12+1 علت خون در مدفوع

آخرین بروزرسانی: 24 دی 1401

فهرست مطالب

زمانی که افراد خون در مدفوع خود مشاهده می‌کنند، چه این موضوع حین دفع صورت بگیرد، چه در آزمایشات بالینی باشد، معمولا وحشت می‌کنند. خون در مدفوع می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، این دلایل ممکن است از مسائل غیرجدی تا بیماری‌های حاد متغیر باشند. دلیل مشاهده خون هر چه باشد، یافتن خون در مدفوع موضوعی هشدار دهنده است و می‌تواند موجب نگرانی فرد شود.

خون در مدفوع نشانه ی چیست؟

مدفوع خون آلود می‌تواند خون روشنی به همراه داشته باشد یا می‌تواند موجب تیره یا سیاه شدن رنگ شدن مدفوع شود. در ادامه مواردی را برایتان خواهیم گفت که احتمال دارد، دیدن خون در مدفوع تان ناشی از این مشکلات باشد، البته تشخیص آن به عهده ی پزشک است.

🔔هموروئیدها یا بواسیر

یکی از رایج ترین دلایل خون در مدفوع به هموروئیدها مربوط می‌شود. هموروئیدها با عناوینی نظیر بواسیر یا توده نیز شناخته می‌شوند و برای افراد در سنین مختلف رخ می‌دهند. هموروئیدها ممکن است در کودکان تا افراد مسن مشاهده شوند. مقعد و راست روده پر از سیاه رگ هستند. این سیاهرگ‌ها می‌توانند ملتهب شوند و زمانی که این اتفاق بیافتد، بواسیر یا هموروئید ایجاد می‌شود. هموروئیدها می‌توانند به دلایل متفاوتی ایجاد شوند.

این مشکلات می‌توانند به دلیل یبوست، دفع مدفوع پرتکرار، نشستن طولانی بر توالت یا سطوح سخت، فشار آوردن در زمان دفع و فشار بیش از حد بر سیاهرگ‌های موجود در راست روده در زمان بارداری ایجاد شوند. دلیل ایجاد بواسیر یا هموروئید هر چه باشد، می‌تواند به مشاهده خون در مدفوع منتهی شود. این خون معمولا رنگ قرمز روشن دارد و زمان تمیز کردن خود نیز قابل مشاهده است. همچنین فرد ممکن است این خون را در مدفوع خود نیز مشاهده کند.

علت مدفوع اغشته به خون

🔔مدفوع آغشته به خون ناشی از شکاف‌های مقعدی

بافتی که مقعد را جدا می‌کند بسیار باریک و مرطوب است، این ویژگی‌های این بافت را در معرض بریدگی قرار می‌دهند. تلاش برای دفع مدفوع سفت یا مدفوع‌هایی که اندازه بزرگی دارند می‌تواند به شکاف‌های مقعدی منجر شود، این موضوع می‌تواند در زمان رابطه مقعدی نیز ایجاد شود. یکی از نشانه‌های شکاف مقعدی، دفع مدفوعی است که به خون قرمز درخشانی آغشته شده است.

🔔دیدن خون در مدفوع ناشی از زخم‌های گوارشی

اگر فردی به زخم‌های گوارشی مبتلا شود، ممکن است خون را در مدفوع خود مشاهده کند. زخم‌های دستگاه گوارش ممکن است در بافت جدا کننده معده، بخش بالایی روده کوچک یا هر دو اتفاق بیافتد. این زخم‌ها زمانی رخ می‌دهند که مایعات گوارشی به شدت اسیدی هستند و این مایعات منجر به خورده شدن لایه محافظ معده و روده کوچک می‌شوند و بدین ترتیب زخم در این قسمت‌ها ایجاد می‌شود و خونریزی رخ می‌دهد.

🔔دیورتیکولیت (Diverticulitis)

دیورتیکولیت بیماری رایجی است که معمولا در روده بزرگ رخ می‌دهد، در این بیماری کیسه‌های کوچک در دیواره‌هایی روده‌های بزرگ و کوچک ایجاد می‌شوند. دیورتیکولیت‌ها معمولا زمانی رخ می‌دهند که تکه‌های کوچک غذا نظیر آجیل یا دانه‌ها در فضاهای کوچک موجود در دیورتیکول‌های جدار روده گرفتار می‌شوند. زمانی که این اتفاق بیافتد، درد شدید در سمت چپ شکم ایجاد می‌شود. مشاهده خون در مدفوع نیز یکی از عوارض رایج این بیماری است.

🔔گاستروانتریت (بیماری التهاب معده ای روده ای)

دلیل دیگری که ممکن است موجب پدیدار شدن خون در مدفوع شود بیماری گاستروانتریت است. این بیماری با علائمی نظیر اسهال و استفراغ همراه است و با نام آنفولانزای معده نیز شناخته می‌شود، با این حال در واقعیت، این بیماری نوعی التهاب در معده یا روده است.

زمانی که فرد به این مشکل مبتلا می‌شود، روده‌ها و معده حساس می‌شوند و التهاب در آنها شکل می‌گیرد. این موضوع باعث اسهال، حالت تهوع و استفراغ می‌شود و در موارد شدید ممکن است افراد در مدفوع خود خون مشاهده کنند.

🔔وجود خون در مدفوع ناشی از سندروم روده تحریک پذیر (IBS)

این بیماری که به اختصار IBS شناخته می‌شود، با افزایش نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی، مدفوع‌های آبکی پرتکرار، یبوست یا هر دو همراه است. علی رغم پژوهش‌های زیادی که در این زمینه انجام شده اند، علت سندروم روده تحریک پذیر مشخص نیست. علت‌های احتمالی این مشکل مواردی نظیر روده به شدت حساس، افزایش حرکت حلقوی (حرکتی که در فرآیند گوارش اتفاق می‌افتد)، پاسخ سیستم ایمنی به عفونت‌ها و استرس هستند. سطح بالای استرس و تغییرات سطوح هورمون‌ها می‌توانند به ایجاد این مشکل منجر شوند.

🔔کولیت زخمی یا کولیت اولسروز

کولیت زخمی نیز یک مشکل معمول در میان افراد است. این مشکل یک بیماری دفعی التهابی است که از التهاب طولانی در دستگاه گوارش ناشی می‌شود. در مسیر دستگاه گوارش ممکن است زخم‌هایی ایجاد شوند. این مشکل بر پوشش داخلی روده (روده بزرگ) و راست روده (رکتوم) تاثیر می‌گذارد. علائم این مشکل شامل اسهال، افزایش نیاز به دفع مدفوع، درد و گرفتگی شکم، خونریزی مقعدی، خون در مدفوع، کاهش وزن و خستگی هستند. کولیت زخمی یک مشکل حاد محسوب می‌شود و نیازمند درمان فوری است.

🔔مدفوع آغشته به خون ناشی از سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال)

سرطان روده بزرگ شکلی از سرطان است که در روده بزرگ (که بخش انتهایی دستگاه گوارش است) ایجاد می‌شود. این سرطان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوشاننده روده تغییر ژنتیک می‌دهند و تومورهای بدخیم ایجاد می‌کنند.

سرطان روده بزرگ یک بیماری بسیار جدی است و می‌تواند به باقی بخش‌های بدن نیز سرایت کند، با این وجود، بدبختانه معمولا علائم این نوع از سرطان تا وقتی که غیرقابل درمان نشوند یا به بخش‌های دیگر بدن سرایت نکنند قابل شناسایی نیستند.

سرطان روده بزرگ علت وجود خون در مدفوع

🔔آنژیو دیسپلازی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی موجود در دستگاه گوارش به شکلی غیرعادی رشد می‌کنند. این رشد غیر عادی می‌تواند در هر نقطه از دستگاه گوارش ایجاد شود و می‌تواند در دهان، مری، معده، روده کوچک و بزرگ و مقعد ایجاد شود. زمانی که این مشکل ایجاد می‌شود، رگ‌های خونی آسیب دیده متورم و بزرگ می‌شوند. این موضوع می‌تواند ضایعاتی خون آلود در شکم و روده ایجاد کند.

🔔پولیپ‌ها

پولیپ‌ ها ضایعاتی گوشتی هستند که از دیواره دستگاه گوارشی گسترش پیدا می‌کنند. چندین نوع پولیپ وجود دارند که رایج ترین آنها پولیپ‌های آدنوماتوز هستند. پولیپ‌های آدنوماتوز تقریبا در بدن 25 درصد بزرگسالان بالای پنجاه سال یافت می‌شوند.

🔔آسیب‌های ناشی از تشعشعات پرتودرمانی

افرادی که برای درمان سرطان در معرض پرتودرمانی قرار می‌گیرند این عارضه را تا دو تا سه هفته بعد از پایان درمان خود مشاهده می‌کنند. در این مرحله، معمولا بیماران خون در مدفوع مشاهده می‌کنند که ناشی از کشته شدن سلول‌های سرطانی موجود در شکم به وسیله پرتودرمانی هستند.

🔔آبسه پری آنال یا مقعدی

مقعد غده‌های کوچکی دارد که در زمان جابجایی مدفوع باز می‌شوند، این غده‌ها به ترشح مایعاتی می‌پردازند که به جابجایی مدفوع کمک می‌کنند. آبسه‌های پری آنال زمانی ر خ می‌دهند که این غده‌ها به واسطه عفونت مسدود شوند، این موضوع در نهایت به جمع شدن چرک می‌انجامد. با جمع شدن چرک، آبسه در این نقاط ایجاد می‌شود و اگر این آبسه‌ها درمان نشوند، در نهایت شکافته شده و محتویات خود را درون مقعد می‌ریزند.

🔔فیستول

زمانی که آبسه پری آنال یا مقعدی بیمار درمان نشود، احتمال زیادی وجود دارد که فیستول مقعدی در بدن وی ایجاد شود. فیستول به وصل شدن دو فضای مختلف بدن گفته می‌شود. در مورد فیستول‌های مقعدی، در مقعد یا راست روده بیمار یا پوست اطراف مقعد اتصالاتی ایجاد می‌شود. در نتیجه باز شدن این اتصالات، بیمار ممکن است خون در مدفوع خود مشاهده کند.

عکس مدفوع خونی

عکس خون در مدفوع
عکس مدفوع خونی
مدفوع آغشته به خون

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

به اشتراک گذاری مطلب:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۴ساله که ازدواج کردم وانواع دارو هارو برای باروری خوردم تعداد اسپرم موجود ۸تا ۱۰ میلیون متغییر بوده یعنی هر دوره ۳ماهه کم و زیاد شده . تورو خدا راه درست رو به من نشون بدید .ایا طبیعی میتونم نتیجه بگیرم . اخرین دارو که خوردم فرتیل سان .با اومید بهم داده بود .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر Rezs چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من 25 سالمه از شهرستان های تبریز هستم. من هیپوسپادیاس خفیف (کرونال) دارم ولی متاسفانه تو بچگی اقدام به رفع آن از طرف خانواده نشده الان هم بزرگ شدم بنا بدلیلی از گفتن آن به خانواده خجالت میکشم. من بیمه ی درمانی ندارم خواستم بدونم حساب جراحی چند میشه؟ خیلی اذیتم میکنه از لحاظ روحی ممنون میشم راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بصورت آزاد حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان
 • تصویر کاربر مهراب پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  سلام من سوزش ادرار داشتم و درد کمی در بیضه و مایعی دودی شکل از الت خارج میشد و قبلا امیزش جنسی محافظت نشده داشتم رفتم دکتر لووفلوکساسین 500 بهم داد با ازیتروماسین 500 روزی یک بار ،تا پنج روز استفاده کردم احساس میکنم بعد از استفاده خوب شد بودم تا تموم شدن دوز دارو که دوباره علائم بیماری برگشت !!! شما میتونید راهنمایی کنید ؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.وقتتون بخیر.من پیرارسال درد .پارسال رفتم دکتر برام سیستوسکوپی انجام داد.گفت تنگی مجرا خفیف داری.احتمالا با سیستوسکوپی که کردم باز بشه.ولی چندان تاثیری نداشت.بعد دوباره رفتم بهش گفتم خوب نشدم.۲بار برام میل زد با فاصله چن روز.خیلی کم تاثیر داشت.بعد تامسولوسین نوشت برام خوردم.بعد از گذشته یه ماه خوب که نشدم هیچ بدترم شدم.دیگه هم تا الان نرفتم.الانم تعداد دفعاتی که میرم دسشویی خیلی خیلی زیاد شده.درد کلیه ام هم خیلی اذیت میکنه.لطفا راهنماییم کنید چکار باید کنم.ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا با عکس از مجرا(RUG)به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شریفی جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  با سلام مرد 43 ساله تا جایی که به یاد دارم از بدو تولد شب ادراری داشته ام. در 15 سالگی شروع کردم مراجعه به ارولوژیستها و بارها وبارها داروهای مختلف و آزمایشهای مختلف انجام دادم و حدود 15 سال متناوب تحت درمان بودم. نهایتا پزشکی گفت هیچ دارویی نمانده که مصرف نکنی و هیچ آزمایشی نمونده که انجام نداده باشی و نهایتا گفتند که من از درمان ناامیدم. منم دیگه ناامید شدم تا اینکه سایت شما رودیدم و بهتر دونستم باهاتون یه مشورتی داشته باشم. به نظر شما قابل درمانه؟ یا کلا قیدشو بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی
  ببخشید بعداز انجام یه امیزش جنسی باهمسرم الت تناسلیم خابید و چند ساعتی هیچ عکس العملی نشان نداد و فرداش یک عکس العمل نشان داد وتا باد میاد سریع خالی میشه این مشکلم اولین باره که اتفاق افتاده و الان طی ۴۸ساعت دوبار باد شده میخاسم ببینم مشکلش چیه ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،مواد تقویتی مصرف کنید در صورت ادامه دار بودن مشکل،به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر ایا ختنه کردن الت مرد تاثیری در لذت جنسی که مرد یا زن هنگام سکس می برند، دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 639 مشاهده پرسش
  سلام
  ۲۵ساله هستم ۱۳سالگی عمل تنگی مجاری ادراری رو انجام دادم که اصلا نیاز نبود و به پیشنهاد دکتر انجام شد
  بخیه از نوع جذب شو بود زود جذب شد الان نوک الت خیلی بازه ایا باید دوباره بخیه بزنم؟
  بعد از ادرار یا ارضا نوک الت حالت قلقلکی شدیدی ایجاد میشه
  بعد از ارضا احساس میکنم منی در التم میمونه و انگار یه زخمی یا پوستی چیزی در التم هست که مانع از تخلیه کامل میشه
  ادرارم هم کامل تخلیه نمیشه و باید بعد از تموم شدن حالت کگل به الت وارد کنم تا تخلیه بشه یا زیر بیضه رو فشار بدم کال تخلیه بشه
  بیشتر اوقات وقتی از دستشویی بلند میشه احساس میکنم یکمی ادرار میریزه
  هیچوقت کامل تخلیه نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک‌سونوگرافی مثانه پر و خالی(تعیین حجم ادرار قبل و بعد از تخلیه)انجام دهید و با جواب ان جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام

  A:من التم نعوظ پیدا کرد مثل نعوظ صبح گاهی و وقتی کوچک شد به سرویس رفته و زمانی که می خواستم ادرار کنم 1-اب سفید به رنگ تیره و چسبناکی که چسبناکی ان به هم پیوسته که ارام از من مقداری خارج شد بدون هیچ شهوت و جستنی و بنم بعد از خروج ان سست نشد و بعد ادرار که2- ادرار هم ان مایع سفید چسبناک بدون رنگ که ادرار را کشدار می کرد (منظور قسمت دوم اب بدون رنگ مثل اب اما چسبناک که خیلی مواقع از اقایان خارج میشه )ادرار با ان خارج شد می خواستم بدانم این اب سفید رنگ تیره چسبناک قسمت اول لطفا مشخص کنید برام مهمه که این منی و اسپرم است یا خیر و این چیست؟

  B:چون در چند دفه اخر که از من اسپرم خارج شده اسپرم کشدار و غلیظ بوده بر خلاف چندین سال گذشته که ابکی و خیلی رقیق بوده علت چیست ونقش تغذیه در ان موثر است یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،این اب به نوعی اضافه ترشحات اسپرم است که حین زور زدن موقع دفع ادرار از بدن شما خارج میشود و مشکلی برای شما ایجاد نمیکند تغذیه میتواند بر اسپرم موثر باشد
 • تصویر کاربر صراف چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام.12روز قبل عمل باز تنگی مجرا کردم و سوند فولی دارم.دیشب بعد از اجابت مزاج یه دفه احساس دفع ادار بهم دست داد و ادامه داشت.علتش چیه و اینکه با 21 روز سوند رو داشته باشم ایا نیاز به تعویض نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،چون در حين اجابت مزاج زور زده ايد اين احساس در شما ايجاد شده،طبيعي است،نگران نباشيد
   سوند هر ٢ تا ٣ هفته يكبار بايد عوض شود
  2. تصویر کاربر صراف چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   با تشکر از پاسخ شما.
   عمل باز تنگی مجرا انجام دادم و از زیر بیضه حدود 3سانت از مجرا رو برداشتن و از مخاط دهان برنداشتن توسط دکتر کامیار توکلی.
   ایا ان شاءالله برای همیشه خوب میشم؟
   و ایا این عمل برای بچه دارشدن و نعوظ مشکل ایجاد نمیکنه؟
   خیلی ممنون از لطف و صبر شما
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   عمل سنگيني بوده،انشاء الله كه همه چي خوب پيش بره
   بعد برداشتن سوند اگر مشكلي بود با بنده در تماس باشيد
  4. تصویر کاربر صراف چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   خیلی ممنون از پاسخگو بودن شما
   خدا خیرتون بده
  5. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   😊
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب مشابه

پرسش از دکتر