی بر توالت یا سطوح سخت، فشار آوردن در زمان دفع و فشار بیش از حد بر سیاهرگ‌های موجود در راست روده در زمان بارداری ایجاد شوند. دلیل ایجاد بواسیر یا هموروئید هر چه باشد، می‌تواند به مشاهده خون در مدفوع منتهی شود. این خون معمولا رنگ قرمز روشن دارد و زمان تمیز کردن خود نیز قابل مشاهده است. همچنین فرد ممکن است این خون را در مدفوع خود نیز مشاهده کند.

بواسیر عامل خون در مدفوع

شکاف‌های مقعدی

بافتی که مقعد را جدا می‌کند بسیار باریک و مرطوب است، این ویژگی‌های این بافت را در معرض بریدگی قرار می‌دهند. تلاش برای دفع مدفوع سفت یا مدفوع‌هایی که اندازه بزرگی دارند می‌تواند به شکاف‌های مقعدی منجر شود، این موضوع می‌تواند در زمان رابطه مقعدی نیز ایجاد شود. یکی از نشانه‌های شکاف مقعدی، دفع مدفوعی است که به خون قرمز درخشانی آغشته شده است.

زخم‌های گوارشی

اگر فردی به زخم‌های گوارشی مبتلا شود، ممکن است خون را در مدفوع خود مشاهده کند. زخم‌های دستگاه گوارش ممکن است در بافت جدا کننده معده، بخش بالایی روده کوچک یا هر دو اتفاق بیافتد. این زخم‌ها زمانی رخ می‌دهند که مایعات گوارشی به شدت اسیدی هستند و این مایعات منجر به خورده شدن لایه محافظ معده و روده کوچک می‌شوند و بدین ترتیب زخم در این قسمت‌ها ایجاد می‌شود و خونریزی رخ می‌دهد.

دیورتیکولیت (Diverticulitis)

دیورتیکولیت بیماری رایجی است که معمولا در روده بزرگ رخ می‌دهد، در این بیماری کیسه‌های کوچک در دیواره‌هایی روده‌های بزرگ و کوچک ایجاد می‌شوند. دیورتیکولیت‌ها معمولا زمانی رخ می‌دهند که تکه‌های کوچک غذا نظیر آجیل یا دانه‌ها در فضاهای کوچک موجود در دیورتیکول‌های جدار روده گرفتار می‌شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، درد شدید در سمت چپ شکم ایجاد می‌شود. مشاهده خون در مدفوع نیز یکی از عوارض رایج این بیماری است.

گاستروانتریت (بیماری التهاب معده ای روده ای)

دلیل دیگری که ممکن است موجب پدیدار شدن خون در مدفوع شود بیماری گاستروانتریت است. این بیماری با علائمی نظیر اسهال و استفراغ همراه است و با نام آنفولانزای معده نیز شناخته می‌شود، با این حال در واقعیت، این بیماری نوعی التهاب در معده یا روده است.

زمانی که فرد به این مشکل مبتلا می‌شود، روده‌ها و معده حساس می‌شوند و التهاب در آنها شکل می‌گیرد. این موضوع باعث اسهال، حالت تهوع و استفراغ می‌شود و در موارد شدید ممکن است افراد در مدفوع خود خون مشاهده کنند.

سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

این بیماری که به اختصار IBS شناخته می‌شود، با افزایش نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی، مدفوع‌های آبکی پرتکرار، یبوست یا هر دو همراه است. علی رغم پژوهش‌های زیادی که در این زمینه انجام شده اند، علت سندروم روده تحریک پذیر مشخص نیست. علت‌های احتمالی این مشکل مواردی نظیر روده به شدت حساس، افزایش حرکت حلقوی (حرکتی که در فرآیند گوارش اتفاق می‌افتد)، پاسخ سیستم ایمنی به عفونت‌ها و استرس هستند. سطح بالای استرس و تغییرات سطوح هورمون‌ها می‌توانند به ایجاد این مشکل منجر شوند.

کولیت زخمی یا کولیت اولسروز

کولیت زخمی نیز یک مشکل معمول در میان افراد است. این مشکل یک بیماری دفعی التهابی است که از التهاب طولانی در دستگاه گوارش ناشی می‌شود. در مسیر دستگاه گوارش ممکن است زخم‌هایی ایجاد شوند. این مشکل بر پوشش داخلی روده (روده بزرگ) و راست روده (رکتوم) تاثیر می‌گذارد. علائم این مشکل شامل اسهال، افزایش نیاز به دفع مدفوع، درد و گرفتگی شکم، خونریزی مقعدی، خون در مدفوع، کاهش وزن و خستگی هستند. کولیت زخمی یک مشکل حاد محسوب می‌شود و نیازمند درمان فوری است.

سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال)

سرطان روده بزرگ شکلی از سرطان است که در روده بزرگ (که بخش انتهایی دستگاه گوارش است) ایجاد می‌شود. این سرطان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوشاننده روده تغییر ژنتیک می‌دهند و تومورهای بدخیم ایجاد می‌کنند.

سرطان روده بزرگ یک بیماری بسیار جدی است و می‌تواند به باقی بخش‌های بدن نیز سرایت کند، با این وجود، بدبختانه معمولا علائم این نوع از سرطان تا وقتی که غیرقابل درمان نشوند یا به بخش‌های دیگر بدن سرایت نکنند قابل شناسایی نیستند.

سرطان روده عامل خون در مدفوع

آنژیو دیسپلازی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی موجود در دستگاه گوارش به شکلی غیرعادی رشد می‌کنند. این رشد غیر عادی می‌تواند در هر نقطه از دستگاه گوارش ایجاد شود و می‌تواند در دهان، مری، معده، روده کوچک و بزرگ و مقعد ایجاد شود. زمانی که این مشکل ایجاد می‌شود، رگ‌های خونی آسیب دیده متورم و بزرگ می‌شوند. این موضوع می‌تواند ضایعاتی خون آلود در شکم و روده ایجاد کند.

پولیپ‌ها

پولیپ‌ ها ضایعاتی گوشتی هستند که از دیواره دستگاه گوارشی گسترش پیدا می‌کنند. چندین نوع پولیپ وجود دارند که رایج ترین آنها پولیپ‌های آدنوماتوز هستند. پولیپ‌های آدنوماتوز تقریبا در بدن ۲۵ درصد بزرگسالان بالای پنجاه سال یافت می‌شوند.

آسیب‌های ناشی از تشعشعات پرتودرمانی

افرادی که برای درمان سرطان در معرض پرتودرمانی قرار می‌گیرند این عارضه را تا دو تا سه هفته بعد از پایان درمان خود مشاهده می‌کنند. در این مرحله، معمولا بیماران خون در مدفوع مشاهده می‌کنند که ناشی از کشته شدن سلول‌های سرطانی موجود در شکم به وسیله پرتودرمانی هستند.

آبسه پری آنال یا مقعدی

مقعد غده‌های کوچکی دارد که در زمان جابجایی مدفوع باز می‌شوند، این غده‌ها به ترشح مایعاتی می‌پردازند که به جابجایی مدفوع کمک می‌کنند. آبسه‌های پری آنال زمانی ر خ می‌دهند که این غده‌ها به واسطه عفونت مسدود شوند، این موضوع در نهایت به جمع شدن چرک می‌انجامد. با جمع شدن چرک، آبسه در این نقاط ایجاد می‌شود و اگر این آبسه‌ها درمان نشوند، در نهایت شکافته شده و محتویات خود را درون مقعد می‌ریزند.

فیستول

زمانی که آبسه پری آنال یا مقعدی بیمار درمان نشود، احتمال زیادی وجود دارد که فیستول مقعدی در بدن وی ایجاد شود. فیستول به وصل شدن دو فضای مختلف بدن گفته می‌شود. در مورد فیستول‌های مقعدی، در مقعد یا راست روده بیمار یا پوست اطراف مقعد اتصالاتی ایجاد می‌شود. در نتیجه باز شدن این اتصالات، بیمار ممکن است خون در مدفوع خود مشاهده کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sara شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر .هرچند وقت دچار اسهال خونی میشم .با توجه به اینکه سنگ کلیه دارم میخواستم بدونم ربطی به سنگ کلیه داره اسهال خونی؟ و از طرفی دلیلش چی میتونه باشه .من همه راهها رو برای سنگ کلیه رفتم تا الان که رژیم غذایی بهم دادن دارم انجام میدم .نمیدونم از چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۴ساله که ازدواج کردم وانواع دارو هارو برای باروری خوردم تعداد اسپرم موجود ۸تا ۱۰ میلیون متغییر بوده یعنی هر دوره ۳ماهه کم و زیاد شده . تورو خدا راه درست رو به من نشون بدید .ایا طبیعی میتونم نتیجه بگیرم . اخرین دارو که خوردم فرتیل سان .با اومید بهم داده بود .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر Rezs چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من 25 سالمه از شهرستان های تبریز هستم. من هیپوسپادیاس خفیف (کرونال) دارم ولی متاسفانه تو بچگی اقدام به رفع آن از طرف خانواده نشده الان هم بزرگ شدم بنا بدلیلی از گفتن آن به خانواده خجالت میکشم. من بیمه ی درمانی ندارم خواستم بدونم حساب جراحی چند میشه؟ خیلی اذیتم میکنه از لحاظ روحی ممنون میشم راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بصورت آزاد حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان
 • تصویر کاربر مهراب پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من سوزش ادرار داشتم و درد کمی در بیضه و مایعی دودی شکل از الت خارج میشد و قبلا امیزش جنسی محافظت نشده داشتم رفتم دکتر لووفلوکساسین 500 بهم داد با ازیتروماسین 500 روزی یک بار ،تا پنج روز استفاده کردم احساس میکنم بعد از استفاده خوب شد بودم تا تموم شدن دوز دارو که دوباره علائم بیماری برگشت !!! شما میتونید راهنمایی کنید ؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.وقتتون بخیر.من پیرارسال درد .پارسال رفتم دکتر برام سیستوسکوپی انجام داد.گفت تنگی مجرا خفیف داری.احتمالا با سیستوسکوپی که کردم باز بشه.ولی چندان تاثیری نداشت.بعد دوباره رفتم بهش گفتم خوب نشدم.۲بار برام میل زد با فاصله چن روز.خیلی کم تاثیر داشت.بعد تامسولوسین نوشت برام خوردم.بعد از گذشته یه ماه خوب که نشدم هیچ بدترم شدم.دیگه هم تا الان نرفتم.الانم تعداد دفعاتی که میرم دسشویی خیلی خیلی زیاد شده.درد کلیه ام هم خیلی اذیت میکنه.لطفا راهنماییم کنید چکار باید کنم.ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام،لطفا با عکس از مجرا(RUG)به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شریفی جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام مرد 43 ساله تا جایی که به یاد دارم از بدو تولد شب ادراری داشته ام. در 15 سالگی شروع کردم مراجعه به ارولوژیستها و بارها وبارها داروهای مختلف و آزمایشهای مختلف انجام دادم و حدود 15 سال متناوب تحت درمان بودم. نهایتا پزشکی گفت هیچ دارویی نمانده که مصرف نکنی و هیچ آزمایشی نمونده که انجام نداده باشی و نهایتا گفتند که من از درمان ناامیدم. منم دیگه ناامید شدم تا اینکه سایت شما رودیدم و بهتر دونستم باهاتون یه مشورتی داشته باشم. به نظر شما قابل درمانه؟ یا کلا قیدشو بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی
  ببخشید بعداز انجام یه امیزش جنسی باهمسرم الت تناسلیم خابید و چند ساعتی هیچ عکس العملی نشان نداد و فرداش یک عکس العمل نشان داد وتا باد میاد سریع خالی میشه این مشکلم اولین باره که اتفاق افتاده و الان طی ۴۸ساعت دوبار باد شده میخاسم ببینم مشکلش چیه ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،مواد تقویتی مصرف کنید در صورت ادامه دار بودن مشکل،به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر ایا ختنه کردن الت مرد تاثیری در لذت جنسی که مرد یا زن هنگام سکس می برند، دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام
  ۲۵ساله هستم ۱۳سالگی عمل تنگی مجاری ادراری رو انجام دادم که اصلا نیاز نبود و به پیشنهاد دکتر انجام شد
  بخیه از نوع جذب شو بود زود جذب شد الان نوک الت خیلی بازه ایا باید دوباره بخیه بزنم؟
  بعد از ادرار یا ارضا نوک الت حالت قلقلکی شدیدی ایجاد میشه
  بعد از ارضا احساس میکنم منی در التم میمونه و انگار یه زخمی یا پوستی چیزی در التم هست که مانع از تخلیه کامل میشه
  ادرارم هم کامل تخلیه نمیشه و باید بعد از تموم شدن حالت کگل به الت وارد کنم تا تخلیه بشه یا زیر بیضه رو فشار بدم کال تخلیه بشه
  بیشتر اوقات وقتی از دستشویی بلند میشه احساس میکنم یکمی ادرار میریزه
  هیچوقت کامل تخلیه نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا یک‌سونوگرافی مثانه پر و خالی(تعیین حجم ادرار قبل و بعد از تخلیه)انجام دهید و با جواب ان جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام

  A:من التم نعوظ پیدا کرد مثل نعوظ صبح گاهی و وقتی کوچک شد به سرویس رفته و زمانی که می خواستم ادرار کنم 1-اب سفید به رنگ تیره و چسبناکی که چسبناکی ان به هم پیوسته که ارام از من مقداری خارج شد بدون هیچ شهوت و جستنی و بنم بعد از خروج ان سست نشد و بعد ادرار که2- ادرار هم ان مایع سفید چسبناک بدون رنگ که ادرار را کشدار می کرد (منظور قسمت دوم اب بدون رنگ مثل اب اما چسبناک که خیلی مواقع از اقایان خارج میشه )ادرار با ان خارج شد می خواستم بدانم این اب سفید رنگ تیره چسبناک قسمت اول لطفا مشخص کنید برام مهمه که این منی و اسپرم است یا خیر و این چیست؟

  B:چون در چند دفه اخر که از من اسپرم خارج شده اسپرم کشدار و غلیظ بوده بر خلاف چندین سال گذشته که ابکی و خیلی رقیق بوده علت چیست ونقش تغذیه در ان موثر است یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،این اب به نوعی اضافه ترشحات اسپرم است که حین زور زدن موقع دفع ادرار از بدن شما خارج میشود و مشکلی برای شما ایجاد نمیکند تغذیه میتواند بر اسپرم موثر باشد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر