طول عمر بیماران سرطان مثانه

فهرست مطالب

سرطان مثانه خصوصا در صورت درمان زود هنگام، اغلب درمان شده و بهبود می یابد. با این حال، امکان بازگشت و عود مجدد این سرطان وجود دارد. به طور کلی، احتمال درمان سرطان به نوع سرطان و میزان انتشار آن بستگی دارد. این بیماری به ندرت کشنده بوده اما احتمال عود آن پس از درمان وجود دارد. طول عمر بیمار مبتلا به سرطان مثانه نیز به شدت انتشار آن بستگی دارد.

سرطان مثانه خوش خیم و بدخیم

سرطان مثانه در 90 درصد افراد مبتلا، در بافت پوششی این اندام به وجود می آید. این سرطان درجه های پایین و بالا دارد. سرطان مثانه با درجه پایین (بدخیمی کم)، بدین معناست که بدخیمی، به سلول های عضلانی اطراف مثانه هجوم نبرده است. 

اما در سرطان های مثانه با درجه بالا (بدخیمی زیاد) احتمال انتشار سرطان به دیگر نواحی بدن بیشتر است. تقریبا تمامی مرگ و میر های ناشی از سرطان مثانه از این نوع سرطان ناشی شده و روش های درمانی آن پیچیده تر است.

هنگامی که ابتلای بیمار به سرطان مثانه تشخیص داده شد، پزشک با استفاده از فرایندی به نام مرحله بندی، نوع سرطان فرد را تعیین می کند. این فرایند اطلاعات دقیقی درباره محل سرطان و انتشار یافتن یا نیافتن آن به دیگر بخش های بدن ارائه می دهد.

درجه بندی سرطان مثانه

علاوه بر مرحله بندی، سرطان مثانه با درجه آن نیز توصیف می شود. برای دانستن درجه سرطان، پزشکان سلول های سرطانی را همراه با سلول های سالم، زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. سلول های سرطانی با درجه پایین شباهت بیشتری با بافت سالم دارند اما سلول های سرطانی با درجه بالا، دارای ظاهری متفاوت هستند.
سرطان مثانه

عود سرطان مثانه

سرطان های مثانه با درجه پایین، گاهی پس از درمان دوباره عود کرده، اما معمولا به عضلات مثانه یا دیگر نواحی بدن انتشار نمی یابد. سرطان مثانه با درجه بالا نیز تمایل به بازگشت داشته اما احتمال انتشار آن ها به عضلات مثانه و یا دیگر نواحی بدن بیشتر است. سرطان مثانه با درجه بالا تقریبا عامل تمامی مرگ و میر های ناشی از سرطان مثانه است.

طول عمر بیماران سرطان مثانه

باید به یاد داشت که درمان های سرطان مثانه هر ساله پیشرفت داشته و درصد موفقیت بالاتری دارند. برای مثال، آمار 10 ساله بقای مبتلایان به سرطان مثانه، بر اساس نتایج افرادی است که 10 سال پیش به سرطان  مبتلا شده اند و در همان دوران تحت درمان قرار گرفته اند. امکان دارد، گزینه های درمانی ده سال پیش درصد موفقیت کمتری نسبت به درمان های امروزه داشته باشند. 

پس از ابتلا به سرطان مثانه

موسسه ملی سرطان احتمال 5 سال بقا در افراد مبتلا به هر مرحله ای از سرطان مثانه را 77 درصد تخمین می زند. این بدان معناست که از هر 4 نفری که مبتلا تشخیص داده می شوند 3 نفر تا بیش از 5 سال به زندگی خود ادامه خواهند داد.

میزان بقای مبتلایان به سرطان مثانه بر اساس مرحله بیماری

میزان بقای مبتلایان به سرطان مثانه، همچنین بر اساس مرحله بیماری در هنگام تشخیص نیز دسته بندی می شود. مرحله سرطان به میزان پیشرفت بیماری و احتمال انتشار آن به دیگر بخش های بدن اشاره دارد. میزان بقای 5 ساله برای افراد مبتلا به سرطان مثانه به شرح زیر است:

🔸سرطان مثانه درجا

این سرطان تنها در سلول های اولیه خود وجود داشته و احتمال بقای 5 ساله در آن 96 درصد است.  

مراحل سرطان مثانه

🔸سرطان مثانه موضعی

این مورد گاهی اوقات با عنوان مرحله اول شناخته شده و احتمال بقای 5 ساله در آن 70 درصد است.

🔸سرایت سرطان به غدد لنفاوی

در سرطان مثانه ای که به غدد لنفی مجاور حمله ور شده، احتمال بقای 5 ساله 35 درصد است.

🔸سرطان انتشار یافته 

در سرطان مثانه انتشار یافته احتمال بقای 5 ساله، 5درصد است. از این مرحله گاها با عنوان مرحله چهارم سرطان نیز یاد می شود.

تشخیص سرطان مثانه و جلوگیری از عود دوباره سرطان

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سرطان مثانه، می توانید سوالات خود را در سیستم پرسش و پاسخ دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی ثبت و پاسخ خود را دریافت کنید…

آیا سرطان مثانه خطرناک است؟
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقای دکتر پدرم ٦٢ سال سن داردو مبتلا به سرطان خیلی بدخیم پرستات شده است ودرمرکزدرمانی رازی رشت تابحال درطی یک ماه گذشته سه عمل انجام داده است ودکترشاهرخی گفته است که مراحل بیماریش باتوجه به ازمایشات به عمل امده از پدرم خیلی بدخیم ودرحال پیشرفت است وبایدیاشیمی درمانی شودیامثانه اش برداشته شود . ممنون میشوم از شماکه راهنمایی کنیدبین این دوتا گزینه کدام راانتخاب کنیم . شیمی درمانی را ? یا برداشتن مثانه را?
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام اگر توان جراحی دارند برداشت مثانه
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام. بنده ۳۸ سال دارم و دوسال است که دچار عدم نعوظ در رابطه زناشویی می شوم و به ناچار قرص تادالافیل سیترات (CIALIS) مصرف می کنم. علت به نظر شما چیست؟ بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام در سن شما بیشتر مسائل روحی روانی است
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر عمل سیستوسکوپی بیهوشی انجام میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام هم با بیهوشی هم با بی حسی قابل انجام است
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر من بابان سرطان مثانه است پیش دکترش رفریتم مگه باید عمل باز بشه پدرم قبول نمی کنه 4جلسه شیمی درمانی هم رفته آیا خوب میشه چه راه کاری شما توصیه می کنید پدرم هم 78سال سن دارد ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام باید مدارک ایشان را ببینم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چند وقته پیش تاول زده بودم ۲باره در اومده ایا درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شیرعلیزاده چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،پدرم به سرطان مثانه مبتلا شده.وبه لوله های حالب هم رسیده،وتحت درمان شیمی درمانی میباشد،واینطوربه نظر می‌رسد که شیمی درمانی جواب نمی‌دهد.چون به طور مداوم خون ولخته خون در ادرار مشاهده میشود،وشدت خونریزی زیاداست،آیا راه درمان دیگری دارد؟چندسال عمرمیکند؟خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر