درمان قطعی تبخال تناسلی در جهان چیست؟

فهرست مطالب

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی، که از راه آمیزشی انتقال می‌یابد. در این نوشتار به بررسی علائم تبخال تناسلی و روش های انتقال آن می پردازیم و همچنین راه های پیشگیری از تبخال تناسلی و درمان آن را بیان می کنیم.

بیماری تبخال تناسلی در اولین حمله، بیشتر خود را به صورت موضعی (تاول های ٢ طرفه) در همراهی با درد، سوزش، خارش و ترشح مجرای تناسلی، نشان می دهد.

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت ۱ الی ۳ هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

علل ایجادکننده تبخال

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

تبخال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد (به عبارت دیگر شخصی که در گذشته دچار تبخال تناسلی بوده هر چند که حامل ویروس است اما در صورتیکه حین تماس جنسی ضایعات فعال و تاولی تبخال را نداشته باشد، ناقل بیماری نبوده و ویروس را انتقال نمی دهد).

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. بطور معمول از زمان تماس تا بروز علائم ٢  الی ٧ روز طول می کشد. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

درمان تبخال تناسلی 

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

آیا می دانستید که برخی از عفونت های جنسی در مردان ظاهری مانند زگیل تناسلی دارند. برای دیدن تصاویر ده عفونت جنسی متداول در دستگاه تناسلی روی مقاله ی زیر کلیک کنید:

۱۰ تصویر عفونت جنسی دستگاه تناسلی مردان

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر روزتون بخیر باشه
  بنده از نوجوانی تا به الان که ۲۴ سالم شده ، یه زائده های گوشتی قبل از سر الت را مشاهده کردم ، و فکر مکینم از دوران بچگی ام این زائده ها بوده اند ... این چند وقت یک‌ مقدار حساس شدم ناخداگاه و خواستم بدانم این زائده ها که تو تصاویر هست بیماری جنسی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر محسنی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سوال من بعد از ازدواجم مدام دارم تبخال تناسلی میزنم به شدت اذیتم و خسته شدم از این وضع آیا لیزر یا درمان قطعی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد می‌توان با دارو و تغییر سبک زندگی احتمال عود را کم کرد
 • تصویر کاربر بیم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقتتون بخیر.من مدت یکسال هست هیچ تماس جنسی نداشته ام دوسه ماه است داخل ناحیه تناسلی زخم شده به دکترمراجعه کردم وگفتن تبخال هست قرص ویرابکس وپماداسکلوویرتجویزکردن استفاده کردم ولی اصلاترتیب اثرنداشت وخوب نشده خیلی سوزش وخارش دارم ازنگرانی شبهاخوابم نمیبره توروخداراهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مارال شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام من میخواستم ببینم این تبخال تناسلی هست؟من هیچ گونه درد و خارش و سوزشی ندارم و اینکه من در دوران مجردی این ها رو داشتم و توی دوران مجردی هرگز با کسی رابطه ی جنسی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر Hami پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام . من ۳۵ سال سن دارم .. تقریبا حدود ۱ ماه است بعد از رابطه جنسی بریدگی کوچکی بدنه الت قرار گرفت .. چگونه درمانش کنم ..؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام من بیش از اندازه تبخال تناسلیم عود میکنه نمیدونم چکار کنم تا حالا چهار تا متخصص ارولوژی رفتم جز داروی اسیکلوویر و داروهای تقویت سیستم ایمنی چیزی دیگه ای ندادن اما متاسفانه عود کردنهای تبخال لعنتی خوب نمیشه دیگ رفتن پیش دکتر برام فایده ای نداره سر درگم شدم من درماه سه بار عود میکنه و هردفعه ای که تبخال میزنم قبلش انقد سرد درد دارم که دردش میزنه به دندانهام حتی از کار کردن میفتم لطفا راه حل بهم نشون بدین .تا عقلا سالی دوبار بزنه.من موندم چرا اینهمه دکتر تواین دنیا وجود داره نمیتونن یه داروی براش درست کنن که از بین بره.ممنون میشم جواب منو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  چند ساله سر آلتم لگه قرمز دیده مشه بدون درد وخارش هستن ،راه درمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام من یکسال به بیماری تبخال تناسلی مبتلا شدم و هر یکماه عود میکنه از قرص اسکلیور هم مرتب استفاده میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام باید داروی تقویت کننده سیستم ایمنی هم مصرف کنید
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  برای عود نکردن تبخال تناسلی چیکار کنم و اینکه آزمایش خون میشه داد ک فهمید آیا تبخال هست یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تغییر سبک زندگی و مصرف دارو بله از آزمایش خون مشخص است
 • تصویر کاربر Sahar یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من زنی ۳۵ساله هستم و متاهل ، بعد از ازدواجم دچار هرپس تناسلی شدم از وقتی به این ویروس مبتلا شدم چهار یا پنج بار عود داشتم تا وقتی که باردار شدم و دیگه عود نکرد تا الان که مدت یک ساله قبل یا بعد پریود هر ماه عود میکنه و درد شدید در قسمت پا و سوزشش بسیار آزارم میده از شروع علائم آسیکلوییر هم میخورم ولی فایده نداره لطفا منو راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق لینک مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر