تومور های بیضه – دکتر شهریار ناطق در برنامه به خانه بر می گردیم

فهرست مطالب

دکتر ناطق متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار در مورد تومور های بیضه صحبت می کنند.

توده های بیضه شایع نیستند به طور معمول از هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر مبتلا می شود ولی یک نکته هست که ضرورت دارد توجه کنیم . وقتی ما اسم توده را می شنویم انتظار داریم سنین بالای ۵۰ یا ۶۰ باشد در حالی که تومور بیضه در آقایان بین ۳۵ تا ۴۰ سالگی است و در سن ۱۵ تا ۲۰ سالگی بعد از سرطان خون دومین سرطان شایع است . نکته دوم سرعت رشد بسیار بالای این توده هاست . یادمان باشد توده های بیضه منشا آن سلولهای زائد است و این مساله حائز نکته مثبت و منفی می باشد . نکته منفی اینست که سرعت رشدشان بسیار بالاست و به طور متوسط در ماه دو برابر می شوند . پس اگر امروز یک شخصی در بدنش تغییرات بیضه شروع بشود ۵ ماه دیگر این توده ۳۲ برابر شده . ۱۰ ماه دیگر حدود ۱۰۰۰ برابر شده و این رقم بسیار بالاست این اهمیت تشخیص و درمان سریع و به موقع را به ما نشان می دهد اما جنبه مثبتی آن اینست کسانی که تضاد بالای سلولی دارند و تقسیم سرعت سلولی بالاست بنابراین نسبت به درمانهایی مثل رادیوتراپی و شیمی درمانی بسیار حساس هستند پس اگر بتوانیم به موقع تشخیص بدهیم اینها کاملا درمان پذیر هستند و در موقع رادیوتراپی و شیمی درمانی شوند خوب می شوند.
اگر توده بیضه را همانزور که شما فرمودید خودمان معاینه کنیم شایع ترین علامت توده بیضه بزرگی بدون درد است وقتی این بزرگی بدون درد است و در ناحیه شرمگاهی اتفاق می افتد بیماران چون احساس درد نمی کنند و خیلی هم راحت نیستند به پزشک مراجعه کنند دیر مراجعه می کنند و به کرات دیدیم مریض به موقع مراجعه نمی کند در مواقعی می تواند بزرگی همراه با درد باشد و این موارد معدودی هست و کسی که داخل توده اش خونریزی اتفاق افتاده باشد و به صورت بزرگی و درد به همراه باشد.
معمولا در بیماران جوانی که بزرگی دردناک بیضه دارند و این همراه با تب و لرز و سوزش ادرار است این به علت عفونت بیضه است نگران نباشند گرچه حتما به پزشک مراجعه کنند و علائم را بگویند چون عفونت بیضه با یک دوره داروهای آنتی بیوتیک قابل درمان است.
در مواردی معدود ممکن است بیمار با علائم ناشی از متاستاز مراجعه کند چون شایع ترین محلی که توده های بیضه متاستاز می دهند غدد لنفاوی لگن است و گاهی ممکن است با درد کمر مراجعه کنند و با حالتی که روی ریشه های عصبی دارند.
ممکن است با حالتهای ریوی مراجعه کنند و ممکن است بعضی از توده های بیضه هورمون داشته باشند ممکن است بیمار با علائم ازدیاد هورمون یا بزرگی نوک سینه ها مراجعه کند. در درجه اول معاینه می کنیم و سونوگرافی می کنیم و در این مرحله دقت سونوگرافی بالای ۹۵ درصد است اگر توده سفتی در بیضه لمس کردیم این توده سرطان بیضه هست مگر اینکه خلافش ثابت شود.
س: در مورد بیضه اگر تشخیص به موقع باشد برای ادامه زندگی امید هست؟
ج: بله ما تاکید داریم حتما در جریان باشند هر چند وقت یکبار خودشان معاینه داشته باشند و تغییرات را متوجه شوند و در اولین مراحل درمان به راحتی انجام میشود.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر