درمان قطعی تبخال تناسلی در جهان چیست؟

فهرست مطالب

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی، که از راه آمیزشی انتقال می‌یابد. در این نوشتار به بررسی علائم تبخال تناسلی و روش های انتقال آن می پردازیم و همچنین راه های پیشگیری از تبخال تناسلی و درمان آن را بیان می کنیم.

بیماری تبخال تناسلی در اولین حمله، بیشتر خود را به صورت موضعی (تاول های ٢ طرفه) در همراهی با درد، سوزش، خارش و ترشح مجرای تناسلی، نشان می دهد.

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت ۱ الی ۳ هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

علل ایجادکننده تبخال

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

تبخال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد (به عبارت دیگر شخصی که در گذشته دچار تبخال تناسلی بوده هر چند که حامل ویروس است اما در صورتیکه حین تماس جنسی ضایعات فعال و تاولی تبخال را نداشته باشد، ناقل بیماری نبوده و ویروس را انتقال نمی دهد).

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. بطور معمول از زمان تماس تا بروز علائم ٢  الی ٧ روز طول می کشد. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

درمان تبخال تناسلی 

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

آیا می دانستید که برخی از عفونت های جنسی در مردان ظاهری مانند زگیل تناسلی دارند. برای دیدن تصاویر ده عفونت جنسی متداول در دستگاه تناسلی روی مقاله ی زیر کلیک کنید:

۱۰ تصویر عفونت جنسی دستگاه تناسلی مردان

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  بعضی وقتها روی لبهام یه چیزهایی مثل تبخال میزنه وهمینطور آلت تناسلی درد میگیره ومیسوزه احساس میکنم چرک داره وادرارم هم دوشاخه میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دوماهی میشه یه زائده گوشتی کنار مقعدم در اومده اول فک میکردم شاید جوش باشه و بره اما الان خیلی میترسم چون انگار ک بیشتر شده عکس و میزارم براتون بنظرتون زگیل هستش یا نه؟؟تو روخدا جواب بدین خیلی میترسم باکره هستم اما با نامزدم تماس پوستی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام عکس واضح نیست
 • تصویر کاربر دامون جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  ببخشيد عكس فرستادم نميدونم تبخال تناسلى يا موردى ديگه با توجه به اينكه بواسيرم عود كرده بود اين مدت پماد ميزدم احتمال اينكه دستم بعد از زدن پماد اطراف آلتم خورده باشه هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر m.a شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.من بالای یک ساله متاسفانه به تبخال تناسلی دچار شدم و چند مرتبه ظاهر شده که با مراجعه به پزسک رفع شده ولی اخیرا ظاهر شده و در حین درمان مجدد زده بیرون.نگرانیم زیاد شده باید چیکار کنم.ایا این تبلیغای فضای مجازی صحت داره درمان قطعیه تبخال تناسلی راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۷ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام تب خال تناسلی به هیچ وجه درمان قطعی ندارد فقط می‌توان با درمان میزان عود ها را کم‌کرد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تشخیص شما اینها زگیل هستن یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام
  من الان برای اولین بار تبخال تناسلی زدم و امروز روز سوم درمانم هست
  من بیماری اندومتریوز هم دارم و بخاطرش قرص جلوگیری از بارداری مصرف میکنم، دیشب اخرین قرصم بود و ۴ روز دیگه پریود میشم
  ایا پریود باعث درد بیشتر میشه؟
  بهتره قرصم رو ادامه بدم تا پریود نشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   پریود ممکن است باعث تشدید عوارض بیماری شود
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر روزتون بخیر باشه
  بنده از نوجوانی تا به الان که ۲۴ سالم شده ، یه زائده های گوشتی قبل از سر الت را مشاهده کردم ، و فکر مکینم از دوران بچگی ام این زائده ها بوده اند ... این چند وقت یک‌ مقدار حساس شدم ناخداگاه و خواستم بدانم این زائده ها که تو تصاویر هست بیماری جنسی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام مدت )۱۰روز ازتب خال تناسلی رنج میبرم پزشک هم رفتم فایده نداره هنوز خوب نشدم لطفا مراراهنمایی کنید مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محسنی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سوال من بعد از ازدواجم مدام دارم تبخال تناسلی میزنم به شدت اذیتم و خسته شدم از این وضع آیا لیزر یا درمان قطعی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد می‌توان با دارو و تغییر سبک زندگی احتمال عود را کم کرد
 • تصویر کاربر بیم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقتتون بخیر.من مدت یکسال هست هیچ تماس جنسی نداشته ام دوسه ماه است داخل ناحیه تناسلی زخم شده به دکترمراجعه کردم وگفتن تبخال هست قرص ویرابکس وپماداسکلوویرتجویزکردن استفاده کردم ولی اصلاترتیب اثرنداشت وخوب نشده خیلی سوزش وخارش دارم ازنگرانی شبهاخوابم نمیبره توروخداراهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر