آیا تبخال تناسلی درمان دارد؟

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) عبارت است از، یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی، که از راه آمیزشی انتقال می‌یابد. در این نوشتار به بررسی علائم تبخال تناسلی و روش های انتقال آن می پردازیم و همچنین راه های پیشگیری از تبخال تناسلی و درمان آن را بیان می کنیم.

بیماری تبخال تناسلی در اولین حمله، بیشتر خود را به صورت موضعی (تاول های ٢ طرفه) در همراهی با درد، سوزش، خارش و ترشح مجرای تناسلی، نشان می دهد.

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت ۱ الی ۳ هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

علل ایجادکننده تبخال

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

تبخال ناحیه تناسلی از راه آمیزشی و در صورت وجود ضایعات فعال انتقال می‌یابد (به عبارت دیگر شخصی که در گذشته دچار تبخال تناسلی بوده هر چند که حامل ویروس است اما در صورتیکه حین تماس جنسی ضایعات فعال و تاولی تبخال را نداشته باشد، ناقل بیماری نبوده و ویروس را انتقال نمی دهد).

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. بطور معمول از زمان تماس تا بروز علائم ٢  الی ٧ روز طول می کشد. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

درمان تبخال تناسلی 

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

7+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام در چه آزمایشی میتوان نوع ویروس HVS2 و یک را مشخص کرد آیا آزمایشات دقت بالایی دارند ؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،با ازمایش خون مشخص میشود دقت ازمایش بالا است اما ازمایشگاههای محدودی توانایی تفکیک نوع ۱ و ۲ را دارند(اکثر ازمایشگاهها هر دو را با هم گزارش میکنند)
   در تهران ازمایشگاه پاتولوژی مرکزی و ازمایشگاه کیوان این کار را انجام میدهند
 • تصویر کاربر آرزو سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد براي آزمايش تبخال تناسلي آزمايش خون دقيق تر است يا تست پاپ اسمير؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،ازمایش خون(بررسی انتی بادی HSV2)
 • تصویر کاربر sam سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  سه ماه و ۵ . ۶ روز قبل رابطه ی جنسی محافظ نشده داشتم.دوماه ۵ روز بعد از رابطه بدون مشاهده ی هیچ علائم و نشانه ای از hiv استرس شدید بخاطر ترس از خطر انتقال hiv گرفتم. ۲ ماه و ۵ روز بعد از رابطه و ۳ ماه پس از رابطه آزمایش hiv دادم ک خوشبختانه منفی بود. حدود دوماه و نیم پس از رابطه ک در روزهای اوج استرسم بود درد خفیف بیضه گرفتم ک از سمت کلیه بود و حدود ۲۰ روز از اون روزی ک استرسم شروع شد میگذره ولی همچنان درد خفیف در ناحیه بیضه جود داره.
  آزمایش ادرار و سونوگرافی مجاری ادرار و کلیه نرمال و عادی بود فقط در آزمایش ادرار مقدار mucus رو many زده بود ک دکتر عمومی گفت چیز‌خاصی نیس و عادیه و بخاطر پرش عضله و احساس پری گلو و نفخ و یبوست و تکرر اداری ک داشتم پزشک عمومی معتقد بود ک علائم استرس و اضطرابه و درد بیضه هم از استرس زیاده.
  سونوگرافی بیضه و نواحی اینگویینال طبق گفته ی خودتون گرفتم ک همه چی نرمال و عادی بود

  حال دو سوال از شما دارم

  آیا درد بیضه میتونه به hiv مربوط باشد؟؟

  وایا درد بیضه بدون هیچ علامت دیگری میتواند بخاطر دیگر بیماری های مقاربتی بغیر از اچ آی وی مثل سوزاک و کلامیدیا باشد؟؟؟

  در ضمن قبل از بروز استرس هیچگونه سابقه ی درد بیضه نداشتم فقط یک بار بخاطر استفاده از ماسک صورت ک حساسیت داشتم بهش خارش صورت و بدن گرفتم ک در بیضه هم خارش وجود داشت ک بعد از دو سه روز خوب شد.

  و اینکه تشخیص بیماری های مقاربتی غیر از hiv از طریق آزمایش ادراری ک دادم امکان پذیره؟؟؟

  و در آخر آیا علت این درد خفیف بیضه استرس است واقعا؟؟
  1. تصویر کاربر sam جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   دکتر درد بیضه میتونه از نشانه ها و علائم hiv باشه؟اگ از علائمشه میتونه بعد از گذشت ۲ماه و نیم از رابطه پر خطر نمایان بشه؟تو سایت ها و مقاله ها خوندم اشاره ای ب درد بیضه بعنوان علائم hiv نشده بود و اینکه نوشته بود علائم دو هفته تا ۴ هفته پس از آلوده شدن نمایان میشه

   ممنون از پاسخگوییتون. خیلی استرس دارم.
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،سوال شما پاسخ داده شد دوست عزیز
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر الي جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  دكتر من٣٢سالمه ومبتلابه سرطان روده هستم دوماه پيش آخرين دوره شيمي درماني من بود
  مدتيه كه سوزش ادرار دارم وچندبار تودوران شيمي درماني دچارسوزش ادرارشدم كه باآزمايش متوجه شدن كه پروتئين توادرارم هست وعفونت ادراري دارم ودارو مصرف كردم وموقتا خوب شدم
  من سه روز پيش بازدچارسوزش ادرارشدم وسيپرو مصرف كردم بعدش دچارخارش شدم ويه سري دونه هاي قرمزرنگ به ناحيه تناسلي تانزديكي مقعدم زده وهنگام ادرارخيلي اذيتم ميكنه
  البته لباس زيرتنگ هم پوشيده بودم
  اين دونه ها تبخال هستن؟
  من بايدچيكاركنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،لطفا عکس انها را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر Reza سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تبخال آلت تناسلی دارم که تا الان نمیدونستم چیه ۱ سال نمیشه که اینجوری هستم تازه فهمیدم نمیتونم به دکتر مراجعه کنم
  لطفا دارو یا چیزی که بتونه درمانش کنم را بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،متاسفانه تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنون میشم به تمامی سوال ها پاسخ دهید
  1- از میان قرص های کلومی پرامین و سیتالوپرام و فلوواکستین وسرترالین و فلوکستین و پاروکستین، داپوکستین که دارو های ضد افسردگی است که برای زود انزالی هم استفاده می شود کدام یک از این ها از همه در درمان زود انزالی بهتر و عوارض کمتر و با چه دوزی و نحوه مصرف موثر تر است ؟
  2-ایا داروی تخصصی برای درمان زود انزالی دارم در دنیا یا خیر ؟
  3-بهترین دارویی جهت درمان شل شدگی و عدم نعوظ و برای نعوظ کامل استفاده کنیم دوز دارو و نحوه مصرف را بفرمایید .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،متاسفانه به دلیل مسایل قانونی امکان تجویز دارو از طریق سایت وجود ندارد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. تفسیر این آزمایش چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   انتي بادي ضد ويروس تبخال(HSV) در شما مثبت است،يعني قبلا" دچار تبخال شده ايد
   براي اينكه مشخص كنيد اين انتي بادي براي تبخال لب(HSV1) هست يا تبخال تناسلي(HSV2)بايد ان را بصورت جداگانه ازمايش دهيد
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   تشکر. آزمایشی هست که تفکیک بکنه؟
   یک دکتر عفونی ميگفت آزمایش خون برای تشخیص تبخال تناسلی(hsv2) دقت نداره، آیا همچين چیزی درسته؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   بله،HSV2 مخصوص تبخال تناسلي است و دقيق هم هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند ماهی میشه درگیر این بیماریم، دکتر رفتم برام پلاسماجت کرد ولی دوماه بعد چندتا زگیل دیگه زدم دوباره رفتم پلاسما جت کردم. البتهدکتر بمن نگفته بود که تیغ نزنم یا لمسش نکنم. الانم میترسم باز زیر پوستی داشته باشم چون همش با تیغ اصلاح میکردم تا الان. ایا اول بصورت زیر پوستی میزنه؟ من واقعا خسته شدم چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام،بهترين درمان زگيل كرايو (فريز كردن)است
   تقويت سيستم ايمني و ترك دخانيات در جلوگيري از عود،موثر است
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،به تبخال تناسلي مبتلا شدم و حدود يك سال و دو ماه اسيكلووير ٤٠٠ روزي دو بار استفاده كردم چون عود هاي مكرر داشتم،الان حدودا سه ماهه كه قرص نميخورم ولي باز دوباره عود كرده و اين من رو به كل نگران كرده دكتر به من گفت اگر يك سال دارو بخوري ديگه عود نميكنه ولي باز عود كرده چكار بايد بكنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام،قرص والاسيكلو وير و داروهاي افزايش دهنده سيستم ايمني مصرف كنيد
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. همسرم حدود 2 هفته پیش به شما مراجعه کرد بابت تاول تناسلی. قبل از اینکه تاول ها مشاهده بشوند در محدوده بالای آلت تناسلی احساس التهاب و سوزش و گاهی درد داشتند. که مدتی ویرابکس و آزیترومایسین و کرم استفاده کردند و هیچ رابطه ای هم نداشتیم. متاسفانه الان بعد از حدود 2..3 بار رابطه در 10 روز گذشته دوباره احساس التهاب و سوزش و درد دارند. من در ویزیت قبلم به دکتر زنان یک ماه پیش مشکلی نداشتم و دکترم الان ایران نیستن. من به شدت نگرانم و از نگرانی و استرس زیاد همسرم حاضر نیستن دوباره دکتر بیان. خواهشم میکنم بهم لطف کنین جواب سوالم رو بفرمایید. چیکار کنیم؟ دلیل این سوزش و التهاب چیه؟؟؟؟ دارو لازم هست منم مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام،بايد تشريف بياورند معاينه شوند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر