درمان قطعی تبخال تناسلی در جهان چیست؟

فهرست مطالب

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی، که از راه آمیزشی انتقال می‌یابد. در این نوشتار به بررسی علائم تبخال تناسلی و روش های انتقال آن می پردازیم و همچنین راه های پیشگیری از تبخال تناسلی و درمان آن را بیان می کنیم.

بیماری تبخال تناسلی در اولین حمله، بیشتر خود را به صورت موضعی (تاول های ٢ طرفه) در همراهی با درد، سوزش، خارش و ترشح مجرای تناسلی، نشان می دهد.

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت ۱ الی ۳ هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

علل ایجادکننده تبخال

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

تبخال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد (به عبارت دیگر شخصی که در گذشته دچار تبخال تناسلی بوده هر چند که حامل ویروس است اما در صورتیکه حین تماس جنسی ضایعات فعال و تاولی تبخال را نداشته باشد، ناقل بیماری نبوده و ویروس را انتقال نمی دهد).

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. بطور معمول از زمان تماس تا بروز علائم ٢  الی ٧ روز طول می کشد. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

درمان تبخال تناسلی 

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

آیا می دانستید که برخی از عفونت های جنسی در مردان ظاهری مانند زگیل تناسلی دارند. برای دیدن تصاویر ده عفونت جنسی متداول در دستگاه تناسلی روی مقاله ی زیر کلیک کنید:

۱۰ تصویر عفونت جنسی دستگاه تناسلی مردان

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مژده جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام من رفتم دکتر زنان برای معاینه دکتر بعد از بررسی گفت مقداری عفونت داری ولی من هیچ علامت یا ترشحی نداشتم به محض اینکه اومدم خونه احساس سوزش داشتم بعد از چند روز ترسیدم رفتم یه دکتر دیگه زمان معاینه گفت عفونت نداری ولی ورودی واژنت به سمت داخل دوتا زخم کوچیکه با فاصله هست انگار روش کنده شده پرسید با چیزی برخورد نکرده گفتم نه گفت شاید هرپس باشه آزمایش آنتی بادی بده
  میخواستم بپرسم ممکنه این زخم مربوط به تبخال باشه خود زخم نه درد داره نه سوزش داره نه ترشح داره بعد از یکی دو روز از ویزیت دکتر عفونت قارچی هم شروع شد متاسفانه به مورد دیگه اینکه من زمان ویزیت دکتر اول وقتی وسیله معاینه وارد بدنم شد به شدت ا ذیت شدم
  ممکنه همون خراش ایجاد کرده باسه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام بله امکان دارد
 • تصویر کاربر هاتف جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیید از سایت و دکتر های بسایر عالی و با تجربه تون
  من بعد از یه رابطه جنسی دچار سوزش شدم که پس از مراجعه به دکتر سفتریکاسن و جنتامیسن یه چند تا قرص فنازومکس.. بعد مدتی دچاره یه جوش قرمز رنگ مثل عکس زیر که روشن عین پودر سفید داره شدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام ظاهر آن به تبخال تناسلی میخورد بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بهترین درمان بیماری پلاک پیرونی چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)
   ابتدا دارو،بعد تزریق داخل ضایعه و در صورت عدم پاسخ جراحی
 • تصویر کاربر Mohammad شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام،ی سوال داشتم،من دچار تبخال تناسلی شدم،الان سه ماهه ک متوجه شدم اونم بعداز چندبار تبخال زدن و درنهایت ازمایش خون دادن،تو این سه ماه بدترین استرس هارو تجربه کردم در حد افسردگی منجر به خودکشی اما هیچ تبخالی نزدم،سوال من اینه اگه ضایعه تبخال وجود نداشته باشه امکان سرایت و الوده کردن شریک جنسی وجود داره؟؟؟ ایا امکان داره با تماس جنسی تبخال عود کنه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام در صورتیکه ضایعه نداشته باشید انتقال نمیدهید
 • تصویر کاربر سیما یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است ک جوش های سفید دردناک و متورمی بصورت متراکم نزدیک مقعد و تعدادی هم روی الت تناسلی مشاهده کردم باعث شده دفع ادرار و مدفوع ب سختی و دردناک انجام بشه ک عکسش رو میزارم میخواستم بیسنم تبخال تناسلی هست یا خیر؟ و چ دارویی رو پیشنهاد میکنید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تبخال نیست امکان تجویز دارو از طریق سایت نیست
 • تصویر کاربر M.m یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.میخوام بدونم اولین بار علت عود این تبخال هاچیه؟چرا بعضی هادچار میشن؟ و بغعضی هانه؟من مطمعنم ازطریق تماس باکسی بهم منتقل نشده.من دچارشدم وخیلی میترسم
  ایا رد این ضایعه هامیمونه؟
  وچقدرتابهبود کامل زمان لازمه:؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت و مشاوره اقدام‌کنید
 • تصویر کاربر فرناز یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من الان حدود 3 هفته دچار تبخال تناسلی شدم هفته اول که رفتم دکتر بهم داروهای داد که تبخالم چند برابر کرد بعد از یک هفته یه کم بهتر شد دراین زمان به مدت 7 روز پریود شدم الان که هفته سوم شده تبخالم حالت گوشتی شدن علتشو می خواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تبخال گوشتی نمی‌شود لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نفس یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ممنون که به سوالاجواب میدین,یه پزشکی بنام دکتر توکلی دراصفهان هستن که حتمادرموردشون شنیدین,ادعامیکنن یه روشی هست که خون بیماررومیگیرین روش کارایی انجام میدن ودوباره تزریق میکنن و به این طریق عود تبخال تناسلی رو کمتر میکنن,البته درمان نمیکنن عود رو کمتر میکنن خواستم نظرشمارو بدونم ایا از لحاظ علمی چنین روشی وجود داره وتاثیرگزاره?مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام این روش در هیچ مقاله علمی به اثبات نرسیده است
 • تصویر کاربر لاله شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام و عصر بخیر
  چند روزی هست روی لاله های آلت تناسلی آفت شده که امروز یکی از دکترها تشخیص تبخال دادن میخوام بدونم تبخال درمان دارد یا همیشه هست و باید برای همیشه دارو استفاده کرد و استرس داشت
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد اما راههایی برای کاهش موارد عود هست
 • تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید خواستم بدونم اینا تبخال تناسلی حساب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام عکس واضح نیست
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر