علل شیوع و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

فتق اینگوینال، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها،  ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند.

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارد. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط گرد رحمى است.

 حقیقتا کانال اینگوینال در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون اسکروتوم (کیسه ی بیضه) در دوران جنینی است. در صورتی که این کانال باز بماند در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (ایجاد هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد.

فتق

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع فتق مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

❇فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

❇ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

❇ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

❇ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

فتق اینگوینال

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

درمان فتق های اینگوینال

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن جراحی می باشد. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

جراحی

❇ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

❇ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش جراحی، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

عوارض هرنی اینگوینال

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

❇ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

❇ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

❇ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سه بار عمل کردم ولی باز سمت راست کشاله رانم باد میکنه. تو این ناحیه هم احساس سوزش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی انجام‌دهید و جوابش را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر لطف می کنید آزمایش اسپرم اینجانب را که فایل آن را برایتان ارسال میکنم تفسیر نمایید لازم به ذکر است که بنده یک دوره دوماهه داروی الکارنتین مایع 60 عددی ویتامین سی وای برای تقویت اسپرم مصرف نموده ام .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،فایلی برای من ارسال نشده است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده پسری سی و پنج ساله و مجرد هستم حدود دوسال هست که ناحیه زیر شکم تا بیضه ها و فقط سمت راست خیلی تورم و نفخ داره به طوری که سمت راست ناحیه زیر شکم متورم میشه که کاملا مشهود هست و خیلی هم صدا میدهد صدای قار و قور به اصطلاح با دست فشار میدم ناحیه متورم را خوب میشه ولی بلافاصه مجدد متورم میشه البته دردی هم نداره ولی اذیت میکنه بنده مجرد هستم و. هیچ وقت رابطه جنسی هم نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر آرمین یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر حدود سه یا 4 ماهه فکر میکنم بیضه چپم بزرگ شده یعنی تو این 4 ماه همون اندازه مونده ها اصلا تغییر اندازه نداده یعنی چهار ماه پیش هم این اندازه بوده الانم همین اندازه است ولی از بیضه راستم خیلی بزرگتره بعضی وقتا هم داغ میشه هردو طرف بیضه به نظرتون چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر آرمین جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   اینم بگم اندازش اصلا فرقی نکرده تو این 3 ماه ویانکه خودمم با دستم معاینه میکنم هیچ چیز مشکوکی نیست وقتی از حموم در میام معاینه میکنم ولی یکم میترسم چیزی باشه
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،بسیار بعید است مشکل خاصی باشد محض اطمینان یک سونوگرافی انجام دهید
  3. تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   عکس مربوط به بیضم رو دیدین؟
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله
  5. تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   مشکلی نیست پس؟ با دیدن این عکس چون تو همین 4 ماه اندازش فرقی نکرده ولی به هرحال فکر میکنم بزرگ شده تقریبا اندازه یک تخم مرغ هست بیضه سمت چپم حدود 5 تا 6 سانته و من مطالب رو خوندم و معاینه کردم خودم رو بعد از حموم و چیز مشکوکی نبود فقط بزرگیش یکم نگرانم کرد
  6. تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   و اینکه اندازه بیضه چم تقریبا یک تخم مرغ عهست تقریبا ولی بیضه راست کوچیکتره خیلی و واسه همین زیاد نگران بودم 4 ماهه همین اندازه هست تغییری در اندازه نداشته و من مطالتونو خوندم معاینه هم میکنم بعد حمام هیچ چیز مشکوکی نمیبینم توده اینا منظورمه فقط به خاطر بزرگیش باتوجه به عکسی ک فرستادم نگرانم کرده
  7. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   عرض کردم بهترین راه انجام یک سونوگرافی است
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۱سال دارم بیضه هام کوچک هست آزو اسپرم هستم ولی دو سال قبل ده هزار تا اسپرم داشتم ولی الان متاسفانه صفر چاره برای درمان هست.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،میکرو تسه کنید اگر اسپرم داشتید فریز کنید و سپس میکرو اینجکشن انجام دهید
 • تصویر کاربر فرانک پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من هرنی سمت چپ عمل کردم بعد عمل سرفه دارم دستم روی قسمت عمل میزارم و سرفه میکنم خیلی میترسم دوباره فتق پاره بشه چیکار کنم ؟(خانم هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،کار درستی میکنید همین کار را موقع عطسه و یا خنده هم انجام دهید
 • تصویر کاربر هوشمند سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام فرزند دوقلوی پسر ودختر بنده 21 /1 در هفته 35 بارداری به دنیا آمدند ولی احتیاج به دستگاه نداشتند و متخصص کودکان بردم بیضه ها در کیسه بیضه وجود ندارند لطفا کمک کنید خیلی نگرانیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،یک سونوگرافی از بیضه ها،اسکروتوم و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام‌دهید
   مقاله مربوط به بیضه نزول نکرده را در سایت بنده مطالعه کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من دوسال پیش عمل واریکوسل و بیوبسی انجام دادم و اسپرمم صفربود میخواستم بدونم امکان بارداری دارم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر در بیوپسی اسپرم دیده نشده احتمال باروری بسیار بسیار کم است
   میتوانید میکرو تسه(نمونه برداری با میکروسکوپ و فریز جزایر کانونی اسپرم)انجام دهید
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداقوت.
  سربازی هستم۲۴ ساله که با احتمال واریکوسل مراجعه کردم دکتر و ایشان گفتن چیزیت نیست ولی سونو برات مینویسم.(علت مراجعه درد بیضه سمت چپ بود)
  تو سونو مشخص شد اندازه ۱۰ میل پارگی بالای آلتم سمت چپ نزدیک ران دارم.
  به دکتر نشون دادم که گفتن فتق جزئی داری بایدم عمل کنی.
  میخواستم نظر شمارو هم بدونم ایا نیاز به عمل داره؟؟؟
  استراحت بعد از عمل چند روزه؟؟؟
  کلا چجور عملیه؟؟؟

  باتشکر از وقتی که میزارید❤
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،چون فتق شما علامتدار شده است بهتر است جراحی کنید
   فیلم جراحی فتق در اینستا بنده موجود است(Drnategh)حداقل۱۰ روز تا ۲ هفته بعد از جراحی نیازمند استراحت هستید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام و خسته نباشید
  من حدود یک سالو نیمه که باد فتق بیضه دارم ولی هیچ درد و اذیتی ندارم
  ایا عمل لازمه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،همانطور که در کلیپ اموزشی توضیح داده ام برای جلوگیری از پیشرفت و‌اینکه احتمال گیر افتادن و اسیب به روده ها در سوراخ ساک فتق وجود دارد جراحی باد فتق لازم است
درحال دریافت اطلاعات