درمان خانگی اسپرم صفر

فهرست مطالب

اسپرم نیاز دارد به منظور رویارویی با تخمک های زنانه تعداد زیادی داشته، تا بتواند پروسه ی بارورسازی را بدرستی به سرانجام برساند. تعداد کلی اسپرم موجود در مایع منی، و کیفیت اسپرم، مهمترین قسمت در طول باروری می باشد. در برخی موارد این تعداد به صفر میرسد. ما در این مقاله سعی داریم به درمان خانگی اسپرم صفر بپردازیم.

مطابق با گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر یا 39 میلیون اسپرم برای باردار کردن زن و تولد نوزادی سالم، کافی است.میزان کمتر از 10 میلیون اسپرم باعث بروز نقص و ناهنجاری می شود و باعث ناباروری مردان می شود.

افرایش تعداد اسپرم صفر

با رعایت موارد زیر میتوانید، نتایج مثبتی در رابطه با افزایش اسپرم خود دریابید:

🤍ورزش منظم 


🤍 ترک سیگار و دخانیاتی از این دست


🤍کاهش چربی مضر


🤍خواب کافی


🤍نداشتن استرس


🤍مصرف کافی ویتامین دی و کلسیم


🤍تجویز دارو توسط پزشک

افرایش تعداد اسپرم صفر

درمان خانگی اسپرم صفر

اگر در خانه یا از طریق آزمایش پزشکی متوجه شدید که اسپرم شما تحرک کمی دارد، این می تواند خبر بدی باشد، اما به این معنا نیست که نمی توانید پدر شوید. شما باید روحیه خود را حفظ کنید، چرا که تمام تأثیرات منفی که بر تحرک شما تأثیر می گذارند، قابل تغییر هستند.

از نظر پزشکی، بدن شما سه ماه طول می کشد تا اسپرم تازه تولید کند پس بنابراین اگر بتوانید مقداری سبک زندگی خود را تغییر دهید، تمام اینها تغییر می کنند. در ادامه راهکارهایی ساده برای موفقیت هر چه بیشتر در اختیارتان قرار داده ایم.

1. برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟

افزایش تعداد اسپرم از طریق نوع غذایی که مصرف می کنید نیز امکانپذیر است. چندین نوع غذا وجود دارد که می توانند کمیت و کیفیت اسپرم شما را بهبود بخشند. غذاهای فهرست شده در پایین می توانند به افزایش تعداد اسپرم ها کمک کنند. این غذاها سرشار از مواد مغذی می باشند:

2. بهبود تعداد اسپرم با ورزش

ورزش های فهرست شده به افزایش تعداد اسپرم کمک می کند. اما باید به خاطر داشته باشید که ورزش زیاد از حد می تواند تعداد اسپرم شما را کاهش دهد پس تعادل را رعایت کنید.

💚دویدن:

این شامل دویدن در فضای آزاد به طور متوسط 30 تا 45 دقیقه در روز است، و در صورت استفاده از تردمیل، به طور متوسط 3 روز در هفته به مدت 30 تا 45 دقیقه می باشد.

💚یوگا:

 1. ایستاده بر شانه (Sarvang Asana)
 2. ژست کمان (Dhanur Asana)
 3. هال آسانا (ژست گاوآهن)
 4. خم شدن به جلو به حالت نشسته (Paschimottan Asana )
 5. کومباک آاسانا (ژست فلانک)
 6. بوژانگ آسانا (ژست کبرا)
 7. خم شدن به جلو به حالت ایستاده (Pada hasthasana )
 8. ناوکا آسانا (ژست قایق)

تشخیص تعداد کم اسپرم

تعداد کم اسپرم معمولا فقط زمانی مشخص می شود که شما متوجه تغییراتی در زندگی جنسی خود شوید. بطور مثال در باردار کردن همسر خود به مشکل برخورده اید. آزمایش و تشخیص پزشک راه هایی هستند که در آن تعداد اسپرم کم مشخص می شوند. 

تشخیص پزشکی شامل بررسی اندام تناسلی و بررسی دقیق این حقیقت که فرد از بیماری های مزمن، زخم یا جراحتی که علت ناباروری باشد، رنج می برد. بنابراین، اولین مرحله، شناسایی مشکل می باشد سپس، براساس شرایط شما پزشک درمان مناسب را ارائه می دهد. در اینجا نحوه تشخیص پزشک در مورد تعداد کم اسپرم آمده است. 

تجزیه و تحلیل مایع منی

در ابتدا، تعداد اسپرم با آزمایش تحلیل مایع منی تشخیص داده می شود. معمولاً، این رویکرد شامل بررسی مایع منی زیر میکروسکوپ می باشد تا بتوانند تعداد اسپرم را بر روی صفحه مربعی ببینند. در برخی موراد، از کامپیوتر برای شناسایی تعداد اسپرم استفاده می شود. به منظور اطمینان از جمع آوری تمام اسپرم ها، پزشک از شما می خواهید این کار را انجام دهید:

آزواسپرمی یا بی نطفگی چیست و راه های درمان آن کدام است؟

روش های تشخیص اسپرم صفر

درمان به شما کمک می کند تا حداکثر 70 درصد از قدرت باروری خود را بازیابید. گرچه، بسیاری از عوامل پزشکی وجود دارد که در تولید مثل نقش دارند و به پدر شدن شما کمک می کنند. در برخی از موارد، پدرهایی وجود دارد که با وجود تعداد کم اسپرم دارای فرزند شده اند. در مقابل، مردانی وجود دارند که با وجود تعداد زیاد اسپرم توانایی پدر شدن ندارند.

از این رو آنچه بیشترین اهمیت را دارد عواملی همچون حرکت اسپرم و پویایی آن می باشد. جهت تشخیص هر چه بهتر شرایط شما، پزشک انجام آزمایشاتی را برای شما تجویز میکند:

1_ سونوگرافی اسکروتال

این سونو از امواج با فرکانس بالا به منظور بررسی بیضه ها و دیگر ساختارهای پشتیبانی کننده ی آن استفاده می کند. این اولین بررسی می باشد که توسط پزشک برای شناسایی مشکل انجام می شود. زمانی که مشکل شناسایی شد، پزشک وارد مرحله ی بعدی یعنی درمان می شود.

2_ آزمایش هورمونی

دومین مرحله جهت مشخص شدن تعداد اسپرم کم است. به آزمایش خون اشاره دارد که به تعیین سطح هورمون های تولید شده توسط بیضه ها اشاره می کند، از جمله غده هیپپوفیز که نقشی اساسی را در رشد جنسی و تولید اسپرم ایفا می کند.

3_ تحلیل ادرار پس از انزال

این آزمایش به شما در شناسایی این که اسپرم شما به جای انزال از آلت تناسلی شما، به ویژه در حین انزال به سمت مثانه برمی گردد، کمک می کند. این آزمایش به پزشک شما کمک می کند که مشکل را شناسایی کند.

4_ آزمایش ژنتیک

در برخی موارد، اگر تعداد اسپرم شما کم باشد، ممکن است ژنتیک در این امر دخیل باشد. یک آزمایش خون می تواند این حقیقت را مشخص کند که آیا کروموزوم های شما دارای تغییراتی بوده اند یااینکه نشانی از ناهنجاری ژنتیکی در انها هویداست!!

ممکن است پزشک از شما بخواهد آزمایش ژنتیک انجام دهید، به این منظور که ریشه مشکل را شناسایی کند. این شامل بازیابی نمونه هایی از بیضه هاست و ممکن است مشخص کند که آیا تعداد اسپرم شما طبیعی است یا خیر. 

5_ سونوگرافی ترانس رکتال

برای بررسی وجود انسداد و پروستات که مسئول حمل مایع منی می باشند، یک پروب سونوگرافی وارد رکتوم می شود. این آزمایش برای بررسی جریان اسپرم از طریق دریچه ها انجام می شود.
آزمایش هورمونی جهت تشخیص مشکلات ناباروری

درمان اسپرم صفر

بسته به نتایج به دست آمده پزشک، از شما می خواهد، درمان های زیر را انجام دهید:

 1_ عمل جراحی برای درمان اسپرم صفر

در شدیدترین موارد، عمل جراحی برای حل مشکل مربوط به تعداد اسپرم و انتقال آن انجام می شود. برای مثال، واریکوسل معمولاً طی فرآیند جراحی اصلاح می شود و در موارد حاد وقتی که اسپرمی موجود نباشد، این کار با استفاده از جراحی و سایر روش های بازیابی اسپرم انجام می شود.

2_ درمان عفونت

معمولاً، به منظور افزایش تعداد کم اسپرم، آنتی بیوتیک استفاده می شود و این کار می تواند عفونتهای مختلف را در دستگاه تولید مثل درمان کند، اما نمی تواند باروری را باز گرداند. این به این معناست که این درمان تنها برای از بین بردن مشکل عفونت در دستگاه تولید مثل شما استفاده می شود.

3_ درمان مشکلات مربوط به رابطه جنسی

این درمان شامل دارو و مشاوره می باشد که می تواند مشکل ناباروری را حل کند. گرچه، این درمان به معنی درمان شرایطی است که به انزال زودرس و اختلال عملکرد مربوط می باشد.

4_ درمان هورمونی اسپرم صفر

پزشک شما ممکن است توصیه کند که درمان هورمونی انجام دهید که شامل تجویز دارو در موارد مربوط به ناباروری به علت تعداد کم یا زیاد هورمون ها می باشد. این همچنین به عنوان روشی ضروری می باشد که در آن پزشک می تواند بفهمد چه مقدار هورمون تولید می شود و چگونه بدن از آنها استفاده می کند.

 5_ تکنولوژی کمک به تولید مثل

این نوع درمان ART نیز نامیده می شود و شامل بازیابی اسپرم از فرایند انزال طبیعی یا در برخی موارد خاص از طریق  اهداکنندگان اسپرم می باشد. سپس اسپرم از طریق روش IVF وارد دستگاه تناسلی زن می شود. این کار به باردار کردن همسرتان کمک می کند.

ویتامین ها و مکمل هایی برای افزایش تعداد اسپرم

مکمل های خاصی وجود دارند که برای عوض کردن شرایط، می توانند به شما کمک کنند:

ویتامین ها و مکمل هایی برای افزایش تعداد اسپرم

1.مکمل های  D-Aspartic:

این شکلی از آمینو اسید می باشد که به عنوان مکمل غذایی فروخته می شود و به توسعه ساختار پروتئین در بدن شما کمک می کند. مطالعاتی انجام شده که نشان می دهند 3 گرم مکمل D-A با افزایش سطح تستوسترون حداقل 42% همراه است. شما باید پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

2.ویتامین  C مصرف کنید:

مصرف ویتامین  C به بدن شما کمک می کند که در برابر اثرات مضری که مانع تولید اسپرم توسط بدن شما می شود، حمله کند. گرچه، مطالعات اخیر نشان داده ست که مردانی که 1000 میلی گرم ویتامین سی دوبار در روز به مدت 2 ماه مداوم مصرف کنند، تحرک اسپرم آنها به میزان 92 درصد افزایش می یابد. 

ویتامین  C همچنین باعث کاهش اسپرم های تغییر شکل یافته است. مصرف مکمل های آنتی اکسیدان همچون ویتامین سی به بهبود باروری در میان مردان کمک می کند.

3.روی مصرف کنید:

روی یک ماده معدنی ست که در غذاهایی همچون ماهی، تخم مرغ ها و در دیگر غذاهای حیوانی یافت می شود. مصرف مقدار کافی روی به باروری مردان کمک می کند. همچنین مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد مصرف روی کافی، سطح تستوسترون و تعداد اسپرم را در میان مردان افزایش می دهد.

دکتر شهریار ناطق متخصص اورولوژی

بررسی علل ناباروری مردان
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آیا عمل نکردن واریکوسل خطر دارد؟ من واریکوسل سمت چپ دارم اما نمیخوام عمل کنم آیا در آینده خطر ساز میشه برام؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام بستگی به شدت واریکوسل و آزمایش اسپرم شما دارد
 • تصویر کاربر میثم شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن الان دوساله که اقدام برای بارداری کردیم یه بچه ۷ساله هم داریم خداراشکراما الان این دوساله که حامله نمیشم عکس رنگی دادم مشکلی هم نبودولی همسرم اسپرمش پرش نداره یه خورده کیفیتشم پاینه من باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی از نظر بررسی واریکوسل انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من تقریبا دوهفته است عمل واریکوسل انجام دادم تقریبا از بالا بیضه سمت چپ انجام شده واریکوسل گرید 3 یکطرفه داشتم
  اون رگ که از بالای بیضه میاد تا به بیضه برس تون رفع شده کلا از بین رفته اما گاهی دست میزنم خود بیضه همون رگ ها هستن
  . یکی دوبار هم خود ارضای انجام دادم تو همین مدت که واقعا نمیشد تحمل کرد
  آیا مشکلی هست عود کرده؟!
  چه کاری های انجام بده که عود نکنه و دچار مشکل نشم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام شکل ظاهری رگ‌ها بعد از جراحی هیچ ارتباطی با عود ندارد
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  وقتی لوله منی برم تو بیضه لمس میکنم تانزدیک بیضه حس میکنم به بیضم متصل نیست ایا راه هست بدونم لوله منی برم به بیضم متصل هست یا نه اسپرم صفر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام آزمایش اسپرم
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر ازمایش اسپرم انجام دادم صفر است و واریکسل دارم ؟نمونه برداریم از بیضه کردم با سوزن اسپرم کشیدن بیرون موجود بود ؟ایا راه است بشه طبعی بچه دار شد؟ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا با کلیه مدارک به مطب به مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام من الت تناسلیم ۱۰ سانت است میشه خواهشن برای بزرگتر کردن الت تناسلیم راهنمایی بفرمایید ممنون ..
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام بعد از ۲۰ سالگی تنها راه بزرگ کردن الت جراحی است
 • تصویر کاربر سهیل یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید،من 37سال دارم،طبق مایعنه وسنوگرافی کالر داپلر من واریگوسل گرید یک در سمت چپ بیضه دارم،یک ونیم سال میشه برای بچه دار شدن اقدام کردیم اما چندین بار ازمایش اسپرم انجام دادم که تعداد اسپرم من زیر یک میلیون است وبا حرکت پنجاه درصد،ازمایش هورمونی وزنتیک هم انجام دادم همه چیز نرمال بودن.اندازه بیضه ها هم نرمال است،حجم مایع منی هم نرمال است وانسداد هم ندارم...اما پزشکان محترم میگویندما نتوانستیم مشکل شما را بفهمییم که چرا تعداد اسپرم کمتر است..فقط سه ماه پودر ساشا اندرو فرتی روزی دوعدد مصرف کردم که تعداد اسپرم من شد شش ملیون وسرعت شصت درد .که ای وی اف انجام دادیم ومنجر به شکست شد بار اول..قرص ال کارنتین ،کلومفین،تاموکسفین،هم مصرف کردم ولی اثزی نداشت...آمپول پی دی هوموگ وگونال اف هم دوماه تزریق کردم که الان تعداد اسپرمم 28هزار در میلی لیتر با سرعت پنجاه درصد هستش...ایا مشکل من بخاطر واریگوسل گرید است یا نه ؟؟؟:ایا من درمان میشم جهت باروری یا نه :؟ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر