عوارض فتق و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

آخرین بروزرسانی: 23 دی 1402

در این مقاله می خوانید

فتق اینگوینال که به نام هرنی یا هرنیا نیز شناخته می شود، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها، ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند. متاسفانه این مشکل شایع عوارض بدی بهمراه دارد. در ادامه … اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارند. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط های رحمى و در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون کیسه ی بیضه در دوران جنینی است.

 

فتق کشاله ران

اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

این کانال در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (بیماری هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال 

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده (عکس بیضه نزول نکرده نوزاد) و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد. مهم ترین درمان این بیماری عمل فتق یا همان جراحی هرنی است که به دو روش باز و بسته انجام می شود.

 

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع هرنیا مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

عکس فتق بیضه

فیلم جراحی فتق بیضه

عوارض فتق چیست؟

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

1_ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

2_ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

3_ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

درمان فتق اینگوینال

1_ جراحی هرنی

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن عمل فتق کشاله ران است. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

2_ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی فتق برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

3_ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، که به آن جراحی فتق بسته نیز گفته می شود، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش عمل فتق ، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش عمل فتق وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

فتق اینگوینال

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

1_ فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

2_ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

3_ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

4_ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

جراحی

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۹ خرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام. پارسال هم عمل فتق دو طرفه و هم واریکوسل سمت چپ داشتم چند مدت است درد اسکروتم و درد سمت کلیه چپ دارم .راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ خرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام سونوگرافی و معاینه
 • تصویر کاربر بهرام سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  مدت یکسال است که به فتق ناحیه کشاله ران راست مبتلا شده ام و چند ماهی است که درموقع ادرار درد احساس میکنم < آیا ارتباطی بین فتق و این سوزش وجود دارد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام ممکن است
 • تصویر کاربر پارشاه پنجشنبه ۱۷ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام من در سن ۲ یا ۳ سالگی عمل فتق روس مثانه سمت راست انجام دادم و همون موقع رفع شد می خوام بدونم آیا برای آینده ناباروری مشکی پیش میاد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۷ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام بسیار بعید است در صورت نگرانی آزمایش اسپرم دهید
 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۲۴ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 520 مشاهده پرسش
  سلام بنده بعضی اوقات یک درد خفیف در ناحیه پایین روده داشتم. نتیجه سونوگرافی گفته است که یک دیفکت هرنی به قطر 8 میلیمتر در ناحیه اینگو ینال سمت راست دیده می شود که یک ساک هرنی به ابعاد 15 در 49 میلی متر. از آن عبور نموده و با مانور والسالوا تحرک دارد . آیا درمان دارویی برای این فتق وجود دارد یا نیاز به جراحی فوری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام فتق درمان دارویی ندارد اما درصورت گیر نکردن روده عملش اورژانسی هم نیست
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 706 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرمن یک سال و یک ماه سن دارد مدتیه سمت راست بیضه اش بزرگ شده خیلی بزرگ مشکلش چیه ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام حتما سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر آقای شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر عزیز
  بتازگی عمل فتق هرنی سمت چپ رو در اصفهان نزد یکی از اطبا انجام دادم و بعد از بهوش آمدن و در چند روز اول متوجه شدم که بیضه سمت چپ داخل کیسه بیضه قرار نداره و خیلی بالاتر درست زیر ناحیه آلت تناسلی جاگذاری شده .به دکتر مربوطه که میگم ایشون جواب ميدند که چیز مهمی نیست در صورتیکه در نشستن خیلی اذیت میشم و احساس میکنم که فرامو کردن طناب بیضه رو قدری رها کنند که بیضه در کیسه قرار بگیره .
  لطفا راهنمایی فرمایید که آیا در آینده دچار مشکلاتی در این خصوص نخواهم شد ؟ ضمنا ۵۱ سال سن دارم

  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام نیاز به معاینه و سونوگرافی دارید
 • تصویر کاربر اسماعیل شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  سلام من تو بچگی بخاطر فتق عمل کردم ولی الان باز هم فتق پیدا کردم و الان بیضه سمت چپم باز درد میکنه و خیلی هم بزرگ شده.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام تنها درمان جراحی است
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  دو سال پیش فتق دو طرف عمل کردم و یک طرف مش گذاشتن و مجدد دو طرف ایجاد شده باید عمل باز انجام بشه یا لاپلاسکوبی ممنون راهنمایی فرمایید جهت درمان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام بستگی به نظر پزشک معالج دارد
 • تصویر کاربر تارا یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام از وقتی وزنم زیاد شده وچربیهای دور شکمم زیاد شد بهتر بگم شکم دار شدم فتقم خیلی منو اذیت میکنه به نظر شما برداشتن چربی یا ابدو پلاستی میتونه کمکی به دردهای وحشتناک فتق جراحی شده من بکنه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  دخترم 9سالشه و سونو که انجام دادم فهمیدم که فتق داره از پارسال سمت راست کشاله ران یه برآمدگی اندازه‌ یه سکه بود الانم اندازه تغییر نکرده و درد نداره فقط درد شکمی و دور ناف داره که اونم از بچگی داشت همون موقع سونو انجام دادم گه گفتن مشکلی نیس الانم میخام بدونم تو این مدت مشکلی پیش نیمده واسش و اینکه میتونم واسه عمل تا دو ماه دیگه صبر کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام جراحی فتق بهتر است زودتر انجام شود اما اورژانسی نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر