درمان قطعی تبخال تناسلی در جهان چیست؟

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی، که از راه آمیزشی انتقال می‌یابد. در این نوشتار به بررسی علائم تبخال تناسلی و روش های انتقال آن می پردازیم و همچنین راه های پیشگیری از تبخال تناسلی و درمان آن را بیان می کنیم.

بیماری تبخال تناسلی در اولین حمله، بیشتر خود را به صورت موضعی (تاول های ٢ طرفه) در همراهی با درد، سوزش، خارش و ترشح مجرای تناسلی، نشان می دهد.

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت ۱ الی ۳ هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

علل ایجادکننده تبخال

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

تبخال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد (به عبارت دیگر شخصی که در گذشته دچار تبخال تناسلی بوده هر چند که حامل ویروس است اما در صورتیکه حین تماس جنسی ضایعات فعال و تاولی تبخال را نداشته باشد، ناقل بیماری نبوده و ویروس را انتقال نمی دهد).

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. بطور معمول از زمان تماس تا بروز علائم ٢  الی ٧ روز طول می کشد. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

درمان تبخال تناسلی 

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

23+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Sanaz پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر میشه رژیم غذایی مضرر و مفید تبخال تناسلی را بگین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام،میوه فیبر و سبزیجات و مخصوصا میوه های قرمز مفید است مصرف غذاهای کنسروی و fast food ضرر دارد
 • تصویر کاربر من پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من یکبار تبخال تناسلی زدم. بعدش هربار سکس داشته باشم،بعد از 1 ساعت دوباره تبخال ها بیروت میریزن. چرا اینجوری میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام،تبخال احتمال عود دارد دارو برای تقویت سیستم ایمنی مصرف کنید
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من حدود یک سال هست که اچ پی وی دارم یک باز زگیل داشتم و بعدش خوب شد جاش با این حال حین رابطه با همسرم کاندوم و نایلون استفاده میکنیم که هیچ تماسی بین پوستمون و ترشحاتمون حین نزدیکی نباشه ولی ایشون گاهی رابطه اورال برای من انجام میداد. دوماه پیش تبخال تناسلی زدم دکتر ازمایش گرفت گفت نوع 1 هست ایشون درحین رابطه نه ولی قبلنا دیده بودم که لبش تبخال زده بود به نظرتون من از دهان ایشون این بیماری رو گرفتم با اینکه زخمی نداشت ؟
  یه سوال دیگه که خیلی برام مهمه ممتون میشم جواب بدید الان که ایشون قبلا این ویوسو در بدنش داشته بازم ممکنه به خاطر من مشکلی براش پیش بیاد؟میتونیم رابطه داشته باشیم؟رابطه اورال چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سیاوش یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خود ارضایی و تحریک شدن در ریختن تبخال تناسلی واسه شخصی که قبلا تبخال داشته.ناًثیر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،خود ارضایی موثر است
 • تصویر کاربر ارمین شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۱سالی هست که روی آلت تناسلیم چندتا جوش شبیه تاول ریز اما خشک اصلا ترشح و خارش هم نداشت به رنگ پوست مشاهده کردم نه زیاد شده نه از بین رفته لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر aidin جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسرم ۱۵ سالمه همین امروز متوجه ی چیزی شبیه جوش در بقل التم روی پوست بیضه هست سفیده و سفته احساس درد و سوزش ندارم خونریری و چرکم نداره خیلی میترسم چیکار کنم بخاطر کرونا نمیتونم ب پزشک مراجعه کنم لطفا ی راه درمان خانگی معرفی کنید تا از بین برن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،نیاز به معاینه دارد
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چرا پریودم عقب افتاده ایا ممکن بخاطر تبخال تناسلی باشد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر سهيلا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر . متاسفانه حدود دو هفته پيش ب من تجاوز شد هرچند زمان اونكاري ك با من شد پنج دقيقه هم نشد اما بعد از دو سه روز متوجه عفونت بسيار شديد و تبخال هاي چركي روي الت تناسليم شدم ك بشدت زياد بودن . ب سرعت دكتر رفتم و برام چندتا دارو رو نوشتن و سه امپول ، ك متاسفانه بخاطر شرايط قرنطينه من هنوز جرات رفتن ب بيمارستان را نداشتم ك امپول ها رو بزنم. از طرفي چون ايران زندگي نميكنم نميتونم به مطب شما بيام و از شما حضورا راهنمايي بطلبم اما اين موضوع چون اين بلا ب اجبار ب سرم اومده بشدت گريه ميكنم و شنيدم استرس بدترش ميكنه ولي واقعا راهي براي ارامش خودم نميتونم پيدا كنم . من چطوري ميتونم عود اين تبخال هاي كثيف رو ب حداقل برسونم . من هنوز ازدواج نكردم و نميدونم چطور در اينده ب همسر اينده ام راجع ب اين چيز وحشتناك توضيح بدم . داروهايي ك براي من نوشته شده :
  Funit 100MG capsule
  Travazol
  Unacefin
  Biteral 500 MG 10
  Livagy 750 MG
  Zovirax %5
  Anestol 5%
  در ضمن اقاي دكتر چطوري ممكنه شيو كرد ؟
  و اينكه درد تا پشت كمر و پاهام حس ميشه .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر زنی ۳۴ ساله هستم و متاهل هفت ساله ازدواج کردم و از همون اولین رابطه جنسی دچار تبخال تناسلی شدم سالهای اول عود و شدتش کم بود بعد از زایمانم از وقتی دوباره پریود شدم دوباره عود کرد الان به مدت شش ماهه که بعد از هر پریود دوباره عود میکنه واقعا خسته شدم از دو روز قبلش درد خیلی زیادی اطراف باسن و ران ها و ساق پا و انگشت پا دارم که بسیار آزار دهنده است که در این مواقع شروع به خوردن قرص آسیکلویر میکنم اما بازهم تبخال میزنم میخواستم ازتون خواهش کنم اگر راهی هست که عود این بیماری رو کمتر کنه منو راهنمایی کنید با توجه به شیوع کورونا همه جا تعطیل هست و امکان مراجعه به پزشک ندارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر غزل پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من برای بار دوم تبخال تناسلی زدم
  دکتر هم فقط قرص آسیکلوویر رو بمن تو هر دو دوره داد
  راهی هست که بشه این دوره درمان رو کمتر کرد؟یا برای اینکه زود تر بهبود پیدا کنم چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات