منو

آیا درمان واریکوسل به صورت سرپایی امکان پذیر است؟

فهرست مطالب

واریکوسل به شرایطی گفته می شود که طی آن وریدهای بیضه بزرگتر از حالت عادی می شوند. ده تا پانزده درصد مردان، مبتلا به واریکوسل هستند. این بیماری شبیه واریسی شدن پاهاست که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. اسپرم ها در دمای نزدیک به 34.5 درجه ی سلسیوس ساخته می شوند و این در حالی است که دمای معمول بدن انسان ها 37 درجه سلسیوس می باشد. همین موضوع دلیل اصلی قرار گرفتن بیضه ها در خارج از محیط اصلی بدن است.

نقش اصلی شبکه ی پمپینیفورم خنک کردن خون قبل از رسیدن به اسپرم ها است. این کار با مکانیسم از دست دادن گرما انجام می شود. واريکوسل می تواند باعث تخریب این سیستم شود و این موضوع باعث جلوگیری از تولید اسپرم های با کیفیت می شود.

علائم واریکوسل

واریکوسل ندرتا باعث ایجاد درد می شود، اما اگر این اتفاق بیافتد، درد آن مانند زیر است:

 • بدتر شدن با ایستادن و در هنگام ورزش
 • دردهای مختلف گاهی تیز و شدید و گاهی آرام
 • کاهش درد در هنگام دراز کشیدن
 • بدتر شدن در طی روز

واريکوسل ممکن است حتی غیر قابل درک باشد، اما پزشک می تواند با معاینه ی جسمانی آن را تشخیص دهد. در هر صورت، اگر فردی متوجه علائم زیر شد، باید به پزشک مراجعه کند.

 • هر گونه تغییر در شکل، اندازه یا ظاهر بیضه ها
 • وجود یک توده
 • مشکلات باروری
 • ورم کیسه بیضه
 • وریدهایی که به صورت غیرمعمولی بزرگ و یا پیچ خورده اند.

علت واريكوسل

یکی از دلایل واریکوسل به دریچه های موجود در طناب اسپرماتیک برمی گردد. طنابی که خون را به بیضه برده و آن را برمی گرداند. به روشنی معلوم نیست چرا این اتفاق می افتد، ولی شبیه همان چیزی است که در واریسی شدن عروق پا اتفاق می افتد.

دریچه های یک طرفه به گونه ای قرار گرفته اند که جریان خون را به سمت قلب هدایت کنند. اشکال در دریچه ها می تواند جریان خون را مختل کند. به جای جریان خون آرام، گیر افتادن و تجمع خون را خواهیم داشت. این گیر کردن خون باعث گشاد شدن رگ ها می شود.

التهاب بیضه یا اورکیت

تشخیص واریکوسل 

واریکوسل بر اساس شدت به سه درجه ی مختلف تقسیم می شود:

❇ واریکوسل درجه ی 1

خفیف ترین حالت بوده، قابل مشاهده نیست، اما پزشک می تواند با انجام مانور وال سالوا آن را تشخیص دهد.

واریکوسل خفیف

❇ واریکوسل گرید 2

قابل مشاهده نیست، اما با انجام  مانور وال ساوا نیز قابل تشخیص است.

❇ واریکوسل درجه 3

واریکوسل قابل مشاهده است.

اگر بزرگ شدن به اندازه ی کافی زیاد باشد، ممکن است چیزی شبیه تجمعی از کرم ها مشاهده کنید. واریکوسل تحت بالینی نوعی از واریکوسل است، که فقط با آزمایش های تصویربرداری وجود آن دریافت می شود. این آزمایش ها شامل ترموگرافی بیضه ای و تست رفلکس داپلر که نوعی سونو گرافی است می تواند باشد.

سونوگرافی می تواند برای رد علل ممکن دیگری، که باعث واریکوسل می شوند، مانند وجود تومور در نزدیکی طناب اسپرماتیک، انجام شود. تست های آزمایشی دیگر شامل آنالیز مایع منی و تست های هورمونی برای پی بردن به میزان هورمون FSH  و تستوسترون می شوند. این تست ها ممکن است زمانی انجام شود که پزشک به  عملکرد بیضه ها شک  کند.

واریکوسل معمولا شرایط خطرناکی را ایجاد نمی کند، اما اگر باعث تغیر در شکل و اندازه ی بیضه یا تغییری در ناحیه ی جنسی شود، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

عکس واریکوسل گرید 1 و 2 و 3

عکس واریکوسل درجه 1

تصاویر واریکوسل گرید 3

عکس واریکوسل درجه 3

عکس واریکوسل گرید 3

واریکوسل گرید ۳ معافیت

در صورت درمان نشدن واریکوسل گرید 3 (پس از جراحی) یا بعبارتی عود بیماری پس از جراحی، معافیت شامل حال واریکوسل می شود.

انواع واریکوسل

واریکوسل می تواند به دو گروه دسته بندی شود:

❇ نوع فشاری

طناب اسپرماتیک پر از خون می شود و به سمت واریکوسل درجه ی 1 پیشرفت می کند.

❇ نوع شنتی

تجمع زیاد خون باعث صدمه به ورید اسپرماتیک و بقیه ی ورید ها می شود. که این امر منجر به بزرگتر شدن و واریکوسل درجه 2 و 3 می شود. معمولا بیضه ی سمت چپ بیشتر دچار این شرایط می شود، در هر صورت اگر فقط یک سمت دچار واریکوسل شود، روی اسپرم سازی طرف دیگر هم اثر مخرب دارد.

عمل جراحی

درمان واریکوسل

در همه ی موارد درمان واریکوسل الزامی نیست، اما در صورت وجود عوارض زیر، درمان واریکوسل باید هر چه سریعتر انجام شود:

 • درد و ناراحتی
 • کاهش تعداد اسپرم ها
 • ناباروری ای که حداقل 6 ماه طول کشیده است و وجود نداشتن دلیل دیگری برای آن

❇ درمان خانگی

اگر واریکسول به اندازه ای جدی نبود که نیاز به جراحی داشته باشد، پوشیدن لباس های زیر حمایت کننده ممکن است درد را کاهش دهد. درمان های مختلف زیادی برای تعداد پایین اسپرم ها انجام می شود، اما بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید.

❇ جراحی واریکوسل

سه نوع جراحی برای درمان واریکوسل وجود دارد، از جمله:

 • جراحی از بین بردن واریکوسل

 نوعی جراحی باز که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی انجام می شود. جراح معمولا از طریق کشاله ی ران، یا به طور ناشایع از طریق شکم یا بالای ران به ناحیه مربوطه دسترسی می یابد.

با استفاده از سونوگرافی و میکروسکوپ جراحی، جراح وریدهای آسیب دیده را میبندد تا جریان خون درست از طریق عروق سالم برقرار شود. درد بعد از جراحی معمولا بسیار کم است و فرد به زودی می تواند به زندگی سابق خود بازگردد. امروزه به دلیل دقت بالای جراحی میكروسكوپی در پیدا كردن وریدهای معیوب،احتمال كمتر برای آسیب زدن به شریانهای بیضه و عوارض كمتر پس از جراحی و هم چنين دوره نقاهت كوتاهترپس از جراحی،روش جراحی میكروسكوپی روش choice (انتخابی) در جراحی واریكوسل می باشد.

 • درمان واریکوسل با جراحی لاپاراسکوپی

 جراح یک برش کوچک روی شکم ایجاد می کند و از طریق آن یک ابزار جراحی ظریف را وارد عروق می کند.

 • درمان واریکوسل با لخته سازی زیرجلدی

 رادیولوژیست یک لوله یا کتتر را از طریق گردن یا کشاله ی ران وارد بدن می کند. وسایل جراحی از طریق این لوله وارد بدن می شوند، پس از آن جراح ورید های آسیب دیده را از طریق سوزاندن یا مواد شیمیایی خاصی می بندد.

👈توجه: این روش کم تهاجمی ترین عمل جراحی می باشد که حتی می توان به صورت سرپایی آن را انجام داد و مدت زمان بهبودی آن نسبتا کوتاه است. اما امروزه به دلیل احتمال بالای عود با روش لخته سازی زیر جلدی، به ندرت از روش فوق استفاده میشود.

 رابطه زناشویی تا ۲ هفته پس از جراحی توصیه نمی‌شود. اولین آزمایش اسپرم ۳ ماه پس از جراحی درخواست می‌شود. میزان موفقیت در بهبود اسپرم‌ها پس از جراحی، حدود ۸۰ – ۷۵ درصد بوده و بهتر است بیمار پس از جراحی جهت حصول نتیجه بهتر تحت درمان دارویی (داروهای تقویت کننده اسپرم) قرار گیرد.

واریکوسل

خطرات جراحی واریکوسل

این جراحی ها نسبتا بی خطر هستند، اما مانند تمام جراحی های دیگر، یک سری خطرات هم دارند که شامل موارد زیر می باشند:

 • آسیب به شریان
 • از بین رفتن بیشتر بافت بیضه
 • عفونت
 • کبودی، تورم و تجمع مایع در ناحیه ی مربوط
 • درد شکمی

ندرتا ممکن است ترومبوز (ایجاد لخته) عروق کلیوی نیز به وجود بیاید. که ممکن است کلیه ها را درگیر کرده و باعث تحمیل یک جراحی اضافه به بیمار شود. بعضی اوقات ممکن است عروقی که بعد از جراحی وظیفه ی خونرسانی به بیضه ها را دارند، نیز دچار اتساع شوند و نیاز به درمان دوباره باشد. 

✅لازم به ذکر است میزان بروز عوارض فوق در جراحی میکروسکوپی حداقلی (زیر %1) می باشد.

عوارض واریکوسل

در بعضی افراد، ممکن است واریکوسل سبب ایجاد عوارض جانبی خاصی شود از جمله:

❇ ناباروری

ناباروری جدی ترین عارضه ی احتمالی واریکوسل است. ممکن است این عارضه به دلیل افزایش خونرسانی و در نتیجه بالا رفتن دمای بیضه ها به وجود آید. بین 35 تا 44 درصد مردانی که ناباروری اولیه دارند، به واریکوسل مبتلا هستند. ناباروری اولیه به معنای عدم فرزند دار شدن زوجین، بعد از 12 ماه تلاش است.

واریکوسل در 45 تا 81 درصد افرادی که ناباروری ثانویه دارند، تاثیر گذار بوده است. ناباروری ثانویه به معنای فرزند دار شدن زوجین برای حداقل یک بار، و عدم توانایی در انجام دوباره ی آن است.

طی تحقیقات اخیر که روی 7035 مرد انجام شد، مشخص شد که 15.7% آن ها واريکوسل داشتند و مایع منی آن ها کم کیفیت بود. ساخت اسپرم در دمای پایین تر از دمای بدن، موثرتر خواهد بود.

❇ انقباض بیضه

واريکوسل ممکن است سبب از بین رفتن بافت بیضه یا انقباض آن ها شود. لوله های اسپرم ساز، بخش عمده ی بیضه ها را تشکیل می دهند. اگر آن ها آسیب ببینند، بیضه کوچک تر و نرم تر می شود.

❇ بهم خوردن تعادل هورمونی

 به دلیل واکنش سلول ها به افزایش فشار، ممکن است هورمون ها دچار تغییر شوند. ممکن است سطح هورمون LH  افزایش یابد. این هورمون در مردان و زنان وجود دارد، ولی مقدار آن در زنان بیشتر است. همچنین ممکن است هورمون تستوسترون کم شده یا در کمترین حد ممکن باشد.

عوامل خطرزا

عامل خطرزای خاصی برای واریکوسل شناخته نشده است، اما ایجاد آن در سن بلوغ شایع تر است. اضافه وزن ممکن است، خطر ابتلا را افزایش دهد. واریکوسل در افراد با قدبلند بیشتر مشاهده شده است.

اگر مردان بالای 40 سال دچار واریکوسل شوند، این عارضه بیشتر در اثر بسته شدن ورید های بزرگ در سطح شکم رخ داده است. همچنین ممکن است در اثر سرطان کلیه باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۳۰ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام طبق دستور پزشک متخصص آزمایش منی دادم ک حجم اسپرمم یه کم ضعیف بود ودکتر گفت مورد قبوله وقرص pentoksifilin با قرص ویتامین E وامگا۳ برام نوشت یکساله بچه دار نشدم بنظرت با وجود اون آزمایش خاص باز لازمه برم دکتر ک ببینم واریکوسل دارم یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳۰ دی ۱( 2 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 17 سالمه تقریبا 2ساله هست که یه چیزایی مثل کرم داخل بیضه سمت چپم حس میکنم اما هیچ گونه دردی ندارم و هیچ سنگینی هم نمیکنه اما الت تناسلیم کامل به حالت نعوظ نمیرسه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   سلام احتمالا مبتلا به واریکوسل هستید هر چند ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام‌جناب دکتر وقت بخیر بنده سرباز نیروزمینی درمنطقه صفر مرزی سومار هستم دربرج یک امسال درد در بیضه داشتم جوری که‌ نمیتونستم‌راه برم به بیمارستان مراجعه کردم و گفتن سنو‌ بگیرم بعد از سنوگرافی گفتن واریکوسل گرید ۴ دارم ولی من تاجای که‌میدونم تا ۳ هستش واینکه بیضه سمت چپم کوچیکتر از راستم هست و بیضه سمت راستم بزرگتر هستش
  بهم گفتن عمل کنم اما ایا واریکوسل گرید ۴ وجود داره چون درد در نقطه بیضه هام بسیار زیاده و درمانگاه یگانمونم فقط مسکن ناپروکسن بهم میدن لطفا میگین چه باید بکنم و به کدام بیمارستان مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام شدیدترین درجه واریکوسل سه هست در صورت درد شدید یا ناباروری جراحی کنید
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 567 مشاهده پرسش
  سلام من برای چکاپ به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتن سونو بگیرید و سونو گفت شما واریکوسل گرید ۳ دارید ولی دکتر گفت چیز خواصی نیست بنده هیچ علامی ندارم ودارایه یک فرزند هستم آیا نیاز به عنل دارم دکتر جواب سونورو براتون پیوست کردم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام ابتدا آزمایش اسپرم انجام دهید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات
  جناب اقای دکتر
  کشاله ران سمت راستم درد می کند و طوری تیر میکشد که درد ان را تا سر انگشتان پای راستم حس میکنم
  اگر راهنماییم کنید ممنون میشوم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا با جواب سونو به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر خدایی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  حدود۲۵سالگی پزشکی از روی علایم بعد از معاینه آنوقت نظرش رو واریکوسل بود و فرمود باید عمل بشه که انجامش ندادم .
  حالا هم متأهل و دارای سه فرزند می باشم و مشکل زودانزالی دارم آیا امکان دارد به واریکوسل بیضه ربط داشته باشد؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۷ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 563 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من استخدام ارتش شرکت کردم ک رد شدم بدلیل واریکوس
  حالا میخام بدونم اگه عمل کنم بعد از چه مدت دکتر استخدامی منو معاینه کنه دیگه رد نمیکنه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام معمولا ۳ تا ۶ ماه بعد
 • تصویر کاربر موسوی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  باسلام رفتم دکتر سونو گرفتم بهم گفت واریکوسل داری ولی خیلی شدید نیست ایا این ممکنه رو بچه دارشدن تاثیر بزاره باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام بستگی به آزمایش اسپرم شما دارد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما پزشک عزیز.
  من قبلا به پزشک متخصص مراجعه کردم و ایشون واریکوسل درجه ۱ رو تشخیص دادن البته با دیدن سونوگرافی.میخواستم بدونم ممکنه اشتباه کرده باشن و شدید تر باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بعیده
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من یجا خوندم که ته نشین شدن مایع منی در اب نشونه وجود اسپرم داخل اون هست

  ایا از لحاظ علمی درسته؟

  و سوال دوم اینکه اگر کسی واریکوسل درجه یک تا دو داشته باشد اگر عمل کند در سال های بعد به مشکل نمی خورد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام جواب هر دو سوال شما منفی است
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر