درمان واریکوسل سمت راست

آخرین بروزرسانی: 17 آبان 1402

در این مقاله می خوانید

یافتن یک ضایعه در بیضه‌ها می‌تواند تجربه ای نگران کننده باشد. در اکثر موارد چنین ضایعاتی به عنوان واریکوسل تشخیص داده می‌شوند و این موضوع تا حد زیادی نگرانی افراد را از بین می‌برد. واریکوسل بیضه چپ مشکل شایعی محسوب می‌شود، در مقابل اگر واریکوسل سمت راست اتفاق بیافتد، این موضوع می‌تواند نشان دهنده ابتلای فرد به مشکلات سلامتی زمینه ای حاد باشد. 

در این مقاله در نظر داریم اطلاعات بیشتری را در مورد واریکوسل سمت راست و گزینه‌های درمانی موجود از جمله عمل واریکوسل به روش میکروسرجری و سرپایی را در اختیار شما قرار دهیم.

واریکوسل چیست؟

واریکوسل یک ورید واریسی است که در کیسه بیضه رشد می‌کند. دلایل ابتلای افراد به واریکوسل متفاوت است. معمولا واریکوسل به واسطه عملکرد نامناسب دریچه‌های درون وریدها در درون کیسه بیضه ایجاد می‌شود.

همه وریدها، دریچه‌هایی دارند که جریان خون را در جهت درست خود حفظ می‌کنند. در بعضی موارد، این دریچه‌ها به شکل مناسب عمل نمی‌کنند. این موضوع باعث می‌شود خون به جای این که به سمت قلب بازگردانده شود، در درون ورید جمع شود. در گذر زمان، خون جمع شده باعث می‌شود ورید ورم کرده و بزرگ می‌شود.

واریکوسل

آیا باید در مورد واریکوسل نگران بود؟

واریکوسل معمولا در جلسات معاینه بیضه توسط پزشک ارولوژی تشخیص داده می‌شود. گاها خود فرد نیز می‌تواند واریکوسل خود را بررسی و معاینه کند. کیسه بیضه فرد مبتلا به واریکوسل، حالتی باد کرده پیدا می‌کند حتی با دست زدن، وریدهای ورم کرده را می توان احساس کرد.

خبر خوب این است که واریکوسل‌ در اغلب موارد نشانه ای از مشکلات حاد سلامتی نیست. با این حال این بدان معنا نیست که واریکوسل نمی‌تواند تاثیری جدی روی زندگی افراد داشته باشد. با این حال گاهی واریکوسل‌ درد زیادی ایجاد می کند؛ تا جایی که می‌تواند مانعی در انجام فعالیت‌های روزمره فرد باشد.

واریکوسل و ناباروری

واریکوسل و ناباروری! شاید زیاد این اصطلاح را شنیده باشید. واریکوسل می‌تواند بر روی میزان تولید اسپرم و کیفیت اسپرم فرد تاثیر بگذارد و باعث ناباروری در فرد شود. اگر فرد مبتلا قصد بارداری دارد، ممکن است برای بازیابی قدرت باروری خود به درمان نیاز پیدا کند.

چرا در بیشتر موارد واریکوسل در بیضه چپ رخ می‌دهد؟

در اکثر موارد، واریکوسل در سمت چپ کیسه بیضه رخ می‌دهد و این موضوع به دلیل نحوه ارتباط ورید‌ها به یکدیگر در درون بدن اتفاق می افتد. وریدهایی که خون بیضه‌ها را تامین می‌کنند از شکم به سمت بیضه‌ها حرکت می‌کنند و جریان خون با خروج خون از بیضه‌ها ادامه پیدا می‌کند. خون از بیضه راست به سیاهرگ بزرگ زیرین منتقل می‌شود. 

در مقابل، ورید بیضه سمت چپ به ورید کلیوی سمت چپ هدایت می‌شود که بالاتر از بیضه‌ها قرار دارد. در این حالت، گرانش می‌ تواند مانع ورود جریان خون از ورید کلیوی سمت چپ شود، بنابرین این موضوع احتمال ایجاد واریکوسل در این سمت را افزایش می‌دهد. درد بیضه سمت چپ یکی از شایع ترین علائم واریکوسل محسوب می‌شود. در موارد نادر، افراد ممکن است در سمت راست کیسه بیضه با واریکوسل مواجه شوند.

آیا واریکوسل راست خطرناک است؟

واریکوسل سمت راست نیز در اغلب موارد مشکل جدی محسوب نمی‌شود، با این حال این مشکل می‌تواند نشانه ای از غیرعادی بودن وضعیت بدن فرد باشد. واریکوسل سمت راست می‌تواند نشان دهنده مسدود بودن جریان خون در سمت شکم باشد. این انسدادها ممکن است به واسطه لخته‌های خونی، تومورها یا مشکلات داخلی بدن ایجاد شوند.

در بعضی موارد، واریکوسل سمت راست می‌تواند نشانه ای از سرطان غدد فوق کلیوی باشد. این تومورهای سرطانی بر روی غدد فوق کلیوی( آدرنال) که در بالای کلیه‌ها قرار دارند، تاثیر می‌گذارند. خوشبختانه این تومورها نیز مشکل نادری هستند. اگر فردی به واریکوسل بیضه سمت راست مبتلا باشد، پزشک برای بررسی شکم، آزمایشات مختلفی را تجویز می کند.

اگر هر ورم یا ضایعه ای را در کیسه بیضه خود احساس کردید، مراجعه به پزشک را جزو اولویت های خود قرار دهید. در مراجعه به پزشک، فرد باید هر علائمی که بر سمت راست کیسه بیضه وی تاثیر می‌گذارد را گزارش کند. متخصص اورولوژی می‌تواند به ارزیابی خطر تومورها یا انسداد وریدی کمک کند.

واریکوسل و ناباروری

تشخیص واریکوسل سمت راست

واریکوسل‌ معمولا در جلسات معاینه تشخیص داده می‌شود. اما اگر پزشک در مورد تشخیص خود شکی داشته باشد، ممکن است سونوگرافی اسکروتوم را نیز پیشنهاد کند. این آزمایش می‌تواند تشخیص واریکوسل را تایید کند. اگر فرد، واریکوسل سمت راست داشته باشد، پزشک ممکن است با استفاده از سونوگرافی یا سی تی اسکن  وجود تومور یا توده‌های دیگر در شکم را بررسی کند.

درمان واریکوسل سمت راست

اگر واریکوسل به واسطه توده شکمی ایجاد شود، پزشک ممکن است فرد را برای مراقبت‌های بیشتر به متخصصان حوزه‌های دیگر ارجاع دهد. ممکن است برای برداشتن انسداد و ایجاد جریان خون طبیعی به بیضه، به جراحی واریکوسل نیاز باشد.

اما اگر هیچ توده غیرعادی در شکم وجود نداشته باشد، برنامه درمانی، شکل بهتری خواهد داشت. در این حالت واریکوسل ممکن است هیچ درد یا مشکل باروری به همراه نداشته باشد، در نتیجه ممکن است تنها چکاپ دوره ای و بررسی وضعیت بیضه ها نیاز باشد و تنها زمانی که واریکوسل به شکل منفی بر روی زندگی فرد تاثیر می‌گذارد، نیازمند درمان می‌شود.

هدف از درمان واریکوسل بستن ورید یا وریدهای آسیب دیده است. بدین ترتیب جریان خون از طریق وریدهای سالم بازیابی می‌شود. ورید متورم نیز به مرور زمان کوچک و محو می‌شود. جراحی باز، آمبولیزاسیون واریکوسل و لاپاروسکوپی گزینه‌های درمان واریکوسل هستند.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ع دوشنبه ۳ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  یک ماه قبل واریکوسل سم چپ را عمل کردم ولی الان دوباره سمت راست درد دارد وبعضی موقع بیضه سمت راست میکشه بالا وسفت میشه خواستم راهنمایی کنید به چه علت والان چکارکنم آیا امکان واریکوسل سمت راست وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   سلام امکان واریکوسل سمت رایت وجود دارد اما برای تشخیص باید سونوگرافی رنگی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام بیزه سمت راست روی اسپرم اثر میزاره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بیضه سمت راستم وقتی مانوروالساوو میکنم به طرف بالا میاد و رگ ها خیلی خیلی کم متورم میشن برای این موضوع به دکتر هم مراجعه کردم ایشان معاینه کردند و گفتند که مشکلی ندارم ولی از من نخواستند که در هنگام معاینه مانوروالساوو انجام بدم .خواستم بدونم ممکنه تشخیص اشتباه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام برای اطمینان سونوگرافی رنگی از عروق بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر جشبد یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 650 مشاهده پرسش
  راه درمان بیضه نزول نکرده در کودک ۲۰ ماه بیضه سمت راست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام جراحی
 • تصویر کاربر بهمت شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 524 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی
  من دوسال پیش تند ازماشین پیاده شدم میخواستم بدوم که احساس کردم رگی از بیضم برید الان دوساله که احساس درد میکنم البته بعضی روزا زیاد بیشتر روزا قابل تحمل هست باید چکار کنم دردازبین بره ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر بهروز چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 520 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بیضه سمت راستم مدت 22ساله ورم داره وخودم فکر میکنم واریکوسل باشه دردی ندارم والان39سالم وفرزند هم دارم وقبل از ازدواج بوده میخواهم بدانم دراینده برایم مشکل نمیشود احتمال دارد دراینده اگرقصد بچه دار شدن داشتیم امکان دارد مشکلی پیش بیاید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام بهتر است سونوگرافی و آزمایش اسپرم انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 431 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دوسال پیش بیضه هام درد میکرد رفتم دکتر سونوگرافی آزمایش نوشت تو سونوگرافی مشخص شد که واریکوسل دارم اونم خفیف بود بعد اون. قضیه یکی. دوسری بعضی اوقات درد کمی داشتم بعد الان نزدیک یه سال درد نداشتم بعد الان دارم میرم فوتبال خواستم ببینم فوتبال برای واریکوسل ضرر داره یعنی امکان داره شدید بشه یا آسیب بزن؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام معمولا مساله ای ندارد اما بدنسازی مضر است
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 867 مشاهده پرسش
  سلام ، بنده از درد بیضه سمت راست رنج میبرم
  علت آن چیه ؟
  رفتم دکتر و فرمودن وایروکسل خفیفی ایجاد شده

  کلی قرص و... دادندن
  اما بازم درد دارم باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربر حمیده جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 347 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم 9 ماه و 13 روزش هست سه ماه پیش که پیش دکتر بردم گفتند چند ماه دیگر هم صبر کنم ولی الان که دوباره بردمش پیش دکتر گفتند حتما باید عمل بشه ولی یه ماه دیگه تاریخ عمل بهش دادن میخواستم ببینم بعد از عمل که مشکلی دیگه نداره بیضه ی سمت چپ هست تو دیواره وجود دارد
  یه موضوع دیگه ای هم که هست وقتی پسرم و حمام میبرم و آب گرم روی بیضه ها میریزم بیضه ی چپ هم نمایانه ولی خیلی کوچکتر از بیضه سمت راست هست و بالاترم هست به نظر شما عوارضی که نوشته سرطان میگیرن با عمل این مشکل حل میشود لطفا بهم جواب بدید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تا قبل از یکسالگی جراحی کنید و بعد از بلوغ هر ۶ ماه معاینه شود
 • تصویر کاربر Sajjad جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  بیضه های بچه ی من که ۲.۵ سالشه، پایین نیومده کامل
  ممنون میشم جواب بدید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام حتما و حتما جراحی کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر