درمان قطعی زگیل مقعدی با سرکه سیب

فهرست مطالب

این روزها سرکه سیب برای درمان بسیاری از بیماری ها چه به صورت موضعی و چه خوراکی مورد استقبال عموم قرار گرفته است. در میان این مزایا، زمزمه هایی در مورد یک ترفند برای درمان زگیل تناسلی مردان وجود دارد: درمان قطعی زگیل مقعدی با سرکه سیب

اثرات مثبت سرکه سیب

مطالعات در مورد درمان قطعی زگیل مقعدی با سرکه سیب بسیار محدود است. برخی گزارش های پراکنده در مورد این که چگونه اسید استیک موجود در سرکه، زگیل ها را تسکین  می دهد، وجود دارد اما تحقیقات کافی برای تبدیل آن به یک درمان قابل اطمینان، هنوز انجام نشده است. به نظر می رسد شواهد تا حد زیادی ثابت شده نیستند.

با وجود اینکه منابع علمی کمی در این رابطه وجود دارد، اما میزان موفقیت برخی افراد در استفاده از سرکه سیب برای زگیل مقعدی، نادیده گرفتن آن را دشوار می کند.

به چند دلیل سرکه برای این افراد مفید واقع شده است. اول، سرکه دارای خواص ضد باکتری است که می تواند برخی از باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد.( این همان چیزی است که باعث می شود سرکه سیب  به عنوان یك تمیزكننده عالی، از پیشخوان آشپزخانه تا وان  حمام حضور داشته باشد).

از آنجا كه زگیل توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود كه به آن HPV نیز گفته می شود، برخی تصور می كنند كه سرکه سیب دارای اثر ضد ویروسی است كه قادر به كنترل عفونت و درمان زگیل مقعدی می باشد.

بسیاری دیگر معتقدند که سرکه سیب مانند اسید سالیسیلیک اثر می گذارد. اسیدیته موجود در سرکه سیب می تواند سلول های مرده پوست را از بین ببرد و تحریک پوست را تسکین می دهد.

درمان زگیل مقعدی

داروهای تجویزی برای زگیل مقعدی معمولاً حاوی اسید سالیسیلیک هستند، زیرا این محلول می تواند به مرور زمان محل آلوده را حل کند و برخی افراد معتقدند سرکه سیب نیز روند مشابهی را دنبال می کند.

درمان زگیل مقعدی با سرکه سیب

با اینکه داده ها در این رابطه محدود است، اما حداقل این است که استفاده از سرکه سیب روی زگیل ها می تواند مثبت باشد. اگر فکر می کنید ممکن است برای شما مفید باشد، انجام آن در خانه بسیار آسان است. برای درمان زگیل مقعدی با سرکه سیب کافی ست مراحل زیر را امتحان کنید:

یک پنبه کوچک را با سرکه سیب رقیق آغشته کنید، سپس آن را با باند یا نوار پوستی یک شب بر روی زگیل بگذارید بماند. هر شب بر اساس نیاز، این کار را تکرار کنید تا ضایعه از بین برود.

بعد از چند بار، ممکن است پوست زگیل شروع به تورم و سیاه شدن کرده و در نهایت از بین می رود. 

حین استفاده از سرکه سیب چه نکاتی را باید مد نظر داشت؟

حین استفاده از سرکه سیب دو نکته را باید در نظر داشته باشید:

۱_ حتما سرکه سیب را قبل از استفاده به صورت محلول در آب رقیق کنید، به دلیل خاصیت اسیدی بودن آن. سرکه سیب به تنهایی ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر متوجه شدید حتی به محلول رقیق نیز حساس هستید، قبل از استفاده حتماً با پزشک مشورت کنید.

۲_ همچنین باید از اعمال سرکه سیب بر روی زخم های باز( سرکه به داخل آن نفوذ می کند)، صورت و گردن خودداری کنید. غلظت بالای سرکه سیب می تواند در این مناطق حساس، تحریک کننده باشد. با توجه به این نکته، حتما حواستان باشد که سرکه سیب را فقط بر روی قسمت های پوست دارای زگیل اعمال کنید.

حواستان باشد که از آغشته شدن اطراف آن به سرکه جلوگیری کنید تا از تحریک پوستی بی مورد جلوگیری شود (چند مطالعه نشان داده است که سرکه سیبی که مستقیماً روی پوست اعمال می شود، می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد، حتی تا حد سوختگی ).

اگر در تشخیص و علائم زگیل تناسلی دچار سردرگمی شده اید، مقاله زیر میتواند به شما کمک کند:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر