آیا درمان واریکوسل به صورت سرپایی امکان پذیر است؟

واریکوسل به شرایطی گفته می شود که طی آن وریدهای بیضه بزرگتر از حالت عادی می شوند. ده تا پانزده درصد مردان، مبتلا به واریکوسل هستند. این بیماری شبیه واریسی شدن پاهاست که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

اسپرم ها در دمای نزدیک به ۳۴٫۵ درجه ی سلسیوس ساخته می شوند و این در حالی است که دمای معمول بدن انسان ها ۳۷ درجه سلسیوس می باشد. همین موضوع دلیل اصلی قرار گرفتن بیضه ها در خارج از محیط اصلی بدن است.

نقش اصلی شبکه ی پمپینیفورم خنک کردن خون قبل از رسیدن به اسپرم ها است. این کار با مکانیسم از دست دادن گرما انجام می شود. واريکوسل می تواند باعث تخریب این سیستم شود و این موضوع باعث جلوگیری از تولید اسپرم های با کیفیت می شود.

علائم واریکوسل

واریکوسل ندرتا باعث ایجاد درد می شود، اما اگر این اتفاق بیافتد، درد آن مانند زیر است:

 • بدتر شدن با ایستادن و در هنگام ورزش
 • دردهای مختلف گاهی تیز و شدید و گاهی آرام
 • کاهش درد در هنگام دراز کشیدن
 • بدتر شدن در طی روز

واريکوسل ممکن است حتی غیر قابل درک باشد، اما پزشک می تواند با معاینه ی جسمانی آن را تشخیص دهد. در هر صورت، اگر فردی متوجه علائم زیر شد، باید به پزشک مراجعه کند.

 • هر گونه تغییر در شکل، اندازه یا ظاهر بیضه ها
 • وجود یک توده
 • مشکلات باروری
 • ورم کیسه بیضه
 • وریدهایی که به صورت غیرمعمولی بزرگ و یا پیچ خورده اند.

علل واريكوسل

یکی از دلایل واریکوسل به دریچه های موجود در طناب اسپرماتیک برمی گردد. طنابی که خون را به بیضه برده و آن را برمی گرداند. به روشنی معلوم نیست چرا این اتفاق می افتد، ولی شبیه همان چیزی است که در واریسی شدن عروق پا اتفاق می افتد.

دریچه های یک طرفه به گونه ای قرار گرفته اند که جریان خون را به سمت قلب هدایت کنند. اشکال در دریچه ها می تواند جریان خون را مختل کند. به جای جریان خون آرام، گیر افتادن و تجمع خون را خواهیم داشت. این گیر کردن خون باعث گشاد شدن رگ ها می شود.

التهاب بیضه یا اورکیت

تشخیص واریکوسل 

واریکوسل بر اساس شدت به سه درجه ی مختلف تقسیم می شود:

❇ واریکوسل درجه ی ۱

خفیف ترین حالت بوده، قابل مشاهده نیست، اما پزشک می تواند با انجام مانور وال سالوا آن را تشخیص دهد.

واریکوسل خفیف

❇ واریکوسل گرید ۲

قابل مشاهده نیست، اما بدون مانور وال ساوا نیز قابل تشخیص است.

❇ واریکوسل درجه ۳

واریکوسل قابل مشاهده است.

اگر بزرگ شدن به اندازه ی کافی زیاد باشد، ممکن است چیزی شبیه تجمعی از کرم ها مشاهده کنید. واریکوسل تحت بالینی نوعی از واریکوسل است، که فقط با آزمایش های تصویربرداری وجود آن دریافت می شود. این آزمایش ها شامل ترموگرافی بیضه ای و تست رفلکس داپلر که نوعی سونو گرافی است می تواند باشد.

سونوگرافی می تواند برای رد علل ممکن دیگری، که باعث واریکوسل می شوند، مانند وجود تومور در نزدیکی طناب اسپرماتیک، انجام شود. تست های آزمایشی دیگر شامل آنالیز مایع منی و تست های هورمونی برای پی بردن به میزان هورمون FSH  و تستوسترون می شوند. این تست ها ممکن است زمانی انجام شود که پزشک به  عملکرد بیضه ها شک  کند.

واریکوسل معمولا شرایط خطرناکی را ایجاد نمی کند، اما اگر باعث تغیر در شکل و اندازه ی بیضه یا تغییری در ناحیه ی جنسی شود، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

انواع واریکوسل

واریکوسل می تواند به دو گروه دسته بندی شود:

❇ نوع فشاری

طناب اسپرماتیک پر از خون می شود و به سمت واریکوسل درجه ی ۱ پیشرفت می کند.

❇ نوع شنتی

تجمع زیاد خون باعث صدمه به ورید اسپرماتیک و بقیه ی ورید ها می شود. که این امر منجر به بزرگتر شدن و واریکوسل درجه ۲ و ۳ می شود. معمولا بیضه ی سمت چپ بیشتر دچار این شرایط می شود، در هر صورت اگر فقط یک سمت دچار واریکوسل شود، روی اسپرم سازی طرف دیگر هم اثر مخرب دارد.

عمل جراحی

درمان واریکوسل

در همه ی موارد درمان واریکوسل الزامی نیست، اما در صورت وجود عوارض زیر، درمان واریکوسل باید هر چه سریعتر انجام شود:

 • درد و ناراحتی
 • کاهش تعداد اسپرم ها
 • ناباروری ای که حداقل دو سال طول کشیده است و وجود نداشتن دلیل دیگری برای آن

❇ درمان خانگی

اگر واریکسول به اندازه ای جدی نبود که نیاز به جراحی داشته باشد، پوشیدن لباس های زیر حمایت کننده ممکن است درد را کاهش دهد. درمان های مختلف زیادی برای تعداد پایین اسپرم ها انجام می شود، اما بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید.

❇ جراحی واریکوسل

سه نوع جراحی برای درمان واریکوسل وجود دارد، از جمله:

 • جراحی از بین بردن واریکوسل

 نوعی جراحی باز که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی انجام می شود. جراح معمولا از طریق کشاله ی ران، یا به طور ناشایع از طریق شکم یا بالای ران به ناحیه مربوطه دسترسی می ابد.

با استفاده از سونوگرافی و میکروسکوپ جراحی، جراح وریدهای آسیب دیده را میبندد تا جریان خون درست از طریق عروق سالم برقرار شود. درد بعد از جراحی معمولا بسیار کم است و فرد به زودی می تواند به زندگی سابق خود بازگردد. امروزه به دلیل دقت بالای جراحی میكروسكوپی در پیدا كردن وریدهای معیوب،احتمال كمتر برای آسیب زدن به شریانهای بیضه و عوارض كمتر پس از جراحی و هم چنين دوره نقاهت كوتاهترپس از جراحی،روش جراحی میكروسكوپی روش choice (انتخابی) در جراحی واریكوسل می باشد.

 • درمان واریکوسل با جراحی لاپاراسکوپی

 جراح یک برش کوچک روی شکم ایجاد می کند و از طریق آن یک ابزار جراحی ظریف را وارد عروق می کند.

 • درمان واریکوسل با لخته سازی زیرجلدی

 رادیولوژیست یک لوله یا کتتر را از طریق گردن یا کشاله ی ران وارد بدن می کند. وسایل جراحی از طریق این لوله وارد بدن می شوند، پس از آن جراح ورید های آسیب دیده را از طریق سوزاندن یا مواد شیمیایی خاصی می بندد.

👈توجه: این روش کم تهاجمی ترین عمل جراحی می باشد که حتی می توان به صورت سرپایی آن را انجام داد و مدت زمان بهبودی آن نسبتا کوتاه است. اما امروزه به دلیل احتمال بالای عود با روش لخته سازی زیر جلدی، به ندرت از روش فوق استفاده میشود.

 رابطه زناشویی تا ۲ هفته پس از جراحی توصیه نمی‌شود. اولین آزمایش اسپرم ۳ ماه پس از جراحی درخواست می‌شود. میزان موفقیت در بهبود اسپرم‌ها پس از جراحی، حدود ۸۰ – ۷۵ درصد بوده و بهتر است بیمار پس از جراحی جهت حصول نتیجه بهتر تحت درمان دارویی (داروهای تقویت کننده اسپرم) قرار گیرد.

واریکوسل

خطرات جراحی واریکوسل

این جراحی ها نسبتا بی خطر هستند، اما مانند تمام جراحی های دیگر، یک سری خطرات هم دارند که شامل موارد زیر می باشند:

 • آسیب به شریان
 • از بین رفتن بیشتر بافت بیضه
 • عفونت
 • کبودی، تورم و تجمع مایع در ناحیه ی مربوط
 • درد شکمی

ندرتا ممکن است ترومبوز (ایجاد لخته) عروق کلیوی نیز به وجود بیاید. که ممکن است کلیه ها را درگیر کرده و باعث تحمیل یک جراحی اضافه به بیمار شود. بعضی اوقات ممکن است عروقی که بعد از جراحی وظیفه ی خونرسانی به بیضه ها را دارند، نیز دچار اتساع شوند و نیاز به درمان دوباره باشد. 

عوارض واریکوسل

در بعضی افراد، ممکن است واریکوسل سبب ایجاد عوارض جانبی خاصی شود از جمله:

❇ ناباروری

ناباروری جدی ترین عارضه ی احتمالی واریکوسل است. ممکن است این عارضه به دلیل افزایش خونرسانی و در نتیجه بالا رفتن دمای بیضه ها به وجود آید. بین ۳۵ تا ۴۴ درصد مردانی که ناباروری اولیه دارند، به واریکوسل مبتلا هستند. ناباروری اولیه به معنای عدم فرزند دار شدن زوجین، بعد از ۱۲ ماه تلاش است.

واریکوسل در ۴۵ تا ۸۱ درصد افرادی که ناباروری ثانویه دارند، تاثیر گذار بوده است. ناباروری ثانویه به معنای فرزند دار شدن زوجین برای حداقل یک بار، و عدم توانایی در انجام دوباره ی آن است.

طی تحقیقات اخیر که روی ۷۰۳۵ مرد انجام شد، مشخص شد که ۱۵٫۷% آن ها واريکوسل داشتند و مایع منی آن ها کم کیفیت بود. ساخت اسپرم در دمای پایین تر از دمای بدن، موثرتر خواهد بود.

❇ انقباض بیضه

واريکوسل ممکن است سبب از بین رفتن بافت بیضه یا انقباض آن ها شود. لوله های اسپرم ساز، بخش عمده ی بیضه ها را تشکیل می دهند. اگر آن ها آسیب ببینند، بیضه کوچک تر و نرم تر می شود.

❇ بهم خوردن تعادل هورمونی

 به دلیل واکنش سلول ها به افزایش فشار، ممکن است هورمون ها دچار تغییر شوند. ممکن است سطح هورمون LH  افزایش یابد. این هورمون در مرد و زنان وجود دارد، ولی مقدار آن در زنان بیشتر است. همچنین ممکن است هورمون تستوسترون کم شده یا در کمترین حد ممکن باشد.

عوامل خطرزا

عامل خطرزای خاصی برای واریکوسل شناخته نشده است، اما ایجاد آن در سن بلوغ شایع تر است. اضافه وزن ممکن است، خطر ابتلا را افزایش دهد. واریکوسل در افراد با قدبلند بیشتر مشاهده شده است.

اگر مردان بالای ۴۰ سال دچار واریکوسل شوند، این عارضه بیشتر در اثر بسته شدن ورید های بزرگ در سطح شکم رخ داده است. همچنین ممکن است در اثر سرطان کلیه باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود پنج ماه پیش باشگاه میرفتم که وسیله سنگینی برداشتم و قسمت پشت بیضه راستم ازون روز به بعد درد میکنه که دردش به کشاله رانمم میزنه .بخوام دقیق بگم یه قسمت رگ مانندی هست که سفته دقیقا پشته اون درد میکنه.خواستم بدونم احتمال داره واریس بیضه داشته باشم.قبلنم عمل واریکوسل بیضه چپ کردم لطفا راهنماییم کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت شما من یه پسر 38 سالمه مجرد هستم و اندازه بیضه هام به شدت کوچیکه هنگام نزدیکی منی ازم به اندازه خیلی کم و رقیق خارج میشه و من باید با دست خودم با فشار دادن از انتهای بیضه و الت منی رو خارج کنم و اینکه زیر آلتم یه حالت ورم و واریس مانند وجود داره که ظاهر الت رو بسیار زشت کرده میخوام بدونم این چه مشکلی میتونه باشه همون واریکوسله ؟ یا مشکل دیگه ای هستش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی رنگی از عروق الت انجام دهید
 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نامزد من ۲۲ سالشه و واریکوسل گرید۳ دارن ولی آزمایششون نرماله و هر ۶ ماه برای اطمینان من آزمایش میدن ولی بازم من خیلی میترسم
  پیشنهاد شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام هم می‌توانند عمل کنند هم هر ۶ ماه آزمایش دهند
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من با تشخیص خودم و نگاه کردن به بیضه هام حدس زدم واریکوسل گرید ۳ دارم و به اورولوژ مراجعه کردم و ایشون برام آزمایش نوشتن و آزمایش همه چیزش نرمال بود و بعد معاینه کردن و چیزی نگفتن و من هر چند ماه یکبار اسپرموگرام میدم و هیچ تغییری نداشته
  الان به نظر شما من واریکوسل دارم؟
  چجوری مطمئن بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی رنگی از عروق بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر متین چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما متاهل و ۳۷سالمه سالها واریکوسل سمت چپ گرید ۳دارم که ازمایش اسپرم نرماله ولی ۳ساله که احساس بی میلی و همچنین عدم نعوظ پایدار دارم و احساس میکنم بیضه ها کوچکتر شدن در ضمن مجبور به استفاده از ویاگرا هستم که بسیار سردرد میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم موجود در سایت برای مشاوره آنلاین اقدام کنید
 • تصویر کاربر REMOK دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید و تبریک عید و آرزوی سلامتی.
  آقای دکتر من توی بیضه چپ واریکوسل درجه دو دارم.گاهی اوقات هیچ دردی نداره اما گاهی اوقات وحشتناک درد داره بخصوص وقتی مدت زیادی یه جا میشینم یا زیاد سرپا میمونم.و احساس میکنم که نسبت بیضه راستم کوچک تر شده.
  از طرفی دیگه بدلیل کرونا و اینکه کنکور دارم حداقل تا یکسال آینده نمی توانم جراحی کنم چه کارهایی انجام بدم تا انشاءالله از کوچک شدن و تشدید درد جلوگیری کنم؟
  میتونم ورزش های غیر سنگین مثل دویدن یا تمرینات سبک بدنسازی انجام بدم؟
  آیا ماساژ بیضه با آب سرد می تواند از کوچک شدن و تخریب بیضه بیضه جلوگیری کنه؟
  ممنون آقای دکتر.لطف میکنید جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا امکانش هست شخص واریکوسل داشته باشد ولی جواب ءزمایش اسپرم نرمال باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،بله
 • تصویر کاربر aj جمعه ۲ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من واریکوسل گرید ۳ در سمت چپ دارم البته به هیچ دکتری مراجعه نکردم و با لمس ناحیه متوجه شدم حالا سوالم اینه من بدنسازی انجام میدم نه خیلی سنگین آیا میتونم ادامه بدم یا ممکنه واریکوسل رو بدترش کنه و نازام کنه؟ادامه بدم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،بدنسازی باعث تشدید واریکوسل میشود
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین من مبتلا به واریکوسل هستم 2 ماه بود کلا خبری ازش نبود ولی تو این چند روز درد داشته من 16 سالمه و خجالت میکشم به پدرو مادرم چیزی بگم ایا من در اینده بچه دار میشم؟ درضمن وقتی ب مدت طولانی تحریک میشم دردش شروع میشه چطور دردشو تسکین بدم ؟ خواهش میکنم کمکم کنین . (بیظه سمت چپم درد میکنه )
  ازتون خواهش میکنم جواب بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،درد واریکوسل به علت افزایش خون ورودی به بیضه ها است بیضه خود را خنک نگه دارید لباس زیر تنگ نپوشید و پس از هر بار دستشویی،بیضه خود را با اب سرد ماساژ دهید
 • تصویر کاربر amirsr دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، ببخشید خیلی رک میگم ، من چن وقت پیش در حال استمنا بودم ک احساس درد شدیدی در ناحیه بیضه راستم شد ، انگار رگش کشیده شد ، الان هم هر چند وقت یک بار درد میگیره ایا این میتونم موجب واریکوسل بشه ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی از بیضه انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر