بیماری های الت تناسلی مردان

فهرست مطالب

هیچ دو آلت تناسلی مثل هم نیستند و در طول، قطر و ظاهر باهم متفاوتند. آلت تناسلی مردها اکثرا آناتومی یکسانی دارند که به آن‌ها امکان انجام عملکرد خود را می‌دهد. دانستن آناتومی و عملکرد آلت تناسلی برای سلامت و تشخیص بیماری های الت تناسلی مردان مهم است. 

مشاهده هر گونه تغییر در ظاهر، حس یا عملکرد آلت تناسلی می‌تواند نشان دهنده‌ی مشکلی اساسی باشد که ممکن است نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته باشد. در این مقاله، ما در رابطه با آناتومی آلت تناسلی مرد صحبت کرده و نکاتی را برای حفظ سلامت آلت تناسلی پیشنهاد می‌کنیم.

عملکرد الت تناسلی مرد

دو عملکرد اصلی آلت تناسلی مرد شامل رابطه جنسی و ادرار کردن است. آلت تناسلی مرد در خروج ادرار نقش مهمی دارد. آلت تناسلی مرد دارای مجرای ادرار است که اجازه عبور ادرار از مثانه به دهانه‌ی مجرای ادرار را می‌دهد و فرد را قادر می‌سازد تا ادرار را از بدن خارج کند.

الت تناسلی سالم

این بافت‌ها هنگام تحریک جنسی از خون پر شده و به فرد اجازه‌ی نعوظ می‌دهند. زمانی که فرد تحریک شود، آلت تناسلی مرد پر از خون شده و باعث نعوظ می شود. به همین دلیل، عملکرد نعوظ ارتباط تنگاتنگی با سلامت قلب و عروق دارد. 

سفتی نعوظ، فرد را قادر می‌سازد عمل دخول را انجام داده و رابطه جنسی برقرار کند. بدنبال فعالیت جنسی یا تحریک دستی، فرد می تواند انزال کند. پس از انزال یا از بین رفتن تحریک، آلت تناسلی مرد به حالت شل بر می‌گردد. عضله‌ی bulbospongiosus با پیاز آلت تناسلی در ارتباط است. انقباض این عضله به خارج شدن مایع منی یا ادرار باقی مانده در مجرای ادراری کمک می‌کند. 

انواع آلت‌ تناسلی در مردان

مانند هر قسمت دیگری از بدن، آلت تناسلی مرد نیز از فردی به فرد دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای مردان اندازه ی آلت تناسلی شان بسیار حائز اهمیت است. آلت‌های تناسلی طول و قطر متفاوتی دارند که این اعداد در حالت شل و نعوظ تغییر می‌کنند. 

اندازه الت تناسلی

بعضی از افراد ممکن است نسبت پایه به سر را اندازه بگیرند. هیچ سایزی مرجع نیست و بهتر از سایز‌های دیگر نیست و افراد ترجیح شخصی خود را دارند. فاکتورهایی مهم تر از اندازه‌ی آلت تناسلی برای توانایی جنسی وجود دارد. هنگام نعوظ، بعضی از آلت‌های تناسلی مردها ممکن است صاف، در حالی که در بعضی موارد ممکن است خم باشند. 

انحنای آلت تناسلی رایج و بندرت دردناک است و معمولاً رابطه جنسی دخولی را دشوارتر نمی‌کند. در حقیقت، در بعضی موارد، انحنای آلت تناسلی ممکن است برای شریک زندگی لذت بخش‌تر باشد. بعضی از افراد ممکن است پوست ختنه گاه در آلت تناسلی خود داشته یا نداشته باشند. در برخی از افراد ممکن است پوست ختنه گاه با روشی به نام ختنه برداشته شود.

بیماری های آلت تناسلی مردان

بیماری‌های زیادی وجود دارد که میتوانند آلت تناسلی مرد را تحت تاثیر قرار دهد. این موارد شامل:

1_ عفونت‌های آلت تناسلی: 

عفونت‌های متعددی می توانند آلت تناسلی مرد را تحت تأثیر قرار داده و علائم دردناکی مانند قرمزی، تورم و خارش را ایجاد کند؛ مانند، بالانیت، ورم پوستی، بالانوپوستیت و فتیرازیس. 

2_ عفونت‌های منتقل شونده از راه تماس جنسی: 

این موارد به عفونت‌هایی اطلاق می‌شود که افراد معمولاً از طریق تماس جنسی به آن‌ها مبتلا می‌شوند؛ مانند کلامیدیا، سوزاک، زگیل تناسلی و سفلیس.

3_ اختلال نعوظ: 

اختلال نعوظ به طور معمول به مواردی اشاره دارد که فردی در نعوظ یا حفظ نعوظ برای داشتن رابطه جنسی مشکل داشته باشد. 

4_ پریاپیسم: 

زمانی اتفاق می‌افتد که خون درون آلت تناسلی مرد، به دام افتاده و می‌تواند نعوظ طولانی مدت و دردناکی ایجاد کند که منجر به آسیب دائمی بافت شود.

5_ Chordee:

به شرایطی گفته می‌شود که نوارهای بافتی، آلت تناسلی را می‌کشند و به آن ظاهری خمیده می‌دهند.

6_ بیماری پیرونی: 

این حالت زمانی ایجاد می‌شود که بافت زخم در زیر پوست آلت تناسلی ایجاد می‌شود و باعث انحنای غیرطبیعی آلت تناسلی می‌شود.

7_ التهاب مجرای ادراری:

التهاب و تورم و عفونت مجرای ادرار می‌تواند باعث ایجاد مشکل یا درد در هنگام ادرار شود. 

8_ میکروپنیس:

حالتی است که آلت تناسلی به صورت غیر طبیعی کوچک باشد که معمولا به دلایل هورمونی یا ژنتیکی است.

9_ آلت تناسلی مدفون:

یک بیماری است که در آن پوست و چربی اضافی آلت تناسلی را می‌پوشاند و باعث می‌شود کمتر دیده شود.

10_ سرطان آلت تناسلی مرد:

یک سرطان نادر است که درون یا روی آلت ایجاد می‌شود.

نکاتی برای آلت تناسلی سالم

توصیه می‌شود که فرد مرتب آلت تناسلی خود را با صابون خفیف بشورد. مردان باید از محصولات ساینده یا به شدت معطر پرهیز کنند، زیرا باعث تحریک آلت تناسلی مرد می‌شوند و همچنین می توانند از این زمان برای بررسی آلت تناسلی خود برای یافتن مواردی که غیر معمول یا متفاوت به نظر می‌رسد، استفاده کنند که شامل بررسی بیضه‌ها برای هر نوع توده نیز می‌شود. 

افراد همچنین باید هنگام رابطه‌ی جنسی، از روش‌های حفاظتی مانند کاندوم استفاده کنند و به طور منظم آزمایش‌های سلامت جنسی را انجام دهند، حتی اگر فقط با یک نفر در رابطه هستند. نکات دیگر شامل توصیه‌های کلی برای بهبود سلامت عمومی بدن است که می‌تواند شامل یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، محدود کردن مصرف الکل و پرهیز از سیگار کشیدن باشد.

دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلی جمعه ۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام رنگ منی از سفیدی به زردی تبدیل شده زمان نزدیکی آلتم سریع شل میشه و نزدیکی برام سخت شده حتما باید داروسیلد نافیل بخورم تا سفت بشه یکی از بیضه ها کوچیکه و کوتاه تر از دیگری چکار باید بکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا برای ویزیت آنلاین اقدام کنید
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام
  پوزش من واریکوسل گرید ۲ دارم و دردی را احساس نمیکنم مجرد هستم اما هنگام رابطه جنسی زود به انزال میرسم ولی عطش جنسی تمام نشده و از راه های دیگری رفع نیاز میکنم با توجه به فوبیای عمل ایا لازم به عمل واریکوسل هستم؟ و اگر هستم تاثیری در کمیت رابطه جنسی جهت انزال خواهد داشت؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام واریکوسل در صورت اختلال در آزمایش اسپرم(باروری)نیاز به جراحی دارد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر