آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟

زگیل تناسلی و رابطه جنسی

بسیاری از من سوال می پرسند که اگر زگیل های تناسلی شریک جنسی من درمان شود، امکان رابطه ی جنسی به صورت قبل وجود دارد؟

در پاسخ باید بگویم که روش های زیادی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد. ممکن است دکتر مواد شیمیایی مخصوصی روی زگیل بگذارد تا آن را از بین ببرد یا دارویی به شما بدهد که در خانه آن را تا چند هفته مصرف کنید.

ممکن است از روش های انجماد (کرایوتراپی)، سوزاندن با برق یا بریدن زگیل با چاقوی جراحی و یا لیزر برای برداشتن زگیل استفاده شود.

شما می توانید به محض التیام کامل زخم ناشی از درمان زگیلهای تناسلی، رابطه جنسی را شروع کنید.

پس توجه داشته باشید که تا هنگامی که زخمهای ناشی از کرایو باقی مانده است رابطه برقرار نکنید اما پس از التیام کامل زخم‌ها میتوانید یک رابطه جنسی بی خطر داشته باشید توجه به این نکته ضروری است که التیام کامل زخم‌ها معمولا ۱۰ تا ۱۲ روز طول کشیده و ضروری است تا قبل از آن رابطه نداشته باشید.

با این حال توجه داشته باشید که:

زگیل تناسلی از برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) نشات می گیرد. درمان زگیل به معنی برداشتن آن و کاهش خطر انتقال آن به افراد دیگر است. طبیعتا” هنگامیکه شما ضایعه فعالی روی نواحی تناسلی خود نداشته باشید احتمال انتقال بسیار کم است.

گاهی نیز زگیل خود به خود از بین میرود. برخی افراد دوباره دچار زگیل تناسلی میشوند و در برخی دیگر چنین اتفاقی نمی افتد. با روشهای محافظتی مانند کاندوم در حین رابطه جنسی و رابر دم (ورقه لاستیکی محافظ در درمانهای دندانپزشکی) احتمال انتقال ویروس پاپیلومای انسانی یا سایر عفونت های مقاربتی کم  تر می شود.

یادتان باشد از انجاییکه کاندوم بصورت کامل نواحی تناسلی را پوشش نمیدهد امکان انتقال بیماری‌های پوستی تناسلی از جمله زگیل تناسلی و تبخال تناسلی کاهش یافته اما صفر نیست. بهترین کار برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌ های جنسی حفظ بهداشت جنسی،استفاده از کاندوم و کاهش شرکا جنسی می باشد.

آیا واکسن اچ پی وی باعث از بین رفتن زگیل تناسلی میشود؟

واکسن گارداسیل

خیر. واکسن زگیل تناسلی در صورتی که زگیل تناسلی ایجاد شده باشد، کمکی به از بین رفتن آن نمی کند. اما این واکسن از سایر انواع اچ پی وی از شما محافظت میکند.

تزریق واکسن بهتر است در سنین دبیرستان و قبل از شروع اولین رابطه جنسی انجام شود با این حال سازمان غذا و داروی امریکا توصیه به تاثیر مثبت واکسن در جلوگیری از انتقال ویروس HPV تا سن ۴۵ سالگی کرده است.

تزریق واکسن پس از ابتلا به ویروس HPV بر روی همان ویروس تاثیری ندارد اما از ابتلا به سایر انواع جلوگیری میکند هم چنین در صورت ابتلا به انواع High Risk ویروس HPV (انواع ۱۶ و ۱۸) تزریق واکسن می‌تواند خطر تبدیل ضایعه به بدخیمی را کاهش دهد.

پیش از رابطه جنسی حتما به شریک جنسی خود بگویید که اچ پی وی دارید و این احتمال وجود دارد که زگیل تناسلی جدیدی ایجاد شود. زگیلهای تناسلی قابل درمان بوده و خطرناک نیستند، بنابراین جای نگرانی نیست.

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی ضایعه خود را درمان و جهت جلوگیری از عود از دارو وتغییر سبک زندگی جهت کاهش عود استفاده کنید. هم چنین این مساله را به شریک جنسی خود اطلاع دهید تا واکسن تزریق کند.

 برای حفظ ایمنی کامل بهتر است هر ۸ سال یکبار (تا ۴۵ سالگی)یک دوز واکسن تزریق شود.

دکتر شهریار ناطق متخصص ارولوژی و بیماری های جنسی

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
    باسلام وخسته نباشید خدمت پزشک محترم، چندسوال داشتم ممنون میشوم پاسخ دهید:1،آیا انتقال زگیل تناسلی ومقعدی ، ازطریقهای غیرجنسی مانند شیرآلات وشلنگ دستشویی وتوالت وحمام وهمچنین کف حمام وحوله ولباس آلوده وتماس دست آلوده بانواحی تناسلی ومقعدودستگاههای سونوگرافی معمولی یاواژینال وتختهای معاینه آلوده ،امکان دارد؟2،آیااسکین تگ درنواحی تناسلی یامقعد یانواحی دیگربدن ،ازراههای جنسی وغیرجنسی ویاتماسهای معمولی میتواندبه دیگران انتقال یابدومانندزگیل تکثیروزیادشده وخطرناکست وحتما نیازبه درمان دارد؟ 3،تزریق واکسن گارداسیل(باتوجه به اینکه خیلی کمیاب وهزینه آن بالاست ) برای پسرانی که ضعف ایمنی و مشکلات قلبی ،کبدی ،ریوی ویا نقص ایمنی وایدزو...دارند،حتما الزامیست ؟(حتی اگررابطه جنسی نداشته باشند)وعوارضی نداردوتاچه سنی برای پسران موثراست ؟باعرض معذرت ازینکه خیلی سوال پرسیدم ووقتتونو گرفتم. ازشما پزشک بزرگوارومحترم ممنون میشوم پاسخ هرسه سوال راداده وکاملا راهنمایی کنید،باسپاس وتشکربسیارفراوان ازلطف شما
    1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
      سلام ویروس زگیل تا ۲۴ ساعت در محیط مرطوب زنده مانده و قابل انتقال از طریق حوله یا مایو مرطوب است اسکین تگ خطری نداشته و مسری نیست تزریق واکسن بهتر است انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر