شش علت درد کلیه راست

فهرست مطالب

کلیه های شما درست در پشت قسمت فوقانی شکم، زیر دنده های قفسه سینه، یکی در قسمت راست ستون فقرات و دیگری در سمت چپ آن قرار دارد. به دلیل اندازه و موقعیت کبد، کلیه سمت راست کمی پایین تر از سمت چپ قرار گرفته است. در اکثر مواقع علت درد کلیه ها، فقط مربوط به یکی از آنهاست. در ادامه شش علت درد کلیه راست آورده شده است.

علت درد کلیه راست

علت درد کلیه راست می تواند ناشی از خود کلیه، ارگان ها، ماهیچه های مجاور و یا سایر بافت های بدن باشد. از جمله علل شایع میتوان به:

در ادامه به بررسی علت، نحوه تشخیص و درمان عواملی که باعث درد کلیه راست میشوند، میپردازیم:

علت درد کلیه راست

1.عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری یک عفونت شایع است که به طور معمول توسط باکتری، قارچ یا ویروس ها ایجاد می شود. اگرچه معمولاً دستگاه ادراری تحتانی( مجرای ادرار و مثانه) را درگیر می کند، اما می تواند دستگاه ادراری فوقانی( حالب ها و کلیه ها) را نیز درگیر کند. اگر کلیه های شما را درگیر کرده باشد، علائم و نشانه های آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب شدید
 • درد پهلو و کمر
 • لرز
 • تکرر ادرار
 • فوریت در ادرار
 • خون یا چرک در ادرار
 • تهوع و استفراغ

به عنوان اولین خط درمانی برای عفونت مجاری ادراری، پزشک به احتمال زیاد آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر کلیه ها عفونی شده باشند( پیلونفریت)، ممکن است پزشک یک داروی فلوروکینولون تجویز کند. اگر مبتلا به عفونت مجاری ادراری شدید باشید، پزشک ممکن است شما را بستری کند تا با آنتی بیوتیک های داخل وریدی درمان شوید.

چگونه عفونت کلیه را درمان کنیم؟

2.سنگ کلیه

سنگ های کلیه اغلب از ادرار غلیظ تشکیل، و حاوی رسوبات سخت شده نمکی و مواد معدنی می باشند. علائم سنگ کلیه می توانند شامل موارد زیر باشد:

 • درد پهلو و کمر
 • نیاز مداوم به ادرار کردن
 • درد هنگام ادرار کردن
 • ادرار به مقدار کم
 • ادرار خونی یا ابری
 • تهوع و استفراغ
اگر سنگ کلیه به اندازه کافی کوچک باشد، ممکن است خود به خود دفع شود. پزشک ممکن است یک داروی ضد درد و نوشیدن 2 تا 3 لیتر آب در روز را توصیه کند. همچنین ممکن است یک داروی مسدود کننده آلفا برای شما تجویز کند. این دارو حالب را شل می کند تا به کمک آن دفع سنگ کلیه راحت تر و کم درد تر دفع شود. اگر سنگ بزرگتر باشد یا باعث آسیب شود، پزشک ممکن است یک روش تهاجمی تر مانند موارد زیر را توصیه کند:
 

✅ سنگ شکنی موج شوک خارج از بدن (ESWL)

در این روش از امواج صوتی برای شکستن سنگ های کلیه به قطعات کوچکتر برای دفع راحت استفاده می شود.

 

✅ نفرولیتوتومی زیر جلدی

در این روش، پزشک با استفاده از تلسکوپ ها و ابزارهای کوچک، سنگ را به صورت جراحی خارج می کند.

 

✅ اسکوپ

در این روش، پزشک از ابزارهای ویژه ای استفاده می کند که به وی اجازه می دهند از مجرای ادرار و مثانه عبور کرده و سنگ را متلاشی کند.

 

3.ترومای کلیه

تروما غیر نافذ ناشی از ضربه ای است که نمی تواند به پوست نفوذ کند، در حالی که ترومای نافذ ناشی از ورود یک جسم به بدن است. علائم ترومای غیر نافذ، ادرار خونی و کبودی در ناحیه کلیه می باشد. علامت ترومای نافذ، یک زخم است. ترومای كليه در مقياس 1 تا 5 اندازه گيری می شود. درجه 1 نشان دهنده ی آسيب کم و درجه 5 قطع خونرسانی به كليه می باشد.

بسیاری از تروماهای کلیوی را می توان بدون جراحی درمان کرد. پزشک بسته به میزان صدمه اغلب فیزیوتراپی و به ندرت جراحی را پیشنهاد می کند. با درمان تروما اکثر عوارض همراه با آن از جمله فشار خون بالا نیز خود به خود برطرف می شوند. 

4.کلیه پلی کیستیک

بیماری کلیه پلی کیستیک نوعی اختلال ژنتیکی است که در آن خوشه هایی از کیست های حاوی مایع در کلیه های شما رشد می کند. بیماری کلیه پلی کیستیک نوعی بیماری مزمن کلیه است که عملکرد کلیه را کاهش می دهد و پتانسیل ایجاد نارسایی کلیه را دارد. علائم و نشانه های بیماری کلیه پلی کیستیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد پشت و کمر
 • هماچوری(خون در ادرار)
 • سنگ های کلیه
 • ناهنجاری های دریچه قلب
 • فشار خون بالا

از آنجا که درمانی برای بیماری کلیه پلی کیستیک وجود ندارد، پزشک به شما کمک می کند با درمان علائم، بیماری را مدیریت کنید. به عنوان مثال، اگر یکی از علائم فشار خون بالا باشد، ممکن است پزشک با تغییر در رژیم غذایی و تجویز داروهای مسدود کننده بیماری را کنترل می کند.

برای عفونت کلیه ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. در سال 2018، FDA داروی تولواپتان، دارویی برای درمان بیماری کلیوی پلی کیستیک اتوزومال غالب، را تأیید کرد. این فرم از بیماری ارثی حدود 90 درصد از موارد بیماری کلیه پلی کیستیک را تشکیل می دهد.

دفع پروتئین از کلیه

5.ترومبوز وریدی کلیوی

در ورید کلیوی بدن خون بدون اکسیژن را از کلیه ها به قلب منتقل می کند. اگر لخته خون در هر دو یا یکی از ورید ها ایجاد شود، به آن ترومبوز ورید کلیوی گفته می شود. این وضعیت کاملاً نادر است. که علائم آن شامل موارد زیر می باشد:

 • درد پایین کمر
 • هماچوری( خون در ادرار)
 • کاهش تولید ادرار

براساس یک منبع مطالعه معتبر در سال 2018، ترومبوز ورید کلیوی معمولاً به عنوان یک علامت بیماری زمینه ای، که رایج ترین آن سندرم نفروتیک است، در نظر گرفته می شود.

سندرم نفروتیک نوعی اختلال کلیوی است که با دفع بیش از حد پروتئین از بدن مشخص می شود. اگر ترومبوز ورید کلیوی نتیجه سندروم نفروتیک باشد، پزشک ممکن است درمان های زیر را توصیه کند:

✅داروهای فشار خون

✅قرص های آب، داروهای کاهنده کلسترول

✅رقیق کننده های خون

✅داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن

 
سرطان کلیه

6.سرطان کلیه

سرطان کلیه معمولاً در ابتدای امر علائمی از خود نشان نمی دهد، اما در ادامه روند بیماری، علائمی را که در ادامه به آن می پردازیم از خود نشان می دهد:

 • درد مداوم پهلو و کمر
 • هماچوری(خون در ادرار)
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • تب متناوب

جراحي درمان اوليه بيشتر سرطان هاي كليه است که بسته به پیشرفت سرطان روش های مختلفی دارد از جمله:

✅نفرکتومی: کل کلیه برداشته می شود.

✅نفرکتومی جزئی: تومور از کلیه خارج می شود.

جراح شما ممکن است از جراحی باز( یک برش منفرد) یا جراحی لاپاروسکوپی( برش های کوچک متعدد) استفاده کند. سایر درمان های سرطان کلیه عبارتند از:

✅ایمونوتراپی با داروهایی مانند آلدسلوکین و نیوولوماب

✅درمان هدفمند با داروهایی مانند کابوزانتینیب، سورافنیب، اورولیموس و تمسیرولیموس

✅پرتودرمانی با پرتوهای پر انرژی مانند پرتوهای ایکس

چه زمان برای درد کلیه راست باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد مداوم در قسمت فوقانی تا میانی کمر یا پهلو تجربه کرده اید، این علامت می تواند نشان دهنده ی یک مشکل کلیوی باشد که عدم توجه به آن می تواند به طور کلی به کلیه های شما آسیب برساند. که در برخی شرایط مانند عفونت کلیه می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

اگر علت درد کلیه راست خود را نمیدانید، یا اینکه درد به طور فزاینده ای شدید می شود، یا باعث اختلال در فعالیت های روزانه شما شده است، برای تشخیص و درمان حتما به پزشک مراجعه کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرناز شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام من کلیه سمت راستم خیلی دردمیکنه هیچ کدوم از این علایمی که گفتین روهم ندارم ولی گاهی گاهی درد خیلی شدیددارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر رعنا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی ببخشید من ب طور ناگهانی وچار درد پهلوکلیه سمت راست شدم وهمچنین وقتی ادرار دارم هم درد دارم میرم دسشویی ادرارم کمه برمیگردم باز حالت تیر میکیشه تا زیر دل احساس میکنم ب داخل مثانه میشه بگید دلیلش چیه خیلی اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر هاشم پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آلتم خیلی کوچیکه یک دارویاپمادبگیداستفاده کنم،وسوال دوم من هرموقع نزدیکی میکنی موقع ای که داره آبش میاد قبلا یک حس خوبی میکردم اما الان نمی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام تنها درمان کوتاهی الت بعد از بیست سالگی جراحی است
 • تصویر کاربر پروین پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام. سالهاست هر دو کلیه م درد میکنن زمستونا بیشتر میشن و تکرر ادرار دادم . هرسال سونوگرافی و آزمایش دادم میگن سالمه مشکلی نداره. آخرین بار گاباپنتین دادن کمی بهتر شد ولی دوباره درد دارم خسته شدم از سالها درد مداوم کلیه ها. تورو خدا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام به علت تحریک پذیری اعصاب کلیه هست با دارو و گرم نگه داشتن بهبود می یابید
 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۱۸ سالمه تیروئید دارم قندمم ۲تا بالاس
  تقریبا یک ماهی میشه یهو کلیه سمت راستم درد میگیره انگار باد گرفته بعدش آروم میشه ولی طی روزهای بعدی تکرار میشه میخواستم بدونم نظرتون چیه و دلیلش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام ممکن است در اثر اسپاسم باشد سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر چند وقتیه از قسمت راست شکم بغل ناف درد شدیدشروع میشه بعدش به پشت میزنه وارد تاپایین به بیضه میزنه و ادرار قطع میشه وبخورن مایعات واستفاده مسکن بعد بیست دقیقه ادرار میاد واحساس سوزش میکنم ودردم تسکین میشه آزمایش وسونو گرافی کردم احتمال شن ریزه تشخیص دادن و توآرامش ۲تا۳قطره خون دیده شده در در ضمن حجم پرستات ۲۲ccنشون داده لطفاست راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام برای دفع شن ریزه میتوانید دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر نعیم یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .برادرم دو بار خون در ادرار دیدن با درد پهلو بعد چند روز خوب میشن .سونو رفتن مشکلی نداشتن.کبدشون گرید 3 هست تو سونو نشون میده که سایز کلیه هاش بزرگتر شده .مشکل چی هست آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا IVP(عکس رنگی)انجام دهند
 • تصویر کاربر Sjd یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من حدود۲.۳ماه احساس میکردم کلیه درد دارم ولی الان درد اون ناحیه بیشتر شده ولی نمیدونم چیکارکنم
  گردن درد حالت تهوع تنگی نفس خستگی تکرار ادرار سب هنگام خواب
  این علائمو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر سارامحسنی شنبه ۱۴ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،کلیه های من هردو سنگ ساز هستند،معمولا بعد از شروع درد تو یکی از کلیه ها درد تو کلیه دیگه هم شروع میشه تقریبا همیشه با درد پهلوها بیدار میشم،تکرر ادرار ندارم ولی احساس میکنم تخلیه کامل نیست و باید زور بزنم،،علاییم ترومبوزوریدی رو خوندم احساس میکنم همون هست،تو این شرایط کرونا با یه بچه ی اتیسم چکاری میشه کرد که مراجعه زیاد نخوام؟؟ ممنون میشم جواب بدید،
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ترومبوز وریدی هیچ ارتباطی به سنگ کلیه ندارد
 • تصویر کاربر بهزاد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام.همسر من حدود چهارسال پیش با ۲۰۰۰میلیگرم امی تریبتلین خودکشی کرده بودن که بطور معجزه اسا نجات پیدا کردن و بعد چند روز از کما خارج شدن،قبل از این مسئله یه سنگ ۵/۵تو کلیشه بود و پزشکش گفت ممکنه دچار نارسایی کلیه بشه ،از اونوقت هرچند وقت یه بار درد کلیه داشتن که با دارو بهتر میشد الان چند روزه کلیه سمت راستشو تا پایین کمر درد میکنه کم اشتها شدن و تب میکنن خیلی بدنش دایم سرده و تعریق زیاد دارن و من کاملا گیجم که چکار لای بکنم خواهش میکنم کمکم کنید که چه باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی و آزمایش ادرار و کراتینین انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر