درمان عفونت ادراری با قرص عفونت ادراری

فهرست مطالب

عفونت ادراری یک بیماری شایع بوده که به علت پاسخ التهابی مخاط سیستم ادراری به تهاجم باکتری رخ می‌دهد. این  بیماری غالبا با مصرف قرص عفونت ادراری درمان میشود و در موارد نادر و طبق شرایط خاصی که در ادامه به آن می پردازیم نیاز به بستری شدن دارد.

علت عفونت ادراری در مردان و زنان

پس از آن میزان بروز عفونت ادراری در خانم‌ها بسیار بیشتر از آقایان است (به علت آناتومی خاص خانم‌ها و نزدیکی مجاری ادراری-تناسلی-مدفوعی به یکدیگر) بطوریکه حدود ۵۰٪ خانم‌ها حداقل یک نوبت عفونت ادراری را در طول زندگی خود تجربه میکنند، از طرفی از هر ۴ خانم جوانی که دچار عفونت می‌شود یک نفر در عرض ۶ ماه آینده مجددا دچار عفونت میشود. از جمله عوامل ایجاد عفونت ادراری در بانوان می‌توان به روابط زناشویی، یائسگی، استفاده از استخر و یا توالت فرنگی های عمومی اشاره کرد.

این بیماری هر دو جنس را درگیر میکند هر چند میزان این درگیری در سنین مختلف متفاوت است. بطوریکه قبل از یک سالگی میزان این عفونت در پسر بچه ها بالاتر است (میزان بروز عفونت ادراری در پسر بچه ها پس از انجام ختنه به میزان واضحی کاهش می یابد).

در سنین بالای ۶۰ سال مجددا این آقایان هستند که میزان بیشتری از عفونت ادراری را تجربه میکنند دلیل این امر وجود مساله بزرگی پروستات در آقایان و تخلیه ناکافی ادرار در آنها میباشد.

علت عفونت ادرار

علائم عفونت ادراری

از علائم شایع در عفونت ادراری می‌توان به سوزش ادرار (Dysuria)، تکرر ادرار (Frequency) و ادرار خونی (Hematuria) اشاره کرد. در صورتیکه عفونت ادراری شدت پیدا کند و یا به داخل خون نیز گسترش یابد بیمار از تب و لرز و درد پهلو ها نیز گلایه دارد.

تشخیص عفونت ادراری

بهترین ابزار تشخیصی برای عفونت ادرار آزمایش ساده ادرار (U/A) و کشت ادرار (U/C) است. برای انجام آزمایش ادراری نیازی به ناشتا بودن نیست اما بهتر است اولین ادرار صبح گاهی برای این آزمایش استفاده شود در ضمن مصرف هر گونه آنتی بیوتیک از ۳ تا ۵ روز قبل باید قطع شود. 

از علائم مشخصه عفونت ادراری در آزمایش ساده ادرار می‌توان به مثبت شدن نیتریت، افزایش گلبول قرمز (RBC)، افزایش گلبول سفید (WBC) و وجود باکتری در ادرار اشاره کرد. 

جواب نتایج کشت ادرار (U/C) بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از آزمایش مشخص میشود.

علائم عفونت ادراری

درمان عفونت ادراری

حسن کشت ادرار در این است که نوع باکتری موجود در نمونه و انتی بیوتیکهای موثر در درمان آن را مشخص میکند نکته حائز اهمیت این است که به علت میزان خوب پاسخگویی عفونت ادراری به درمان‌های موجود غالبا” نیازی به بستری این بیماران و استفاده از انتی بیوتیکهای تزریقی نمیباشد.

مگر در مواردی که بیمار دچار بیماری سیستمیک باشد، بد حال باشد، تب شدید بالای ۳۸/۵ درجه داشته باشد و یا تحمل داروی خوراکی را نداشته باشد. در اینجا به بعضی از این داروها، نحوه عملکردشان و عوارض احتمالی آنها اشاره میکنیم فقط قبل از آن ذکر این نکته ضروری است که غالب باکتری‌های ایجاد کننده عفونت ادراری باکتری های گرم منفی (Gram Negative) بوده که شایعترین آن E. coli میباشد و تجویز انتی بیوتیک مناسب در عفونت ادراری با توجه به نکته فوق و باکتری رشد شده در آزمایش کشت ادرار انجام میگیرد.

درمان عفونت ادراری

قوی ترین انتی بیوتیک برای عفونت ادراری

درمان عفونت ادراری با استفاده از دارو:

۱_ قرص سفیکسیم برای عفونت ادراری

به دو صورت شربت (۱۰۰ میلی گرمی) و قرصهای ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرمی موجود است. حسن سفکسیم در این است که که معمولا عارضه جانبی خاصی نداشته، سبب اختلال گوارشی نمی‌شود، روزی یکبار مصرف میشود و تجویز آن در بیماران با نارسایی کلیه و حتی بیماران باردار منعی ندارد.

۲_سیپرو فلوکساسین

به صورت خوراکی (شربت ۲۵۰ میلی،قرص ۲۵۰ میلی و ۵۰۰ میلی گرمی) و تزریقی (ویال ۴۰۰ میلی) موجود است مصرف آن ۲ بار در روز (هر ۱۲ ساعت) است نسبت به سفکسیم پوشش مناسب تری داشته و باکتری‌های وسیع تری را از بین میبرد، اما تجویز آن در افراد با نارسایی کلیه باید با احتیاط و با تنظیم دوز صورت بگیرد. همچنین در افراد باردار این دارو منع مصرف دارد.

۳_افلوکساسین

افلوکساسین به صورت ۲۰۰ و ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلی گرم بوده و عملکردی مشابه داروی سیپرو فلوکساسین دارد. مصرف آن همراه با آب و مایعات زیاد توصیه شده و بهتر است، همراه با غذا و یا معده پر مصرف نشود. هم چنین در افراد با نارسایی کلیه و خانم‌های باردار منع مصرف دارد.

عکس قرص سوزش ادرار

۴_کوتریموکسازول

از آنتی بیوتیکهای مناسب برای درمان عفونت ادراری است، که قرص آن به دو شکل قرصهای مخصوص بالغین و اطفال وجود دارد. مصرف آن بصورت روزی ۴ عدد قرص (۲ بار در روز و هر نوبت ۲ عدد قرص) بوده و در بیمارانی که دچار فاویسم هستند منع مصرف دارد.

۵_نالیدیکسیک اسید

به دو صورت شربت ۶۰ میلی گرمی و قرص ۵۰۰ میلی گرمی موجود بوده و در درمان اسهال مسافرتی و عفونت ادراری موثر است. مصرف این دارو در شیرخواران زیر سه ماه ممنوع است.

۶_آزیترومایسین

شربت ازیترومایسین بیشتر مناسب عفونتهای تنفسی اطفال است. قرص آن (در شکلهای ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی گرمی) نیز در درمان عفونتهای تنفسی و عفونتهای ادراری بالغین کاربرد دارد. تجویز آن بیشتر در عفونتهای ادراری ناشی از مقاربت (STD یا بیماری‌های منتقله از راه جنسی) بوده و از انجاییکه فقط روزی ۱ عدد توصیه میشود مصرف آن برای بیمار راحت است.

۷_جدیدترین درمان عفونت ادراری با فسفومایسین

جدیدترین درمان برای عفونت ادراری و التهاب پروستات که بصورت ساشه(پودر)است مصرف آن برای عفونتهای ساده ادراری توصیه نمی‌شود و بیشتر در عفونتهای شدید و‌مقاوم به سایر آنتی بیوتیکها توصیه میشود.

۸_لووفلوکساسین (تاوانکس)

یکی از بهترین و جدیدترین آنتی بیوتیک ها در درمان عفونتهای منتقله از راه جنسی (STD) و عفونتهای ادراری است حسن آن در مصرف تک دوز روزانه و امکان مصرف حتی در بیماران با نارسایی کلیه است. اما در افراد زیر ۱۸ سال، زنان باردار و شیرده منع مصرف دارد. بهتر است این دارو را با آب فراوان مصرف کنید و حین مصرف این دارو از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

داروی عفونت ادراری

داروهای تزریقی برای عفونت ادراری

درمان عفونت اداری با تزریق:

✅آمپول سفتریاکسون

در حقیقت فرم تزریقی قرص سفکسیم بوده که هر ۱۲ ساعت یک بار به صورت عضلانی و یا وریدی تزریق میشود.سفتریاکسون علاوه بر عفونتهای ادراری،در درمان عفونتهای تنفسی و عفونتهای منتقله از راه جنسی نیز موثر است.مصرف آن در بیماران با نارسایی کلیه و بیماران باردار منعی ندارد اما مصرف همزمان آن با الکل و داروهای ضد انعقاد باید با احتیاط صورت گیرد.

✅آمپول جنتامایسین-امیکاسین

مصرف آنها بصورت عضلانی و ۲ بار در روز بوده و معمولا برای عفونتهای شدید و پیچیده سیستم ادراری استفاده میشود. مصرف آن در بیماران با نارسایی کلیه، خانم‌های باردار و شیرده باید با احتیاط صورت گیرد.

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

در این مقاله به بررسی علت خون در ادرار و همچنین راه هایی جهت درمان آن، می پردازیم.
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  خدمت دکترعالی مقام عرض بکنم که ،آقای دکتر مدت زیادی هست که اصلا به نزدیکی باهمسرم بی میل واحساس شده ام وهروقت هم که خواستم نزدیکی بکنم باسوزش دربدنه آلت شده ودیرهم صفت وسیخ میشود ووقتیکه صفت وسیخ میشود هنگام دخول دوباره شل وبی میل میشم لطفا کمکم کن آقای دکتر ،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   سلام لطفا برای ویزیت آنلاین اقدام کنید
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند ماه پیش سرالتم قرمز شوده بعد تاوال زده درد بیضه هم داشتم رنگ یک طرف الت قرمز وخارش میده چکار کنم چه داروی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام احتمالا به علت اگزما هست
 • تصویر کاربر متین پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام...چندروزی هست ‌که موقع ادرار کردن خیلی کند انجام‌ میشه ادرارم و رگ زیر آلت سوز میکشه وگاهی هم‌درد میکنه ممنون میشم راهنماییم‌کنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام احتمالا به علت عفونت است انتی بیوتیک مصرف کنید
 • تصویر کاربر الهه چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  من تقریبا در طول سال چند بار عفونت مثانه شدید میشم و هم رنگ ادار تغییر میکنه و ادرار بوی تندی داره آمپولهای قوی مثل سفازولین رو هم هر دفعه ۶ عدد تزریق میکنم همراه با آنتی بیوتیکهایی مثل سیپروفلوکسازین اما فقط زمانی که مصرف میکنم فقط عفونت مثانه م کنترل میشه و درمان نمیشه و وقتی داروها و آمپولها تموم شدن دوباره عفونت شروع میشه و من واقعا مستاصل شدم.بنده مجرد هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام شما دچار عفونت راجعه هستید لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شادی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،سوزش ادرار دارم و بعد از هر ادرار سوزش دارم و بیشتر مواقع در فصل تابستان هست دو هفته قبل ادرارم خونی بود میشه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام به علت عفونت مثانه هست
 • تصویر کاربر امییییرر یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام آیا اینها زگیل هستند اگر اری درمان چیست و ایا واکسن گارداسیل بعد از ابتلا موثر است(۱۶ ساله هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام عکس واضح نیست
  2. تصویر کاربر امییییرر شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   مجدد عکس دادم ایا زگیل هستند اگر بله درمان چیست و ایا پس از ابتلا ولکسن گارداسیل بزنیم؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام بیشتر به اسکین تگ میخورند هر چند بهتر است معاینه شوید تزریق واکسن توصیه میشود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزین چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سال نو مبارک
  ۴۹ سالمه به مدت یکسال و دو ماهه که تکرر ادرار دارم که خواب رو برام حرام کرده.
  شش ماهی هست که پی گیرم. آزمایش خون و پروستات و سونو شکم گرفتم که مشکلی نداشتم.
  سوزش ادرار نداشتم ولی دکتر یه مرحله قرص تاوانکس بهم داد و یه ماهه بعد قرص اریترومایسن داد که خوب نشدم و یکماهه قرص ایمی پرامین داده که هنوز مصرف نکردم.
  ضمنا هنگام خواب نمیتونم به پهلوها بخوابم و باید به رو به سقف بخوابم و شبا حداقل دو بار بیدارم میکنه این تکرر ادرار و اینم بگم که ادرار زیادی هم ندارم.
  میشه لطفا یه قرص برام تجویز کنید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام شما دچار تحریک پذیری مثانه هستید تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر لیلی شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من چند سال سوزش ادرار دارم همیشه هم دکتر میرم انواع ازمایشات ادرار. سونو کلیه. مجرای ادرار. مثانه. صفرا. هیچ مشکلی مشاهده نشد و سالم بودم و انواع دارو ها کرم. شیاف. امپول وقرص رو هم مصرف کردم ولی سوزش ادرارم خوب نشده. الان ۱٠ روزه شدیداااا سوزش دارم در حدی که هیچ کاری نمیتونم انجام بدم حالم خیلی بده چیکار باید بکنم....در ضمن من ۳ تا از دیسک های کمرم ترکیده.ممکنه سوزش ادرارم از کمرم باشه
  ممنون از راهنماییتو
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  خارش و چرک از آلت تناسلی و کمی هم سوزش
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام احتمال سوزاک هست به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نجفی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام من چندین سال به تکرر ادرار مبتلا شدم و ازمایشهای متعددی دادم اما سالم نشون داده بنظرتون چیکار باید بکنم ... خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام احتمالا به علت مثانه تحریک پذیر هست با دارو و تغییر سبک زندگی بهبود می یابید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر