منو

۵ نکته درباره برگشت وازکتومی

فهرست مطالب

با این که عمل وازکتومی یک فرایند نازایی دائمی است اما برخی مردان پس از گذشت مدتی به فرایند برگشت وازکتومی فکر می کنند. اما آیا وازکتومی قابل برگشت است؟ به دلیل دائمی بودن وازکتومی، موفقیت فرایند برگشت آن را نمی توان تضمین کرد، اما قابل برگشت است در موراد خاص 🙂

وازکتومی قابل برگشت است؟

بر اساس آمار، 6 تا 10 درصد مردانی که وازکتومی انجام می دهند، از تصمیم خود پشیمان شده و تحت فرایند برگشت آن قرار می گیرند. تغییر شرایط زندگی همچون یک ازدواج جدید، مرگ یک فرزند یا موارد دیگر می توانند بر تصمیم مرد تاثیر گذار باشند.

1- برگشت وازکتومی، فرایندی سرپایی با موفقیت بالا

در فرایند وازکتومی، جراح مجاری اسپرم بر را مسدود کرده یا برش می دهد. مجاری اسپرم بر لوله هایی هستند که اسپرم ها را از بیضه ها به بیرون از آلت تناسلی هدایت می کنند. برگشت وازکتومی فرایندی کم تهاجم، برای بازگشت این تغییرات است. جراحان جهت اتصال دو انتهای بریده شده این مجاری از تکنیک های میکرو سرجری استفاده می کنند. 

در این تکنیک ها از میکروسکوپی با بزرگ نمایی 25 برابر و بخیه هایی استفاده می شود که نازک تر از تار موی انسان هستند. این جراحی در حدود 2 ساعت طول کشیده و فرد می تواند در همان روز به خانه مرخص شود. در صورتی که فرد در محل کار پشت میز می نشیند، می تواند ظرف 1 تا 2 روز بر سر کار خود بازگردد. 

افراد دارای شغل های سنگین تر به 3 تا 4 روز استراحت نیاز دارند. برگشت وازکتومی یک فرایند بسیار ایمن است که خطر خونریزی و عفونت در آن به کمتر از نیم درصد می رسد.

جراحی برگشت وازکتومی

2- بیضه ها هیچ وقت از تولید اسپرم باز نمی مانند

این حقیقت برای بسیاری از مردان جالب است. اسپرم ها پس از وازکتومی نیز در بیضه ها تولید شده اما به بیرون از بدن هدایت نمی شوند. به همین دلیل، با انجام فرایند برگشت وازکتومی، توانایی باروری مرد به حالت طبیعی باز می گردد. 

پزشک پس از این فرایند، 3 هفته اجتناب از رابطه جنسی را از بیمار درخواست می کند. در برخی موارد که انسدادی در اپی دیدیم وجود دارد، بازگشت توانایی باروری ممکن است تا 12 ماه طول بکشد.

برگشت وازکتومی امکان پذیر است؟

3- زمان، یک عامل تعیین کننده برگشت وازکتومی

یک باور غلط وجود دارد که اگر چندین سال از وازکتومی گذشته باشد، فرایند برگشت وازکتومی موفق نخواهد بود. این جمله به طور کلی درست نیست. موفقیت فرایند برگشت، به مدت گذشته شده از وازکتومی بستگی دارد. در صورتی که وازکتومی در 10 سال گذشته انجام شده باشد، احتمال موفقیت فرایند برگشت می تواند تا به 95 درصد برسد. 

احتمال موفقیت این فرایند پس از گذشت 15 سال از وازکتومی شروع به کاهش می کند. با این حال، حتی پس از یک بازگشت موفق عوامل دیگری نیز در بارداری نقش دارند. سن زن عاملی است که به اندازه سلامت اسپرم در بارداری اهمیت دارد.

وازکتومی

4_ ایا عمل بازگشت وازکتومی تحت پوشش بیمه است؟

شرکت های بیمه معمولا هزینه این فرایند را پرداخت نکرده و افراد متقاضی باید خود هزینه آن را بپردازند.

5_ سلامت باروری در مردان 

مردانی که مایل به انجام فرایند برگشت وازکتومی هستند، باید قبل از فرایند خود و شریکشان از نظر مشکلات باروری معاینه شوند. سلامت و باروری شریک جنسی نیز باید در زمینه بارداری در نظر گرفته شود. در برخی زوج ها امکان دارد به جای برگشت وازکتومی از روش هایی همچون استخراج اسپرم و لقاح آزمایشگاهی استفاده شود. این روش ها مخصوصا در صورت کمبود زمان می توانند نسبت به روش های طبیعی تاثیر گذاری بسیار بیشتری داشته باشند. پزشک تمامی گزینه های ممکن را برای فرد و شریک او بیان کرده و بهترین را ارائه می دهد.

دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
    سلام آقای دکتر
    من واقعا نمیدونم چیکار کنم وضعیتم با خوردن مکمل و ویتامین فرقی نکرده بهترین آزمایشم به لحاظ سرعت اسپرم ۲۰ بوده بعدش دوباره اومده شده ۸ حتی آزمایش هورمون هم رفتم ولی دکترم میگه عمل نمیخواد واقعا موندم چیکار کنم
    1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
      سلام سونوگرافی از بیضه ها؟؟؟
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر