عمل واریکوسل یا عمل بیضه چیست؟

فهرست مطالب

بیماری واريکوسل چیست؟

به گشادی (دیلاتاسیون) وریدهای بیضه و برگشت خون وریدی به بیضه، واریکوسل میگویند. واریکوسل شایعترین دلیل ناباروری در آقایان می‌باشد طوریکه حدودا ۳۰ درصد آقایان با ناباروری اولیه و ۷۰ درصد آقایان با ناباروری ثانویه دچار واریکوسل می باشند.

خطرات واریکوسل درمان نشده

واریکوسل ۳ درجه (خفیف،متوسط و شدید) می‌باشد. طبیعی است که هر چه درجه واریکوسل شدیدتر باشد و زمان طولانیتر بماند، عوارض آن بیشتر خواهد بود. در ذیل بطور اجمالی عوارض واریکوسل بر بدن را پیگیری میکنیم:

۱-درد بیضه

از انجاییکه در جریان واریکوسل، وریدهای شبکه پامپینی فرم در بیضه دچار اختلال می‌شوند، خون برگشتی به درون بیضه افزایش می‌یابد این امر باعث تجمع خون اضافی داخل بیضه،احتقان بیضه و ایجاد درد و سنگینی در بیضه میشود. نکته قابل توجه این است که این درد غالبا خفیف بوده و بیمار انرا به صورت سنگینی در بیضه خصوصا” بعد از فعالیت فیزیکی و ایستادن طولانی ذکر می کند.

۲-ناباروری

همانگونه که قبلا ذکر شد، شایعترین دلیل ناباروری در آقایان واریکوسل می‌باشد. به نظر می‌رسد برگشت خون وریدی حاوی مواد مضر و رادیکال‌های آزاد اکسیژن و هم‌چنین افزایش دمای بیضه مسئول اختلال در اسپرم سازی و ساخت اسپرم ضعیف می باشد. شایعترین ناهنجاری دیده شده در این افراد اختلال در حرکت اسپرم و کاهش اسپرم های متحرک است.

۳-تحلیل و اتروفی بیضه

اصولا دمای مناسب برای عملکرد مناسب بیضه و اسپرم سازی مطلوب در دمای ۳۳ تا ۳۴ درجه سانتیگراد (۳ تا ۴ درجه کمتر از دمای بدن) می‌باشد. واریکسل شدید و طولانی مدت با افزایش دمای بیضه، سبب آسیب به ساختار آن و در نهایت تحلیل، اتروفی و‌ کوچکی غیر قابل برگشت بیضه میشود

درمان واریکوسول

پس از آنکه پزشک شما در طی معاینه تشخیص واریکوسل را برای شما داد، سونوگرافی کالر داپلر (سونوگرافی رنگی) از عروق بیضه و آزمایش اسپرم را برای شما تجویز می کند.

در صورتیکه تشخیص واریکوسل در سونوگرافی نیز تایید شود و در آزمایش اسپرم اختلال در آزمایش اسپرم دیده شود، شما کاندید جراحی می باشید.

بهترین درمان واریکوسل، جراحی میکروسکوپی (میکرو سرجری) وریدهای معیوب می باشد. پزشک ارولوژی در طی جراحی توسط Loop (میکروسکوپ)، وریدهای معیوب را از سایر بافت‌ها جدا کرده و آنها را میبندد.

از انجاییکه زمان جراحی بسیار کوتاه است (حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در موارد یکطرفه و ۴۵ دقیقه در موارد دو طرفه) جهت پروسه جراحی واریکوسل نیازی به بیهوشی عمیق نبوده و جراحی می‌تواند از طریق خواب عمیق (Deep Sedation) و یا بی حسی موضعی (Local) انجام شود.

بیمار تا ۴ ساعت پس از اتمام جراحی تحت نظر بوده و پس از آن می‌توانند مرخص شود.

هزینه جراحی واریکوسل

💰 هزینه عمل واریکوسل ۹۹

هزینه عمل واریکوسل بدون بیمه در سال ۹۹ در یک مرکز مجهز برای واریکوسل یک طرفه حدود ۵ میلیون و در موارد دو طرفه حدود ۷/۵ میلیون تومان است.

💵 هزینه عمل واریکوسل با لیزر

اساسا” چیزی به اسم جراحی لیزری واریکوسل وجود ندارد از انجاییکه بهترین روش جراحی واریکوسل میکروسکوپی است و در جراحی میکروسکوپی برش بسیار کوچکی روی بدن داده میشود جراحی میکروسکوپی واریکوسل را همان جراحی لیزری می نامند.

روش عمل واریکوسل

سه نوع جراحی برای درمان واریکوسل وجود دارد، از جمله:

جراحی از بین بردن واریکوسل

 نوعی جراحی باز که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی انجام می شود. جراح معمولا از طریق کشاله ی ران، یا به طور ناشایع از طریق شکم یا بالای ران به ناحیه مربوطه دسترسی می آید. روش دیگر جراحی، جراحی میکروسکوپی یا میکروسرجری است که به دلیل دقت بالا و احتمال عوارض و عود بسیار کم (کمتر از ۱ درصد) روش انتخابی برای جراحی واریکوسل است.

با استفاده از سونوگرافی و میکروسکوپ جراحی، جراح وریدهای آسیب دیده را میبندد تا جریان خون درست از طریق عروق سالم برقرار شود. درد بعد از جراحی معمولا بسیار کم است و فرد به زودی می تواند به زندگی سابق خود بازگردد. امروزه به دلیل دقت بالای جراحی میكروسكوپی در پیدا كردن وریدهای معیوب،احتمال كمتر برای آسیب زدن به شریانهای بیضه و عوارض كمتر پس از جراحی و هم چنين دوره نقاهت كوتاهترپس از جراحی،روش جراحی میكروسكوپی روش choice (انتخابی) در جراحی واریكوسل می باشد.

جراحی واریکوسل به روش لاپاراسکوپی

 جراح یک برش کوچک روی شکم ایجاد می کند و از طریق آن یک ابزار جراحی ظریف را وارد عروق می کند.

درمان واریکوسل با لخته سازی زیرجلدی

رادیولوژیست یک لوله یا کتتر را از طریق گردن یا کشاله ی ران وارد بدن می کند. وسایل جراحی از طریق این لوله وارد بدن می شوند، پس از آن جراح ورید های آسیب دیده را از طریق سوزاندن یا مواد شیمیایی خاصی می بندد.

فیلم جراحی واریکوسل

جراحی واریکوسل بدون بخیه

◼ سوال بیمار

سلام آقای دکتر. من مدتی هست که به واریکوسل گرید ۲ دچار شدم ولی خیلی از عمل جراحی می ترسم. شنیدم که چیزی به نام واریکوسل بدون بخیه وجود داره که بدون عمل، واریکوسل رو درمان می کنند. می خواستم بدونم نظر شما چیه و آیا تایید می کنید؟

مراقبت بعد از عمل واریکوسل

رابطه زناشویی تا ۲ هفته پس از جراحی توصیه نمی‌شود. اولین آزمایش اسپرم ۳ ماه پس از جراحی درخواست می‌شود. میزان موفقیت در بهبود اسپرم‌ها پس از جراحی، حدود ۸۰ – ۷۵ درصد بوده و بهتر است بیمار پس از جراحی جهت حصول نتیجه بهتر تحت درمان دارویی (داروهای تقویت کننده اسپرم) قرار گیرد.

بیمار پس از عمل جراحی میکروسرجری، پس از ۲ تا ۳ روز قادر به انجام کارهای روزانه و نرمال خود خواهد بود. اگر کار همراه با فعالیت فیزیکی سنگین یا برداشتن اشیا سنگین باشد، ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد تا به حالت قبل بازگردد.

پس از عمل، تورم و یا کبودی در محل کشاله ران و یا کیسه بیضه ها ممکن است دیده شود. درد مختصر در محل کشاله ران برای ۳ تا ۶ هفته ممکن است وجود داشته باشد. همچنین پزشک یک محافظت کننده ورزشی تجویز می کند که بیمار  برای دو هفته پس ازعمل باید آنرا بپوشد.

تغذیه پس از عمل جراحی مانند برنامه غذایی نرمال فرد بوده و نیاز به مصرف ماده غذایی خاصی نیست.

✅ پانسمان موجود در محل جراحی معمولا از نوع ضد آب بوده و شما در همان روز جراحی قادر به استحمام و‌ دوش گرفتن می باشید.

✅ نیازی به تعویض پانسمان پس از جراحی نبوده و ۳ روز پس از  عمل واریکوسل میتوانید پانسمان را بردارید.

✅ اولین ویزیت با متخصص ارولوژی، ۱ هفته تا ۱۰ روز پس از جراحی می باشد.

مسکن برای عمل واریکوسل

برای از بین بردن درد مختصر پس از عمل از مسکن های معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توان استفاده نمود.

همچنین پس از سه ماه پس از عمل جراحی بیمار باید آزمایش آنالیز مایع منی یا Semen Analysis بدهد که توانایی تولید اسپرم و کیفیت و کمیت اسپرم های جدید سنجیده شود. به بیمار توصیه می شود جهت افزایش تاثیر جراحی و افزایش کیفیت اسپرم ها از مصرف دخانیات پرهیز کند و سعی در خنک نگه داشتن بیضه خود داشته باشد.

 • پس از طی دوره نقاهت لباس زیر تنگ نپوشد
 • از حمام داغ طولانی مدت، سونا و جکوزی استفاده نکند
 • پس از هر بار استفاده از دستشویی بیضه های خود را با آب سرد ماساژ دهد

بخیه عمل واریکوسل

در روش جراحی میکروسکوپی از انجایی که برش جراحی بسیار کوچک است(در حد ۲ تا ۳ سانتیمتر) تعداد بخیه های به کار رفته کم است (در حد ۲ تا ۳ بخیه). معمولا بخیه ها از نوع جذبی بوده و نیاز به کشیدن ندارند. بیمار یک هفته تا ۱۰ روز پس از جراحی ویزیت شده تا محل جراحی مورد بازبینی قرار گیرد و داروهای تقویتی جهت بهبود اسپرم سازی و بهبود کیفیت اسپرمها تجویز شود

بهبود کیفیت اسپرم بعد از عمل واریکوسل

پزشک شما پس از جراحی، برای شما مسکن و انتی بیوتیک تجویز میکند. هم چنین برای تسریع در روند بهبود اسپرم و ایجاد اسپرم های با کیفیت برای شما دارو تجویز میشود.

از انجاییکه یک دوره اسپرم سازی حدودا ۷۰ روز طول می کشد، این داروها به مدت ۳ ماه مصرف شده و نخستین آزمایش اسپرم پس از جراحی، سه ماه بعد از عمل واریکسل درخواست میشود.

فوتبال، دویدن و رانندگی بعد از جراحی واریکوسل

در صورت یک جراحی واریکوسل موفق، احتمال بهبود آزمایش اسپرم در ۸۰٪ موارد قابل انتظار است. بهتر است بیمار پس از جراحی سه روز استراحت کند و پس از آن می‌تواند فعالیت های عادی و سبک خود مانند پیاده روی،رفتن به محل کار و یا رانندگی را آغاز کند.

بهتر است فعالیت های فیزیکی سنگین تر و یا انجام ورزش هایی مانند دویدن و یا فوتبال تا ۲ هفته پس از جراحی به تعویق ببافتد و پس از آن بیمار ابتدا بصورت محدود به این فعالیت ها بپردازد و کم کم زمان انها را افزایش دهد.

عوارض پس از جراحی واریکوسل

🔴 عفونت و خونریزی

مشابه هر جراحی دیگری احتمال خونریزی و عفونت زخم جراحی وجود دارد هر چند به علت ماهیت کم تهاجمی (minimal invasive) این جراحی،احتمال عفونت و خونریزی در این جراحی بسیار کم و در حد ناچیز می‌باشد.

🔴ورم جای عمل واریکوسل

بیشتر به علت دستکاری حین جراحی بوده و معمولا خود محدود شونده است. استفاده از داروهای ضد التهاب و کمپرس یخ در تسریع روند بهبودی موثر است. در صورتیکه تورم و یا قرمزی ناشی از جراحی پیشرونده بوده و یا همراه با تب و لرز و یا سایر علائم سیستمیک باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

🔴هیدروسل(تورم بیضه و تجمع مایع اطراف آن)

عارضه فوق معمولا هنگامی رخ می‌دهد که جراح حین جراحی به اشتباه علاوه بر وریدهای معیوب، عروق لنفاوی را نیز ببندد.در نتیجه، جریان لنف در محل جراحی مختل شده و تجمع لنفاوی در محل جراحی اتفاق می افتد. عارضه فوق درمان دارویی ندارد و در صورتیکه هیدروسل ایجاد شده بزرگ و یا آزار دهنده باشد، باید از طریق جراحی اصلاح شود. 

 

🔴 تورم کیسه بیضه بعد از عمل واریکوسل

کبودی بیضه بعد از عمل واریکوسل می‌تواند ناشی از دستکاری حین عمل، خونریزی، عفونت و یا ایجاد هیدروسل باشد. در صورتیکه تورم خود محدود شونده و ناشی از دستکاری حین جراحی باشد و در همراهی با سایر علائم سیستمیک (تب و لرز) نباشد، استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب، کمپرس یخ و بالا نگه داشتن بیضه ها (پوشیدن مایو و یا لباس زیر تنگ پس از جراحی) کمک‌کننده است.

در صورت ایجاد علائم عفونت (تب و لرز، گرمی و قرمزی محل جراحی) پزشک برای شما انتی بیوتیک مناسب تجویز می کند.

عود واریکوسل بعد از عمل

در صورتیکه جراح در حین عمل واریکوسل، تمامی شاخه های وریدی نامعیوب را نبندد، احتمال عود پس از جراحی واریکوسل وجود دارد.  توجه به این نکته ضروری است که شبکه وریدی بیضه شامل سه شبکه وریدی مستقل (وریدهای بیضوی داخلی، وریدهای بیضوی خارجی و وریدهای واز دفران) است که منظور از واریکوسل اختلال در شبکه وریدی بیضوی داخلی (Internal Spermatic Cord) می‌باشد.

 در صورتیکه جراح در طی جراحی، وریدهای موجود در کف کانال اینگوئینال را ببندد، می‌توان از ایجاد عارضه فوق جلوگیری کرد. قابل ذکر است که در طی یک جراحی میکروسکوپی موفق (میکروسرجری) احتمال عود کمتر از ۱٪ است.

تفسیر سونوگرافی بیضه

در فیلم به سوالات شایع شما با موضوعات ذیل پاسخ داده می شود:

◼ عدم تغییر شکل ظاهری وریدهای واریسی پس از جراحی

به کرات ممکن است که حتی پس از یک جراحی موفق، شکل ظاهری ورید ها تغییر نکند. توجه به این نکته ضروری است که شکل ظاهری وریدها پس از جراحی به هیچ وجه ملاک موفقیت و یا شکست جراحی نیست بلکه مهم این است که خون وریدی دیگر به داخل این ورید های معیوب بازگشت (ریفلاکس) نداشته باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص ارولوژی

واریکوسل خفیف یا گرید ۱ به همراه تصاویر واریکوسل
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز امیدوارم درسلامت کامل باشید
  آقای دکتر چند وقتی است که من یه سوزش در بیضه چمپم احساس میشه کمی فکر می کنم که بیضه هام کوچیک شده نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی از بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام اگه واریس بیضه را درمان نکنیم چه میشود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام دررمواردی امکان ناباروری و آسیب به بیضه وجود دارد
 • تصویر کاربر بیتا پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سللم جناب دکتر ما برای بارداری اقدام کردیم اما متوجه شدیم همسرم بی تحرکی اسپرم داره، و بعد مشخص شد واریکوسل داره.. هزینه عمل جراحی بدون بیمه در یک یا دو طرف چقدر میشه؟؟؟ممنونم از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام در یک کلینیک مجهز ،جراحی یک طرفه ۵ میلیون تومان و جراحی دو طرفه ۷/۵ میلیون تومان
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید، من چند روزی بود بیضه درد داشتم ( سمت چپ) و از طرفی دچار سنگ کلیه شدم و سونوگرافی کردم و فهمیدم که به واریکوسل هم مبتلا هستم . در سونوگرافی من نوشته گرید ۲ و من چند روزی هست که درد بیضه دارم و این درد وقتی دراز میکشم کمی بهتر میشه
  اینم بگم که بنا به دلایل شخصی قصد بچه دار شدن ندارم و مشکلی نیست از این بابت. فقط درد هست که نمیدونم خودش برطرف میشه یا باید حتما جراحی بشه؟
  و ممنون میشم اگر هزینه این جراحی رو هم بهم بگین اونم بدون بیمه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام در صورتیکه درد شما بسیار آزار دهنده و شدید باشد جراحی کنید هزینه جراحی ۵ میلیون تومان است
 • تصویر کاربر مصي یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  آيا براي زود انزالي درسته كه ميگن يه ژلي به آلت تزريق ميكنن و مشكل زود انزالي برطرف ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من دوبار عمل واریکوسل انجام دادم
  ولی بازم این مریضی رو دارم آیا باید دوباره عمل بشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا آزمایش اسپرم انجام دهید
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام ‌من از حدود ۴ سال پیش هر از گاهی درد بیضه داشتم اما از ۶-۷ ماه پیش به شدت درد دارم بخصوص شب ها که از درد نمیتونم بخوابم مدتی کمپرس یخ میکردم ولی تاثیر نداشت و مدتی هم از قرص سیپروفلوکساسین استفاده کردم که یک‌مقدار درد کمتر میشد ولی تاثیر خاصی نداشت بیشتر بصورت مسکن عمل میکرد ‌و بنظر میاد که بیضه ی سمت راست کوچکتر از سمت چپ شده البته درد هر دو سمت هست ولی مشخص نیست دقیقا درد از کجاست بیشتر بنظر میرسه که از رگ هایی باشه که به بیضه وصل شدن متاسفانه در شهرستان دکتری که بتونه درمان قطعی انجام بده نیست و وجود کرونا باعث شده‌که نتونم پیگیری دقیق و ازمایش انجام بدم ممنون میشم اگر بتونید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی رنگی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر کوروش یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من ۳ روز پیش به خاطره یه مشکل دیگه رفتم ازمایش سونوگرافی. و متاسفانه دکتر گفت واریکوسل دارم.ازمایش اسپرم هم برام نوشته.فکر میکنید به عمل نیاز باشه؟هیچ علائمی هم ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام واریکوسل در صورتیکه شدید باشد و یا باعث ناباروری شود نیاز به جراحی دارد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام بعد از ۹ ماه نزدیکی هنوز بچه دار نشده ام، پزشک قرص motility boost تجویز کردند و قرص ال کارنتین ، بعد از اینکه یک ماه استفاده کردم بیضه سمت راستم در حالت نشستن و لباس تنگ پوشیدن درد می کند. البته پزشک واریکوسل متوسط بیضه سمت چپ را هم تشخیص دادند. درد زیادی‌ندارم ولی می خوام بچه دار شم تو رو خدا کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام حرکت اسپرمهای شما مختصری مختل است لطفا تست DFI(اندکس شکست DNA اسپرم)انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر