ده علت درد کشاله ران در مردان و زنان

کشاله ران ناحیه پیچیده ای از انتهای شکم تا ران پاها می باشد. درد عضلانی یک مشکل رایج است و شبکه بزرگ عضلات، استخوان ها، عصب ها و عروق خونی می توانند تشخیص علت درد کشاله ران را دشوار کنند. در این مقاله به بررسی انواع علل درد کشاله ران و روش درمان آن ها می پردازیم.

علائم درد کشاله ران

اغلب ورزشکاران پس از یک حرکت اشتباه یا صدمه دیدن از درد کشاله ران رنج می برند. عضلات این ناحیه در طول فعالیت بدنی فشار زیادی را تحمل می کنند. به طور کلی این عضلات همیشه در معرض کشیدگی و آسیب هستند. درد کشاله ران می تواند تیز یا مبهم باشد، اما اغلب با حرکت بدتر می شود و ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • درد لگن
 • اشکال در راه رفتن
 • حساسیت به تماس
 • عدم توانایی ورزش کردن
 • تورم در اطراف ران و لگن

بررسی علل درد کشاله ران

عضلات بسیاری در ناحیه کشاله ران، از بدن پشتیبانی می کنند و به شما اجازه ی حرکت، خم و صاف کردن پاها را می دهند. عملکرد فراوان آن ها منجر به آسیب پذیر بودن آن ها می شود.  این آسیب ها اغلب در ورزشکاران رایج تر است. در افراد غیر ورزشکاری که فشار ناگهانی بر روی بدنشان اعمال می شود نیز ممکن است این مشکلات ایجاد شود.

مفصل لگن به عضلات و اعصاب کشاله ران نزدیک می باشد، بنابراین مشکلات مفصلی مربوط به لگن ممکن است باعث درد کشاله ران شود. درد کشاله ران ممکن است نشان دهنده یک اشکال در دستگاه ادراری و تناسلی نیز باشد.

❇ علل اسکلتی و عضلانی

 • آسیب عضلانی و تاندون

احتمالا شایع ترین علت درد کشاله ران، آسیب ماهیچه ها و تاندون ها در آن ناحیه می باشد که موجب درد می شود.

 • گرفتگی عضلانی

فشار مستقیم بر روی یک عصب باعث درد شدید می شود که اغلب حالت تیر کشنده یا سوزشی دارد.

 • شکستگی

تمرین شدید می تواند باعث شکستگی استخوانی همراه با درد شود، این شکستگی ها معمولا خود به خود بهبود می یابند.

 • آرتریت

کشیدگی ها و پارگی ها می توانند در طول زمان به مفصل لگن آسیب برسانند، که در نهایت منجر به ناراحتی در ناحیه کشاله ران می شود.

 • بورسیت

در بورسیت مایع روان کننده ای که بین عضلات، تاندون ها و استخوان ها در نزدیکی مفاصل وجود دارد، به شدت ملتهب می شود.

درد کشاله ران

❇ علل ادراری و تناسلی

 • عفونت ادراری

مثانه درست بالاتر از کشاله ران قرار دارد و در صورت عفونت می تواند منجر به درد در کشاله ران شود.

 • درد در بیضه ها

عفونت یا اشکال در جریان خون باعث ایجاد درد بیضه می شود که این درد ممکن است در کشاله ران احساس شود.

❇ علل دیگر

 • فتق

ممکن است یک عضو، مانند روده، از بین عضلات آن ناحیه بیرون بزند و منجر به برآمدگی دردناکی شود که با سرفه و یا خم شدن بدتر می شود.

 • غدد لنفاوی برجسته

گره های لنفاوی در دو طرف کشاله ران دیده می شوند و ممکن است به علت عفونت یا علل دیگر متورم شوند.

 • سنگ کلیه

درد تیر کشنده در کلیه ها که از سنگ کلیه ناشی می شود، می تواند به کشاله ران منتقل شود.

۹ علت اصلی درد کشاله ران

❇ فتق کشاله ران

فتق زمانی رخ می دهد که حلقه روده از داخل دیواره شکم خارج شود. با افزایش سن، بافت های حمایتی که اندام های داخل شکم را حفظ می کنند، ضعیف می شوند و خطر فتق افزایش می یابد. فتق های کشاله ران که فتق های اینگوینال نیز نامیده می شوند، شایع ترین نوع هستند. آنها اغلب به علت انقباض عضلانی هنگام بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شوند.

فتق کشاله رانى که پیچیده باشد یک اورژانس پزشکی است. این نوع فتق به راحتی و بدون جراحی به داخل باز نمی گردد. این نوع فتق ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد، به این معنی که جریان خون ناحیه ی تحت فشار کم می شود و بافت ممکن است به سرعت بمیرد. این وضعیت تهدید کننده زندگی است.

❇ فتق غیر مستقیم

فتق زمانی رخ می دهد که یک عضو یا قسمت داخلی بدن از بین عضلات دیواره شکم برآمده و بیرون زده شود. فتق غیر مستقیم، در نتیجه بیرون زدگی بیضه از حلقه اینگوئینال عمقی می باشد.

پزشک دوره درمان را تعیین می کند و ناحیه ى بیرون زده را به داخل بر می گرداند. در بعضی موارد، پزشک عمل جراحی را توصیه می کند.  در فتق های بدون علامت معمولا درمان مراقبتی پیشنهاد می شود.

❇ آبسه کشاله ران

آبسه کشاله ران ناشی از عفونت پوست یا ناحیه زیرین آن است. عفونت معمولا توسط یک باکتری ایجاد می شود که بدن شما با ایجاد یک توپ التهابی در اطراف باکتری ها به آن واکنش نشان می دهد. باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید تا آبسه را تخلیه کند.

❇ بورسیت ایلئوپزواس

بورس ها، کیسه های کوچک حاوی مایع هستند که در اطراف بدن در مکان های استراتژیک برای نرمی و کمک به کاهش اصطکاک قرار گرفته اند. بورسیت ایلئوپزواس یا لگنی، التهاب بورس های لگن است که باعث درد در ناحیه لگن می شود. درد ممکن است به خارج از ناحیه ران نیز گسترش یابد.

باید به پزشک خود مراجعه کنید. درمان این بیماری معمولا اجتناب از فعالیت هایی است که منجر به بدتر شدن علائم می شوند و هم چنین داروهای ضد درد، فیزیوتراپی و تزریق استروئید نیز توصیه می شود. جراحی به ندرت مورد نیاز است.

درد کشاله ران

❇ فتق های ناشی از ورزش

فتق ناشی از ورزش به آسیب بافت نرم در کشاله ران اطلاق می شود که اغلب در طول حرکات چرخشی ناگهانی (هاکی روی یخ، فوتبال، کشتی و فوتبال آمریکایی) رخ می دهد. فتق ورزشی با فتق اینگوئینال متفاوت است و در ناحیه کشاله ران منجر به برآمدگی نمی شود.

بهتر است در عرض ٢٤ ساعت به پزشک خود مراجعه کنید. این وضعیت باید بلافاصله ارزیابی و با استراحت، فیزیوتراپی و داروهای ضد التهاب درمان شود. اگر درمان نشود، باعث درد مزمنی خواهد شد که مانع بازگشت به ورزش می شود.

❇ شکستگی لگن

شکستگی لگن، شکستگی یک چهارم بالایی استخوان ران ( فمور ) می باشد. میزان شکستگی نوع جراحی را مشخص می کند. باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید، زیرا عوارض ناشی از آن می تواند خطرناک باشد. درمان ترکیبی از جراحی، توانبخشی و دارو است.

❇ سلولیت

سلولیت عفونت پوست و بافت های زیرین آن است. سلولیت بیشتر به علت استرپتوکوک های گروه A ایجاد می شود و به طور معمول از طریق یک بریدگی در پوست وارد بدن می شود. باید به پزشک خود مراجعه کنید تا پوست شما را بررسی و آنتی بیوتیک های لازم را تعیین کند.

❇ بورسیت تروکانتر

بورسیت تروکانتر یکی از علل شایع درد ناشی از آسیب به تاندون ها و یا بورس ها (کیسه پر شده با مایع در نزدیکی مفصل) است که در نقطه بیرونی لگن ایجاد می شود.

اگر درد شما با فعالیت های روزانه تداخل دارد یا بهبود پیدا نمی کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال، اغلب موارد بدون درمان به مدت چند هفته بهبود می یابند.

❇ کبودی کشاله ران

کبودی، آسیب عروق خونی است که خون را به قلب (مویرگ ها و رگ ها) انتقال می دهند و خون در آن ناحیه جمع می شود. این موضوع توضیح دهنده ی رنگ آبی یا بنفش کبودی است.

درمان درد کشاله ران

برخی علل درد کشاله ران، آسیب های عضلانی جزئی هستند و معمولا در خانه درمان می شوند. در بعضی موارد، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک باشد.

علائم شایع

❇درمان در خانه

 • استراحت

حداقل یک تا دو هفته برای بهبودی ناحیه آسیب دیده استراحت کنید.

 • داروهای ضد درد

گزینه هایی مانند تیلنول و ادویل برای درمان کوتاه مدت درد عالی هستند.

 • یخ

کمپرس یخ روشی آسان برای کاهش درد می باشد.

 • گرما

در برخی افراد ممکن است کمپرس گرم بیشتر از کمپرس یخ موثر باشد.

 • پشتیبانی

پوشیدن لبای های تنگ می تواند کمک کننده باشد.

 • کشش

کشش صحیح ناحیه آسیب دیده در طول بهبودی می تواند مفید باشد و قبل از هر تمرین باید انجام شود.

❇درمان های پیشرفته

 • فیزیوتراپی

یک فرد حرفه ای می تواند تکنیک های پیشرفته و مربوط به قسمت خاص آسیب دیده را آموزش دهد.

 • اشعه ایکس

پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا برخی از انواع تصویر برداری مانند سی تی یا ام آر آی برای ارزیابی علت درد کمک بگیرد.

 • تزریق استروئید

اگر درد شما ناشی از التهاب در ناحیه مفصلی یا اطراف آن باشد، استروئیدها می توانند این مشکل را درمان کنند.

 • آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک مشکوک به عفونت باکتریایی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

 • جراحی

جراحی می تواند در موارد آسیب شدید عضلانی و شکستگی های استخوانی یا مشکلات دیگری مانند فتق مورد نیاز باشد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

 

24+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.در ابتدا عرض کنم من دچار واریکوسل بیضه چپ هستم.سی و سه ساله و مجرد دارای اضافه وزن نه خیلی زیاد و کم تحرک و کار فیزیکی انجام نمی دهم.بیشتر اوقات دچار درد پا در قسمت داخلی ران هستم به خصوص ران چپ و بعضی اوقات زانو و اونم چپ بیشتر.وقتی از خواب بیدار میشم بدن درد دارم که قسمت پا بیشترین درد رو حس میکنم.روزهایی که سکس انجام میدم و یا خودارضایی میکنم روز بعد درد بیشتری نسبت به روزهای قبل دارم و خیلی واقعی هست جوری که ترس بدن درد فردا بر تعداد خودارضایی و حتی سکس بنده تاثیر میذاره و به نظر خودم باعث کاهش میل جنسیم شده.بدن درد و پا درد من بدون اغراق بیشتر از ده ساله که همراه من هستش.خیلی ممنون میشم که راهنمایی فرمایید و بفرمایید که علت پا درد بنده به واریکوسل ارتباط داره؟؟ایا درمان پذیر هست بدن درد من؟اقای دکتر ببخشید این چند سال اخر در خروج منی دچار مشکل شدم و چند قطره اخر با تاخیر خارج میشه و بعضی وقت ها احساس ارضای کامل ندارم و حس میکنم که هنوز ابم کامل نیومده،وقتی که از لحاظ هیجان سکسی در بالاترین حالت خودم هستم به صورت کامل ارضا میشم و چند قطره اخر با اندکی تاخیر خارج میشه و الت تناسبی از سفتی خارج میشه در حالی که اگه هیجان نداشته باشم بعد از خروج منی مدت بیشتری التم همچنان سفت هست و انگار ارضا نشدم...دکتر بزرگوار در صورت پاسخ دادن لطف بزرگی به بنده کردید.من ساکن کرمانشاه هستم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام مسائل شما ارتباطی با واریکوسل ندارد میتوانید برای درمان از طریق فرم مشاوره آنلاین داخل سایت اقدام کنید
 • تصویر کاربر پویان یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من خرداد به دلیل درد پایین کمر و پایین بیضه به شما مراجعه کردم به من آنتی بیوتیک دادید آزیترو ۵۰۰ و لوو فلوکساسین ۵۰۰ داروها رو مصرف کردم سنوگرافیه کلیه مثانه بیضه پروستات و نواحی کشاله رانم انجام دادم همه چی طبیعی بود اما این دردا خوب نمیشه وجدیدن پاهامم احساس ضعف توش میکنم کمی نیاز هست دوباره مراجعه کنم یا امکان داره مشکل از کمرم باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام،لطفا با همکاران ارتوپد مشورت کنید
 • تصویر کاربر ناشناس یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۳۱ سالمه
  الان حدود ۱ سال و نیمه که غده لنفاویه سمت راست کشاله رانم متورم شده
  در ضمن بورسیت تروکانتر سمت راست لگنم متورم شده

  آیا بورسیت باعث تورم غدد لنفاوی می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت آقای دکتر
  جوانی ۲۴ ساله هستم
  من متاسفانه مدت زیادی عمل خودارضایی انجام میدادم و از دو سال پیش وقتی در حال فوتبال بازی کردن بودم درد خفیفی تو کمر و کشاله رانم و البته بیضه سمت راستم اتفاق افتاد و به مرور بد تر شد تا جایی که الان حتی ۱۵ دقیقه هم بدوم درد شدید میشه و الان دیگه حتی موقع راه رفتن و دراز کشیدن و رو صندلی نشستن هم باعث درد میشه
  با حالی که ۶ ماهه فعالیت ورزشی نداشتم بخاطر این درد ولی خوب نشده هیچ تازه بدتر هم شده

  درد کمر و کشاله ران شدید و در صورت فعالیت (حتی خیلی کم)شدیدتر میشه ولی درد بیضه سمت راستم خفیف تره و وقتی بهش دست میزنم درد میگیره
  اگه میشه لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر Ati پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند روزه که درد در سمت چپ کشاله ران دارم جوری که وقتی بخوام پامو تکون بدم درد شرید تر میشه من حدود ۲سال پیش همچین دردی داشتم همراه با وروم غده لنفی که بزرگی غده قابل حس بود اما الان ورم ندارم فقط درد دارد امکانش هست که مربوط به بزرگ شدن دوباره غده های لنفاوی باشه؟نیار به سونوگرافی و معاینه مجدد داره؟اخرین بار ۵ماه پیش سونوگرافی دادم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چندسال پیش حراحی فتق سمت راست انجام دادم بعد از یکسال دوباره دردم شروع شده البته وقتی تحریک جنسی بشم و موقعیت نباشه واسه ارضا شدن درد شدیدی تو کشاله سمت راست و بیضه راستم بوجود میاد دکتر هم مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادم ولی گفتن چیزی نیست اما درد بسیار زیادی رو تحمل میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر تینا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی ۳۳ ساله هستم .ی مدت ی دردی تو کشاله ران سمت راست دارم .چند ماه یکبار میاد سراغم .درد یهو میگیره . وقتی درد میگیره تا تو ران هم کشیده میشه .دکتر هم رفتم .نتونستن تشخیص بدن علت چیه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی نواحی اینگوئینال انجام دهید
 • تصویر کاربر زینب یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من همیشه دو دوران پریودی که از شرت های بهداشتی مخصوص استفاده میکنم بخاطر کش سفتش کشاله رانم همیشه درد میگیرد و میسوزد اما این دفعه بیش از اندازه درد داشت و با خارش شدید همراه بود و من هم موضع را خاروندم بعد که دیدم یک طرف کشاله رانم قرمز شده بود و انگار پوستش رفته بود بعد از چند رو طرف دیگه هم کمتر ولی اینجوری شد کرم زدم فرقی نکرد چکار کنم؟ ایا عرق سوز شده؟ پودر بچه و وازلین جواب می‌دهد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر At8 یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی
  من قبلا عمل فتق هر دو سمت، واریکوسل رو انجام دادم اما الان دوباره واریکوسل دارم
  چه قبل و الان که بعد از گذشت 1 سال بعد عملهاس درد تو دو سمت کشالم دارم
  یا اینور درد میگیره یا اونور، اکثر مواقع هم که MRI میدم چیزی نشون نمیده و سالم میزنه
  بعد از درد گرفتن به راحتی میتونم حرکات قدرتی با کشالم رو انجام بدم اما تو زمین بازی درد میگیره، نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،با جراح خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مهدی هستم 31 سالمه قسمت کشاله ران سمت چپ یک هفته پیش کمی متورم شده و زیر شکم سمت چب پایبن چسبیده به کشاله ران کمی درد میکرد تا 3 روز ادامه داشت که خوب شد ولی وقتی میخوام بشینم قسمت زیر شکم سمت چب پایین چسیده به کشاله ران احساس گرفتگی و انگار چیزی رو حس میکنم قبل این اتفاق من کار سنگین انجام دادم و در ادار و مدفوع و رابطه جنسی هیچ گونه مشکل ودردی ندارم. و در ضمن ( مرحوم پدرم سرطان کلون داشت) که دکتر ها گفتن در سن 30 تا31 سالگی آندوسکوبی و کندوسکوبی انجام بدم من هنوز انجام ندادم آیا به نظر شما این مشکل به بیماری پدرم ربطی داره لطفا راهنمایی کنید.. باتشکر...
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،به بیماری پدر ربطی ندارد سونوگرافی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر