موضــوع پرســـش شـــما چـیســت؟

از دکتر بپرسید

تنگی مجرا و بی اختیاری ادراری - پرسش 560

 • تصویر کاربر ع شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 289 تنگی مجرا
  با سلام و وقت بخیر
  مبتلا به مثانه نوروژنیک هستم. یک ماه اخیر بعلت عدم عبور سوند به راحتی از مجرا و دو تا سنگ مثانه تحت عمل دیلاتاسیون مجرا و سنگ شکنی درون اندامی قرار گرفتم. جنس سنگها هم بدین شرح است: (65 درصد اسید اوریک, 25 درصد کلسیم فسفات و 10 درصد کلسیم اگزالات)-- از هفته دوم عمل, مجددا علایم تنگی مجرا را دارم, هر چند که از ژل لیدوکائین استفاده میکنم ولی در هنگام عبور سوند از مجرا احساس میکنم مانعی در سر راه سوند قرار گرفته و از اون مانع به سختی عبور میکنه و سپس وارد مثانه میشه و همچنین نسبت به خروج سوند از مجرا مقاوم است و احساس انقباض در خروجی مجرا دارم. الان هم 4 روزه بی اختیاری ادراری دارم هرچند که روزی 8-10 مرتبه CIC انجام میدم و دوز مصرفی اکسی بوتینین را زیاد کرده ام ولی کنترل مثانه ام را از دست داده ام و بدون اینکه خودم متوجه بشم ادرار ترشح میشه و بعد از ترشح شدن احساس فشار و التهاب در مثانه میکنم.فقط روزها این مشکل رو دارم. در ضمن تب هم ندارم.
  با توجه به شرایطی که خدمت تون عرض کردم آیا امکان عمل مجدد اصلاح تنگی مجرا هست؟
  با توجه به علایم ذکر شده آیا امکان مجدد تشکیل سنگ هست؟
  آیا قرص پتاسیم سیترات میتونه اثر اکسی بوتینین رو خنثی کنه؟
  چه توصیه کلی برای حل این مشکل می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،امكان عود تنگي مجرا وجود دارد اما نه در اين فاصله زماني كوتاه
   قرص سيترات پتاسيم به حل كردن سنگهاي كلسيم اگزالات كمك كرده اما مانع اثر اكسي بوتينين نميشود
   براي قضاوت و درمان بهتر،به مطب مراجعه كنيد

دسته بندی موضوعات

سوالات پرتکرار

خیر. درمان های خانگی کاملا بی اثر بوده و دارو درمانی بعد از بیست سالگی عملا بی اثر است و تنها راه افزایش سایز آلت تناسلی، جراحی افزایش سایز می باشد.

خیر، اين مساله كاملا” طبيعي است و نياز به هيچ اقدامي ندارد. طی فرآیند دفع و با زور زدن مقداري از مایع منی خارج ميشود
با نرمال شدن تعداد دفعات زناشويي اين مساله خود بخود رفع ميشود.

بعد از 20 سالگی تنها راه حل موجود برای افزایش سایز آلت جراحی است. در طی جراحی حدود 2 تا 3 سانتی متر به طول آلت اضافه می شود، همچنین برای افزایش قطر آلت میتوان از روش های نظیر تزریق ژل و چربی به آلت استفاده کرد. روش مناسب برای هر فرد پس از مراجعه به مطب مشخص می شود.

زگیل تناسلی برجستگی گوشتی به رنگ پوست یا تیره تر از پوست در سطح و داخل مجاری تناسلی است که بهترین درمان آن کرایوتراپی زگیل تناسلی برای برداشتن ضایعه و تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از برگشت ضایعه است.

مهم‌ترین نکته در درمان سنگ کلیه توجه به اندازه سنگ و محل قرارگیری آن در سیستم ادراری است هم چنین با توجه به جنس سنگ می‌توان از رژیم غذایی و دارو جهت جلوگیری از ایجاد مجدد سنگ استفاده کرد.بطور کلی درمان اولیه برای سنگهای کوچکتر از ۱۰ میلی متر درمان دارویی،بین ۱ تا ۲ سانت سنگ شکن(برون اندامی یا درون اندامی)و بالای ۲ سانت جراحی است