افلوکساسین 300

فهرست مطالب

این دارو، برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود. افلوکساسین، متعلق به دسته ای از داروها، به نام آنتی بیوتیک های کینولون است. این آنتی بیوتیک، با جلوگیری از رشد باکتری ها، عفونت های باکتریایی را درمان می کند. در ادامه مطلب به موارد مصرف افلوکساسین 300 و عوارض قرص افلوکساسین می پردازیم…

افلوکساسین 300

افلوکساسین 300، یک آنتی بیوتیک فلوروکینولون (flor-o-KWIN-o-lone) بوده که با باکتری های بدن مبارزه می کند. از افلوکساسین 300 برای درمان عفونت های باکتریایی پوست، ریه، پروستات یا مجاری ادرار (مثانه و کلیه)، همچنین برای درمان بیماری التهاب لگن، کلامیدیا و سوزاک استفاده می شود.

افلوکساسین

تداخل دارویی افلوکساسین

در هنگام مصرف دارو، مایعات زیاد بنوشید. مگر اینکه پزشک، شما را منع کند. این دارو را حداقل 2 ساعت قبل، یا بعد از داروهای دیگر خود مصرف کنید تا تأثیر آن کم شود. در مورد سایر داروهایی که همزمان مصرف می کنید، از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید. 

برخی از داروهایی که در صورت مصرف آنها باید به پزشک خود اطلاع دهید:

عوارض افلوکساسین

افلوکساسین می تواند عوارض جانبی جدی در شما ایجاد کند، از جمله:

  • التهاب تاندون
  • آسیب های عصبی
  • تغییرات جدی در روحیه یا رفتار
  • کاهش قند خون (که می تواند منجر به کما شود)
 

در صورت داشتن علائم زیر مصرف افلوکساسین را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

تداخلات دارویی افلوکساسین

موارد احتیاط قبل از مصرف افلوکساسین

در صورت حساسیت به افلوکساسین یا سایر فلوروکینولون ها مانند: 

  • سیپروفلوکساسین
  • جمیفلوکساسین
  • لووفلوکساسین
  • موکسی فلوکساسین 
  • نورفلوکساسین 
  • و …

🔔نباید از این دارو استفاده کنید.

افلوکساسین ممکن است باعث تورم یا پارگی تاندون (بافتی که استخوان را به عضله متصل می کند)، به ویژه تاندون آشیل شود. این مورد می تواند در طول درمان، یا چند ماه پس از قطع مصرف افلوکساسین نیز اتفاق بیفتد. مشکلات مربوط به تاندون، می تواند در گروه های خاص، کودکان و افراد مسن، افرادی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند، یا افرادی که پیوند عضو انجام داده اند، بیشتر باشد.

اگر هر یک از مشکلات زیر را تا کنون تجربه کرده اید،  قبل از مصرف افلوکساسین پزشک خود را در جریان بگذارید:

راهنمای مصرف افلوکساسین

دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید. افلوکساسین را با آب مصرف کرده، و در طول دوره ی مصرف، مایعات زیاد بنوشید تا کلیه های شما به خوبی کار کند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که افلوکساسین را همراه یا بدون غذا، هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.

دارو را تا پایان دوره، مصرف کنید. حتی اگر علائم شما بهبود پیدا کرد، هیچ دوزی را خودسرانه حذف نکنید، زیرا این کار می تواند خطر ابتلا به عفونت مقاوم در برابر دارو را افزایش دهد.

این دارو ممکن است، روی آزمایش ادرار غربالگری دارو تأثیر بگذارد و آزمایش شما، نتیجه ی کاذب داشته باشد. بنابراین در صورت انجام هرگونه آزمایشی، کارکنان آزمایشگاه را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص اورولوژی

عفونت کلیه جزو بیماری هایست که به درمان سریع و مراجعه به پزشک نیاز دارد.
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر