همه چیز درباره ی عمل وازکتومی در مردان

فهرست مطالب

وازکتومی، یک عمل جراحی است که جهت پیشگیری از بارداری انجام می شود. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره عمل وازکتومی بدانید، می پردازیم.

این عمل شامل بریدن رگ های وازو دفران (رگ های وابران) می شود و جهت مسدود سازی لوله هایی که اسپرم ها را از بیضه ها حمل می کنند، استفاده می شود. به ازای هر بیضه یک رگ وابران وجود دارد. اگر مردی عمل وازکتومی انجام دهد، پس از آن توانایی باردار کردن یک زن را نخواهد داشت.

اسپرم ها در دو بیضه ساخته می شوند که خود درون کیسه بیضه قرار دارند. اسپرم ها در لوله ای به نام اپیدیدیم ذخیره می شوند که به هر بیضه متصل می باشد. هنگامی که یک مرد به انزال می رسد، اسپرم ها به وسیله رگ های وابران از اپیدیدیم حرکت کرده و سپس جهت تشکیل منی با مایع منی ترکیب می شوند. سپس منی به میزراه و بعد به بیرون از آلت حرکت می کند.

پیش از عمل وازکتومی ، منی محتوی اسپرم و مایع منی می باشد اما پس از آن اسپرمی در منی وجود نخواهد داشت. بیضه های مرد با گذشت زمان، اسپرم های کمتری تولید خواهند کرد و بدن او اسپرم های تولید شده را جذب خواهد کرد.

عمل وازکتومی چگونه انجام می شود؟

عمل وازکتومی معمولا در مطب یک پزشک اورولوژیست (متخصص مجاری ادراری و سیستم تناسلی مردانه) صورت خواهد گرفت. در برخی موارد، اورولوژیست ممکن است تصمیم گیرد تا عمل را در یک مرکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام دهد و دلیل آن می تواند اضطراب بیمار یا سایر عمل هایی باشد که همزمان انجام می شوند.

دو روش جهت انجام عمل وازکتومی وجود دارد. در هر دو روش بیمار در حین عمل هوشیار است، اما اورولوژیست از یک ماده بی حس کننده موضعی جهت بی حس کردن کیسه بیضه استفاده می کند.

در روش مرسوم، پزشک یک یا دو برش کوچک جهت دسترسی به رگ های وابران بر روی کیسه بیضه ایجاد خواهد کرد. قسمت کوچکی از رگ های وابران بریده و حذف خواهد شد.

پزشک اورولوژیست می تواند انتهای رگ ها را با کاتر (دستگاه سوزاندن با حرارت)، بسته و محل های برش را بخیه بزند. سپس پزشک از طریق یک برش دیگر بر روی کیسه بیضه یا همان برش قبلی، همین عمل را بر روی بیضه دیگر نیز انجام خواهد داد.

برای هر دو بیضه هنگامی که رگ های وابران بسته شدند، پزشک از چند بخیه یا چسب پوست جهت بستن برش های روی کیسه بیضه استفاده خواهد کرد.

وازکتومی

در روش وازکتومی بدون تیغ جراحی، سوراخ کوچکی در یک سمت از کیسه بیضه ایجاد می شود. فردی که عمل را انجام می دهد رگ وابران را پیدا کرده و از سوراخ بیرون می آورد. رگ وابران سپس بریده شده و قسمت کوچکی از آن حذف خواهد شد. انتهای رگ وابران سوزانده یا گره زده خواهد شد و رگ به جای خود بازگردانده می شود. سپس این فرایند بر روی بیضه دیگر نیز تکرار خواهد شد.

از آنجایی که سوراخ های به وجود آمده بسیار کوچک هستند نیازی به بخیه نیست. پس از عمل وازکتومی ، بسیاری از افراد در همان روز به خانه برگشته و در کمتر از یک هفته به طور کامل بهبود می یابند.

عمل وازکتومی چه مقدار موثر است؟

وازکتومی یکی از موثرترین روش های پیشگیری از بارداری است. آمارها نشان می دهند که در سال اول پس از وازکتومی، در هر ۱۰٫۰۰۰ زوج، تنها ۱۵ تا ۲۰ زوج، بارداری را تجربه خواهند کرد.

جهت مقایسه باید گفت هر ساله در استفاده از کاندوم از هر ۱۰٫۰۰۰ زوج، ۱۴۰۰ زوج و در استفاده از قرص های پیشگیری خوراکی از ۱۰٫۰۰۰ زوج، ۵۰۰ زوج بارداری را تجربه خواهند کرد.

بلافاصله بعد از انجام عمل، وازکتومی به طور کامل موثر نیست و فرد باز هم نیاز به استفاده از روش های دیگر پیشگیری از بارداری، جهت پاکسازی اسپرم های باقی مانده در منی دارد. این پاکسازی ۱۵ تا ۲۰ انزال یا حدودا ۳ ماه به طول خواهد انجامید. حتی پس از آن نیز ۱ نفر در هر ۵ مرد در منی خود اسپرم خواهد داشت و باید جهت پاکسازی کامل اسپرم ها مدت زمانی بیشتری صبر کند.

پزشک پس از عمل جراحی، منی فرد را از نظر وجود اسپرم در آن، بررسی خواهد کرد. به محض اینکه تعداد اسپرم ها در منی فرد به صفر رسید، او می تواند وازکتومی خود را روشی موثر جهت پیشگیری از بارداری در نظر گیرد. اما تا قبل از آن زمان، فرد باید از دیگر روش های پیشگیری از بارداری جهت باردار نکردن شریک جنسی خود استفاده کند.

عوارض وازکتومی در مردان

با اینکه وازکتومی عملی ایمن و بسیار موثر است، اما مردان باید از مشکلاتی که پس از جراحی و در طول زمان ممکن است به سراغ آنها برود، آگاه باشند.

خطرات جراحی

پس از جراحی، بسیاری از مردان ناراحتی، کبودی و مقداری تورم را تجربه خواهند کرد که همگی این علائم ظرف مدت ۲ هفته رفع می شوند. مشکلاتی که پس از جراحی رخ داده و نیاز به بررسی توسط پزشک دارند، شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم از عوارض وازکتومی در مردان

 خونریزی در زیر پوست که می تواند به تورمی دردناک منجر شود.

 • عفونت از عوارض وازکتومی در مردان

 تب، قرمزی کیسه بیضه و حساسیت به لمس که نشانه هایی از عفونت هستند.

دیگر خطرات

احتمال وقوع دیگر مشکلات کم است اما با این حال می توانند اتفاق افتند. این مشکلات شامل موارد زیر می شوند:

 • ایجاد شدن یک توده در کیسه بیضه به نام گرانولوما

این مورد ناشی از نشت اسپرم از رگ های وابران به درون بافت می باشد.

 • دردی مداوم در بیضه ها

 این مورد سندرم درد پس از وازکتومی نامیده می شود و در ۱۰ درصد از مردان رخ می دهد.

 • عدم موفقیت وازکتومی

احتمال ضعیفی برای عدم موفقیت وازکتومی وجود دارد. این مورد می تواند به یک بارداری ناخواسته منجر شود. در هر ۱۰۰۰ وازکتومی که صورت می گیرد ۱۱ مورد در یک بازه زمانی ۲ ساله شکست می خورند. نیمی از این شکست ها در سه ماهه اول پس از جراحی رخ می دهند.

احتمال عدم موفقیت وازکتومی به تعدادی از عوامل بستگی دارد. برای مثال، برخی تکنیک های جراحی احتمال شکست بیشتری نسبت به دیگر روش ها دارند.

علاوه بر این، احتمال اینکه دو انتهای بریده شده رشد کرده و به یکدیگر برسند بسیار کم است اما در صورتی که این اتفاق رخ دهد اسپرم ها ممکن است بتوانند به منی وارد شده و بارداری را ممکن سازند.

ناباروری

 • احتمال پشیمانی

 وازکتومی می تواند برای مردان یا زوج هایی که از عدم تمایل خود به داشتن فرزند بیشتر یا به طورکلی داشتن فرزند مطمئن هستند، گزینه خوبی باشد.

مردانی که قبل از سن ۳۰ سالگی وازکتومی می کنند جزو دسته ای از مردان هستند که بیشترین احتمال را جهت تمایل به بازگردانی عمل وازکتومی (وصل کردن دوباره رگ ها) در آینده خواهند داشت.

آیا عمل وازکتومی بر زندگی جنسی فرد تاثیر گذار خواهد بود؟

وازکتومی زندگی جنسی فرد را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. این عمل از آنجایی که تولید هورمون مردانه، تستوسترون، را کمتر نمی کند تمایل جنسی فرد را نیز کاهش نخواهد داد.

همچنین این عمل تاثیری بر روی توانایی نعوظ یا انزال منی نخواهد داشت. از آنجایی که اسپرم ها بخش کوچکی از منی را تشکیل می دهند، فرد در هنگام انزال متوجه تغییری در مقدار منی نخواهد شد.

آیا عمل وازکتومی با سرطان در ارتباط است؟

تحقیقات نشان می دهند که وازکتومی خطر ابتلای یک مرد به سرطان را افزایش نمی دهد. برخی مطالعات صورت گرفته در دهه ۹۰ میلادی به این مطلب اشاره داشتند که مردانی که تحت عمل وازکتومی قرار می گیرند، شانس بیشتری برای مبتلا شدن به سرطان پروستات را نسبت به سایر افراد دارند. هر چند که، یافته های تحقیقات اخیر هیچگونه ارتباطی را بین وازکتومی و سرطان پروستات نشان نداده اند.

در واقع، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که وازکتومی انجام داده اند نسبت به مردانی که انجام نداده اند کمتر است. همچنین وازکتومی خطر ابتلای فرد به سرطان بیضه را نیز افزایش نمی دهد.

ارتباط وازکتومی و بیماری های جنسی

عمل وازکتومی از فرد در برابر ابتلا یا انتقال هیچ یک از بیماری های جنسی از جمله ایدز محافظت نمی کند. فرد باز هم باید از کاندوم یا دیگر روش های پیشگیری جهت محافظت خود از بیماری های منتقله از راه جنسی، استفاده کند.

وازکتومی قابل برگشت است؟

تقریبا تمامی عمل های وازکتومی قابلیت برگشت دارند. در یک بازگردانی، دو انتهای بریده شده رگ های وابران به هم و یا به قسمتی از بیضه که اسپرم های بالغ در آنجا نگهداری شده، وصل می شوند.

عمل بازگردانی وازکتومی معمولا در یک مرکز عمل های جراحی سرپایی یا بخش عمل سرپایی بیمارستان انجام می شود. جراح می تواند از بیهوشی عمومی نیز استفاده کند.

برای بازگردانی وازکتومی، جراح برش کوچکی در کنار کیسه بیضه خواهد زد و دو انتهای بسته شده رگ های وابران را پیدا خواهد کرد. سپس نمونه مایعی از نزدیک ترین انتها به بیضه گرفته خواهد شد تا وجود اسپرم در آن بررسی شود. اگر اسپرم در مایع یافت شود، دو انتهای بسته شده رگ های وابران می توانند دوباره به هم وصل شوند.

بسیاری پزشکان این بازگردانی را از طریق روشی ریز جراحی (microsurgical) انجام خواهند داد. در اینجا، از یک میکروسکوپ پر قدرت جهت بزرگ نمایی دو انتهای رگ های وابران استفاده می شود. این کار جراح را قادر می سازد تا از بخیه های کوچک تری (به کوچکی یک مژه) استفاده کند و سبب کمتر شدن جای زخم می شود.

عمل جراحی

روش جراحی میکروسکوپیک در ۷۵ تا ۹۹ درصد از عمل های بازگردانی، اسپرم ها را به منی باز می گرداند. اگر هیچ اسپرمی در مایع منی یافت نشود، انسدادی در اپیدیدیم یا رگ های وابران وجود دارد. جراح برای حل این مشکل با وصل کردن قسمت بالایی رگ های وابران به اپیدیدیم این انسداد را دور می زند. این فرایند شامل درگیری بیشتری می باشد اما احتمال موفقیتی تقریبا یکسان با بازگردانی استاندارد وجود دارد. بهبود از عمل بازگردانی معمولا ۱ تا ۳ هفته به طول می انجامد.

همانند وازکتومی در این عمل نیز وجود عوارض ناشی از عمل ممکن می باشد. بسیاری از مردانی که تحت عمل بازگردانی وازکتومی قرار گرفته اند ناراحتی هایی مشابه یا کمتر نسبت به دوران بهبودی پس از وازکتومی را بیان می کنند.

دوره بازگشت اسپرم پس از اتصال دوباره لوله ها

حدودا ۳ ماه پس از جراحی، اسپرم ها شروع به ظاهر شدن در منی می کنند. با این حال، اگر جراح مجبور به دور زدن انسداد در حین عمل باشد، آشکار شدن دوباره اسپرم ها می تواند تا ۱۵ ماه طول بکشد..

به طور میانگین، دستیابی به بارداری یک سال بعد از عمل بازگردانی وازکتومی به طول می انجامد. با این حال، یک بازگردانی موفق (برگشت دوباره اسپرم به مایع منی) تضمین کننده بارداری نمی باشد.

در صورتی که بازگردانی مدت کوتاهی پس از عمل وازکتومی انجام شود، احتمال بازگشت باروری و بارداری در بالاترین میزان خود قرار می گیرد. احتمال بازگشت باروری و بارداری همگام با افزایش زمان بین عمل وازکتومی و عمل بازگردانی آن، کاهش می یابد.

هزینه عمل وازکتومی مردان چقدر است؟

تا پیش از سال ۹۰ وازکتومی برای مردان بالای ۵۰ سال که دو فرزند داشتند، به طور رایگان انجام میشد. اما اکنون هزینه عمل وازکتومی مردان به صورت آزاد، حدود ۱٫۵ میلیون تومان است.

شرایط عمل وازکتومی

چه کسانی می توانند وازکتومی کنند؟ به طور کلی عمل وازکتومی بر اساس انتخاب فرد انجام می شود. اما پزشکان معمولان برای افراد کمتر از ۵۰ سال و همچنین کسانی که فرزندی ندارند یا فقط ۱ فرزند دارند، این عمل را توصیه نمی کنند. توصیه می شود پیش از عمل وازکتومی آقایان، حتما با همسر و همچنین مشاور خانواده مشورت کنید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید. عمل وازکتومی مجاز می باشد و در بیمارستان و درمانگاه ها صورت می گیرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 روز پیش)
   سلام مجاز نیست در کلینیک انجام میشود
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  حدود شش ماهی میشه که وازکتومی انجام دادم
  از بعد از عمل میزان تحریک پذیری ام بالا رفته و زود انزالی پیدا کردم
  چه راه حلی دارید
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 3 روز پیش)
   سلام میتوانید دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر مرجان یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من فرزندی ندارم و ۲۳ سالمه و همسرم عمل وازکتومی انجام داده میخواستم ببینم برای بچه دارن شدن عمل باز کردن لوله ها رو انجام بدیم یا یا روش کمک باوری کدومش ازینش کمتره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 روز پیش)
   سلام اگر کمتر از ۱۰ سال از وازکتومی میگذرد لوله ها را باز کنید
 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چهل سال دارم و چهار فرزند
  در این وضعیت اقتصادی و مستاجری وسعم به تامین هزینه عمل وازکتومی نمیرسه
  لطفا اگر بیمارستان یا مرکزی میشناسید که با توجه به شرایط بنده به صورت رایگان یا با حداقل هزینه این عمل رو انجام بده راهنمایی کنید.
  در ضمن اگر این امر میسر نبود لطفا پزشک مجرب و کاردان معرفی کنید.( شهر قم )
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   سلام در جریان نیستم
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن دو ماه پیش عمل وازکتومی انجام دادم و بعد از ۳۰ بار ارضاع شدن بدون ازمایش دیگر جلو گیری نکردم ایا امکان بار داری همسرم وجود داره در حین عمل در قسمت بیضه چپ بعد از بریدن رگ اسپرم بر خون ریزی وجود داشت که بعد از نیم ساعت هم بند نیومد که دکتر رگ را بخیه زد بعد از دوماه هم درد و توده ای را در محل بریدگی احساس میکنم که کمی چرک هم دارد باید چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   سلام از نظر علمی تا ۳ ماه بعد از وازکتومی باید جلوگیری کنید و بعد آزمایش اسپرم دهید در صورتیکه اسپرم صفر باشد بدون جلوگیری نزدیکی کنید راجع به ان توده چرکی انتی بیوتیک مصرف کنید
 • تصویر کاربر حح شنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۱۰ روز پیش فتقم رو عمل کردم . می خواستم ببینم باتوجه به عکس، زخم عفونت نکرده چون هنوز نخ بخیه رو خارج نکردم.
  درضمن بعد از ۱۰ روز هنوز درد دارم. مشکلی هست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   سلام من علامتی از عفونت نمیبینم
 • تصویر کاربر مهداد جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر

  بنده حدود ۳ سال با پوزیشنهای مختلف خودارضایی کردم، دو هفته پیش برای اولین بار و با استرس و اضطراب زیاد با یک نفر رابطه جنسی داشتم، متاسفانه به دلیل شل شدن آلت ارضا نشدم و به طرز عجیبی از بعد اون رابطه نه کشش جنسی دارم و نه میل به رابطه!!

  در صورتی که قبلا حین خودارضای نعوظ کامل و طولانی داشتم
  ولی بعد از این رابطه به طرز عجیبی کاملا بی میل شدم و نه میل خودارضای و نه رابطه!!!

  راستش من نگرانم که چی شده به لحاظ پزشکی یا روانی؟؟!!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   سلام به علت استرس هست بهتر است به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسر م د ماه پیش حاملگی خارج از رحم داشت که با داروی منوتروکسات برطرف گردید دکتر مربوطه پیشنهاد عمل وازکتومی داد که بنده راضی به این عمل نیستم . آیا راه دیگری برای جلوگیری از حاملگی وجود دارد.
  .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام بله استفاده از کاندوم،قرص و IUD
 • تصویر کاربر الناز دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام همسر من 6روز هست عمل وازکتومی انجام دادن، جند روز بعد یا چند ماه بعد میتونیم رابطه مطمئن بدون جلوگیری داشته باشیم،و اینکه کی باید آزمایش تست اسپرم بدهند. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   سلام ۳ ماه بعد
 • تصویر کاربر الناز دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام همسر من امروز عمل وازکتومی انجام دادن، و 29 ساله هستن، آیا واقعا این عمل جواب میده برای اینکه باردار نشیم، الان مطالبتون خواندم احتمالس هست یعنی؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   سلام ۳ ماه بعد آزمایش اسپرم انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر