علت درد کلیه در صبح

فهرست مطالب

کلیه ها، اندام های لوبیا شکلی هستند که در اطراف شکم قرار گرفته اند و نقشی حیاتی در دفع مواد زائد بدن بر عهده دارند. مشکلات ناشی از بیماری های کلیوی می تواند این عملکرد را به خطر بیاندازد و حتی منجر به درد کلیه در صبح یا درد همیشگی کلیه شود. درد کلیه، اغلب اوقات با کمر درد اشتباه گرفته می شود. این موضوع، معمولاً به علت محل قرارگیری کلیه ها می باشد، زیرا آنها در عقبی ترین قسمت حفره شکم قرار گرفته اند.

علت درد کلیه در صبح

علت درد کلیه در صبح دلایل متفاوتی را میتواند در بر بگیرد، به همین دلیل در صورت تکرار این درد حتما برای معاینه باید به متخصص مراجعه کنید.

1_ سنگ کلیه 

سنگ های کلیه، رسوبات سختی از مواد معدنی و نمک ها هستند که در دستگاه کلیوی تشکیل می شوند. این سنگ ها ممکن است هر قسمت از دستگاه مجرای ادراری، از کلیه گرفته تا مثانه را درگیر کنند. اکثر افرادی که سنگ کلیه دارند، به هنگام دفع سنگ کلیه از دستگاه ادراری درد بسیار شدیدی را تجربه می کنند. 

دفع سنگ، بسته به اندازه ی سنگ و عوارض آن، ساده ترین روش برای درمان سنگ کلیه می باشد. اغلب اوقات با نوشیدن مقدا زیادی آب، دفع سنگ کلیه راحت تر انجام می شود. سنگ های کلیه بزرگ تر برای شکسته شدن و دفع آسانتر از مجاری ادراری باید تحت درمان با دستگاه سنگ شکن قرار گیرند.

علت درد کلیه ها در صبح

2_ عفونت کلیه

باکتری هایی که ممکن است وارد دستگاه مجاری ادراری شوند، شرایطی به نام پیلونفریت را به وجود می آورند. این شرایط معمولاً زمانی رخ می دهد که عفونت مجاری ادراری درمان نشود. گرچه، دیابت، مشکلات ادراری عصبی و سنگ کلیه، همگی عوامل مستعد کننده عفونت کلیوی محسوب می شوند. علائم شایع پیلونفریت شامل موارد زیر می باشند:

 

  • لرز
  • تهوع و استفراغ
  • ادرار خونی 
  • درد پهلو 
 

2_ عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری، عفونتی است که هر یک از قسمت های مختلف دستگاه ادراری را تحت تأثیر قرار می دهد. عفونت مجاری ادراری تحتانی (مثانه و پیشابراه) بسیار شایع است. زنان بعلت پیشابراه کوتاهتر خود، بیشتر در معرض عفونت مجرای ادراری قرار دارند. این موضوع باعث می شود که باکتری راحت تر به ساختارهای ادراری دیگر دست پیدا کند. عفونت های ادراری با سوزش به هنگام ادرار، خون در ادرار و درد پهلو خود را نشان می دهند. 

3_ سرطان کلیه

سرطان های کلیه، انواع زیادی دارند که منشأ اکثر آنها دوقسمت از این اندام می باشد: لوله کلیوی و لگنچه کلیوی. سرطان کلیه مانند هر نوع سرطان دیگری، نتیجه ی رشد سلول کنترل نشده و تکثیر سلولهای سرطانی است. سرطان کلیه یکی از شایع ترین انواع سرطان در جهان می باشد. علائم سرطان معمولاً شامل درد مکرر در زیر دنده یا پایین کمر و وجود خون در ادرار می باشد.

درمان درد کلیه در صبح

درمان درد کلیه در صبح

اگر دارای درد کلیه، مشکلات ادراری یا علائم کلیوی دیگر هستید، توصیه می شود هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. به تأخیر انداختن درمان، موجب آسیب بافت غیرقابل برگشت می شود که می تواند بیماری کلیوی شما را تشدید کند. 

بسته به علت درد کلیه، ممکن است به درمان های متفاوتی نیاز باشد. برای درمان درد کلیه ناشی از عفونت، آنتی بیوتیک ها بهترین درمان هستند. همچنین درد بیش از حد را می توان با استفاده از داروهای تجویز شده، درمان کرد. سرطان کلیه نیز با ترکیبی از شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی قابل درمان است.

نوشیدن آب بهترین درمانی ست که خودتان می توانید انجام دهید، زیرا به کلیه ها اجازه می دهد، سموم را پاکسازی کنند و حتی می تواند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند. توصیه می شود در روز حداقل 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص اورولوژی 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر