آیا تبخال تناسلی درمان دارد؟

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) عبارت است از، یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی، که از راه آمیزشی انتقال می‌یابد. در این نوشتار به بررسی علائم تبخال تناسلی و روش های انتقال آن می پردازیم و همچنین راه های پیشگیری از تبخال تناسلی و درمان آن را بیان می کنیم.

بیماری تبخال تناسلی در اولین حمله، بیشتر خود را به صورت موضعی (تاول های ٢ طرفه) در همراهی با درد، سوزش، خارش و ترشح مجرای تناسلی، نشان می دهد.

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت ۱ الی ۳ هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

علل ایجادکننده تبخال

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

تبخال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد (به عبارت دیگر شخصی که در گذشته دچار تبخال تناسلی بوده هر چند که حامل ویروس است اما در صورتیکه حین تماس جنسی ضایعات فعال و تاولی تبخال را نداشته باشد، ناقل بیماری نبوده و ویروس را انتقال نمی دهد).

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. بطور معمول از زمان تماس تا بروز علائم ٢  الی ٧ روز طول می کشد. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

درمان تبخال تناسلی 

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

11+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شادی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وققتون بخیر. من حدود ۳،۴ ماه پیش دچار تبخال تناسلی شدم و طبق گفته های دکتر از داروهایی که بهم داد استفاده کردم، ولی بعد از گذشتن اینهمه مدت نهایتا بعد از گذشتن دو هفته یا حتی خیلی زود به زود تر دوباره با تعداد کم برمیگردن، من دوباره درمانش می کنم و بازهم همون روند قبلی‌... در صورتی که من بعد از زدن تبخال ها تو این ۴ ماه یکبارم هیچ رابطه ای نداشتم که انتقالی صورت بگیره. زیاد دکتر رفتم اما هیچ جواب درستی نگرفتم که چرا انقدر به طور مکرر برمیگرده و چطوری جلوگیری کنم...ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،برای درمان تبخال تناسلی عود کننده درمان ویژه ای است که تعداد عود را کم میکند
   لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پ. جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. زنی ۳۵ ساله ام که از حدود ۵ سال پیش یک برجستگی آبسه مانند طبق عکس که موقع لمس کمی درد داره درست در همین قسمت لابیای واژن ایجاد شد. حدودا سالی یک بار در زمان پریود و استرس و گرمای هوا همین یک زائده درست در همین نقطه ایجاد میشه. صورتی رنگه و سرش اولش یه نقطه کوچیک سفید مثل جوش سر سفید داره ولی بعد از یکی دو روز سر کل زایده صورتی رنگ میشه. بار اول که ایجاد شد لابیای درگیر کمی ورم هم کرد.اما الان شدنش کمتره و ورم نداره. معمولا بعد از یک هفته خودش رفع میشه. ترشحات غیر عادی هم ندارم.عکس ها رو ضمیمه کردم .تشخیص شما چیه آقای دکتر. سپاس از توجه شما
  1. تصویر کاربر پ. پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   مطمئن نیستم عکس ارسال شده باشد
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا سوال خود را از دکتر زنان بپرسید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم اگه زنی تبخال تناسلی داشته باشه و در زمان مقاربت تبخال فعال نباشه، چنانچه مرد بدون کاندوم باهاش سکس داشته باشه، احتمال انتقال ویروس از زن به مرد چقدر هست؟ آیا مرد هم بعد از سکس به ویروس تبخال مبتلا شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،انتقال بیماریهای پوستی نظیر تبخال تناسلی و یا زگیل تناسلی فقط موقعی صورت میگیرد که فیزیک ضایعه موجود باشد
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر این مشکلو چطور میشه ریشه کن کرد تبخال تناسلی و برای آزمایش خونش باید چی بگیم بنویسه برامون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   امکان درمان قطعی وجود ندارد با دارو،تغییر سبک زندگی و تقویت سیستم ایمنی میتوان امکان عود را کمتر کرد
   برای ازمایش باید میزان HSV2 سنجیده شود
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.۲۵ سال دارم. در حین برقراری رابطه و زمانیکه قصد نزدیکی دارم، آلتم خیلی سریع شل میشه و دیگه توان برقراری رابطه را تا چند دقیقه اصلا ندارم.این مشکل مدتی هست که برام پیش اومده و رابطه ی جنسیم رو مختل کرده. لطفا راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،اطفا جهت معاینه و دریافت درمان دارویی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Maria سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر لطفا عکس رو مشاهده بفرمایید این تبخال تاسلی است؟ نزدیک مقعد است.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر تعدادش همین یک عدد باشد و تاول مانند و حاوی مایع نباشد خیر،تبخال نیست
 • تصویر کاربر Maria سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر لطفا عکس رو مشاهده بفرمایید این تبخال تاسلی است؟ نزدیک مقعد است.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر همین یک عدد باشد و تاول زرد رنگ حاوی مایع نباشد،خیر،تبخال نیست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشین، من این چیز رو دیدم (که خیلی ریزه)، دردی نداره، خارش هم نداره، دقیقا هم نمیدونم کی دیدمش، ممکنه بوده باشه قبلا، ممکن هم هس نبوده باشه، سکس هم داشتم در زندگیم. این آیا زگیل هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،ضایعه هایتان مشکوک است،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Sahar یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روز اول عادت ماهیانه با شوهرم رابطه داشتم بعد از روز بعد همسرم تب و بدن درد و بیحالی داشت و دمو سوم ترشح سبز شفافی قبل از ادرار صبح دید
  خودم مبتلا به هرپس هستم ولی ضایعه فعال نداشتم موقع رابطه
  ترشحی که دیده شده خطرناکه و ممکنه عفونت کرده باشه؟
  ضمن اینکه کمی بیضه درد هم احساس میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا از ترشحات فوق کشت و ازمایش بدهید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام.
  آیا راه انتقال تبخال تناسلی فقط از طرق رابطه جنسی هست؟
  اگر پدر و مادری ویروس تبخال تناسلی رو داشته باشند و فرزند نوزاد داشته باشند آیا این ویروس امکان داره از طرق شیر دادن مادر به بچه یا حمام بردنش یا بوسیدن و ... به بچه منتقل بشه؟
  اگر علامت دار باشند چطور؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،انتقال تبخال جنسی از طریق زناشویی و به شرط داشتن ضایعات فعال است
   لطفا کلیپ مربوط به توضیحات تبخال تناسلی را در اینستا بنده مشاهده بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات